Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Grieksche minister van oorlog moet zelfs uitdrukkelijk verklaard hebben, dat de re geering geen uitgaven voor het korps vrij willigers kon doen men heeft hem laten gaan met de belofte, dat een beroep op de hulp der Italianen zou worden gedaan, zoo dra het tot een oorlog kwam maar niet eerder De regeering in Turkije schijnt zich in allen ernst op den oorlog voor te bereiden. Tachtig bataljons van de reserve uit Ana- tolië zijn van uit Saloniki naar de grens gezonden. Osman Pacha is benoemd tot commandant van de legerafdeeling rondom Janina geconcentreerd hij is op zijn post aangekomen. De reservetroepen van de Dar danellen en te Gallpoli zijn onder de wape nen geroepen. Een ministerieele crisis is in Oostenrijk uit- broken. In het kabinet Badeni is oneenig- heid ontstaan. Men weet totnogtoe niets met zekerheid te zeggen omtrent de oplossing welke voor deze crisis zal worden ge vonden. De voornaamste oorzaak der erisis bestaat in de regeling der taalkwestie en in de weigering van de partij der liberale groot grondbezitters om, zonder op de eischen der andere partijen te letten, mede te wer ken tot het vormen van een meerder heid. Bij deze weigering heeft men volhard, niettegenstaande het voorstel is gedaan, om een portefeuille ter beschikking van een invloedrijk lid der partij te stellen. De Rijksdag in Duitsnhland heeft gisteren het voorstel der anti-semieten tot weder invoering van het confessnneele eedsformu- lier bij de gerechtelijke beëediging aange nomen evenals het voorstel van het Centrum tot volledige opheffing der Jezuietenwet. Wederom zit Frankrijk midden in de Panamazaak, en de onthullingen volgen elkaar met groote snelheid op, de geruch ten zijn zoo vreemd en soms zoo tegenstrijdig, dat het een waar doolhof is en de geheele waarheid in elk geval nog in 't duister blijkt te liggen. «Wie of wat moet en kan men nog geloo- ven", dus wordt d.d. 30 Maart uit Parijs geschreven na de lezing van het verslag dat de rechter-commissaris Le Poittevin heeft uitgebracht aan de commissie in welker handen de aanvraag tot opheffing der par lementaire onschendbaarheid was gesteld van Naquet, Boyer en Maret Daarin staat dat door Burdeau, eenige malen minister en als Ka mervoorzitter overleden, bij de uitdeeling der Panama-gelden een werkzame rol is ge speeld 1 »Ik heb het bewijs" moet de rechter van instructie verklaard hebben. Trouwens, zou hij zonder bewijs de nagedachtenis van een doode niet met rust gelaten hebben Aan Burdeau is een nationale begrafenis ten deel gevallen. Op het groote binnen plein van het palais Bourbon, geheel met floers behangen, in tegenwoordigheid van wat Parijs aan mannen van naam en be- teekenis telt, in tegenwoordigheid van den president der republiek, toen Casimir Perier, is zijn nagedachtenis verheerlijkt geworden. Eenige dagen later heeft het Parlement aan de weduwe en de kinderen een rijkspen sioen toegekendimmers, Burdeau was zonder vermogen na te laten door het open baar leven heengegaan. En nu moet men vernemen, dat die rechtvaardige in zijn leven een onvergeeflijke zwakheid heeft be gaan, welke zijn nagedachtenis neerplonst in den modderpoel var. Panama 1 En de verdachtmaking was ook tegenover Burdeau niet uitgebleven, en ook hij was er een slachtoffer van genoemd. Verdachtmaking en laster hadden dat nog zoo jong leven «gedood", heette het in den mond der lijk- redenaars. Zooals te begrijpen is, wordt Burdeau's nagedachtenis door diens vrienden en ver eerders zooveel mogelijk verdedigd. Gisteren middag heeft Fabre bij een interpellatie