$tads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. de B6' daden van vernieling en roof te bedrijven. In een Reuter-telegram uit Constantino- pel wordt gemeld, dat 20.000 man van Adrianopel naar de grens zijn gezonden. De Turken hebben Tirnavos ingenomen en maakten eene hoeveelheid munitie ka nonnen, geweren en mondvoorraad buit. De Grieksche gevangenen zijn naar Elasson gezonden. De stad is ingesloten door een militair cordon. Het gedrag der Turksche troepen is regelmatig en gematigd. Naar uit Constantinopel wordt bericht, seinde Admed Hifzi pasja de bevelhebber van het leger iu Epirus»De Turken heb ben fort Pentepigadia heroverd. De Grieken verloren 300 man aan dooden, 219 aan gewonden en 62 man aan gevangenen, ter wijl de Turken 51 dooden en 3 gewonden hadden. Van Pentepigadia werd eergisteren aan de Times geseind Een troep Grieken, ten getale van duizend, waren genoodzaakt terug te trekken, omdat hun voorraad patronen uitgeput waszij verloren 150 man. De Turken, die 6000 man sterk waren, deden drie aanvallen, die met de bajonet werden afgeslagen. Terwijl de Grieken terugtrokken, werd kapitein Solomos na dapperen strijd ingesloten. Hij schoot zich voor 't hoofd, daar hij niet krijgsgevangen wilde worden. Na het gevecht trokken de Turken terug naar Janina, na eerst alle gewonden in bet fort gedood en verminkt te hebben. De Grieken bezetten daarop Pentepigadia weer. De minister Balfour deelde gisteren in het Engelsch Parlement mede, dat Engeland het met de Mogendheden eens was omtrent het aannemen eener neutrale houding Wij wenschen een tusschenkomst" verklaarde de spreker, zoodra de gelegenheid daartoe gunstig is. Verder verzekerde hjj, dat de mogend heden die Creta hadden bezet vóór het uitbreken van den oorlog besloten hebben, dat dit eiland neutraal moet blijven. De blokkade zal worden gehandhaafd om te voorkomen, dat wordt gehandeld in strijd met de autoriteiten der Mogendheden. De Daily News ontving bencnt uit Rome, dat de Mogendheden voornemens zijn een einde te maken aan het optreden der Griek sche vloot in de golf van Saloniki. Naar aanleiding van de zegepraal van de Turken bevat de Daily Chronicle een heftig hoofdartikel tegen Ruslaud, waarin deze staat beschuldigd wordt den oorlog te hebben aangestookt, vermoedelijk met medeplich tigheid aan den Duitschen Keizer. Het is, schrijft het blad, een strijd van Aziaten tegen Europeanen, van moslemsche Tartaren tegen westerlingen. In haar tweede editie meldt de Times dat drie batterijen veldartillerie in de eerste helft van Mei naar Zuid-Afrika vertrekken. Schiedam, 27 April 1897. De overgang van de Broersvest naar den Singel het zoogenaamde Bokkeneiland, blijkt, nu de werkzaamheden, die gedurende eenige weken hebben plaats gehad, ten einde loopen, eengroote verbetering te hebben ondergaan. Het plantsoen aan de zijde van de alge- meene begraafplaats, is nu gereed en het trottoir is daar langs gelegd. Komende langs den Singel vanaf de kerk heeft men een aardig gezicht op het plantsoentje dat zich boogsgewijze om het kerkhof mistreat. Voor vreemdelingen, die aan het bestaan van een kerkhof in de bebouwde kom der gemeente aanstoot mochten nemen, blijkt het nu, dat ons gemeentebestuur dit onver kwikkelijk gezicht zooveel mogelijk voor het gevoelig oog tracht te masqueeren. De voetgangers winnen, vooral bij slecht weer, daar zij nu langs het trottoir droog voets het eiland kunnen passeerenmaar ook de bewoners der naburige straten zullen zijn gebaat als het waar is, wat het ge rucht verluidt, dat het riool, 'twelk nu in het midden der straat wordt aangelegd, bij de demping der sloot in de Lange Singelstraat bij het in die straat aan te leggen