Stads- en Gewestelijk Nieuws. Verkiezingen. salie en Ëpirus een strategische verbetering zou ondergaan, zoowel door overgang van den Meloena-pas in Turksche handen als door eenige wijziging van ;de grens tus- schen Prevesa en Arta. Dat de Sultan Dinsdag in de ïstaking der vijandelijkheden" heeft toegestemd was, naar reeds gemeld werd, vooral te danken aan de rechtstreeksche inmenging van den Tsaar. Volgens de Frankf. Zeit. was het telegram van den Tsaar aan den Sultan bijzonder minzaam. De Czaar deed een be roep op de vriendschap en edelmoedigheid van Abdoel Hamid en verzekerde hem van zijne bestendige dankbaarheid als de Sultan aan zijn verzoek gehoor gaf. De Sultan moet toen dadelijk aan Edhem geseind hebben, de vijandelijkheden te staken het telegram was verzonden voordat de ministerraad in ouitengewone zitting bijeenkwam. Tegelijk ging een telegram naar St. Petersburg, waarin de Sultan verklaarde zich gelukkig te achten, dadelijk den wensch van zijn keizerlijken vriend te kunnen vervullen. De Tsaar seinde terug, dat hij den Sultan be dankte voor zijn besluit. De Politische Correspondenz haast zich mede te deelen, dat ook de Duitsche keizer den Sultan heelt aangemaand om onmiddel lijk in een wapenstilstand toe te stemmen. In elk geval heelt dus Abdul Hamid toege- geved aan den den drang var. een of twee keizers, hoewel hij den schijn bewaarde van toegeven aan het gezamenlijke concert, wat o. a. ook te Parijs door het publiek voor goede munt is aangenomen. De Parijsche Temps bevat eenige mede- deelingen uit Rome in verband met den Grieksch I urkschen oorlog, die slechts onder het meeste voorbehoud kunnen worden weergegeven. De Temps verneemt, dat Z. H. de Paus eergisteren met een der kardinalen gesproken heelt over den toestand in het Oosten, waarvan de aartsbisschop van Athene hem op de hoogte had gesteld. Hij gaf zijn leedwezen te kennen over de verwijten welke een deel der pers den Heiligen Stoel heeft gedaan, zeggende dat deze niets had verricht om de belangen der beschaving te behartigen. De Paus erkende dat hij zich inderdaad ertoe bepaald had woorden van vredelie vendheid te doen hooren, en wel, omdat hij zich nier kon aanbieden als scheidsrechter. Immers, zoo hij dit gedaan had, zou men hem beschuldigd hebben met staatkundige bedoelingen te handelen. De Paus voegde aan zijn opmerking nog toe, dat de mogendheden zeker niet van zijn scheidsgerecht zouden hebben willen weten, daar zij ook des Sultans voorstel om Creta aan den Heiligen Stoel af te staan, hebben afgeslagen. De mogendheden ver kozen de autonomie de Paus was daar verwonderd over. De Temps spreekt het gerucht van een conferentie over het Oostersche vraagstuk tegen het blad acht het echter mogelijk, dat de gezanten der mogendheden, wanneer de vredesprelirninairen wat verder zullen zijn, een bijeenkomst met de Grieksche en Turksche gedelegeerden zullen houden om de bijzonderheden van het vredesverdrag te regelen. In de vergadering van het Lagerhuis in Engeland kondigde gisteren de minister Baltour aan, dat de regeering, ten einde den plaatselijken belastingdruk op de Ier- sche landbouw te verminderen, in de eerst volgende zitting zal voorstellen, dat de helft van zekere belastingen, die thans door de pachters betaald worden, voortaan door de Rijksschatkist gedragen zal worden. Verder zal de uitvoering der armenwet en het be stuur der graafschappen op den grondslag van volksvertegenwoordiging geplaatst worden. In de zitting van het Zuid Afrika comité is gisteren een heftige scène voorgevallen, naar aanleiding van Harris' opvordering aan Labouchère om de bewering als zou hij (Harris) betrokken zijn geweest in het syn dicaat tot drukking van de Chartered-aan- deelen te bewijzen. Harris verklaarde, dat die beschuldiging te kwader trouw en onwaar is. Labouchère antwoordde, dat hij bereid was de noodige getuigen te