Dagblad voor Schiedam en Omstreken. "SSureau ^Sofersteaaf 50. ïlen zonderling paar. 20ste Jaarg. Woensdag 21 Juli 1897. No. 5846. Roemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: ^°or Schiedam per 3 maanden 1 Franco per post door geheel Nederland A-fzonaerlijke Nommers 1.50 2.. - 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 1—6 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer 1-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 20 Juli '97. L'J beraadslaging in het Lagerhuis in Üfoot S'-steren gehouden over de be- van buitenlandsche zaken, verklaar- ïljj 5taatssecretaris Curzon, dat het voor an^ van bijzonder belang is, dat Korea °r'a^ankelijkheid behoudt, dat dit rijk v^' hetzij met grondgebied of inrichting «U estuur, aan Rusland worde verbonden, 0pe at he havens niet de basis worden van door welke het evenwicht in het 2ou bunnen verstoord worden of aan mogendheid het overwicht in de ^rsche wateren zou worden gegeven, jjj de toestanden der Armeniërs betreft, V 2lJr> er ongelukkig aan toe, maar de O*, ambtenaren doen samen met de 5t^66nhheden hun best om tot een beteren Opvan zaken te geraken. De hoofden der Veldelingen op Creta zijn wel gezind een |6|) 0then autonomie beter op prijs te stel- h>e toestand op het eiland biedt r.og ^4r> maar de mogendheden zijn niet af- van de verklaringen en afspraken Op f6t>t de toekomst van het eiland gedaan gemaakt. L at de onderhandelingen van den vrede de Mogendheden zijn het daarover de beginne eens geweest. De Porte in beginsel de strategische lijn door de Op, 'litaire attachés voorgesteld, aanvaard de voorstellen haar over de oorlogs- p. aUing gedaan, heeft zij in beginsel aan- ip °men. Maar over de capitulatiën kon het zoo niet eens worden, hoewel van zijden de wil bestaat om tot eenstem- pjlheid te komen. Er is dus bepaald voor in ^ari8 te constateeren en spreker ziet niet l'^aarom de harmonie tusschen de Mogend- niet zal voortduren. Elke afzonderlijke zou slechts vertraging veroorzaken, j, de verwachting op het spel zetten, dat Europeesche congres den vrede zal te handhaven. ^6t Lagerhuis heeft bij voortgezette be- 3) wat hun hongerlijden betreft, al de L^missies van Sommerset zouden hen niet V "ben dwingen te eten; als zij het niet 'kozen. Misschien zou bij een geneeskundig derzoek blijken, dat zij niet wel bij het p®°fd waren, en in dat geval konden zij j, ar een hospitaal of krankzinnigengesticht /bracht worden. Maar al was dit mogelijk, d zou mijn oom daarvoor toch terugge- /'isd zijn, zoodat hij ten slotte de zaken aar liet zooals zij waren. JjToen ik zijn opvolger werd, ging ik de Vj de lieden nu en dan opzoekendoch mij dezelfde ontvangst ten deel als mijn hl. Soms deden zij in het geheel niet keh; een enkele maal openden zij wel de raadslaging de begrooting van buitenlandsche zaken aangenomen. Daarna was de begroo ting van koloniën aan de orde. Balfour ver wierp een aanval van Arnold Forster als ongegrond, volgens welke de regeering over de zaken en gebeurtenissen van Zuid-Afrika tracht heen te gaan. Spreker heeft den inval afgekeurd als volkomen ongerechtvaardigd, maar ook Rhodes zelf heeft hem niet gerechtvaardigd. "Wij verlangen een billijk bestuur van het land en willen niet dat financieele belangen op die eischen van de rechtvaardigheid in vloed kunnen oefenen. Spreker zou alles doen om dit doel te bereiken. Harcourt stelde voor een dag te bepalen om over deze zoo buitengewoon belangrijke zaken te beraadslagen. Baltour beloofde, dat hij er een dag voor vinden zou, maar de discussie moet dan loopen over een bepaald voorstel, hetzij een votum van afkeuring van de tegenwoordige regeering, hetzij een tegen de vroegere en de chefs der oppositie of tegen de Zuid- Afrikaansche commissie. Hij hoopte den dag van Maandag of Dinsdag a.s. te kunnen aanwijzen voor