in den Senaat op een tusschenroep van rechts«En Burdeau 1" den doode in be scherming genomen, en tegelijkertijd doen de voogd en de toeziende voogd der k;nderen dit in een schrijven aan de Temps, Het blad geeft een roerenden afscheidsbrief te lezen door Burdeau gericht aan zijne echt- genoote den avond voor zijn duel met Cas- sagnac, welk duel op het laatste oogenblik niet is doorgegaan. Uit dit schrijven van 15 Maart '89 blijkt, dat toen Burdeau, kort dus na de beweerde som uit de Panamakas ontvangen te hebben, zonder middelen was. De lemps plaatst dit schrijven zonder er iets aan toe te voegen. In de vergadering van het Lagerhuis in Engeland heeft gisteren de Staatssecretaris voor buiter.landsche zaken, Curzon, medege deeld, dat de admiraals een telegram van Vassos ontvangen hebben vol valsche voor stellingen en berichten. De Engelsche admiraal heeft naar Londen gerapporteerd, dat de andere admiraals ieder drie stukken berggeschut gevraagd hebben. Wat de Mogendheden Rusland uitgezonderd geantwoord hadden, was den Engelschen admiraal nog niet bekend. Hij meent dat Rusland een bataljon berggeschut zen den zal. De minister Balfour heeft na Curzons verklaringen nog medegedeeld, dat Duitsch- land geen troepen naar Creta zendt. Een bewering van Labouchère, dat de Mogendheden Turkije in zijn agressief op. treden tegen de onmachtige Cretenzen steunen, verwerpende, heeft Balfour in het Lagerhuis verklaard, dat aan het terug trekken der Turken niet te twijfelen is. De Mogendheden zijn besloten zich verder niet met de zaak te bemoeien. Wat zij op het oog hebben, is de vrijheid van Creta en den vrede van Europa. Er bestaat niet de minste twijfel dat zij het eerste bereiken zullen en spreker zou wenschen dit even stellig van het tweede te kunnen zeggen wat daarvan echter zij, voor het nandhaven van den vrede is ongetwijfeld het voortbe staan van het «concert" der Mogendheden het zekerste middel. Bij het verhoor, dat gisteren kolonel Willoughby voor de Zuid Afrikaansche com missie te Londen onderging, verklaarde deze tegenbeschuldigingen te willen mijden, maar toch niet aan kolonel Rhodes te kunnen toegeven, dat volgens de afspraak uit Jo hanriesburg slechts eenige weinige mannen als gidsen aan Jameson tegemoet zijn ge zonden Jameson verwachtte een aanzien lijke macht. Uit werd door Willoughby ver klaard, toen Labouchère op nadere verkla ringen aandrong, dear wat Willoughby gisteren zeide riiet sloot met de mededee- lingen aan het departement van oorlog gedaan, toen de kolonel nog in de gevan genis zat. Labouchère noemde het heele onderzoek niets dan humbug en comediespel en het punt in kwestie werd nog voor eene volgende vergadering aangehouden. Het liberale parlementslid Stanhope heeft in een redevoering te Burnley voorspeld dat ernstige moeielijkheden in Zuid-Atnka op handen zijn, naar aanleiding van de stelsel matige ophitsingen tegen de Boeren, waar door Chamberlain er toe gebracht zou kun nen worden om aan Transvaal een ultimatum te stellen. Stanhope protesteerde tegen het denkbeeld dat Engeland de Boeren zou gaan beoorlogen het zou niet aangaan het Hol- landsch element in Zuid-Afrika duurzaam te vervreemden, bloot om een of anderen Duitschen mijnspeculant te verrijken. In de hoofdstad der Kaapkolonie is gis teren bet parlement geopend. In de troon rede wordt gezegd, dat ofschoon thans een periode van voorbeeldelooze moeilijkheden bestaat, toch door de ministers alles in het werk wordt gesteld om kalmte aan te be velen en dat zij hun invloed gebruiken, om de vriendschappelijke betrekkingen met de naburige staten te handhaven. Deze pogingen hebben ondersteuning ge vonden en de hoop wordt uitgesproken dat dit succes mag voortduren, opdat men zal komen tot een algemeene bevestiging van de welvaart van Afrika. Schiedam, 3 April 1897. