werkman en tweedens, de openstelling onzer koloniën voor de goederen van Neder- landschen oorsprong met Nederlandsche schepen, zoo als vroeger. Dan, maar ook dan alléén, kan en zal de welvaart van weleer in ons Vaderland herleven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 Mei 1897. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 11 Mei 1897, des na middags 2 uur. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeeling van de ingekomen stukken. 3. Adressen van A. J. Engering S.J. e. a. om afschrijving van pi. dir. belasting over 1897. 4. Adressen van de onderwijzers D. van Nieuwkerk, C. de Haan en P. L. van Amerom om eervol ontslag. 5. Ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1896 en 1897. 6. Goedkeuringvan de staten van onin bare posten op de pi. dir. belasting, dienst 1895 en de pi. dir. belasting naar het inkomen dienst 1805/6. 7. Benoeming van leden en plaatsverv. leden van het stembureau in elk van de 4 stemdistricten voor de a. s. benoeming van een afgevaardigde ter Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Schiedam. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der plaatselijke verordening bedoeld bij art. 65 der kieswet (aanwijzing der stemlokalen voor elk stemdistrict) volgens het daarvan door hen ingediende ontwerp. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het honorarium voor 1896 van den penningmeester der commissie voor het pakhuis «de Nederlanden". 10. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een gratificatie aan de ambtenaren en bedienden, die belast zijn geweest met de werkzaamheden, verbonden aan het opmaken der nieuwe kiezerslijsten, (bijlage XXV). 11. Preadvies van B. en W. op het adres van J. J. G. Nolet om verlening van erf pacht. (Bijlage XXVII a en b.) 12. Preadvies van B. en W. op het adres van A. W. Schippers te Vlaardingen, om verlengingvan erfpacht (Bijlage XXIX a en b.) 13. Voorstel van B. en W. tot onderhand- sche verhuring van het woonhuis aan den Buitenhavenweg, no. 1, aan den opzichter der gemeentewerken A. Bubberman. (Bijlage XXVIII a en b.) 14. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel open grond aan de Villa straat, groot 36 centiaren, eigendom van H. Gabel JJz. (Bijlage XXVI.) 15. Voorstel van B. en W. tot demping van een gedeelte gemeentesloot nabij de Dwarsstraat. (Bijlage XXXI.) 16. Voorstel van B. en W. tot verlenging van den strekdam in de rivier de Maas, tot tegen het Westerhavenhoofd, waarvan de kosten op f 14.000 worden geraamd. (Bijlage XXII.) 17. Preadvies van B. en W. op het adres van J. Plooy Sr. om eene wekelijksche uit- keering uit de fondsen herkomstig van het voormalige Oude Mannenhuis. (Bijlage XXX a en b.) 18. De door den heer Jansen in de raads zitting van 6 April jl. gestelde vragen, rakende de fondsen van de vernietigende gildenen, in verband daarmede, behande ling van de door de Commissie van beheer dier fondsen ter goedkeuring ingezonden rekening over 1896. (Bijlage XXXII a en b.) 19. Voorstel van B. er, W. om hen te machtigen tot het doen vervangen van de in de gasfabriek nog aanwezige ovens met roostervuur door generator-ovens. (Bijlage XXXIII.) 20. Voortzetting der behandeling van het voorstel van B. en W. tot wijziging der jaarwedden van de onderwijzers 3e klasse aan de openbare lagere scholen, en van het daarop door den heer Van Westendorp in gediende amendement. 21. De door de Commissie voor de straf verordeningen ingediende ontwerp-verorde- ningen op de keuring van vleesch en visch binnen deze gemeente. Vernietigde gilden. Door Burg. en Weth. dezer gemeente waren bij schrijven van 9 April jl. inlich tingen gevraagd van de commissie van Beheer der Fondsen van de vernietigde Gilden omtrent een drietal vragen door den heer Jansen gesteld in de vergadering van den gemeenteraad van 6 April 11. Deze vragen waren 10. Welke is de oorsprong dier fondsen. 