'IS? lóf De Nederlander tot dusverre "gegeven, mee- nen wij zonder vrees voor tegenspraak, geen verklaring te mogen noemen. Ook in andere katholieke bladen werd de zelfde kwestie besproken Zoo merkte o. a. de Residentiebode op Niemand kan ons beletten naar de anti revolutionairen van de gauche over te loopen, al stelden wij ook eerst die van de droite. De Noordbrabander schreef in denzelfden geest Aan de antirevolutionairen van de fractie- Lohman dient nu pertinent gevraagd, of zij, als de rechterzijde in de nieuwe Kamer een meerderheid krijgt, ook regeeringspartij willenjworden Als het antwoord ontkennend luidt, verdienen zij geen bijzondere aan beveling. Daar in verband met bovenstaande uit latingen der anti-liberale pers ook de candidatuur van graaf Van Limburg Stirum ter sprake is gekomen, hebben wij ter aangewezen plaatste inlichtingen verzocht Naar men ons mededeelt, heeft het be stuur der R. K. kiesvereeniging Recht Plicht en Orde van Mr. O. J. H,, graaf van Limburg Stirum, zoodanige inlichtingen verkregen, dat het meent zijne candidatuur niet alleen te moeten handhaven, maar ook alle R. K. kiezers aan te sporen eenparig en met geestdrift op dien candidaat te stemmen. De vrijzinnige kiesvereeniging Arnhem, te Arnhem, heeft zich tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid gewend met het verzoek van zijn invloed gebruik te maken om de spoorwegmaatschappijen te bewegen zoodanige dienstregelingen op 15 dezer te maken, dat hun personeel, in zooverre het stemgerechtigd is, van dit recht gebruik zal kunnen maken. Een »open brief' is verzonden aan de candidaten voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer door het bestuur van de Vereeniging tot behartiging van de belangen der Caféhouders in Nederland." Namens alle caféhouders in Nederland stelt het bestuur den candidaten de volgende vragen Zijt gij vóór handhaving der bestaande drankwet en derhalve vóór het behoud van het monopoliestelsel dat deze wet ten grond slag heeft Zijt gij vóór wijziging dier wet, in dien zin, dat daaraan ten grondslag ligtvrije uitoefening van beroep, des, dat ieder staats burger, wiengeen zijner burgerschapsrechten bij vonnis is ontzegd, aanspraak heeft op het vergunningsrecht? De beantwoording dezer vragen acht het bestuur voor alle caféhouders, zoowel die met als zonder ^vergunning", van veel ge wicht, waaraan de mededeeling word toe gevoegd dat allen vast besloten zijn niet hun stem uit te brengen op candidaten. die vóór het behond dier wet of wel verscherping daarvan zijn. Thans heeft ook het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers een circulaire gericht aan de candidaten voor de Tweede Kamer, om hun oordeel te vernomen over verschillende onderwerpen, het onderwijs en de onderwijzers betreffende. Van verschillende zijden wordt beweerd, dat bij de kieswet niet geregeld is het ge val, dat een candidaat, nadat hij is gesteld, vóór de stemming overlijdt. Men mag op geen ander dan een der opgegeven perso nen stemmende gelegenheid tot aanvul ling wordt volgens de kieswet niet gegeven. De M. Ct. herinnert, dat art. 138 der kieswet wel degelijk in dit geval voorziet. Als een candidaat vóór de stemming of herstemming overlijdt, schrijft de minister van binnenl. zaken binnen 14 dagen een nieuwe verkiezing uit. Twee Rotterdamsche doctoren geven in de N. Rott. Ct. den raad, voorzichtig te zijn met de potlooden in de stembereaux en deze niet aan den mond te brengen. Aan het Haagsche Dagbl. doet men een middel aan de hand om de stembus tegen •veetueele besmetting te vrijwaren. Men spanne nl. een koordje over den lessenaar langs de zwart te maken kringetjes. Wanneer men dan het met een gaatje doorboorde potlood aan het koordje heeft geregen en het koord van boven en van onder in den lessenaar aan knopjes bevestigd is, kan het potlood op een kleinen afstand van het papier op en neer bewogen worden en daar tot rust komen, waar de kiezer zijn lijst wil invullen. Het is hem dan onmogelijk, tenzij hij met zijn neus op den lessenaar gaat liggen, om de putloodpunt in den mond te steken. GEMENGD NIEUWS. Door onvoorzichtigheid van kinderen met lucifers is de boerderij van den heer Keel- stra te Westdongeradeel met alles, wat er in was, een prooi der vlammen geworden. Niets was verzekerd. De zestienjarige zoon van den schipper K. Wolters te Scharwoude. een