Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaarg. Zondag 27 Juni 1897. No. 5827. "^gttreau IXSofersIvaaf 50. EERSTE BLAD. Een geduchte Les. EUPHROSYNE. (>)ti(1i:i:li: berichten. c PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers '1- 0.05 Kennisgeving. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, Vestigt op verzoek van den heer Com missaris der Koningin in de Drovincie Zuid- bolland de aandacht van oelanghebben- on op het navolgend bericht bij de scheep v»art. Schiedam, 26 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd VERSTEEG. Politie. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van Politieeen duimstok, een dames para- Pluie, een knipmes, een gouden oorbel, •het rood steentje, het onderstuk van een Souden oorknop, en een zwart bonte bok, b. Terugtebekomen aan de volgende Adressen een gouden manchetknoop, bij Kuipers, Lourensstraat 20, en een zwart bruin hondje, bij Noordijk, Kleine Baan 14. Het is ongeveer elt jaren geleden, dat in vlaag van socialistische woede de groo te glasfabrieken-BaMdowa; door de socialis- Feuillet on. Novelle door MATHILDE. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 45) »Ja wij moeten allen boeten voor de misdaad van onzen broeder," hernam de Andere en om het verdriet harer gezellin te verstrooien begon zij een tafereel op te hangen van geluk en vrede, van innig sa menzijn, waarbij de eerste slechts treurig glimlachte. Eindelijk was de lang verwachte dag ge komen dat haar bruiloftsfeest zou gevierd Worden. De hertogin be Champfleury en de gravin de Beaumanoir waren gewaarschuwd tij verschenen reeds vroeg in den morgen in het spreekvertrek, waar reeds zoo menig tooneel vol droefheid aan de eene, vol zege - pralende, hemelsche vreugde aan de andere tische werklieden en inwoners werden ver nietigd. De eenige reden tot deze onverde digbare en onzinnige daad bestond hierin, dat de zaken der fabriek te gunstig stonden en er, naar de meening der raddraaiers, te veel geld verdiend werd. Verschillende dorpen der omgeving, wier inwoners aar. de vernieling hadden deelge nomen, werden tot zware schadevergoeding veroordeeld, en de fabrieken rezen uit hare asch op. Er heerschte weer bedrijvigheid in de dorpen, en meer dan 1300 werklieden konden er werk vinden in overvloed. Maar plotseling kwam de verpletterende tijding, dat de fabriek het-niet meer volhou den kon. Door de vernietiging der werk plaatsen, en de daaruit gevolgde staking van langen duur, was de klandisie verloopen, en hadden zich de vroegere afnemers tot andere fabrieken gewend. Het kapitaal, in deze glasonderneming gestoken, verdween langzamerhand geheel en al door de verlie zen en op een goeden dag was er zelfs geen geld meer om de werklieden te be talen Alle dertien honderd waren werk en broodeloos 1 Deze verplichte sluiting der fabriek Bau- doux is een sprekend bewijs tegen het socialistisch leerstelsel, dat het werk der arbeiders als de éénige oorzaak van den bloei eener industrie moet beschouwd wor den, terwijl volgens hen het kapitaal en de kapitalisten niets anders zijn dan bloed zuigers, die zich vetmesten met het zweet der werklieden. En wat zien wij hier Hier heeft het kapitaal lange jaren de arbeiders gevoed, want wijl er niets ver diend werd, en de werklieden toch hun loon ontvingen, was het in werkelijkheid het kapitaal, dat alle schade droeg, en de ar beiders betaalde. En de kapitalist, de eige naar. die niet slechts zijne bezitting, maar ook zijne werkkracht, zijn talent en voort durende zorgen aan de fabriek besteed heeft is dus na een leven vol arbeid, meer hulp zijde had plaats gehad. Twee meisjes, nau welijks de kinderjaren ontwassen vergezelden de gravin een jongeling, wiens edel gelaat door het lijden verouderd was, stond de