2o. Welke zijn de hierbedoelde gilden. 3o. Waaraan ontleenen de leden der Commissie de bevoegdheid over een gedeelte der rente te beschikken ten behoeve van particuliere personen, m. a. w. bestaat een instructie voor de leden der commissie en van welk college is die uitgegaan. Het antwoord daarop luidt in hoofdzaak I. Ter beantwoording der eerste vraag worden enkele onderdeelen van het gilde- wezen gereleveerd in zijn opkomst bloei en verval, waarbij vooral de nadruk wordt ge legd op de schaduwwijde der instelling het uitsluiten van alle mededinging, waardoor de gildebroeders, die geen concurrentie hadden te vreezen, slecht en duur werk leverden. Daarna is verder het antwoord als volgt. De Fransche revolutie van het einde der vorige eeuw heeft aan dezen misstand een einde gemaakt. Nadat de wet van 2 Maart 1791 de gilden had afgeschaft, werden de daartoe behoorende goederen en fondsen bij decreet van 24 April 1793 verbeurd verklaard. Bij ons te lande werden de gilden wel is waar onder invloed van de denkbeelden der Fransche revolutie vernietigd, maar hunne goederen werden niet verbeurd verklaard, doch gesteld onder beheer van «provisio- neele commissarissen" zooals nader bij de oeantwoording der derde vraag zal worden uiteengezet. 11, Wat de tweede vraag betreft, dien aangaande kan worden medegedeeld, dat, blijkens de archieven, die zich in de boven lokalen van den St. Joris-Doele bevinden, hier ter stede hebben bestaan het smids- gilde, de visschersgilde, het gilde van de timmerlieden en het zakkendragers- of St. Antoniegilde. Dit laatste gilde bestaat nog in naamaan de leden wordt jaarlijks van gemeentewege, bij gelegenheid van den verjaardag der Koningin bier uitgedeeld. Wellicht zal bij nader onderzoek van het oud-archief hieromtrent nog meer licht kunnen worden verspreid. III. Zooeven werd reeds gezegd, dat de gilden hier te lande vernietigd werden onder den invloed der revolutie-denkbeelden, die van uit Frankrijk naar ons land overwoeien. Een der vruchten van die denkbeelden was o. a. onze Staatsregeling van 1 Mei 1798. Art. LUI van die constitutioneele wet be paalde het volgende: «Bij aanneming der Staatsregeling worden «vervallen verklaard alle gilden, corporatiën «of Broederschappen van neeringen, ambag- ten of fabrieken. Ook heeft ieder Burger, «in welke plaats woonachtig, het regt, om «zoodanig eerlijk bedrijf aan te vangen, als «hij verkiezen zal. Het Vertegenwoordigend «Lichaam zorgt, dat de goede orde, het «gemak en gerief der Ingezetenen ten deze «worden verzekerd." Aan dit constitutioneele voorschrift werd door het Vertegenwoordigend Lichaam uit voering gegeven door de pnblicatie van 5 October 1798, inhoudende o. a. der. last aan alle municipaliteiten. lo. «om uiterlijk binnen acht dagen na de ontvangst van dat stuk te zorgen, dat alle gilden enz. met alle gevolgen en aankleven van dien worden ontbon den 2o. «dat de bewindvoerende personen van die lichamen zouden worden ver vangen door provicioneele commissa rissen door de municipaliteiten te be noemen, welke alle goederen en papieren van de gilden zouden overnemen 3o. «dat de municipaliteiten uiterlijk binnen een maand aan de Eerste Kamer van het Vertegenwoordigend Lichaam een accuraat bericht zouden inzenden van hetgeen door haar daaromtrent is verricht." Uit dit staatsstuk blijkt derhalve, dat de constitutioneele bepaling, namelijk de ver nietiging der gilden, volledig is uitgevoerd. Niet islechts werden door deze publicatie van 5 October 1798 de met de nieuwe staatsorde strijdige voorrechten aan de gilden ontnomen, maar tevens werd de rechts grond waarop het bestaan