dan 39. Dus blijven er nog bij de herstem mingen te winnen 12 zetels om minstens 51 zetels, de kleinst denkbare meerderheid, in de nieuwe Kamer te verkrijgen. Wanneer de Katholieken, Beverwijk en Enschedé, de eenige hunner tegenwoordige districten, waar zij met een liberaal in herstemming komen, behouden, en de anti revolutionairen zich in hun stellingen te Zwolle, Middelburg, Sneek en Den Helder handhaven, dan moeten minstens nog in 6 andere districten de liberalen door katho lieke of antirevolutionaire candidaten gesla gen worden. En dit mag zeker alleszins mogelijk worden geacht, waar het zoo goed als vaststaat, dat de Katholieken in minstens twee districten zullen overwinnen, zoodat de anti revolutionairen er slechts vier te veroveren hebben. Alles te zamen genomen, mogen wij ge tuigen, dat onze kansen bij de herstemmin gen zeer goed staan maar er zal gewerkt, hard gewerkt moeten wordende uiterste krachtsinspanning zal moeten worden be toond om eene meerderheid te verkijgen, die niet door de ongesteldheid van een of twee Kamerleden in een minderheid ver keert eene meerderheid waarmede te re- geeren valt en die eene krachtige steun is voor een anti-liberaal, christelijk Kabinet. Daarheen moet worden gestuurd. Worde dit doel door den ijver der anti-liberale kiezers onder Gods zegen bereikt Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 Juni 1897. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 22 Juni 1897, des namiddags 2 uur. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de ver gadering, gehouden 28 Mei jl. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de 2e openbare Tusschenschool en van twee onderwijzers aan de 2e openbare Kostelooze school. Voorgedragen zijn a. voor de 2e Tusschenschool I. W. van Bellen, tijdelijk onderwijzer aan de 2e Tusschenschool alhier. II. T. C. Verhage, te St. Filipsland. III. A. van Kleef, te Puttershoek. b. voor de 2e kostelooze school le voordracht: I. T. C. Verhage, te St. Filipsland. II. W. van Bellen, tijdelijk onderwijzer alhier. III. A. van Kleef, te Puttershoek. 2e voordracht I. W. Sterk, te Krimpen a/d. IJsel. II. J. C. Woensdregt, te Schiedam. III. A. van Kleef, te Puttershoek. 4. Ontwerp-besluit tot verhooging der gemeentebegrooting voor 1897. 5. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der pi. dir. belast., dienst 1897. 6. Vaststelling van de rekening van het Oude Mannenhuis over 1896. 7. Vaststelling van de rekening over 1896 en de begrooting voor 1898 der Hofjes van Belois. 8. Goedkeuring van de besluiten van de commissie voor het B. Armbestuur, tot het doen van af- en overschrijvingen op de be grootingen voor het B. Armbestuur en van het Stads-Ziekenhuis voor 1897. 9. Vaststelling van de door Burgemeester en Wethouders ingediende ontwerp-veror dening tot aanwijzing van de stemlokalen in de kiesdistricten dezer gemeente, voor de verkiezing van leden van den gemeen teraad. 10. Benoeming van leden in de stembu reaux voor de a. s. verkiezing van leden van den gemeenteraad wegens periodieke aftreding. 11. Adres van Dr. W. G. van der Weerd om eervol ontslag als conrector van het Gymnasium met ingang van 1 September a. s. 12. Adres van Dr. B. Koster om restitutie van te veel betaald pi. dir. belasting over 1896. 13. Voorstel van B. W. tot het toekennen van eenige gratificatën op grond van art. 68 der Verordening op de brandweer. 14. Voorstel van B. en W. oin met Re genten van het St. Jaocbs-Gasthuis niet in onderhandeling te treden over het verlengen der bij raadsbesluit van 16 Juni jl. aan genoemde stichting toegekende scha deloosstelling voor den tijd van een jaar, ingegaan den 15 October jl. 15. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij- ziging van de artt. 3 en 4 van het regle ment voor het gebruik van de gemeente lijke zwemplaats, opdat de vrouwelijke ge- abonneerden ook des Zondags gedurende éen uur in de gelegenheid zouden zijn van die inrichting gebruik te maken. 16. Voorstel van B. en W. op het adres van F. W. van der Eist Co. om huur van gemeentegrond aan het Oosterhavenhoofd. 17. Voorstel van B. en W. om eenbedrag van f13750.zijnde deels de opbrengst van verkocht rer.tegevend gemeente-eigen dom, deels geheel buitengewone ontvangst rentegevend te beleggen door aankoop van inschrijving op het Grootboek. 18. Voorstel van B. en W. betreffende eene vernieuwingsfonds voor de gemeente drinkwaterleiding en rapport daarop der Financieele Commissie, zoomede nader rap port ter zake van Burg. en Wethouders. 