De regeering in Griekenland gelooft, dat de regeling der vredesvoorwaarden niet lang meer op zich zal laten wachten. De heer Ralli, de Grieksche minister-president, ver zekerde aan den correspondent van de Daily Telegraph, dat de ontruiming van Thessajië den 15n September zal beginnen. In een hevige vechtpartij, eergisteren in den Piraeus tusschen dronken Russische matrozen en inwoners gehouden, kwam de Russische officier Nelidof, zoon van den ambassadeur, tusschen beiden en kreeg daar bij vrij ernstige kwetsuren. De koning van Siam wil zijn Europeesche reis niet bedorven zien door onlusten in zijn land, tusschen zijn regeering en die van Frankrijk. Hoewel nog steeds de aanleiding tot de botsing tusschen Siameesche en Fransche troepen niet bekend is, heeft koning Chulalongkorn, naar de Neue Ereie Presse verneemt, aan den staatsraad te Bangkok en aan de koningin, die tijdens zijn afwezigheid met het regentschap be kleed is, twee lange telegranmen gezonden. Hoewel de Koning aan het grensgeschil geen waarde toekent, betreurt hij het voorge vallene en verlangt hij, dat aan Frankrijk schitterende voldoening zal worden gegeven. De soldaten, die de oorzaak van den twist zijn, moeten streng worden gestraft. Zij moe ten onmid dellijk het betwiste gebied verlaten. De Staatsraad moet aan den Franschen resi dent en aan de Fransche regeering leedwezen betuigen over het gebeurde, daar de Koning de goede verstandhouding met Frankrijk niet gestoord wil zien. Vooral over de verwonding van den priester Emmanuel, dien de Koning persoonlijk kent, spreekt hij zijn leedwezen uit." Door dit optreden van koning Chulalong korn is het geschil tusschen Siam en Frank rijk onmiddellijk onderdrukt. Ook in de Noord- Amerikaansche Unie is een groote werkstaking uitgebroken. De mijn werkers in de staten Ohio, Pensylvania, Indiania, Rlinois en West-Virginië ten getale van ongeveer 250.000 man, hebben den arbeid neergelegd, omdat niet voldaan is aan hun eisch tot verhooging van loon. Reeds geruimen tijd is er over loonsverhooging onderhandeldvan Januari af zijn de mijn werkers en mijneigenaars aan het loven en bieden geweest, zonder eenig resultaat. Daarop werd tegen den 4den Juli eene algemeene staking afgekondigd. Heden-ochtend is hy van hier naar Rot terdam op transport gesteld, om van daar verder naar zijne woonplaats te worden ge zonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 Juli 1897. Heden heeft zich alhier geconstitueerd een sub-commissie voor het aan te bieden huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes (bij het nederleggen van het regentschap) bestaande uit de heerenH. J. Versteeg, voorzitterjhr. mr. Tj. M. A. Humalda van Eijsinga, secretaris-, H. A. M. Roelants, G. Visser Bzn., J. J. G. Nolet, P. Loopuyt, J. H. Houtman, J. Lechner C.Szn., J. M. van der Schalk Jr., A. F. van Lissa en B. A. J. Wittkampf. In verband met hetgeen wij onlangs om trent de plechtige viering der opening van het nieuwe gymnasium aan de Lange Nieuwstraat alhier mededeelden, worden ons nader de volgende bijzonderheden ver strekt Woensdag, 1 September, 's morgens 10 ure, zullen de oud-leerlingen, leerlingen en leeraars in het oude gymnasiumgebouw aan het Oude Kerkhof bijeenkomen en zich vandaar begeven naar het nieuwe Gymna siumgebouw aan de Lange Nieuwstraat, waar met hen Burg. en Weth. dezer ge meente, leden van den gemeenteraad en verschillende genoodigden zullen te zamen komen. De Burgemeester zal daar met een toespraak het gebouw aan den president curator overdragen, die het weder aan den rector zal overgeven. 