zeer oppas send jongmensch, had gisteren het ongeluk uit een gondel, waarmee hij in de Zuiderzee voer, te vallen, met het noodlottig gevolg dat hij verdronk. De ouders van dezen jongen man verliezen kostwinner. door dit ongeval hun Te Tholen overleed in een gezin op den zelfden dag een kind van een jaar aan de croup, terwijl een ander bezweek, doordat het een ketel kokende koffie over het lichaam had gekregen. Het laatste bereikte den leeftijd van drie jaar. Ter gelegenheid van het administratief bezoek door den Commissaris der Koningin in Limburg, aan de gemeente Herten, heeft men alle pogingen in het werk gesteld om een Roermondsch muziekkorps ter opluis tering te engageeren, maar allen verklaarden, dat zij voor een man, die Roermond zoo slecht behandeld had ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koninginnen aan Limburg, niet willen spelen, zelfs niet voor tien dubbel loon. Te Peij, gemeente (L.), is een oogenblik gevaar geweest voor brand in de kerk al daar, doordat een der brandende kaarsen vuur mededeelden aan hef O. L. Vrouwe beeld. Eenige kerkgangers, die het gevaar spoedig opmerkten, konden er nog bijtij in slagen het vuur te dooven. Het kleed van het beeld, was intusschen verbrand en het beeld, de kroon enz., zeer beschadigd. In den omtrek van Brussel is weer een geheimzinnige misdaad ontdekt. Een vroo- lijk gezelschap uit Pieters Leeuw keerde Zondagavond van een feest te Anderlecht terug, toen een van het troepje, een jong meisje, in een kanaal van Charleroi een donkere massa zag drijven, welke, bij nader onderzoek, het lijk van een man bleek te zijn, met de handen op den rug gebonden waarschijnlijk het slachtoffer van een moord. Er werd geen enkel kenteeken op den doode gevonden. De politie qeeft onverwijld een onderzoek ingesteld. Op den Manchester, Sheffield en Lincoln- shire-spoorweg dreigt een groote werksta king uit te breken. De beambten verlangen een tiennurs-werkdag en voor overwerk een arbeidstijd van acht uur per dag. Reeds eenigen tijd geleden hebben zij hun wenschen ter kennis van de directie ge bracht, maar de maatschappij heeft er geen ooren naar. De directie heeft geantwoord dat zij voornemens is haar personeel per hoofd niet meer dan zestig uren per week te laten arbeiden. De beambten houden echter aan hun eisch vast. Te Dusseldorp is voor eenige dagen een vrouwelijke nakomeling van den hertog van Alva geboren. Het is Geertruida Alvarez, dochter van den schrijver H. W. Otto. Het geslacht leeft nog in vrouwelijke linie voort. De tegenwooodige bezitter van den titel J »Alba" of Alva is een Spaansche grande, die met den grooten veldheer niets te maken heeft. Merkwaardig is het, te Dusseldorp ook een nakomeling van den onthoofden graaf van Hoorne leeft. Zilverblokken. In de mijnen van Smugler te Aspen in de Vereenigde Staten is een blok zilver opgegraven, voor zoover men weet het grootste, dat ooit is gevon den. Men weet, dat edele metalen altijd in kleine hoeveelheden gevonden worden. Het gewicht van dit clok is 1650 kg. en zijn waarde is meer dan f 100.000. Het opgraven ging natuurlijk met groote moei lijkheden gepaard. Voor eenige jaren heeft men in een andere mijn van- Amerika een blok van 159 kilo gevonden, dat toen reeds als het grootste beschouwd werd. Kerknieuws. De processie die eergisteren eene bede vaart deed naar de graven der Martelaren van Gorkum te Brielle, herkomstig van Feijenoord bestond uit 200 personen en werd vervoerd per stoomboot Maasnijmph I. Ongeveer 10 ure te Brielle aangekomen, vertrok zij vandaar ten 5 ure. Dit jaar zal, blijkens achterstaande adver tentie, en Rotterdamsche processie naar Sittard Zaterdag den 19 Juni vertrekken. Het zal voor de talrijke geloovigen, die jaarlijks de schoone basiliek te Sittard be zoeken, waar zij door de goedgunstige beschikking van den H. -Stoel zoovele geeste lijke weldaden kunnen deelachtig worden - geene geringe aansporing zijn wanneer wij hun mededeelen, dat ditmaal een bezoek zal worden gebracht aan Boxmeer, ter vereering van het H. Bloed van den aller heiligsten Verlosser. Op de heenreis zal de bedevaart vertoeven te Roermond, ter ver eering van O. L. Vrouw in 't Zand. De schare, die telken jare uit Zuid-Holland en ook van elders aan deze bedevaart deelneemt, zal, gesticht door de herinnering aan de godsvrucht en de voorbeeldige orde, welke deze