Van den Turken welgezinde zijde wordt opnieuw de vraag gedaan, of Turkije, wan neer het als overwinnende partij zal zijn eakend, niet zou kunnen worden schadeloos gesteld door de uitlevering van de Grieksche vloot. Feitelijk zou de grondslag voor de vredesonderhandelingen eerst te vinden zijn, nadat de strijd om Farsalos, resp. Lamia, beslist zal zijn. De Duitscher Kalau vom Hofe Pasja heeft, na de vloot geinspecteerd te hebben, den Sultan gewaarschuwd tegen een maritieme actie, daar hij oordeelde, dat de Turksche schepen niet deugen. De verschillende particuliere correspon denten beweren, dat het gevecht bij Ve- iestino, waarin de Grieken overwinnaars bleven, zeven uren heeft geduurd. Dit ernstig gevecht heeft Vrijdag plaats gehad te Risomylos nabij het station Velestino. Reeds Donderdagavond had de veldbatterij Risomyles het vuur begonnen tegen de Grieksche bergbatterijen, welke zich be vonden achter heuvels, die door de Griek sche artillerie bezet (waren. Het plan van den vijand was, de Grieksche batterij te omsingelen. Vrijdag, in den ochtend, begonnen de Turken met kanonnen van groot kaliber onafgebroken te vuren op het 5e regiment, zonder evenwel veel schade aan te richten. Een andere veldbatterij vuurde op het 8e regiment, dat in het open veld stond. Een hevige strijd ontbrandde om het bezit van Risomylos. De Grieksche vrijscharen schoten uit een boschje op de Turksche infanterie. Om tien uur vielen plotseling twee Turksche escadrens een heuvel aan, welke stond onder bescherming der Grieksche artillerie zij werden evenwel terugeslgagen. Volgens een Reuter-depêche Zondag uit Constantinopel afgezonden, is de spoorweg- lijn Dedeagtch-Saloniki opgebroken10 mili taire treinen zijn opgehouden. Men gelooft, dat de rails opgebroken zijn door onregel matige troepen. Karavanserai is door de Turken genomen geworden, de Grieken wierpen de kanonnen in de rivier en namen de vlucht naar Kountschami. Kolonel Manos zou omsingeld zijn tusschen Karavanserai Lovos, dat door de Grieken verlaten is. Achtereenvolgens namen de Turken in de gevechten voor Velestino 5 forten. De laatste verklaringen van den Engel- schen minister van koloniën, Chamberlain, over de immigratiewet in Transvaal hebben te Kaapstad geleid tot de overweging of de kwestie waarin Chamberlain o.a. de Lon- densche conventie te kort gedaan ziet, niet opgelost kon worden door eene regeling, op te maken door den Britschen agent te Pretoria en een vertegenwoordiger van de regeering der Republiek, en ter goedkeu ring aan de Engelsche en de Transvaalsche regeering te onderwerpen. De te Pretoria verschijnende Volksstem verzet zich tegen een zoodanig voorstel. Immers is de immigratiewet met de conventie strijdig of zij is het niet. In het eerste geval moet de wet ingetrokken, in het tweede moet zij gehandhaafd worden. De eenige manier om de moeilijkheid op te lossen is het geschil aan een scheidsrechter te onderwerpen. Het komt de Volksstem onmogelijk voor, toe te laten dat een vreemde mogendheid zich menge in den wetgevenden arbeid van zuiver binnenland- schen aard der Republiek. bestemd voor Rotterdam 123, voor Schie dam 1. In hetzelfde tijdperk van 1896 kwamen binnen 124 schepen, waarvan 10 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 122. Tot op heden is het aantal binnenge komen schepen 78, metende 109.494 netto register ton, meer dan tot op gelijken datum in 1896. Uit Rotterdam wordt aan de Tijd ge schreven Bij de Gemeenteraad is ingediend een ontwerp-verordering op de markten. Behalve eenige redactie-wijzigingen zijn daarin be palingen opgenomen, om kwade praktijken te kunnen tegengaan. Om zich een goede plaats op de markten te verzekeren, lieten zekere markters bij de loting om staan plaatsen verscheiden leden van hun gezin daaraan deelnemen. Voorgesteld wordt, dat in het vervolg slechts één persoon uit het zelfde gezin aan de loting mag deelnemen. Aangezien het soms voordeeliger voor de markters uitkwam, een boete te betalen dan zich aan de verordening te onderwerpen, is thans voorgesteld, dat overtreding ook met hechtenis zal kunnen worden gestraft. Maar de hoofdzaak bij de behandeling dezer ontwerpen zal zijn de kermis. Voor gesteld wordt die voor goed te bestendigen, echter met de bepaling, dat zij zal worden gehouden buiten de bebouwde kom der ge meente. Wat het staangeld betreft, is de redactie van het desbetreffend artikel zoo danig geformuleerd, dat in het vervolg ook hier ter stede de staanplaatsen zullen kunnen worden verpacht. De kwestie der verpachting maakt een onderwerp van studie uit bij de commissie voor de financiën. Deze ontwerpen zullen, doordat de kermis