doen ontbieden. Een heftig debat werd gisteren in den Senaat van Spanje gevoerd tusschen den Minister van Buitenlandsche zaken en den liberalen senator Comas, naar aanleiding van het besluit door den Amerikaanschen Senaat inzake den oorlog op Cuba genomen. De discussie werd weder opgevat bij het verlaten van de zittingszaal en toen gaf de minister den senator een oorvijg. Het geval wekte groote opschudding. De liberale minderheid van den Senaat besloot niet meer aan de zittingen deel te nemen, tot dat aan den heer Comas en de liberale partij voldoening is gegeven. Volgons nader bericht heeft de minister van buitenlandsche zaken, tengevolge van het incident Comas ontslag genomen. De minister-president, de heer Canavos, heeft ad interim de portefeuille van buitenland sche zaken overgenomen. Het officieus bericht uit Madrid, dat Spanje nooit zou toestemmen in de tusschen- komst der Vereenigde Staten in zake Cuba heeft, volgens den berichtgever van de Frankfurter Ztg. te Washington, een zeer slechten indruk gemaakt. De Amerikaansche Senaat zal nu ongetwij'eld Morgan's voor stellen ten aanzien van Cuba overnemen. Schiedam, 22 Mei 1897. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie, waarin de besturen der hier bestaaande vereenigingen van bakkers (patroons en gezellen) aankondigen, dat aanst. Donderdag, feestdag van O. H. He melvaart, niet zal worden gebakken. Wij vertrouwen, dat het publiek gaarne gevolg zal geven aan de uitnoodiging daarin vervat, om zich den dag vóór den feestdag van het noodige brood enz. te voorzien, en aldus er toe mede te werken, ook den bakkers een rustdag te verzekeren, die hun zeker alleszins toekomt. Heden-ochtend 6!/« ure is de 23-jarige spoelinghaler W. van Holst, wonende te Delftshaven, in de Schie alhier van zijn schouw gevallen, daar zijn vaarboom uitschoot. Hij werd echter onmiddellijk gered door P. van Loenen en J. van Leeuwen, die zich niet te water behoefden te begeven. Na het in werking treden der nieuwe wet die de gemeenten boven 15000 zielen in districten splitst voor de raadsverkiezingen zal de verdeeling van de gemeenteraads leden alhier over de drie districten bij loting geschieden. De Schiedamsche afdeeling der Neder- landsche Vereeniging van Oudstrijders der zee- en landmacht uit Nederlandsch Indië »Het Vaderland Getrouw," gevestigd te 's-Gravenhage, is Donderdag-avond definitief geconstitueerd. Daartoe waren overgekomen de heeren C. Beekink, J. J. Viaene en Ph. Nieuwkerk, resp. voorzitter, secretaris en penning meester van het hoofdbestuur. Na een inleidend woord van den voor zitter der Schiedamsche afdeeling, de heer Akkerman, hield de voorzitter van het hoofd bestuur, de heer C. Beekink, een toepas selijke rede, waarna hij de insignes uit reikte, eerst aan de leden van het bestuur en daarna aan de leden. Eenige nieuwe leden voor deze afdeeling gaven zich nog op en werden toegelaten. Hierna werd op voorstel van den heer Beekink het Vereenigingslied gezongen. Na een opwekkend woord van den voor zitter van het hoofdbestuur en den voor zitter der atdeeling werd vervolgens de vergadering, die druk bezocht was, gesloten. Naar wij vernemen, bestaat het plan ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gymnasium aan de Lange Nieuwstraat alhier, waarschijnlijk 1 September den dag van de opening van den cursus, een feestavond te geven voor de naastbetrokkenen en ver dere belangstellenden in bet hooger onderwijs. Op dien avond zal een klassiek werk worden uitgevoerd, terwyl de feestavond met een bal zal worden besloten. Naar men uit Kethel aan de Sch. Crt. meldt, is van de 100.000 der Staatsloterij, die gevallen is op no. 610, een vijfde ge deelte aldaar gevallen, daar dit nummer deels in eigendom is bij een daar bestaande loterij-vereeniging. Deze vereeniging be staan uit 15 deelnemers zoodat elk van hen krijgt uitbetaald f 1130.een aardig buitenkansje. Vergadering van de R.K. Kiesvereeniging „Recht Plicht en Orde". De vergadering van de R. K. kiesvereeni ging »Recnt, Plicht en Oide" werd gisteren avond genouden in de zaal der Ollicieren- Vereenigmg alhier, die vrij goed bezet was. De president, de heer W. A. Beukers, de vergadering openend, heette allen welkom en hoopte, dat de vergadering zou strekken ter bevordering met alleen van het belang der Vereeniging, maar ook van 's Lands belang, dat wij allen op 'i oog hebben. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, deelue de president mede, dat een ingekomen schrijven tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, door 2ü personen geteekend, met in aanmerking kon komen, omdat 1 dier personen geen kiezer is en dus het bij net reglement vereischte aantal stemmen orubrak. Na gehouden overleg met de besturen der kiesvereeni- gingen in de andere plaatsen van het district was het bestuur tot het besluit gekomen, dat met 'toog op het te Utrecht gebeurde, een motie moest woiden gesteld. Deze motie, daarna door den secretaris, den heer A. C. A. Nolet voorgelezen, hield in, dat de kiesvereeniging vRecnt, Plicht en Urde," ovei wegende dat de antirevolutionaire partij in dit district zonder het minste overleg met de R. K. Kiesvereenigingen de Candida tuur van den heer Van der Borch van Ver- wolde had geproclameerd, de heer Van der Borch die eandidatuur had aangenomen voor dat de heer Van Limburg Stirum zicu ver klaard had over zijne verhouding tot de antirevolutionaire partij, de heer Van der Borch, inzonderheid door zijn houding na afloop der verkiezing van 1891, voor vele Katholieken een onaannemelijk candidaat is en hij daardoor zichzelve aan een nederlaag blootstelt en, wat veel erger is, het district ui gevaar brengt, het stellen der eandidatuur van den heer Van der Borch door de anti revolutionaire partij afkeurt en besluit die ean didatuur met te steunen en den heer Van Limburg Stirum tot candidaat te stellen. Over deze motie ontspon zich eenige dis cussie, waarbij de vraag gesteld werd of ook de heer Van Limburg Stirum voor ons Katholieken wel een aannemelijk candidaat is, waar hij gesteld is door de christelijk historische partij, die zich door eenige harer woordvoerders op eene voor ons, Katriolieken. hatelijke wijze heeft uitgelaten en of het niet beter was een eigen candidaat te stellen. In antwoord aan de verschillende sprekers merkte de Voorzitter op, aat wij om kans van slagen te hebben, mede moeten gaan met de een of' andere partij, het gebleken was dat de verkiezing van den heer Van Limburg Stirum met onaangenaam zou zijn aan de Katholieke Kameiciuo en er van dien candidaat bevredigende verklaringen waren ontvangen. Uver de betrekking van den heer Van Limbuig Stirum tot de chris telijke historische partij wilde de Voorzit ter met verder uitweiden, waar reeds door den redacteur der N. Sch. Ct. was opge merkt, dat, moge het ook waar zijn, dat de heer Van Limburg Stirum door de christelijke historische partij candidaat is gesteld, hij toch veeleer tot de antirevolutionaire partij, en wel tot de factie-Lohman, behoort ge rekend te worden. Staande de vergadering kwam een tele gram, waarin bericht werd, dat de heer Van der Borch van Verwolde voor de ean didatuur had bedankt. De Voorzitter deelde mede, dat het be stuur na ontvangst van dit telegram meende, dat de motie nu niet meer zoo streng moest worden opgevat en verzocht, dat de beraad slaging eenigen tijd zou onderbroken worden, opdat het bestuur gelegenheid zou hebben eene gewijzigde motie voor te stellen. Na heropenening der beraadslaging, de de Voorzitter mede, dat het bestuur het oog op het stemmencijfer der ka lieke kiezers meende, dat het een |e^.e(1 nen werk zou zijn met een kathode candidaat op te tredende aangewe^.j weg is dus, dat wij met een andere P1 medegaan en onder