processie steeds kenmerkten, niet ge ringer zijn, maar vermeerderd door tal van geloovigen, die het goede voorbeeld, der oudere pelgrims willen navolgen. Sport. Op het sportterrein te Maastricht zullen de beide Pinksterdagen groote internationale wielerwedstrijden worden gehouden. Onder de inschrijvers voor die wedstrijden komen o. a. voorMercier (Parijs,) Houben, Van der Borne en Ingels (Brussel,) Thèlinge (Charleroi,) Meijers (Maastricht,) ;de beide wereldrecordhouders Mac Gregor en Nelson (Londen,) Jenkins, kampieen van Australië en Derttrieu, kampioen, van Noord-Frank rijk. Wielrijden. Rijwielongelukken komen in Engeland veel voor. Er is geen bijhouden aan. Ter waarschuwing kan echtervermeld worden, dat dezer dagen een wielrijder weer eens met de voeten van de trappers een heuvel afreed. Hij verloor zijn stuur, kwam tegen een muur aangebotst, en ver brijzelde zich den schedel. Hij is er aan gestorven. Land- en Tuinbouw. Het rundvee van den landbouwer J. Hoo- gerbruggen in het weiland in polder 16 Hoven te te Overschie, dat lijdende is ge weest aan mond- en klauwzeer, is gezond verklaard. Te Bergschenhoek breidt zich het mond en klauwzeer nog steeds uit. Nu weer is daar die ziekte geconstateerd onder het vee van de landbouwers A. V. en A. v. d. S. Te Sliedrecht is een rund van den land bouwer P. Smits, dat lijdende was aan mond en klauwzeer, aan die ziekte ')ezwe'iger Zelden hoort men van mond- en klau^2 gevallen met doodelijk gevolg. De secretaris der Vereeniging Noorderkwartier ontving van minister Houten op het verzoek der Vereenigh1? van Regeeringswege eene belangrijk6 beschikbaar te stellen tot ondersteunen pogingen ter opsporing van eene deugae entstof tegen het mond- en klauwzeer, antwoord dat er vooralsnog geen ter zijn aan het verzoek te voldoen. De beroep zich op een bericht van den distf! veearts te Haarlem. Laatste Berichten. Naar wij vernemen, zal aanst dag-avond in de zaal der Officieren eeniging alhier de vergadering der R. K. k'eS Vrij' .Vei" vereeniging Recht Plicht en Orde" ^°r gehouden, waarin de bestuurskeuze volg6 het systeem bij de Tweede Kamer-verk'6 zingen gebruikelijk, zal plaats hebben. Terwijl het 1^-jarig kind van H- RuS^ Ier, wonende aan den Singel alhier, o'5 teren-ochtend 11 ure voor het huis, 'l% waar de moeder het voor eenige oog6»; blikken had neergezet, viel door ^6r zaamheden aan het dak van het aa"^ grenzend huis een stuk goot naar ben6^ den. De kleine werd door het neervalt60 stuk getroffen aan een der handjes, ;d> getroffen aan een der handjes, door den scherpen kant der goot ver#00 werd, zonder dat het evenwel was gekneus Tot prior van het Dominicanen-klo°ster te Huissen is herkozen de zeereerw. Pa R. van der Veer. Gisteren lag ter Beurze te AmsterctaI1' voor patroons ter teekening een adres aan h6 bestuur der Vereeniging voor den Effect6llJ handel, houdende het verzoek om van a heden tot 31 Augustus, eiken Zaterdag gee° officieele Beursnoteering op te maken. Burgerlijke Stand. Ge boren: 3 Juni. Daniël, zoon va° F. J. van der Kraan, en M. van der Schalk» Singel. 4. Johanna, dochter van L. dendorp en J. Ruseier, Singelkerkstraat. Johanna Sophia Antonia, dochter van Vorstenbos en J. A. M. Post, Buitenhaf0' weg. Overleden: 4 Juni. Johannes Chns' tiaan Bakker, oud 77 jaar, Lange Achteraf»' Zeetijdingen. Pernau, 1 Juni. Vertrokken s. s, MinO"1' Hom, kapt.; T. Meislahn, naar Schiedaf1' Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 5 Juni 1897. Helena Rogge: f115 6 w. Libau Rogge f 114 6/w. van zolder. Amerik. Gerstf 96 6/w. Spiritus 111A-12V». Spoeling f C.60. Moutwijn: Makelaars Not. f7i/4. Brandersbond - 65/s— Stemming vast. Berlijn. )Rofe' (SLOTK.)PP;ritUS Parijs. Hamb. 46-30 14.25 19.3^ Juli 114.— Sept. 115.25 in loco 39.50 per Juni 43.40 Meel 12 Merk. 1. md. 45.90 12 Juli. 46.60 Rogge, loop. md. 14.25 Juli/Aug. 14.25 j Spirit, p. Juni/Juli 19.— i Aug./Sept. 19.37i New-York. Maïs 297/g 30l/s Amsterdam. 4 Juni. Rogge op lev. onveranderd; P® Juli f 96 95per Oct. f 96, 95. 5 Juni. Geen noteering. Rijnhcogte Keulen ('s morg. 11 nu1"/ 4 Juni 2.94 M. 5 Juni 2.92 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.06^ Disc. 2 pCt* Parijs - 48.07i 2 Antwerp. - 47.92£ s 3 Wegens BeursvaeantieJag sterdamsche noteering. geen AW' (j'fj i a 4 Juni 4Jnni 5 Juni

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6