daarbij ter sprake komt, aanleiding geven tot ernstige discussie, wijl de anti-revolu tionaire leden zullen voorstellen, de kermis at te schaffen. De Raad zal echter evenals bij vorige gelegenheden zich ook thans wel weer voor het behoud der kermis ver klaren. Er zal, om een Rotterdamsch spreekwoord te gebruiken, »nog zeer veel water door de Maas moeten vloeien" eer wij een meerder heid krijgen, welke van de kermis niets wil weten. De kermis is daarvoor te populair. Zaterdag-namiddag is op de rivier voor den mond van de Veerhaven te Rotterdam een waterpont door een stoomboot zoo ge ducht aangevaren, dat zij bijna onmiddelijk zonk. De opvarendeu konden zich bijtijds met een roeiboot redden. Door B. en W. van Delft wordt aan den gemeenteraad voorgesteld een onderwijsin richting te stichten, waar degenen, die zich voor den handel wenschen te bekwamen, hun opleiding kunnen ontvangen. Het pro gramma zal bevatten de volgende leervak kenNederlandsche, Fransche, Engelsche en Duitsche taal, handelscorrespondentie, inbegrepen rekenkunde, boekhouden, han- delsrekenen, handelsaardrijkskunde, staats wetenschappen, en het handelsrecht en wellicht later stenografie. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 Mei 1897. Zondag-namiddag is de 3-jarige Andries Koster, wonende aan de Steenstraat alhier, terwijl hij bezig was met bloempjes plukken, nabij den Watertoren in een sloot geraakt en verdronken. Het knaapje werd in de sloot ontdekt en op het droge gebracht door eenige voor- bijgangers, die daarop het lijkje naar de ouderlijke woning overbrachten. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 124 schepen, waarvan 2 zeilschepen. Hiervan waren Onlangs besloot de Koek-en Broodbak- kersgezéllenbond te Delft, lijsten te doen rondgaan onder de burgerij, met verzoek haar gevoelen te doen kennen over de afschaffing van den nachtarbeid. Deze lijs ten bevatten nu ongeveer 6000 bandteeke- ningen vóór de afschaffing. De patroons zijn er meerendeels vóór, maar vreezen de mededinging der depot houders die 's morgens reeds versch brood ontvangen van buiten de gemeente geves tigde fabrieken. Verbetering In het begin van de kennisgeving betref fende de inschrijving voor de d.d. Schutterij in ons nummer van Zondag 11., staat opening dit moet zijn: oproeping tot inschrijving voor de Schutterij. BINNENLAND. De afdeeling Arnhem der Ned. Maat schappij ter bevordering der Geneeskunst heeft aan de algemeene vergadering voor gesteld, aan het hoofdbestuur op te dragen, bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer zooveel in zijn vermogen is de keuze te be vorderen van een of meer geneeskundigen. Bureau Veritas meldt, dat in de maand Maart jl. vergaan zijn 67 zeilschepen, waar onder één Nederlandsch, en 25 stoomschepen, waaronder twee de Nederlandsche vlag voerende. Hierin zijn eveneens begrepen de 2 zeil en 3 stoomschepen, die veronder steld zijn vergaan te zijn. Men schrijft aan de Tel. De aanslagbiljetten der personeele belas ting worden in enkele plattelands-gemeenten uitgereikt en geven over het algemeen geen reden tot klagen veel meer perceelen dan vroeger blijken onbelast te zijn, terwijl tal van aanslagen aanzienlijk lager zijn dan bij de oude wet. Eenigen die den dienst 1896/97 geheel hadden betaald, ontvangen nu geheel gequi- teerd aanslagbiljet, ja, zelfs zijn er, die daarenboven de uitnoodiging krijgen ten kantore van den ontvanger te komen, waar zij nog geld terug kunnen ontvangen, zoo dat bij deze laatsten de aanslag in de nieu we belasting nog minder is dan van de vorige. Daar tegenover staan natuurlijk verhoogde aanslagen, doch dat zijn er maar weinigen. Halfweg bv. met ruim 3200 inwoners had vroeger een kohier van ruim f5000, welk cijfer tot de helft is gedaald. Men schrijft aan de Tel. Het is nu zoo goed als zeker, dat de strandmuur te Scheveningen tegen Pinkster geheel gereed zal komen, dank de voortva rendheid van den heer Blecourt en zijn uitvoerder van Geluk. Gisteren is de laatste granieten dekzerk of sluitstuk gelegd, ter wijl de laatste afrit morgen gereed komt, dan blijft alleen over de middenbestrating van den boulevard en de beide trottoirs voor zooverre die nog niet gereed zijn. Dit grootsche werk, een hindernis voor de visscherij, is desniettemin een sieraad voor de badplaats en zal vreemdelingen en stad- genooten des zomers tot een geliefkoosde wandel- en rijweg verstrekken. Een treurig bericht is Zaterdag te Sche veningen ontvangen. De bomschuit Sch. 283, reeder A. de Niet, is in open zee overzeild door een En gelsche kotter en dientengevolge gezonken. Vijf man der equipage zijn door schipper J. Mos gered en van