riool zal aansluiten. Worden deze verbeteringen volledig ver kregen, dan zal het wellicht blijken; dat de beduidende kosten welke al die werken na zich sleepen, tegen het verkregen resultaat opwegen. In de bestuursvergadering der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, zijn gisteren-avond de functiën als volgt verdeeld C. J. Willeman, voorzitter J. T. Melchers, vice-voorzitter J. H. Blom, le secretaris A. de Jong, 2e secretarisA. A. Marrevee, le penningmeester H. J. Töns, 2e penning meester J. J. van Hees, C. Gunnewegh en L. van der Toorn, commissarissen van toe zicht. De 22-jarige H. v. d. K., die Zondag-avond uit het krankzinnigen gesticht te Delft was ontvlucht, is Maandag-avond alhier in zijr.e woning aan de Polderstraat aangehouden, en naar het gesticht teruggebracht. Heden-ochtend 11 ure, bij het verlaten der school van den heer Vaandrager, is de 6-jarige Cornelia Groen niet in de ouderlijke woning aan den Ouden Dijk teruggekeerd, maar in de stad verdwaald. Zij werd heden-middag omstreeks 3J ure door den brugwachter Kooiman in een woning aan den Rotterdamschen dijk gevonden en naar het politiebureau gebracht, vanwaar zij door een broertje en zusje is afgehaald. Gisteren had te Rotterdam de plechtige ter-aarde-bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. M. Haspels. Voor dat hij naar zijne laatste rustplaats gebracht werd, had in den Grooten Schouwburg de plaats waar hij zijn schoonste lauweren had verdiend, zooals een der sprekers zeide, een treffende plechtigheeid plaats. Aan de entree van den schouwburg was een rouwdecoratie aangebracht, In de ves tibule, waar palmen waren aangebracht, had den zich tal van autoriteiten vereenigd uit Rotterdam en verschillende deelen des lands allen direct of indirect met het tooneel in 't bijzonder, de kunst in het algemeen in betrekking staande, alsmede dames en heeren leden van het personeel der Ver- eenigde Rotterdamsche tooneelisten onder directie van Le Gras en Haspels, alsmede bijna het geheele personeel van denTivoh- schouwburg. Een aantal prachtige kransen lagen gereed om aanstonds door hen die achtereenvolgens het woord zouden voeren, op de kist te worden nedergelegd. Terwijl de stoet naderde, schaarden de ver tegenwoordigers der vereenigingen, die den bloemenschat nog zouden vermeerderen, zich in een wijden cirkel rondom de in het midden geplaatste katafalk. Hier werden achtereen volgens treffende woorden gesproken door de heeren Reepmaker, namens de vereeni- ging „Groote Schouwburg", Rosier Faasen namens de Vereenigde Rotterd. Tooneelisten, J. C. de Vos namens de artisten, eveneens namens de afd. Rotterdam van het ïNed. Tooneelverbond," Ising namens den Raad van Beheer van het »Ned. Tooneel", De Vries, namens de artisten van het »Ned. Tooneel", Kiel namens de Maatschappij nApollo", te AmsterdamE. Schipperus, namens het Aesthetisch genootschap" te Rotterdam Ertman, namens de vereeniging ïTivoli Schouwburg"; Chrispijn, namens zijne vereeniging te Amsterdam Schuur man, namens »Melpomene", te Rotterdam Wolfsberg, namens de Schouwburg-abonné's, terwijl mede nog kransen gelegd werden namens de Vereeniging Van Lier, te Am sterdam, Vreugdendal" van Breda en de schouwburgvereeniging Dordrecht en einde lijk ook een namens vrienden uit Nijmegen. Vele sprekers waren tot tranen toe be wogen en nimmer werden zeker in den schouwburg zooveel tranen van ware droef heid gestort, als in deze oogenblikken. De heer D. Haspels bedankte diep bewo gen, ook namens de verdere betrekkingen, voor de wijze waarop hier de laatste eer aan den overledene was bewezen. De baar onder kransen en palmen letterlijk begra ven» werd aan den lijkwagen teruggegeven eu