van deze corpo ratiën steunde vernietigd, terwijl, zooals reeds werd gezegd, de fondsen der vernie tigde gilden gesteld werden onder het beheer van provisioneele commissarissen. Aan die overgansperiode is een eind ge maakt door het Koninklijk Besluit van 26 Juli 1820, no. 84, waarbij o. a. werd be paald dat binnen 5 maanden door de provisio neele commissarissen verantwoording zou worden afgelegd ten aanzien van het door hen gevoerde beheer aan het plaatselijke bestuur var. hunne gemeente (art. 1) dat het plaatselijke bestuur door de ge- wezene administrateuren of door andere de schulden van het gewezen gilde zou doen betalen en voorts de goederen en eigen dommen bij publieken verkoop zou doen te gelde maken en voor de opbrengst inschrij ving in het grootboek der nationale werke- schuld zou doen aanschaffen (art. 2) «dat de commissarissen de opbrengst van «die fondsen zouden doen verstrekken tot «onderstand aan hulpbehoevende gewezen «leden van het voormalige gilde, derzelver «weduwen en kinderen, voor zooveel die «nog aanwezig zijn en van verder hulpbe- «hoevende beoefenaars en ambachtsgezellen «van hetzelve beroep of bedrijf in dezelfde «stad of plaats, ofschoon geene leden ge- «weest zijnde en derzelver na te latene «weduwen en kinderen en eerst dan, wan- «neer zich onder al dezelve geene behoef- «tigen mochten bevinden totonderstand aan «andere hulpbehoevenden binnen de gemeen ste in het algemeen" (art. 4;) «dat het plaatselijk bestuur zorgt, dat de «commissarissen op zekere vast te stellen «tijden verantwoording van hunne gestie «doen en voorts benoemt bij overlijden en «demissie van commissarissen andere in «derzelver plaats, steeds uit de beoefenaars «van het beroep of bedrijf, zooveel immers «mogelijk, te nemen" (art. 7.) Hieruit blijkt dus, dat de commissarissen niet behoeven gekozen te worden uit de leden van den Raad, en ook, dat de Burgemeester als zoodanig geen voorzitter of lid der com missie behoeft te zijn. Aan de voorschriften van dit K. B. werd niet altijd overal streng de hand gehouden bij Resolutie van 3 Juli 1851 no. 7 (P. B. no. 69) werd daarom door Gedeputeerde Staten van Zuidholland op dat besluit de aandacht der betrokken plaatselijke besturen gevestigd. Daar in meergenoemd K. B. een en ander wordt geregeld betreffende de benoeming van commissarissen, hunne administratie en rekenplichtigheid, vervullen deze voorschrif ten de plaats van eene instructie. Bij niet bestaan van het K. B. zou het vaststellen van eene instructie historisch behooren tot de taak van den gemeenteraad. Nu de bedoelde vragen, voor zoover ons dit mogelijk is, zijn beantwoord, laten wij nog enkele bijzonderheden betreffende het beheer der fondsen van de hier ter stede bestaan hebbende gilden volgen. Het oudste onder onze administratie be rustende stuk is eene goedgekeurde reke ning met bijlagen over de jaren 1847—1851. Later is behoudens ééne enkele maal, de rekening steeds jaarlijks goedgekeurd en wel na het jaar 1871 door den gemeente raad, terwijl dit vóór dat jaar door Burge meester en Wethouders geschiedde, volgens de rekening van 1847-51 bestond het fonds uit twee inschrijvingen op het grootboek nl. f7400.— op dat der 24 en f200— op dat der 3 °/0 N. W. S. Telken jare worden twee behoeftige per sonen uit de rente van die kapitalen uit besteed in het St. Jacobs-gasthuis. Het is gewoonte geworden, dat steeds een pro testant en een katholiek dien onderstand genieten, zoodat, ingeval een van beiden overlijdt, steeds een geloofsgenoot van den overledene ir, diens plaats wordt gesteld. Hetgeen van de rente overblijft, wordt, zoolang het overblijvende niet toereikend is voor het uitbesteden van een derden persoon bij het kapitaal gevoegd, dat thans geac- cresceerd is tot een bedrag van f9500. N. W. S. 24 »/0 en f200.