Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau looierstraat 50. 20ste Jaarg. Donderdag 15 Juli 1897. No. 5841. algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1-50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers 0-05 UÜ PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. kennisgeving. ScmIUiEMF'ESTER g6^en art. 98 der Kieswet; da(.r?n§en ter kennis van de ingezetenen, dje e processen-verbaal bedoeld bij art. 93 drie yet van de op den 13dt!n dezer in de kiesdistricten dezer gemeente plaats kift» hebbende stemmingen voor de ver- van zeven leden van den Gemeente- 'Wj> op de secretarie der gemeente ter da 86 zijn nedergelegd, en dat afschriften Fvan aan het raadhuis zijn aangeplakt, 'let l 's hiervan afkondiging geschied, waar hehoort, den 14den Juli 1897. n Urgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. 14 Juli '97. 6 regeering van Turkije stelt nog alle gingen in 't werk om het zoo vurig be etle Thessalië in bezit te krijgen, kn de circulaire door de Porte op 7 dezer 11 de Mogendheden verzonden, belooft zij Stl aanzien van elk deel van Thessalië dat 4ti Turkije teruggegeven zou worden, de Oplichtingen tegenover de buitenlandsche j^huldeischers in acht te zullen nemen, barbij wijst de Porte er op dat Grieken- hd in gebreke gebleven is dit te doen, Schoon volgens het tractaat van Berlijn 6 staten die bij dat verdrag een deel van et Turksche grondgebied verwierven, ge- J'^den waren de verplichtingen van de ^ksche schatkist voor dat deel over te h®tïien. De vertraging der vredesonderhande- ,lri8en brengt de financiën van Griekenland 'h een uiterst bedenkelijken toestand. Komt 0 r.iet spoedig een verandering dan is, naar e Voss. Ztg. verneemt, te verwachten, dat September-coupon van de buitenlandsche Schuld, niet betaald zal kunnen worden. 1 eeds sedert de helft van Juni worden het !®§er en de vluchtelingen onderhouden op kosten van den landman die slachtvee voor soldaten levert en slechts schuldbeken- teoissen in betaling ontvangt. Het bedrag ^®r in omloop zijnde banknoten, dat op zijn "Oogst zestig milloen drachmen mag bedra' is reeds tot 85 milloen gestegen, waarbij h°g 5i millioen schatkistnoten komen. Deze hlet gedekte dertig miliioenen, die als het op ouden voet voortgaat, op Vis Augustus *6ker tot vijftig millioen aangegroeid zullen 8ljn, zullen een reorganisatie der financiën '"Ogen tijd bemoeilijken. De gouverneur van Creta heeft te Kanea ®sn voorloopig gerechtshof iDgesteld, be lande uit zes Muzelmannen en twee Chris ten, Te Kandio en Rethymo zullen tgelijke hoven worden ingesteld. Zaterdag werden op de vooraf met petro- '6Um overgoten daken van tal van woningen Öftr Christenen, brandende lonten geworpen. k>e branden werden onmiddellijk gebluscht. Het aantal patrouilles is vermeerderd om dergelijke misdrijven te voorkomen. De Sultan heeft medegedeeld, dat hij met het oog op den toestand op Creta voornemens is troepen uit Klein-Azië naar dat eiland te zenden, maar dit is hem door de Mogend heden ten sterkste ontraden. Vorst Ferdinand van Bulgarije is Zondag van Rome, waar hij sinds Donderdag in het Quirinaal gelogeerd had, weder afgereisd, om zijn reis te vervolgen naar Bucharest, tot een bezoek aan het Rumeensche hof. Zijn gemalin, Maria Louise, die na de be zoeken aan Londen en Parijs te vermoeid was om mee naar Rome te gaan, bevindt zich, volgens de Bulgaarsche Mir, bij haar zwager Philip van Coburg op diens landgoed te Saent Antal in Hongarije, waar ook haar zoontjes zich bevonden. Zaterdag had Ferdinand in het Quirinaal nog de Italiaansche ministers Di Rudini en Visconti Venosta ontvangen, welke laatste vooraf een langdurige conferentie had met den