hertogin ter zijdenu en dan bracht hij de hand aan het hart als om het hevige kloppen daarvan te onderdrukken zijn moeder had de andere in de hare genomen en drukte ze vol liefde en medelijden. Daar hoort men een licht geruisch, het traliehek dat de spreekkamer in tweeën verdeelt, wordt ter zijde geschoven en zuster Beatrix verschijnt. Voor het laatst draagt zij nog haar wereldsche kleedingeen wit satijnen gewaad siert haar ranke leden en van de blonde lokken tot de voeten bedekt haar de maagdelijke sluier. In dat eenvou dige, doch statige gewaad gelijkt zij de dochter van Jehfte, die door haar vader ten offer wordt gebracht. Doch neenhet gelaat der joodsche maagd kon niet bezield zijn met zulk een innige, reine vreugde. Slechts de gedachte door de grootte van het offer aan de gerechtigheid van den beleedigden God te voldoen, gaf haar de bovenaardsche uitdrukking. Een gedachte, snel als de bliksem, treft mevrouw de Champfleury's ontroerden geest. behoevender dan de werklui, die hem vóór enkele dagen nog benijdden. Deze gebeurtenis uit de geschiedenis der industrie is geen feit, dat geheel alléén staat, geen uitzondering zonder voorbeeld. Maar wijl de fabriek-JSawcfowx eene groote rol gespeeld heeft in de werkstakingen omdat dat zij aan honderden en honderden werk gaf, daarom trekt dit treurig feit de aandacht in meer ruimer kring. Hoeveel andere industrieele ondernemingen hebben wij niet op dezelfde wijze voor en na zien verdwijnen in alle deelen des lands terwijl zij het geheele fortuin der eigenaren in hun val medesleurde De werklieden werden betaald tot den laatsten dag, en alle schade en verlies kwam ten koste der bezitters. En hoeveel fabrieken en ondernemingen vinden wij in den tegenwoordigen tjjd niet, in bijna alle landen, die aan duizenden arbeiders werk en brood geven, maar aan de aandeelhouders geen cent rente uitkee- ren van het geld in de onderneming ge stoken Wil men, bijvoorbeeld, de opgaven der beurs van Brussel van 18911895 doorloopen, dan zal men verstomd staan over het groot aantal industrieele onder nemingen, die geen dividend hebben uitge keerd. Dat is de keerzijde van den voorspoed en den rijkdom, die in sommige industriën, in gunstige jaren wordt verkregen, en waar van de socialistische leiders gebruik maken, om de werklieden tegen hunne meesters op te hitsen. Het Belgisch Socialistisch blad Lr. Peuple wacht zich wel, uit de ramp der fabriek- Baudoux deze gevolgtrekkingen te maken. Integendeel, het vindt er aanleiding in, weerom tegen de kapitalisten te razen en te schelden, waut het heeft den anderen fabrieken, die meer afzet hadden of met grooter kapitaal of beter werktuigen konden werken, de schuld, dat deze fabriek gesloten moest worden en honderden arbeiders werk en broodeloos zijn. «De dochter van den broedermoorder," denkt zij en schijnt op het blanke voorhoofd der bruid het teeken der gevloekten te zoeken. Te vergeefsHet offer, waardig ten hemel te worden opdragen, moet onbevlekt en gelouterd zijn. »0 God 1 verlaten de dooden dan hun graven," fluisterde de gravin de Beaumanoir haar zuster toe, maar deze hoorde het niethaar moederhart was geheel bezig met den jongeling naast haar, met Armand. Hij had zijn hand uit de hare losgerukt en was op de knieën gezonken. sEuphrosyne," riep hij op wanhopigen toon en strekte de armen naar het schoone beeld uit, alsof hij haar verbidden wilde. Zij echter glimlachte hem kalm toe en na bij de bezoeksters haar opwachting te hebben gemaakt, naderde zij hem. «Sta op Armand sprak zij ernstig, «wij zijn hier nog niet in God's tempel." «Is het dan niet overal een tempel, waar gij zijt Euphrosyne? O, zon van mijn leven, mijn bewaarengel, moet ik u dan nog een maal zien, schooner dan ooit om u voor altijd te verliezen?" «Bedaar, Armand, ik