toen 'zette de stoet zich in beweging naar den doodenakker, gevolgd door velen die de plechtigheid in den schouwburg bijwoonden. Op de begaafplaats te Crooswijk, waar tal van belangstellenden bijeen waren, had het met koper versterkte orkest van den schouwburg in de nabijheid van de geopende groeve post gevat, en hief bij het naderen van den stoet een treurmarsch aan. Nog een laatst vaarwel van Rosier Faassen en een woord van diepe ontroeiing door Dirk Haspels voor de laatste eer zijn onverge- telijken broeder bewezen, en onder de sombere tonen van den treurmarsch keerde men huiswaarts. Naar men mededeelt, had in het gesticht voor ongeneeslijken aan de Oostmaaslaan te Rotterdam een ernstig feit plaats. Een zoon en een broeder van een in het gesticht overleden vrouw, welke daar door de dia conie verpleegd werd, wenschten het lijk nog eenmaal te zien. Toen hun dit gewei gerd werd, verschaften zij zich met geweld toegang en schroefden de lijkkist los. Wegens dit feit is door den directeur een aanklacht tegen hen ingediend. De officieele opening van de tentoonstel ling en loterij ten behoeve van het St. Fran- ciscus Gasthuis te Rotterdam zal plaats hebben op Zondag 9 Mei aanst. De zeereerw. hooggel. heer J. V. de Groot, hoogleeraar der Amsterdamsche Universiteit, heeft zich be reid verklaard de tentoonstelling te openen en de feestrede uit te spreken. Ten einde de concerten en uitvoeringen die moei|ijk in de open lucht kunnen plaats hebben, toch te kunnen gever., heeft het comité besloten het salon der sociëteit Har monie (Doele) door een overdekten uitbouw aanvankelijk te vergrooten, zoodat het dan ruim 12U0 personen kan bevatten en men daar tegen elke weersgesteldheid beschut kan zijn. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag avond, 26 April. iVfededeeling wordt gedaan van de laatste lijk door de T wet-de Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder die betreffende de regeling der gemeente financiën. De heer Muller vroeg verlof om in deze zitting tot de regeering eenige vragen te mogen richten over de bestendiging van het uitvoerrecht op suiker in Ned.-Indië, ook na de wet van 29 Januari 1897 [Stbl. no. 62) die in Januari alhier is besproken en ge voteerd. Het verlof werd verleend. De dag der interpellatie zal, m overleg met de regeering, nader worden bepaald. De vergadering werd hierop verdaagd tot heden, Dinsdag-middag, halt' twee ure. Men deelt aan het Dagbl. mede, dat de Groothertogin van Saksen de bezitting Buitenrust-Zorgvliet vermaakt heeft aan erfgroothertog Willem Ernst, met de be paling, dat alles gedurende 15 jaren in den tegenwoordigen staat moet biijven. Het blad voegt daarbij den wensch, dat de prins het landgoed ook na dien termijn voor sloopers en bouwondernemers zal bewaren. Het Dagblad deelt mede, dat de heer Pijnacker Hordijk, lid der Tweede Kamer, weldra een reis naar Indië zal doen. Inder daad zal de heer Pijnacker Hordijk zich voor eenigen tijd naar Indië begeven, maar niet dan nadat de voorbereiding tot de verkiezing gezegd kan zijn te zijn afgeloopen, terwijl hij, zoo hij wordt herkozen, in 't begm der nieuwe Kamerzitting weder op zijn post zal zijn. (Fad.) De heer D. Van Houten heeft den ge meenteraad van 's-Gravenhage vergunning gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een electrische tramlijn langs den zee kant te Scheveningen, aanvangende op het emplacement van het station Scheveningen der Hollandsche Spoor en loopende langs I den nieuwen strandweg tot aan het «'n<* punt van den strandmuur. Met betrekking tot wijlen dr. Beijn6° weet de Haagsche Kouter in de Pron*"6' ale Groninger volgende aardige bijzondeh heid mee te deelen »Dr. Beijnen