Bul- gaarschen-president Stoilof, die den Vorst op zijn reis vergezelt. Des avonds was er in het Quirinaal een gala-diner van 42 couverts. Zij die vermoeden dat Ferdinand te Rome en elders vooral om de vurig begeerde koningskroon is komen bedelen als loon voor zijn verachtelijke toestemming in de heiligschendende wederdooperij van zijn eigen kind 1 hebben het misschien nog zoo mis niet, al zei Stoilof op een desbe treffende vraag, ontwijkend >De Vorst kan daar voorloopig wel buiten want zij komt mettertijd van zelf, die kroning, en nu reeds wordt hij feitelijk met koninklijke eer ont vangen." De druiven zijn zeker nog zuur In de Boheemsche grensstad Eger is, ondanks het verbod der regeering van Oos tenrijk, een Duitsch Volksdag gehouden en wel in het stadhuis. Er waren acht duizend vertegenwoordigers van het Duitsche volk in Bohemen en 52 afgevaardigden aanwezig. Bij den rondgang door de stad, die met zwart-iood-gele vlaggen was getooid, daalde uit de ramen der woonhuizen een ware bloemenregen op den stoet neder. Er heerschte groote geestdrift en eensgezind heid. Na een betooging tegen den districts hoofdman joeg de militaire macht met ge velde bajonet den stoet uiteen, het Ringplein werd afgezet. Veel personen werden in hechtenis genomen. Des middags werd op Beiersch gebied een meeting in de open lucht gehouden. Men was zeer verbitterd over het optreden der militairen. De commissie die in Frankrijk met het onderzoek der Panama-geschiedenis is belast) heeft twee leden naar Londen afgevaardigd volgens hun opdracht nog enkel met het doel zich te vergewissen omtrent de echt heid van het Zaterdag ingekomen schrijven van Cornelius Herz. De heeren zijn dadelijk vertrokken. Volgens bericht uit Odde in Noorwegen zou de Rohenzollern gisteren naar Bergen vertrekken. De toestand van den Duitschen keizer is bevredigend. In de vergadering van het Lagerhuis in Engeland verklaarde gisteren de minister van koloniën, Chamberlain, dat de beraad slaging, met de premiers uit de koloniën gevoerd voor het grootste deel het karakter had van een niet officieele vriendschappe lijke bespreking. Zij werd gehouden ter wederzijdsche persoonlijke inlichtinghet was niet de bedoeling dat daarvan een vol ledig rapport zou worden opgemaakt. Be sloten was, dat zijn toespraak, gehouden bij de opening der bijeenkomst, en de verkla ring van Goschen zullen worden gepubliceerd tegelijk met de conclusies, waartoe de koloniale vertegenwoordigers gekomen zijn. Het Engolsch Lagerhuis heeft ontvangen het rapport der commissie die een onderzoek instelde naar den inval van Jameson in Transvaal. In het rapport der Zuid-Afrika-com missie wordt streng het optreden afgekeurd van den heer Rhodes, door het organiseeren en onder steunen van den inval, ofschoon Jameson vertrokken is zonder directe goedkeuring van Rhodes. De commissie spreekt lord Rosmead en den heer Chamberlain vrij van eenige bekendheid metde plannen van Rhodes en houdt den heer Beit verantwoordelijk voor het geven van geld ten dienste van den inval. Het geschil in Engeland tusschen patroons en werklieden in het machinevak ontstaan tengevolge van het verzoek der laatsten om invoering van een werkdag van acht uren, heeft gisteren een acuten vorm gekregen, nu de afdanking van werklieden door de patroons algemeen is geworden. Het aantal firma's die in het geschil betrokken zijn, is 140. Door deze lock-out en werkstaking loopen over het geheele land 100.000 werk lieden leeg. De Volksraad in Transvaal heeft giste ren het verdrag met den Oranje-Vrijstaat bekrachtigd. Het is moeilijk om zich een juist denk beeld te vormen van den toestand op Cuba. Met zekerheid valt alleen te zeggen, dat de