heb u een woord te zeggen, voor dat wij een eeuwigdurend Maar dat deze ramp de eigen schuld is der werklieden, die door de vernietiging der fabrieken. Baudoux zulken slag aan de onderneming toebrachten dat elf jaren hard werkens niet voldoende waren, om hem te boven te komen, daarvan zwijgt het Soci alistisch blad wijselijk. Zoo iets propheteert Le Peuple, zou niet kunnen gebeuren als de Staat socialistisch was Nu echter roepen de socialisten de hulp in van den Staat voor de dertien honderd familiën, die door de sluiting der fabrieken werden getroffen. Eerst hebben de socialisten door hunne drijverijen en ophitsingen de onderneming tot den onderrang gebracht, en nu zij zien, dat de werklieden eronder lijden, zal de kapitalistische Staat wel goed genoeg moeten zijn om hulp te brengen. De veiantwoorde- lijkheid schudden de socialisten zoo gaarne af 1 Zou de Belgische Staat aan deze 1300 werklieden aalmoezen moeten gaan uitdee- len Maar aan aalmoezen en aan alles wat naar weldadigheid riekt, hebben de socialis ten een broertje dood. Zou de Staat wellicht de fabrieken moeten overnemen, voor eigen rekening exploiteeren, en aldus aan de werkelooze arbeiders loon verschaffen Maar iedereen weet, dat een privaat persoon, die voor eigen rekening zaken drijft, veel meer zorg, werkkracht en energie ontwikkelt, dan wanneer hij voor andermans risico, vooral voor rekening van den Staat werkt 1 En indien een fabriek onder het oordeel kundig en zorgvuldig bestuur van de bezit ters moest gesloten worden, dan zal niemand, zelfs een socialist niet, beweren, dat de Staat zulke fabriek zonder jaarlijksche groote verliezen zou kunnen staande houden. Hebben de Fransche socialisten op dit gebied het doorslaande bewijs niet geleverd Zij bezitten voor gezamenlijke rekening eene glasfabriek, en wat gebeurt nu Zij bedelen afscheid op aarde nemen. Doch wees kalm en bedwing uw smart." «Ja, gij zijt kalm en gelukkig misschien gij hebt het bewustzijn voor een vader, hoe onwaardig ook te lijden, doch waarom moet ik boeten voor de schuld van mijn oom Een zenuwachtige trilling doorvoer het lichaam der jonge bruid die ondoordachte woorden hadden haar een nieuw geheim ontsluierd. Nu wist zij waarom haar vader zulk een afkeer tegen hun huwelijk had gekoesterd en waarom hij Armand's naam niet kon uitspreken. Even bracht zij de hand aan het voorhoofd, dat bleeker dan marmer geworden was, doch zij vermande zich weldra «Neef," zeide zij en een lichte ontroering was in haar stem te bespeuren, «ik weet niet of ik u dien naam mag toevoegen, het is aan uw moeder en tante. Zij voleindigde niet en haar schoone, blauwe oogen staarden beide zusters met een smeekenden blik aan. «Ongetwijfeld", riep de hertogin, «Euphro syne de Narville Mailly, gij strekt ons ge slacht tot haar grootsten roem." Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT Schietoefeningen van het fort Pampas Zuiderzee 3 e district. •j éigens mededeeling van den Minister van Oorlog, 19 Juni jl.. zullen op den ln Juli 1897 en zoo °°dig op de daaropvolgende dagen, schietoefeningen 5*^8 hebben van het fort Pampus Zuiderzee, 3e Strict. p.^e aard der schoten, die in Noordelijke en Ooste rs richting zullen plaats hebben, maakt slechts een *e.er klein gedeelte der zee onveilig. Dit gedeelte wordt n.le* afgebakend, er zal niet gevuurd worden, indien schepen bevinden in het onveilige gedeelte. Zoo noodig zal een stoomboot hulp verleenen aan *Qhepen ia dat onveilige gedeelte gekomen. Op de *8en, dat gevuurd wordt, zal op het fort Pampus, roode vlag waaien, van minstens een uur voor Cïl aanvang der schietoefeningen tot het einde daarvan. hjiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii _j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1