was een man van gr0 redenaarsgaven, en werd destijds door K ning Willem III uitgekozen om 's Koning bruid, prinses Emma van Waldeck-Pynao" lei te geven in de Nederlandsche taa' 6 geschiedenis. Als dr. Beijnen vertelde v8l_ zijn verblijf aan dat rustige, huiselijke, id/' sche hof, waar zulk een welwillende t°°, heerschte en men scheen te leven om e, kander het bestaan te veraangenamen, hij niet licht uitgeput. nik herinner mij zijn verhaal, hoe Koning eens binnentrad, terwijl dr. Beijn0 juist bezig was der Prinses' een les m geschiedenis te geven. De leeraar rees middelijk op en wilde zich verwijder0"' maar de Koning stond dat geenzins toe 6" wilde, dat dr. Beijnen geheel zou doen al=° er geen derde was en eenvoudig met Z'J les doorgaan. Nu had het toeval het beschikt, dat onze leeraar aan Marnix v* St. Aldegonde genaderd was. Het Wilhelm1^ lag voor de hand, en dr. Beijnen, de vurig improvisator, bezield door den tegenwoo"' neid van den Oranje zoon, begon be bete0^ kenis van dat heilig lied, dien verlossing kreet, uiteen te zetten. Eerst kalm en et"' stig, doch van lieverlede zoodanig meeg0 sleept door de begeesterende stof, dat o"1 redenaar in een vurige improvisatie de hoog beteekenis van dien vrijheidspalm uiteenz6lt6j »Toen hij zweeg, half beschaamd dat hU zich zoodanig door zijne geestdrift had !ate vervoeren, trad de Koning diep aangedaa"' naar hem toe, drukte hem warm de ha en met een ïdankje, daukje, Beijne"^ verried 's Konings betraand gelaat de gro°' ontroering. De Koninginnen te Amsterdam. De audiëntie door H. M. de Koning'"' Regentes, ditmaal in het bijzijn van H- de Koningin verleend, was gisteren z0ef druk bezocht. Verschillende civiele en i"''1 autoriteiten, hooge rechts- en wetenschap' pelijke vereenigingen, Kamerleden, com®'3 sarissen der Koningin in de verschill6"1^ provinciën, leden van Gedeputeerde e" Provinciale Staten, besturen van Kamers v8" Koophandel, Ned. Bank, Handelmaatschappij' Grootboek, besturen van kunstinstelling6"' armenzorg, enz. De audiëntie ving te 10 ure 's ochtends aa" en was met een korte pauze eerst ten ha|J vijf 's middags afgeloopen. Het aantal voor HH. MM. verscheen, kan op geraamd worden. Na afloop der audiëntie ondernamen Koninginnen nog een rijtoer door het iioo' J la westelijk deel der stad, en wel volg6" route: Mozes-Aaronstraat, Raadhuisstra8'' Westermarkt, Rozengracht, Mauritsstraa'' Willemstraat, Biouwersgracht, Haarlennher' plein, Haarlemmerdijk, Nieuwendyk en Da1"' In de Willemstraat werd der Vorstin"6" eene ovatie gebracht door een schaar kind61'6" onder leiding van de bekende Krisje van d6" Woude, die haar een lied »in naam v'a" Oranje doe open de poort" toezongen- Ten hove was er diner van 34couveBs' nieuwe genoodigden waren de Gedeputee^" Staten van Zuid Holland met den grt$et Onder de velen die gisteren te Amsterd"1" ter audiëntie gingen waren ook de hee"6" Solkesz, Liza en Gijsbertse, vormende 06" commissie, afgevaardigde op het cong1'65 gehouden te 's Gravenhage van den Ned6f landsche Bierhuishoudersbond. Door dez6 ren is aan Hare Majesteit de Regentes e6" adres overgandigd, waarin adressanten vr* gen afschaffing of grondige wijziging va" thans bestaande drankwet, welke ertoe 1®' its dat velen in hun bedrijf belemmerd en &6 met hechtenis gestraft worden wegens o*6" 6 id"8' treding van bepalingen welke noch te ha" ven noch in acht te nemen zijn. De adressan'6" verlangen gelijkheid van recht en vri)6 oh' uitoefening van beroep, opdat aan den houdbaren toestand een einde kom6* doel, dat de tegenwoordige drankwet streeft, zeggen zij, zou alleen bereikt kunh6 worden door verbod van drankverkoop-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2