rust daar nog bij lange na niet hersteld is, maar wie de winnende partij is, de Spaansche of die der opstandelingen, is niet met een paar woorden uit te maken. Thans schijnen de opstandelingen weer eenig voordeel behaald te hebben. De Heraldo beweert althans, dat zij, gebruik makende van een oostelijke beweging der Spanjaarden er in geslaagd zijn om in te genovergestelde richting voorwaarts te ruk ken on de provincie Havana binnen te trek ken. De beide voornaamste benden zijn de rivier Anabana overgetrokken er zijn door vrijbuiters wapenen aan land gezet te San ta Cruz del Norte, Kaap San Antonio en andere punten. Volgens hetzelfde blad laat de toestand der Spaansche troepen veel te wenschen over25000 manschappen liggen ziek en alleen in de hospitalen van Havana worden 7000 soldaten verpleegd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 Juli 1897. De leden van den Gemeenteraad ont vingen het volgend schrijven van den secre taris dezer gemeente Namens heeren Burgemeester en Wet houders, heb ik de eer U mede te deelen, dat bij den Gemeenteraad een schrijven ingekomen is van den Burgemeester, waarin hij kennis geeft, dat hij zich van 17 Juli tot en met 16 Augustus aanst. uit de ge meente zal verwijderen. In de waarneming zijner functiën zal wor den voorzien op de wijze bij de gemeente wet voorgeschreven. De uitslag der verkiezing voor den Ge meenteraad op gisteren, heden door de offi cieele opneming bevestigd, is vooral een ware voldoening voor onze katholieke kiezers in het eerste district, die hun candidaten reeds by eerste stemming allen gekozen zagen. Daardoor werd niet alleen de zetel van ons eminent raadslid,iden heer mr. W. H. Jansen, behouden, maar een nieuwen zetel gewonnen voor een geloofsgenoot, dien wij in den persoon van den heer P. C. M. Jansen gaarne zijn intrede zien doen in de vroedschap onzer stad. De uitslag dezer stemming heeft geleerd, dat de katholieke kiezers in het le district, het sterkst in aantal zijn. In het 2e district zijn zij blijkbaar veel zwakker in getal. Toch had bij eenige meerdere opkomst, de heer F. J. Smit, die zeker alleszins ver dient een zetel in onze vroedschap in te nemen, allicht in herstemming kunnen komen. Zij die steeds bij eene eerste stemming van de stembus wegblijven, reke nend op eene herstemming, zien bier door alweer welk roekeloos spel zij daar door spelen. De heer C. van der Vlies, die nu in het 2e district in herstemming komt met den heer A. Gouka, is de oudere van dien naam het is de bekende bouwkundige, die gewoonlijk met het geboortejaar 1837 bij zijn naam nader wordt aangeduid. Te betreuren is het zeker, dat onze candi- daat, de heer H. Dienske, in het derde district niet een paar stemmen meer verwierf, waar door ook hij zou gekozen zijn geweest. De kiezers kunnen dit zeker bij de tweede stemming nog goed maken door mèt den heer mr. W. H. Jansen, die mede in herstemming komt, den heer H. Dienske zóó veel stemmen te bezorgen, dat de heeren Jansen en Dienske beiden in het 3e district gekozen kunnen worden verklaard. Daardoor zal, wanneer de heer Jansen voor een der beide districten opteert, een nieuwe vrije verkiezing moeten plaats hebben, die ons in de gelegenheid zal stellen weder een plaats aan een onzer geloofsgenooten te bezorgen. Dat wij daarop het volste recht hebben, zal zeker niemand tegenspreken, wanneer hij bedenkt, dat het vijftal Katholieken, dat nu in September in onzen raad kan zetelen, nog niet in verhouding staat tot het getal katholieke ingezetenen dezer gemeente. Intusschen hebben wij alle reden over het verkregen succes voorloopig voldaan te zijn. EN WETHOUDERS VAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1