Beursbericht van Amsterdam» Het feest van koningin Victoria. Te Londen is men reeds druk in de weer met de voorbereiding van het »diamanten iegeeringsfeest:' van koningin Victoria. Het hoofdmoment der viering moet de tocht zijn, dien de grijze souvereine maken zal van het Buckinghampaleis door Piccadilly St. James straat, Pall, Mali, Strand, Fleet- staat en Ludgate-hill naar de St. Pauluskerk, waar een korte dankzegging in de open lucht zal geschieden, welke de koningin zonder het rijtuig te verlaten, zal bijwonen. De terugrit is voorgenomen langs de straten ten zuiden der Theems, de onaanzienlijke wijken, die een toerist zelden bezoekt. Enkele dagen geleden is een proefrit gedaan, men wilde weten hoe de feeststoet zich op de zeer enge ruimte voor de ka thedraal zou kunnen opstellen en ook hoeveel tijd de tocht eischWDe Londenaars waren zeer verbaasd, toen zij tegen 8 uur in den morgen een grooten stoet rijtuigen en ruiters naar de City zagen trekken. De proef schijnt vrijwel voldaan te hebben. Reeds nu wordt een geweldige handel in vensters en kijkplaatsen gedreven. Zoodra de rit officieel bekend werd, vormde zich ijlings een syndicaat van 10.000 p. sterling voor de exploitatie der 400 vensters, die op de kerk uitzicht geven. Het was echter te laat, want anderen waren 't syndicaat al vóór geweest, vele eigenaars hadden reeds gecontracteerd. Men rekent ten minste 40.000 pond sterling winst uit die 400 vensters te zullen slaan, denkelijk veel meer. Wat langs den geheelen weg zal betaald worden is eenvoudig onberekenbaar. De groote risico is evenwel deze of de 78- jarige vorstin inderdaad over 3 maanden den vermoeiden tocht zal kunnen volbrengen. De eigenlijke feestdag is Dinsdag 22 Juni, Zondag 20 Juni zal in 't geheele Vereenigd koninkrijk als dankdag w orden gevierd. De Engelsche bladen maken melding van den dood van een onzer te Londen wonende landgenooten den heer Frits W. B. Ooster veen, die op een avond in Februari in de Theems sprong om een vrouw te redden, en daarbij verdronk. Het lijk is eerst Dins dag, bijna vier weken na het ongeluk,gevonden. Te Havre zijn eergisteren zestien man van het vergane stoomschip Ville de St.-Nazaire, per boot van Southampton aangekomen twaalf mulatten van Martinique en vier blanken. Een hunner. Nicolaï, verhaalde dat hij vijf dagen en nachten in een open boot zonder voedsel en drinkwater heeft doorge bracht. Den vijfden dag zag men een pakketboot, die op het geschreeuw der ongelukkigen even stopte, maar doorvoer zoodra zij de Fransche vlag gezien had 1 Een van de Martinique-bewoners heeft vijf dagen en vier nachten het roer gehouden. Er waren 29 man in de boot, 15 zijn krank zinnig gestorven. Een van de geredden, een Cubaan, is zijn verstand kwijt. De kapitein en drie man van de equipage werden gisteren te Hamburg verwacht. Een moord in den trein. In den nachtsneltrein GenéveZürich vond men, toen hij in Bern aankman, den postconducteur Heinrich Angst, van Zürich, dood in het postrijtuig liggen, het hoofd rustend op den mantel. Hij moet in den wagen doodgeschoten zijn. Het schot was door de slaap gegaan. Twintig postzakken waren opengesneden, maar er wordt weinig van waarde gemist. De moordenaar schijnt alleen baar geld te hebben gezocht. Een kistje, met gouden voorwerpen, waarvoor 1800 frank was ge declareerd, liet hij achter, evenals de pa pieren van waarde, en het horloge van zijn slachtoffer, wiens portemonnaie hij echter meenam. Men weet niet op welke hoogte de moord gepleegd is waarschijnlijk vóór het station Freiburg. Direct achter dit postrijtuig, dat speciaal voor brieven en .pakketten van waarde was bestemd, kwam het hoofdpostrijtuig, waarin zich een amb tenaar en twee conducteurs bevonden dezen hebben van de misdaad niets gemerkt. Men vermoedt, dat de moordenaar op een halte station binnengesloopen is, en dat hij Angst slapende gevonden, en hem toengedood heeft. Angst was 30 jaar. Hij zou deze week trouwen. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in. Er bleek, dat alleen een pakje met 200 fr. baar geld, en een pakje met een horloge ter waarde van 100 fr. vermist worden. Wissels, effecten enz., bleven on aangeroerd, evenals een gouden ketting. De moord moet tusschen Bouderens of Oron en Bern gepleegd zijn, daar Angst de brieven uit Lausanne nog in een zak heeft gedaan, waarmee hij tot een dezer stations moet bezig geweest zijn. De sleutel van den wagen werd naast het lijk van den conducteur gevonden. Demoor denaar moet dus een eigen sleutel hebben gehad. Het spoorwegpersoneel vermoedt algemeen, dat de moordenaar, als passagier, alleen in een der achterste coupé's heeft gezeten dat hij onderweg langs de loopplank op het postrijtuig is overgestapt en dat hij dit met de toevallig gevonden, of nagemaakte, pas sende sleutel heeft geopend. De snelheids meter van den locomotief geeft toch aan, dat het onmogelijk is dat iemand, zelfs bij de stations die langzamer werden gepasseerd, op den trein is gesprongen. Toen de moord gepleegd was, zal de man weer in zijn coupé zijn teruggekeerd, zijn revolver uit het venster hebben ge worpen, en in Bern kalm zijn uitgestapt, vóór men daar het lijk had gevonden. Woensdagnacht drongen dieven in een huis aan de Quai des Eaux te Genève, waarvan de bewoners in Nizza waren. Zij stalen alle kamers leeg en al wat 'van waarde was haalden zij uit de kasten. Toen staken zij het huis op vier verschillende plaatsen in brand. Het gelukte echter spoedig het vuur meester te worden. Prinses Anna van Montenegro is verloofd met prins Frans Jozef van Battenberg, een broeder van den ongelukkigen vorst van Bulgarije. Japanse he kraaien. De begrafe nis van de keizerin-weduwe van Japan heeft weder de aandacht gevestigd op een merk waardige gewoonte in het half Europeesch- beschaaftde, half Aziatischbarbaarsche eilan denrijk. Geen trouwe zoon van Japan zou zich het geval kunnen denken, dat een onderdaan van zijn keizer met zijn voeten boven de doodkist van een lid van het keizerlijk huis komt te staan. Daarom moeten de doogravers, die den grafheuvel moeten opwerpen als kraaien verkleed zijn en de geheele plechtigheid wordt er streng op gelet, dat deze mannen voor vogels worden aangezien I Nieuwe vorm voor schepen. De heer Hauvich te Swinemunde stelt een ge heel nieuwen vorm van schepen voor, ten einde de zeewaardigheid en in het algemeen de stabiliteit to verhoogen. Hiervoor wil hij den convexen vorm der romp veranderen in een cocaven. Een op deze wijze door hem vervaardigd vaartuig geeft den indruk van een verlengden rechthoek, waarvan de korte rechter- en linkerzijden en de onderste kant naar binnen zijn gebogen. Naar zijn mee ning moet een dergelijke vorm aan een schip een belangrijk verhoogde stabiliteit ge ven door de grooter steunoppervlakte, die het aanbiedt tegenover de zijdelingsche schommelingen. Tevens beweert de uitvinder, dat hiermede een belangrijke vermindering der wrijving wordt verkregen. Kerknieuws. De weleerw. pater Lud. van Gulick, die, zooals wij reeds meldden, Woensdag-namid dag te Rotterdam overleed, werd den 21 Nov. 4813 te 's Hertogenbosch geboren, deed zijne lagere studiën te Eindhoven en Ouden bosch en vertrok van daar naar het groot seminarie te Haarlem. Den 6 Jan. 1835 trad hij te Nivelles in België in de Sociëteit van Jesus, waarvan hij een der verdienstelijkste leden worden zou. In 1839 werd bij belast met het gymnasiaal onderwijs te Aalst, en in 1840 met dat te Katwijk. Vervolgens studeerde hij vier jaren, van 1845^1849, aan de hoogeschool te Leuven in de theologie en bracht vervolgens een jaar door in Dront- gen (Gent) tot voorbereiding zijne geestelijke loopbaan. Var. 1849 tot 1852 bekleedde pater v. Gulick het professoraat in de wijsbegeerte en natuurkunde aan het seminarie te Kuilen burg, de twee volgende jaren was hij secre taris van den Provinciaal der Sociëteit in Nederland, en den 16 April 1854 werd hij zelf tot Provinciaal benoemd, welke hooge betrekking hij tot 3 Oct. 1859 vervulde. Nu werd hij weder professer te Kuilenburg en vervolgens rector van het studiehuis te Maastricht, waarna hij van 9 Jan. 1866 tot in 1874 voor de tweede maal Provinciaal van de Sociëteit in Nederland was. Na alsnu eenige jaren weder te Maastricht doorge bracht te hebben, kwam hij in 1880 naar Rotterdam, waar hij in hoog aanzien stond. Naar aan de Tijd van officieele zijde wordt medegedeeld, heeft Z. D. H. Mgr. A. Van Baars, benoemd tot bisschop van Curasao, den wensch te kennen gegeven uit de handen van een zijner ordebroeders de H. Bisschopswijding te ontvangen. Deze zal verricht worden door Mgr. Flood, ord. pread., aartsbisschop van Trinidad, waarheen