19. Rapport van B. en W. naar aanlei ding van het in de raadszitting van 6 April jl. door den heer Jansen uitgesproken denk beeld, om de bestuursleden van alhier be staande instellingen van weldadigheid voort aan niet meer ad vitam, doch voor een be paalden tijd te benoemen. 20. Benoeming van een regent van het St. Jacobs-Gasthuis. Aanbevolen zijn de heeren I. H. J. Versteeg. II. Dr. J. Endtz. 21. Voorstel tot wijziging van de veror dening op de keuring van vleesch, ter te gemoetkoming aan de door Gedep. Staten op die verordening gemaakte bemerkingen. 22. Voorstel van B. en W. om goed te keuren, ook de door curatoren van het gym nasium onder goedkeuring van B. en W. getroffen tijdelijke voorziening in het onder wijzend personeel aan het gymnasium, noodig geworden door het verleende verlof aan Dr. Lehman de Lensfeld tot herstel van gezond heid, langer dure dan twee maanden en worde bestendigd tot 1 Augustus a. s. De begrippen omtrent meerdere of min dere veiligheid kunr.en zeer uiteenloopen. Is het de bedoeling van den Raad om aan ons een nog veiliger bergplaats dan de tegenwoordige tegen brand, diefstal, bederf enz. aan te bieden, dan zullen wij de offerte van den Raad afwachten. Het archief kan thans bogen op een be waarplaats, die wij even veilig achten als de vroegere bewaarplaatsen, voor zoover onze herinnering strekt. Het is ons onbekend, dat er onderhande lingen met ons hangende zijn over de zaken, die onze administratie en de vroegere stich ting raken, zoodat wij den Raad verzoeken, dit nader toe te lichten. De heer C. J. Loncq geeft thans in de Schied. Crt. kennis, dat hij na ongeveer 32 jaren de betrekking van lid van den Gemeenteraad bekleed te hebben, bij de aanstaande verkiezing daarvoor niet meer in aanmerking wenscht te komen. d oot Harpertszoon Tromp, heeft thans middeling van zijn leden en in antW b* ,o^ op circulaires ruim f 17000 ontvangen) dan de helft van de noodige som- )i)Ct Deze week werd een begin gemaal het verzamelen van gelden langs de h9'^ van ingezetenen die nog niet hebbe" gedragen. Evenals te 's-Gravenhage, Haarlem A1-" 1 m - en Delft reeds bestaat, heeft men 0 Rotterdam pogingen aangewend een Ha" j vereeniging op te richten, welke zich del e jldril' Volgens achterstaande advertentie zal de Schiedamsche processie naar Kevelaer dit jaar op Maandag 28 dezer vertrekken. De tijd van vertrek valt dit jaar bijzon der gunstig, wijl de processie dan te Keve laer is op den feestdag van de H.H. Aposte len Petrus en Paulus, wanneer er vele processiën uit de omliggende plaatsen in het beroemde Genadenoord komen, hetgeen zeer zeker de aantrekkelijkheid van de bedevaartplaats verhoogt. Velen die er over denken, ditmaal de pelgrimsreis mede te maken, zullen daarin zeker een aansporing te meer vinden, om aan hun voornemen gevolg te geven. Door Burgemeester en Wethonders dezer gemeente is bij den Raad ingediend een ontwerp-verordening houdende aanwijzing van de stemlokalen in de kiesdistricten dezer gemeente voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. Volgens de verordening zullen de stem lokalen in de drie kiesdistricten gevestigd zijn in het le district in het Raadhyis, in het 2e district in den St. Joris Doele, in het 3e district in het gemeente-gymnastieklokaal (Buitenhaven). Ter uitvoering van 's Raadsbesluit geno men in zijne zitting van den 28n April 1896 stelden Burg. en Weth. dezer gemeente de commissie van beheer der fondsen van het voormalige Oude Mannenhuis in kennis met de beide vragen deel uitmakende van het in die vergadering aangenomen voorstel de fondsen en het archief van die stichting rakende. Na een vrij uitvoerige philippica over het in eene besloten vergadering aangenomen voorstel antwoordden heeren regenten daarop in hoofdzaak het volgende Wij zijn voornemens om evenals tot dus verre gevolg te geven aan het raadsbesluit van 22 Juni 1857, en derhalve te gelegener- tijd, ais het kapitaal daartoe door ons vol- doende wordt geacht, met den Raad in overleg te treden om aan dat kapitaal eene bestemming te geven, waardoor het in den Stichtingsbrief van het Oude Mannenhuis uitgedrukte doel met de behoefte der Ge meente in voldoende overeenstemming zal worden gebracht. Wij hebben nog geen tijd en gelegen heid gehad om het geheele archief te be- studeeren,maar wat wij er van gezien hebben, geeft ons geen aanleiding om daaraan een belangrijke waarde toe te kennen. De Storm. De storm, die vooral heden-nacht hevig boven onze stad woedde, heeft alom veel schade aangericht. Het woedend element toonde vooral zijn reuzenkracht aan oude boomen langs onze verschillende havens en straten geplaatst. Zoo bezweken er aan de Lange