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 6 April 1897, des na middags 2 uren. Agenda 1' Vaststelling der notulen van de ver gadering van 9 Maart 11, 2. Mededeeling van de ingekomen stukken. 3. Benoeming van negen leden der Com missie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der verordening op de heffing der pi. dir. belasting naar het inkomen. Aanbevolen zijn de heerenI. M. Kranen. I. J. v. d Hout. I. C. M. Knoop. I. G. W. Snel. I. Th. Kudders Jr. II. A. van Buijsen. II. A. Bos man. II. J. J. Soudan. II. G. v. d. Zee. II. J. de Goederen Wz. I. A. J. J. de Groot. I. A. Kimmijser. I. P, C. M. Jansen. I. D. Ris EHz. II. D. Visser. IP J. H. Ris Hz. II. B. A. J. WiUkampf. II. A. Ccol Mz. 4. Vaststelling van het kohier der pi. dir. belasting, dienst 1897. 5. Ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeente begrootingen voor 1896 en 1897. 6. Rekening van de Commissie van be heer der fondsen van de vernietigende gilden. 7. Adres van M. Kramer om eervol ont slag als onderwijzer. 8. Voorstel van B. en W. tot het toe kennen van eenige gratificatiën op grond van art. 68 der verordening op de brand weer. 9. Praeadvies van B. en W. op het adres van het bestuur van de alhier gevestigde afdeelmg van den Protestantenbond om ge bruik van een lokaal in de jongensschool (hoofd de heer Tijlj voor godsdienstonderwijs. 10. Praeadvies van B. en W. op het adres van C. A. van Deventer om afstand van grond achter de Westerkade. 11. Praeadvies van B. en W. op het adres van de uitvoerders der uiterste wilsbeschik king van wijlen A. J. Kramers over veiling en koop van grond aan de West Franke- landsche laan. 12. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond aan de Kreupelstraat, toebehoo- rende aan de Holtjes van Belois. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van art. 4 der Verordening tot regeling van de herhalingsschool verbonden aan de openb. school met uitgebracht leerplan voor jon gens, (gem. blad no. 13 van 1895). 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging der jaarwedden voor de onderwijzers 3e kl. aan de openbare lagere scholen en zulks naar aanleiding van en in verband met het daartoe ingekomen verzoek van de alhier gevestigde aldeehng van den Bond van Nederl. onderwijzers en het adres van adhaeste daaraan van het hoofdbestuur van dien bond. 15. Voorstel van B. en W. om aan Ged. Staten dezer provincie voor den tijd van 5 jaren outnetüug aan te vragen van de ver plichting tot het geven van onderwijs in het leervak J. (vrije en ordeoelentngen der gymnastiek) op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. 16. Voorstel van B. en W. tot verpach ting van het pontveer aan de Buitenhaven. 17. Voorstel van B. en W. met betrek king tot een noodzakelijke herziening der bestaande p.aatsehjke belasting-verorde ningen. Aan het viaduct bij het Beursstatien te Rotterdam waren gisteren een achttal werk lieden op een hangende stelling werkzaam, toen een stellinghaak brak. Alle werklieden stortten omlaag, zes hunner kwanen met den schrik vrij, doch een werkman, J. W. de Man, werd zwaar inwendig gekwetst, terwijl een opzichter lichte kwetsuren be kwam. Gisteren-rniddag is door de politie te Rotterdam aangehouden een verpleegde uit het armenhuis op den Schiedainschendrjk, die de huismeesteres met een mes in den rug gestoken had omdat door tusschenkomst, wegens een door