zich Mgr. Van Baars naar gelang van om standigheden den 29 Maart, 19 April of 10 Mei zou begeven. De Pauselijke internuntius, Msg. Tarnassi bezocht eergisteren en gisteren het bisdom van 's Hertogenbosch en was de gast van Msg. W. van de Ven, aldaar. Z. D. H. be zocht de kathedraal van St. Jan, de R. K. kweekschool, het seminarie te St. Michiels- Gestel en meer R. K. inrichtingen. Het is thans officieel, dat in het na Paschen, te houden Consistorie de volgende aarts bisschoppen tot het kardinaal zullen verheven worden Mgr. Couillé van Lyon, Mg. Sourrieu van Rouaan, Mgr, Labouré, van Rennes, en Mgr. Herera, van Santiaga de Compostella. De Nuntius te Madrid heeft aan Koningin Christina namens Paus Leo XIII een rozen krans overhandigd, waarvan de ketting van fijn goud, de kralen afwisselend diamanten, robijnen en smaragden zijn. Het geschenk ging vergezeld van een schrijven, waarin de H. Vader verklaart de Regentes Zijnen zegen te schenken voor het beleid en den moed, die zij aan den dag legt te midden der rampspoeden, waaraan haar volk bloot staat. Sport. Herbert Gladstone spreekt tegen, dat zijn vader op zijn 87n jaar nog wielrijder zou zijn geworden. Het betrokken bericht moet als een grap beschouwd worden. Laatste Berichten. Te Rotterdam is heden op plechtige wijze ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den weleerw. pater Van Gulick, S.J., kapelaan der O. L. Vrouwekerk aan de Wijnhaven aldaar. De uitvaartdienst werd ge celebreerd door den hoogeerw. pater provin ciaal P. F. J. Duffels, geassisteerd door den zeereerw. pater C. H. Schmier, pastoor der parochie, als diaken, en den weleerw. pater F. M. Bonnike, rector der St. Ignatiuskerk, aldaar, als subdiaken. Het zangkoor voerdehet Requiem van Verhulst uit. De plechtigheden op de R. K. begraafplaats werden verricht door de zelfde eerw. heeren die bij het Requiem celebreerden. De burgemeester van Haarlem h«e bericht gezonden, dat hij geen aanleid'"1' vindt in het adres der burgerij om de PB blicatie betreffende de Zondagswet iu te trekken. De Cassagnac noemt den brief in ^ea Temps door de voogden van Burdeau'sk"1 deren openbaar gemaakt, het werk van ee" grappenmaker, als is hij niet valsch is. Van ee° tweegevecht is nooit sprake geweest. Burgerlijke Stand. Geboren: 1 April, Angenita, dochtef van J. Zuidgeest en A. J. Sitton, K°rte Achterweg. Johannes Bernardus, z0°° van M. J. Berck en M. G. Rijnten, Singe Johanna, dochter van G. L. van de" Broek en M. E. Philipse Singel. Catharina Johanna, dochter van J. H. Webef en M. C. van Ooijen, Groenelaan. Overleden 2 April. Susanna Cathari"9 van den Hoek, oud 87 jaar en 2 maande11' wed, van M. Kooijman, Oude Kerkhof. Zeetijdingen. Schiedam, 3 April. Vertrokken Albion kapt. J. Duit, met eene lading turfstroois6' naar Leith. Maria, kapt. A. C. FredrikseO' naar Helgoland. Zeilklaar, Noordster, kap'1 C. Noordyk en Cosmopoliet, kapt. R. Struis» beiden naar Helgoland. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 3 April H#7" Rogge: Libau 114 Ct. Re val f112 3 m- Gerst: Amerika Maart-afl. f100 3/m. Mais loco f 80 ct. Spiritus f 12%—13%. Spoeling: fl.20. Moutwijn: Makelaars Not. f7%. Brandersbond - 6%. Stemming Onveranderd. Berlijn. )Ro^e' Mel" (SLOTK.)|SPifus Jan. Mei jMeel 12 Merk. 1. md. Parijs. 12 ^el5- k Rogge, loop. md. Hamb. I Spirit, p p. Feb. Jan. Feb. Apr./Mei 30%. 120.- 121.- 38.70 43.20 44.90 49.90 13.90 13.50 18.871 19.371 120.- 121.- 38.70 43.40 44.90 44.90 13.80 13.75 19.- 19.30 31%. New-York. Maïs Amsterdam. 2 April. Rogge op lev. onveranderd per Mei f99, 98; per Juli f99; pef Oct. f100, f99, f100. 3 April. Rogge op lev. prijshoudendpet Mei f 97, 98; per Juli f98, 99; per Oct- f 100, 101. r Rijnhcogte Keulen ('s morg. 41 uur) 2 April 3.75 M. 3 April 4.06 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.09 Disc. 3 Parijs -48.071 2 Antwerp. - 47.97| 3 pCt. Per Telefoon. 3 April- 2% pCt. Nederland 88% 84% 3 pCt. Portugal 22% 103% 18% 40V? Aand. Nederl. Handelmij 141% WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp 79lS/i« v Adjustment 44% Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares 10 Missouri le Hyp 2e 56% 11% Oostenr. loten 4860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 21 2% 1 April 2 April, 3 Apr'1' 2 April

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6