's Middags 2 ure zal in den Officierentuin een matinee worden gegeven door de stafmuziek der d.d. Schutterij, voor deze gelegenheid welwillend aangeboden. Na afloop der matinee zal in den Tuin eene receptie van oud-leerlingen plaats hebben. 's Avonds ure zal in de zaal der Offi- cieren-Vereeniging de aangekondigde op voering van »Medea" plaats hebben, waarna eenige muzieknummers zullen gegeven worden en de feestelijke dag verder met een bal zal worden besloten. Den 8n dezer zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer J. H. Frederiks bij den heer mr. W. H. Jansen alhier als klerk in dienst trad. Sedert 1885 is de heer Frederiks in de kassierszaak van zijn patroon, firma W. Jansen Co., als hoofdboekhouder werkzaam. Nog van twee andere ballons die Zondag middag in den tuin der Officieren-Vereeniging zijn opgelaten, is bericht ontvangen No. 2 is 's namiddags tussehen 4 en 4£ ure gevonden in het bosch onder de gemeente Rheindahlen bij Gladbach (Duitschland). No. 5 werd omstreeks half vijf ure ge vonden te Heeze, 2 uren van Eindhoven en 1 uur van de Belgische grens verwijderd. Gisteren- namiddag omstreeks 5 ure is zekere J. V. in abnormalen toestand aan de Bui tenhavenweg alhier te water gesprongen en naar de Koemarktbrug gezwommen. De man zal zijn onbedwingbaren zwemlust later hebben te boeten, want wijl ook het gekleed zwemmen in de havens en grachten dezer gemeente verboden is, heeft de politie proces-ver baal tegen hem opgemaakt. Gisteren-avond is door de politie albier op het kermisterrein aangehouden een min derjarige jongen, te Dordrecht thuis behoo- rende. Te Rotterdam zal eerlang een nieuwe onteigening van terreinen ten behoeve van het maken van havenwerken plaats hebben. Door B. en W. is ter secretarie ter lezing neergelegd afschrift van het proces-verbaal en het adres der commissie uit Ged. Staten tot het aanhooren der bezwaren van belang hebbenden tegen het plan van onteigening van perceelen ten behoeve van den aanleg van een haven met wegen en spoorwegver bindingen aan den linkeroever van de Maas te Rotterdam, in den Katendrechtschen en den Hillepolder en het in verband daar mede water vrij maken van de aangrenzende terreinen, het daarop aanleggen van straten en het rioleeren van die terreinen. Aldus wordt in ambtelijken stijl de voor bereiding van deze nieuwe onteigening der burgerij aangekondigd. Den len Juli is het bedrijf van denaam- looze vennootschap »Neder)andsche Stoom- branderij en Distilleerderij", voorheen firma Kiderlen, gelegen in de voormalige gemeente Delftshaven, thans geannexeerd aan Rotter dam, overgegaan in de handen van de di rectie der Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek te Delft. De fabriek is het eigendom gebleven der vennootschap, maar voor een zeker aantal jaren door de Ned. Gist- en Spiritusfabriek gehuurd, die het bedrijf der distilleerderij voort zal zetten. Blijken de zaken onder de leiding der directie van de N. G. S. F. te Delft de gewenschte uit komsten op te leveren, dan heeft deze zich het recht voorbehouden de fabriek voor eene vastgestelde som te koopen. De fabriek te Delftshaven heeft eene kurkensnijderij (hand- en machinaal werk), die in Delft voor de belangrijke uitzendin gen van zoogenaamde kelders een goeden afnemer zal vinden, terwijl ook de machi nale kistenfabriek, zoowel voor het maken kelderkisten als van gistlijm- en veekoe- kenkisten, door de Gist-, de olie- en de lijmfabrieken, alle onder directie van den heer J. C. van Marken te Delft, geregeld van werk zal worden voorzien. Zondag, 11, bracht het personeel der fa briek te Delftshaven, dat als zoodanig be houden blijft, een veertigtal beambten en werklieden, een bezoek aan