Nieuwstraat 3, aan de Lange Kerkstraat 1, aan de Broersvest en de Korte Haven ieder 2 en aan de Lange Haven en Westfrankelandsche Laan ieder 1, die vooral nu, getooid met zwaren bladerenkroon, al het geweld van den wind hadden te verduren. Vooral de beide stammen aan de Korte Haven, als 't ware een looverdak over de haven vormend, waren een sieraad van die straatde een, aan de west zijde viel te waterde ander, aan de oostzijde sloeg met geweld op de concierge-woning van het lokaal sPaulus", waarvan het dak merkelijk beschadigd werdaan de Lange Haven nabij de Branderssteeg werd een boom met wortel en al uit den grond gerukt en grootendeels te water geworpen ook vele kappen, schoorsteenen en glasruiten moesten het geducht ontgelden. Door den hevigen noordwestenwind werd het water tot 2.95 M. opgevoerdaan de Hoofdstraat stond het heden-ochtend 7 ure, toen het zijn hoogsten stand bereikt had, 95 centimeter tot voor de huizen de gewone voorziening met vloedplanken enz. was, ge lukkig, tijdig aangebracht; de bewoners ondervonden desondanks veel last, te meer wijl de zoogenaamde Brandweg opnieuw bleek in erbarmelijken toestand te verkee- ren. De keiler, in het Zuidergors waren ge heel ondergeloopen. Het gerucht dat er veel vee in de keilen zou verdronken zijn, zagen wij echter niet bevestigd, daar, naar men ons mededeelt, de veehouders en anderen, tijdig gewaarschuwd, hun paar den en vee in veiligheid konden brengen alleen zijn er in den Boschpolder van de veehouders Bax alhier en Veenman te Rottei dam een aantal schapen verdronken. Veel hooi, dat op het land stond, is mede met den snel opkomenden vloed weggedre ven, zoodat er over 't geheel groote schade is aangericht. doel stelt: lo. Bevordering van ha" nijverheid in het algemeen en handel .er venden en neringdoenden in het bijz°n 2o. Dit doel te bevorderen door heth°u^, van vergaderingen, het uitgeven °ét schriften, het verstrekken van ir.forrn'1 enz. Werd reeds op 20 April een verga^1"'^ tot dat doel belegd, op 23 dezer is aode^ een vergadering daartoe uitgeschrevenjf, tbans onder de winkeliers verspre'^ culaire. Door Burgem. en Weth. van Vlaardi"'- ,ff is aan den gemeenteraad voorgestel' afwachting van de te sluiten geldleen' voor het doen van betalingen wegerlS uitvoering van openbare werken, op te nemen tot een maximum van f»*®" Vla®1" Door het R. K. kerkbestuur te dingen zal eerstdaags publiek worden besteed het afbreken der bestaande ge' wen aan de Hoflaan en het daarna vve t opbouwen van een R. K. Liefdegesticht111 scholen. F"9' .ac Het Delftsche studentenkorps is vo<Frie ens zijn 50-jarig bestaan in den volge0()^ mer te vieren op een wijze, die 9 feesten door het D. S. C. ooit verre zal overtreffen. Met het oog °P hooge kosten van dit feest, waaraan historische optocht is verbonden, vraag' feestcommissie aan den gemeenterad subsidie. Door B. en W. is nu aan raad voorgesteld een subsidie te verleenej van f2000, daar de gemeente-financiën toelaten evenals vroeger jaren f 4000 de" ,e» De toren van de Oude kerk te Delft) reeds zoo menigen storm en ruw di« ,èe' heeft getrotseerd, zal eenige belangd herstellingen moeten ondergaan. De koste daarvoor worden geraamd op f35.000. Het comité, dat zich voor eenigen tijd te Rotterdam gevormd heeft voor de op richting van een standbeeld van Maarten BINNENLAND. Bij Kon. besluit is de luitenant-genera" commandant van het leger en chef van hfit departement ven oorlog in Nederlandse11' Indië, A. J. Vetter, op zijn verzoek, eeiv° uit s lands dienst ontslagen, onder dankb" tuiging voor de vele en ge wichtige diens""' door hem aan den lande bewezen en n1" behoud van aanspraak op pensioen, een e(l ander met bepaling, dat het aldus eets'° verleende ontslag zal ingaan op den dag de maand September e.k. waarop de ho°êe[ genoemde opperolficier zijne betrekking 29 nederleggen. Bij Kon. besluit is de generaai majoor, cl,e' van den generalen staf van het legei' 1(1 Nederlandsch-Indië, L. Swart, benoemd t(,t luitenant-generaal, en tot commandant ¥9tl het leger en chef van het departement oorlog aldaareen en ander ingaande den dag in de maand September e.k. woa1"^ de luitenant-generaal A. J. Vetter het bev" over het genoemde leger zal nederlegge°' Van H.H. M.M. de Koningin en Koning'11 Regentes is bij den heer Daman, comm'S*9 ris van politie der 4e sectie te Amsterdam ontvangen een bedrag van f 100 ten beboe"e van een gezin en van eene weduwe, wed"1 den 2den Pinksterdag door een brand m Lindenstraat alles hebben verloren. - fped e" feffstp.nmmissiA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2