ochtend te Scheve ningen aangebracht. Nog moeten de twee overige mannen gered zijn dooreen anderen tot dusver onbekenden schipper. Zij waren in tusschen nog niet aangekomen. De gezonken bomschuit was nog geen twee jaar oud en het verlies is dientenge- volge groot, ook voor de bemanning. Groote vreugde heerscht bij de Haarlem- sche schutters. Vanaf 1 Mei zijn hunne diensten bij brand afgeschaft en vervangen door den bijstand van de infanterie. Naar men aan de Tijd mededeelt, heeft het Noord-Brabantsche comité tot bescher ming van den nationalen arbeid, landbouw en nijverheid, reeds meer dan duizend ad- haesie-betuigingen ontvangen van de voor naamste personen uit de provincie. Het comité verzoekt alle belangstellenden en belanghebbenden, die met zijn pogen instemmen, te streven naar het eenige middel om het vaderland van een gewissen dood te redden nl. een herziening en uit breiding van ons tarief vnn invoerrechten te verkrijgen. De heer Th. Smits van Oijen, lid van Gedeputeerde Staten te Eindhoven, is als voorzitter van het uitvoerend comité benoemd. Evenals voorgaande jaren ging ook dit maal een commissie uit het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Volksbond ter audiëntie ten paleis- ;te!' De heerPasstoors, centraal-presidenet de den zeereerw. heer pastoor Ko"1" e[S achtereenvolgens de heeren Smit, en Beumer in hunne onderscheidene kingen aan HH. MM. voor, en ga^ te kennen, dat het bestuur van ^en j»i het op zeer hoogen prijs stelde, op de ook aan de jeugdige Koningin te ef voorgesteld. De heer Passtoors verder op, daf de Ned. R. K. ya" welke zulk een groot aantal leden t0 ja alle rangen en standen, verdeeld 0 provinciën Noord en Zuidholland en zich niet alleen ten doel stelt de schappelijke toestanden te helpen ver"0 en ook de bestrijding van het soC'^i,oi«' met alle wettige middelen in zÜn heeft (geschreven. Vandaar dat bij Majesteit dan ook de verzekering kon dat de mannen van den Volksbond pal zullen staan voor de rechten der gin en van het Vorstenhuis. „je Op minzame wijze beantwoorden de pj3. gin-Regentes de woorden des heer6" stoors H. M. verklaarde zeer gev°e"|],;i, zijn voor de meer dan hartelijke ontv* die haar en de Koningin dezer dag6"^,,, de zijde des volks wat ten deel g^ue. en waaruit zij de gevolgtrekking 0top' dat vereenigingen als de Ned. R.-& bond een grooten invloed op het volk »u uitoefenen. Vooral de hartelijkheid, d'0 Zondag jl. telkens had geuit, vervulde b0^ef met dank, welken dank H. M. de Passstoors dank ook verzocht bij zijne te vertolken. (\olksban^e'' Men bericht uit Kampen aan het dat in het beheer der Stadsbank van ning aldaar grove fouten zijn ontdek4'^ directeur der bank moet over de jaren een bedrag van ongeveer f '\\e verduisterd hebben. De politie uit Z" arriveerde gisteren-avond om een ond0rZ in te stellen. De Mei-betoogingeu. Ware het niet, dat Zaterdag-avond 'n Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam t^j vergaderingen gehouden waren, van een viering van het socialistisch feest niets bemerkt. Beide vergader"1^., waren zeer matig bozocht en werden 0 bijpa een halt uur na het vastgsteldc stip geopend, in afwachting van een dere schare toehoorders. Die, gehoud0"^ in de groote zaal medewerking v®n^5 werklieden-zangvereeniging Hamonie, belegd ten gunste van den wettelijke" jj, urendag en hier traden als sprekers °P.^ van Kol en F. Mol, terwijl de vergaf je in de veiligzaal een uitvloeisel was v"11 combinatie van een 10 tal socialistisch0' j, vakvereenigingen, waarin W. App®1 e\ Tusveld het woord voerden en prop"£a„p maakten voor de verkorting van de0 beidstijd. Buiten het verkooplokaal waren g, blijken van een le Meiviering waar t® men. De omtrek van het gebouw ha avond haar gewone doodsche aanïi011^, in de stad zelve merkte men er de" heelen dag totaal niets van- Hij *r?9V gewone nijvere drukte van iederen Z dagavond, gewijd als altijd aan het 1 van inkoopen voor de week die aanstaa"1 De meeting door verschillende so0'" A tische vakvereeniging tegen Zaterdag'"" te( in het Casino te 's Gravenhage belegd gelegenheid van de »1 Mei-beweging"' druk bezocht. De zaal was geheel door mannen en vrouwen. Er werd g porteerd met platen en socialistisch0^,, anarchistische blaadjes. Op het tooneel eenige banieren geplaatst van de v6t&. A- gingen die deze bijeenkomst hadden be 0gf, Door de partijgenooten Meng van Ai"= dam en Van Asdonk van 's-Gravenhag0 deze laatste vervanging van Van der uit Zwolle, die verhinderd was over te k0'1' g werd de grondgedachte van de Mei-bet00» besproken en de beteekenis van het sod" zijn geschetst. r i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2