het Agnetapark te Delft. Te ongeveer half zes arriveerden de gas ten per boot en werden door de directie en de skern" der gistfabriek in *de Gemeen schap" ontvangen. Begeleid door de harmo niekapel, het fabrieksvaandel en de afdee- hijgsvaandels en deputatiën uit het personeel der zusterfabrieken ging men in optocht naar het uitspanningslokaal »de Tent" en hierna werden de fabrieksgebouwen en het Agnetapark bezichtigd. Te tien uur werd de terugtocht aanvaard. Door de rijks- en gemeente-politie te Overschie is onder Kethel en Spa land aan gehouden schipper D. V., die in het Algemeen Politieblad, gesignaleerd stond tot het onder gaan van eenige dagen hechtenis. Hij is naar het Huis van Bewaring te Schiedam overgebracht. Naar men verneemt, zal te Vlaardingen door een firma buiten de stad worden opgericht, een groote ijzerfabriek. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan prof. De Louter te Utrecht, tot nu belast met het onderwijs in de bestuursinrichting van Ned.-Indië aan de Koningin, tevens opgedragen het onderricht aan H. M. van de bestuursinrichting van Nederland en de grondregelen der staathuishoudkunde. Wanneer men zich de moeite getroost, 's morgens bijtijds aan het paleis het Loo te zijn, dan kan men een prachtigen stoet zien uittrekken. H. M. de Koningin in wit amazone-kleed en hofdames en heeren te paard maken dan een rit door de prachtige bosschen, waarbij natuurlijk H.M. de hoofdfiguur van den stoet uitmaakt. Het is een heerlijk gezicht onze jonge Koningin, omgeven door Haar dames en heeren, zoo te zien genieten van deze gezonde en zeker voor Haar vrije natuur. De gewone audiënties van de Ministers van Justitie, Marme, Financiën en Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Ter gelegenheid van de parade ter eere van de prinses Von Wied had gisteren middag te 's-Gravenhage de plechtige uitreiking plaats van eenige Militaire Willemsorden, behaald wegens heldhaftige krijgsverrichtingen in Atjeh. Generaal Doorman, gouverneur der resi dentie, reikte voor het front der troepen plechtig de ridderorden uit aan den kapitein Reins, den eersten luitenant Dijkstra, den tweeden luitenant Engelbrecht, den officier van Gezondheid Rajoux Vriehz en den gegadeerden fuselier Raijmakers. De troepen defileerden voor de rid ders, nadat generaal Doorman in een hartelijke toespraak de jonge ridders had gelukgewenscht, en dezen den vereischten eed hadden afgelegd. De kroonprins en de kroonprinses van Italië zouden gisterenavond met hun jacht uit Engeland komend, op hun doorreis van Vlissingen naar Amsterdam, aan het station te 's-Gravenhage begroet worden. Daaromtrent wordt uit 's-Gravenhage aan de Tel. het volgende gemeld Reeds ten half 9 ure gister-avond bevonden zich op het perron van de H. IJ. S. M. al hier de gezant van Italië bij ons hof, graaf De Zannini, en de secretaris der Italiaansche legatie, markies Paul de Gregorio, vergezeld van zijne gade, ten einde, bij aankomst1" Vlissingen van den kroonprins en de kro»" prinses van Italië, het vorstelijk echtp»""' gedurende het oponthoud van den trein f begroeten. Mevr. Gregorio droeg een fraai6" bloemruiker met linten in de Italiaanse'1" kleuren, welke zij het voornemen had de kroonprinses aan te bieden. Met den aangekondigden trein te 8 ur" 46 min. kwam echter het vorstelijk echtp»"r niet mede, noch met eon tweetal volge"^ treinen, wier aankomst de gezant en Z'J" gezelschap nog afwachtte. Inmiddels was vanwege de spoorde?' maatschappij naar Rotterdam en na®" Rozendaal getelegrafeerd om inlichtingen e° even nadat de gezant en de heer en mevri"1^ Gregorio het stationsgebouw verlaten