- N. W.S.3%. Door de Commissie voor de gemeente werken worden solicitanten opgeroepen naar de vacante betrekking van aardwerker op een bezoldiging van aanvankelijk 14 cents per uur. Verzoekschriften moeten zijn in geleverd vóór 12 Mei a. s. Door de vergadering van obligatiehouders Donderdag-avond in het Volkshuis alhier gehouden, zijn de ontwerp-statuten onver anderd goedgekeurd en is tot bestuurslid benoemd mej. M. Odé. Het bestuur benoemde tot penningmees teres mej. Betsy Maas. De uitslag van de aanbesteding van bouwen van een glasblazerij, gisteren o houden door den heer C. A. van Deve" alhier, is geweest als volgt: D. S. Houtzager, Delft, I G. B. Lucke, - r a Cornelissen, Amsterdam, - V. S. C. Schaap, Delft, C. A. Zanini, Rotterdam, - 52- H. Boomstra, Bergen-op-Zoom, H. S. Nederhorst, Gouda, - W. v. Leeuwen, Rotterdam, V. d. Pluym Gille, Rotterdam, - J. Pinster, Schiedam, - rn K. Snijders de Vogel, Schiedam, - G. H. Sondersmeyer, Rotterdam, - J S. van Rossem, Maassluis, -A& J. van Ypenburg, Rotterdam, C. Smit, Rotterdam, D. van Riemsdijk, Dordrecht, -5®'J. G. Key, Rotterdam, - H. Wienhoven, Schiedam, -48..6° N. Monnée, Kralingen, nö J. H. Gort, Rotterdam, -48-^ In eene goed bezochte vergadering van Antirevolutionaire kiesvereeniging »Ned®r' land en Oranje" alhier, werd met geslo'®® briefjes en' met algemeene stemmen t0 candidaat bij de verkiezing van een lid Tweede Kamer voor het hoofdkiesdisff^ «Schiedam", benoemd; de heer mr. A. R. C. baron van der Borch van Verwo'd®' Naast dezen waren op de lijst geplaatst' de heeren baron /E. Mackay, de Mzrei Oyens, en van der Velde, burgemeester vaI1 Loosduinen. De vergadering der Centrale Kiersve1" eeniging beeft a. s. Maandag-avond Vlaardingen plaats. Onder de bootwerkers te Rotterdam 's het sedert eenige dagen niet rustig Teekenen hiervan waren merkbaar, toen de "fin"® Müller Co. in de Katendrechtsche ha*®' de ertsploegen met minder man liet werk®0. Donderdag schoolde een groote menig4® werklieden voor het gebouw van den N- B. B. in de Boompjes samen en had et een onderlinge vechtpartij plaats, welk® door de politie beëindigd werd. Ook gis' ren kwam een groote menigte voor h®' gebouw samen doch de politie hield toezie1*1' Door den IV. IV. B. B. is een circulair® verspreid, waarin tot vereenigen wordt aa*1' gespoord. Ongeregeldheden hadden m®1 plaats. Op 16 dezer zal de heer dr. Schaepm&n ter gelegenheid van het Encycliekfeest a's spreker optreden voor de leden van d®11 Ned. R. K. Volksbond, afd. Rotterdam- De vergadering heeft in het Verkoop' lokaal plaats. Bij nadere inschrijving is de onderbond voor de te maken draaibrug over de Oostfi4 haven te Vlaardingen gegund aan de hee<"el1 H. M. de Lange en A. Maarleveld alda3*" voor de som van f56.000. Donderdag-avond werd met den trein va1 den Hoek van Holland te Maassluis aang<" bracht een persoon van de bemanning 1 een loodskotter aan den Hoek van Holland' Deze man, Buiteiaar geheeten, was tengv' volge van een zoogenaamd «stuk wate' dat overkwam, in het ruim gevallen, waar' door hij ernstig aan een been en eene r,b gekneusd werd. 't Voornemen bestaat hem» zoo mogelijk, naar zijn vrouw te Hellevo®1' sluis te vervoeren. Van het fort bij den Hoek-van-Holla"^ werden gisteren en worden volgende dage® schietoefeningen met geschut gehouden. Een strook van den Nieuwen Rotterdam' schen Waterweg, ter breedte van ongeV' 400 M., wordt door het vuur onveilig gemaak en door roode vlaggen aangeduid. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal "P het fort een roode vlag geheschen worde" Door het bestuur der Vereeniging van de*1 H. Vincentius van Paulo te Delft is de so»1 Aa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2