deze omstandigne meende het bestuur, dat tot candidaatf gesteld worden de heer mr. O. J. van Limburg Stirum, die reeds do°r antirevolutionaire kiesvereeniging te D schie candidaat was gesteld. Door het bestuur werd daarop eene m voorgesteld, waarin wordt uitgedrukt, uit overweging van de resolutie aange»0 door de vereenigde katholieke kiesvere gingen te Utrecht, waarbij de kathol'^ kiezers dringend worden uitgenoodig», in die districten waar zulks ten algeme®' nutte noodig schijnt, in overleg te tre met de antirevolutionaire kiesvereenig'"!», ten einde bij eerste stemming aan antirevolutionairen candidaat hun stel» et kunnen geven, overwegende dat de 11 Van Limburg Stirum reeds door eene a' .g revolutionaire kiesvereeniging te Overs0 is candidaat gesteld, overwegende dat tijd ontbreekt tot nader overleg me' t antirevolutionaire partij in du district, candidaat wordt gesteld voor het lid»1"11 schap van de Tweede Kamer der Stat® Generaal het aftredend lid, de heer 11 O. J. H. graaf van Limburg Stirum. ,e Over deze motie werd slechts eene kof^ discussie gevoerd, waarbij de voorzitter j antwoord aan verschillende sprekers de® uitkomen, dat de heer Van Limburg Stir» ook door de antirevolutionaire partij z°. kunnen gesteld worden en vooral na»1'» legde op het spoedig naderen van den v® kiezingsdag. Nadat de redacteur der N. Sch. Ct- "®jj had medegedeeld, dat hem uit een onderhol met dr. Schaepman op de Rotterdam80 Tentoonstelling gebleken was, dat ooko» gevierde katholieke leider, graaf van L"" burg Stirum een aannemelijk candid" achtte, werd tot stemming overgegaan eerst bij opstaan, daarna nog eens 01 blijven zitten, met groote meerderheid bedoelde motie aangenomen. De Voorzitter constateerde daarop d met verpletterende meerderheid de ^°l\ waarbij de heer mr. O. J. H. graaf v*. n» Limburg Stirum candidaat wordt geste' j was aangenomen, bracht een woord va dank voor aller opkomst, wenschte de eemging geluk met haar besluit en den wensch dat de verkiezing het zege' de handeling der kiesvereeniging zou drukk®0' de katholieke Kamerclub getuige zou 2'J van de goede samenwerking tusscneu kat»"_ heken en antirevolutionairen en de Veree" ging zou bloeien in het genot van een ee»s gezindheid en opgewektheid als wij gezien hebben. Daarop deelde de Voorzitter nog 10 j dat den 15 Juli eene aanvullende verkiet'"» voor het bestuur zou plaats hebben, weg®0® het ontslag nemen van de heeren Honi'e lage Grete, Wouterlood en van Gent, waar°^ het systeem van verkiezing voor de Staatö verkiezingen gebruikelijk zou gevolgd worde"' De vergadering werd daarna gesloten- De vergadering van de kiesvereenigi"^ «Schiedam," werd gisterenavond bijgewoo» door afgevaardigden uit Vlaardingeu (Werk' lieden kiesvereeniging Volksbelang)en eenig® heeren die zich daartoe als commissie hadd®0 geconstitueerd, alsmede door afgevaardigd®" uit Overschie en Schiebroek. De heeren mr. J. A. van Gilse en Va» Loenen Martinet, voorloopige candidate"' waren ter vergadering gekomen om hun»® denkbeelden uiteen te zetten. Na hun v®r' trek werd tot bespreking der candidate" overgegaan. De afgevaardigden uit Vlaardingen enkele leden der kiesvereeniging Schieda»1 voerden het woord ter bestrijding der cand'' datuur Tak van Poortvliet, terwijl versch" lende leden der gencemde kiesvereenig'"^ zijn eandidatuur verdedigden. Tevens Wor mededeeling gedaau van een schrijven vaI1 den heer P. Loopuyt en eenige andere n'et' leden van een kiesvereeniging, waarin deZ® eandidatuur werd aanbevolen. Tot stemming overgegaan zijnde, *'®r door de kiesvereeniging Schiedam mr. f* van Poortvliet als candidaat gekozen 26 stemmen. De heeren Van Loenen Martin®' verkreeg 10 en de heer F. Mol één steB1' Na samenvoeging van de stemnoen u de andere gemeenten werd ten slotte de heer Tak van Poortvliet geproclameerd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2