hadde"' kwam uit Rozendaal het bericht, dat bet Een jongen te Vlaardingen, die f4U in zijn zakdoek geknoopt had, wilde zijn makker eens laten zien, dat hij goochelen kon. Per abuis gaf zijn kameraad hem een duw, met het ongelukkig gevolg, dat 34 gulden in de haven belandden. Hoewel men ijverig aan 't visscben toog, is toch nog niets opge haald. vorstelijk echtpaar aldaar langs den Staats' spoorweg via Utrecht de reis naar Amste' dam had vervolgd, waar de kroonprins e" zijne gade ten 9 ure 31 min. arriveerde"' Eenige honderden belangstellenden wach'' ten mede tevergeefs op het perron de komst van de koninklijke reizigers af. De vorstelijke personen zullen vermoedelijk aan deze reis een bezoek vastknoopen Hare Majesteiten de Koninginnen op het Lo°' De vorstelijke bezoekers zijn in Brack'5 Doelen Hotel algestapt. Streng incogni'" wordt door hen in achc genomen. Naar "v vernemen, zal het bezoek eenige dage" duren. Ongeveer 3 maanden geleden wendde" zich twee leerlingen van de VincentiuS' school in de Paramaribostraat te 's-Gravei>' hage tot den Czaar van Rusland met verzoek om postzegel» voor hunne collecte. Reed® dachten zij nauwelijks meer aan hun verzoek toen zij verleden week door tusschenkom3' van den Russischen Gezant aldaar me' eene hoeveelheid postzegels verrast werde"' Een oordeel over den wijsgeer Bolland' Het roode radicalistische \olksdagbl zegt na mededeeling van prof. Bolland'" gelukwensch aan de Christehjk-Historische" met hun zegepraal over »Rorae", onde' meer het volgende: Wat een drift I Een verkiezings-agen' zou het den professor niet verbeteren de open brief zou in de opgewonden dage*1 vóór da herstemming dan ook beter effec' hebben gemaakt dan in de dagen van af' matting daarna. Is dit wijsgeerig, de ge' slagenen nog eens den geesel te doen g0' voelen? En was het nog maar den geese» der waarheid 1 Maar is het waar, de katholieken te be schuldigen van het houden van schijnvet" tooningen? Bebben zij niet veeleer steed" ronduit erkend, te strijden voor de belange" van hun kerk P Is het waar, historisch waar te spreken van door Rome geknevelde, ge martelde en vermoorde vaderen Zijn nie' veeleer sedert den tachtig jarigen oorlog de katholieken in Nederland stelselmatig onder drukt en klein gehouden Is het waar, hen van landverraad te beschuldigen Denkt eeo katholiek eraan, het huis van Oranje ten val te brengen, of van Nederland te make'1 een wingewest van den heiligen stoel? Deze woorden, uit den mond van een hoogleeraar, en dat nog wel van een hoog leeraar in de wijsbegeerte, zijn niet anders dan onzin, hartstochtelijke, woeste onzin- Dit hol geschetter is de aandacht van ernstige lieden met waard. Maar wat ons wel te denken geeft, is, dat aan onze mees' beroemde universiteit een van de mins' conservatieve professoren nog zoo weinifJ bewust is van waar het in de politiek om gaaat welke belangen daar de hoofdrol spelen. Het politieke leven, oLeidsche wijs geer, wordt door materialistische belangen beheerschtde ideëele komer. slechts in de tweede plaats, en dienen dikwijls voor niets anders dan het opwekken der hartstochten- Dat gij u door den schijn hebt laten ver blinden, waarheidzoeker, moge u een le® zijn, o bjjna alwerer.de, om niet mede 'e spreken over dingen die blijkbaar buiten het veld uwer rustige waarneming liggen* Naar aanleiding van veelvuldig ingekom00 klachten van het reizend publiek op de lijnen van de Hollandsche Spoor over het lang0 zoeken naar plaatsen en de minder netto behandeling door het treinpersoneel, waar door meermalen aansluitingen gemist werden> 1 T-. I- Al, j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2