hem gepleegd vergrijp, was gestraft met zes maanden arrest. De toegebrachte wond bleek gelukkig ni®' levensgevaarlijk. De dader, een 60-jarig no®n> is naar het politiebureau in de Pauwensteeg overgebracht, waar men hem in voorloop'Se bewaring stelde. Te Vlaardinger. is naast de bestaand® christelijke opleidingslessen door het onder* wijzerspersoneel der gereformeerde school eene tweede normaalschool voor de opleiding van onderwijzers en ondei wijzeressen opg®' richt. De cursus vangt aan met 9 leerling®"' In eene te Vlaardingen gehouden verg®" deiing van houtbewerkers is opgericht eene vakafdeehng van houtbewerkers, als onder' atdeeling der atdeeling Vlaardingen van den Ned. R. K. Volksbond. Staande de vergadering traden reeds 2-* leden toe, teiwijl het voorloopig bestuur werd samengesteld uit 5 leden, nl. de hee ren J. Vermeulen, G. B. Huisman, A. Odijk, L. Verburgh en B. Odijk. De Russische driemastschoener waarmed® de logger Nelly van Vlaardingen den 19" Maart in aanvaring is geweest, heet AvgU^ (Augustus) en komt uit Riga. Het opschrd' is namelijk in Nederlandsche letters over gebracht Avgust ïz Rigy d. i.Augustus, uit Riga. (S. C De liberale kiesvereeniging «Burgerplicht' te Delft heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer (vacature Beelaerts van Bloklaud) gesteld mr. N. Pierson, oud-minister van financiën. In de vergadering van den gemeenteraad te Delft eergisteren gehouden, is ingekomen een voorste! van de leden J. M. de KuypeK J. Post van der Burg, W. O. A. Lans, J-d- Bergansius en J. J. B. van der Chijs, waarbij aan B. en W. een crediet van f3UO wordt verleend, teneinde nieuwe plannen te doen ontwerpen voor de restauratie van Stads Doelen. Gisteren-nacht is in den ouderdom van 7^ jaat te Delft overleden de heer C. G. E- Uerlach, oud griffier bij het kantongerecht aldaar. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 2 April. De heer De Boer vond gelegenheid de Regeenng te mterpelleereu over tie maat" regelen, die zij deukt te nemen tot bestl'J" van het mond- en klauwzeer, met het oog op den twijfel aan het doel' treffende van die maatregelen. Na bij het komen van het vee in de wei Je uitbreid'"# aer ziektegevallen te verwachten is, on2® veterinaire theust tekort scmet en het bui* lenlaud ons vee steeds blytt weren, vroeg mierpellaut aan de Regeering of in d® ervaring met tie bestrijding der ziekte ven- kregen, een aanmoediging ligt, om met de maatregelen voort, te gaan. lnterpeW®"' helde er toe over, dan maar liever ah® beperkende maatregelen na te laten. De minister Van Houten wees op de beperkte vrijheid der Regeering in har® maatregelen tot beteugeling, uie echte" allen ten doel hebben den veeuitvoer }e üevorderen. Limburg en Noordbraoant z'J" thans geheel vrij van de ziekie iiiZeel®" kwam 1 geval voor, in Utrecht 2, in Gel derland 2, in Overtjsel 7 gevallen. GD wenscnt een gematigd optreden. Do°" zieken zal het kwaad niet uitroeien, De buitenland neemt wel een strenger maat regelen dan de toestand eischt. Wat he buitenland betreft geven de politieke om standigheden geen aanleiding tot ver strekkende maatregelen. Hij ontkende da' de tegenwoordige maatregelen handel eI' verkeer belemmeren. Onraadzaam w®r® 't het mond- en klauwzeer meer als be smettelijke ziekte te beschouwen. De hoer De Boer was tevreden 111 zoover de Regeenng rekening wij houd®'1 met het vrije verkeer. De heer Lieftinck was van oordee', dat de groote kosten voor den biuoeni®"^' schen veestapel besteed, weggeworpen ge'a zijn, maar dat de gelden, die aa i de u,t*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2