deze beraadslaging. Stanhope deelde mede, een motie te zullen indienen, waarbij leedwezen wordt uitge sproken over het niet afdoende van onderzoek en rapport. Wat hij vooral betreurt, is dat de commissie geen bepaalde maatregelen voorstelt ten opzichte van Rhodes en geen onmiddellijk bericht gaf over het plichtver zuim van Hawskley. De verdere beraadslaging over de begroo ting werd verdaagd. De directie der Hamburgsche stoomvaart maatschappij op Amerika deelt mede, dat de Keizer op zijn reis langs de kust van Noorwegen het schip Auguste Victoria te Bergen met een langdurig bezoek heeft ver eerd. De kapitein ontving des keizers foto grafie met een eigenhandige opdracht. De Keizer gaf den passagiers verlof deHohen- zollern te bezichtigen. De Kamei van afgevaardigden in Frank rijk heeft de twaalf eerste artikelen van deur, doch hielden de ketting erop, en praatten met mij door de kleine opening. Op mijn vraag of ik iets voor hen kon doen, of hen helpen, kreeg ik altijd een ontkennend antwoord, totdat ik eindelijk mijn vruchtelooze pogingen opgaf, en de twee kluizenaars aan zichzelf overliet. «Geregeld om het halt jaar kwam de man bij mij, om de papieren voor zijn pensioen te laten teekenen. Van die gelegenheid maakte ik gebruik, om hem goeden raad te geven, en hem te berispen over zijn hongerlijden en over de dunne kleeding, die hij ook bij de felste koude droeg. Eerst had ik hem een paar oude jassen, broeken en flanellen hemden geschonken, maar toen ik zag, dat hij die nooit droeg, gaf ik hem niets meer, want het kwam mij voor, dat hij er waarschijnlijk kleingeld van gemaakt had. Op zekeren dag vroeg ik hem, wat hij er mee uitgevoerd had. Hij keek mij sluw aan, deed alsof hij mij niet begreep, en maakte onverstaanbare teekens. Ofschoon hij stom was, wist hij mij zeer goed iets aan het verstand te brengen vooral als het zijn papieren betrof. Alleen als hij niet het wetsontwerp op de vier directe belas tingen aangenomen. Minister Lebon heeft in den ministerraad meegedeeld, dat volgens een telegram van den gonverneur van Fransch West-Afrika een detachement cavalerie, van Toboktoe vertrokken om een strooptocht te Haggar tegen te gaan, in de richting van Rucho een nederlaag heeft geleden. Twee offi cieren, twee onderofficieren en twintig spahis zijn gedood of worden althans vermist. Volgens een bericht van de Daily News drong de minister van koloniën, Chamber lain, er op aan dat het bestuur van de Char tered Company zal worden gewijzigd. De Engelsche regeering is bereid eenige mannen van zaken, onder anderen Alfred Rotschild er voor aan te bevelen, hetgeen lord Rot schild goedkeurt. De Engelsche regeering schijnt er niet over te denken het charter in te trekken, maar wel aan te dringen op zoodanige wijdiging van dat charter dat het geheele beheer van Rhodessa in handen van rijksambtenaren komt. De dubbele gisting in Oostenrijk-Honga- rije neemt steeds bedenkelijker verhoudingen aan. Toen de Hongaarsche minister-president baron Banffy dezer dagen te Weenen aan een Kabinetsraad deelnam, en bij keizer Frans Jozef een langdurige audiëntie had, gold die bespreking niet enkel den Ausgleich, maar ook vooral het obstructionisme in de Hongaarsche Kamer, waarbij de katholieke Volkspartij en de Nationale Partij van Apponiy samengaan met de uiterste linkerzijde welke laatste vooral gebelgd is over het regee- ringsontwerp tot verwijzing vanallejpersdekre- ten naar de rechtbank van gezworenen. Om nu aan dat obstructionisme een einde te maken, zal de Regeering den duur der Parlementszit- ting verlengen en invoering van het Engelsche systeem tot beperking der breedsprakigheid voorstellen, waarbij na vooraf bepaalden tijd tot stemming wordt overgegaan, onver schillig of de oppositie al dan niet is uitge praat. De groote kunst zal echter wezen, dit voorstel, dat aan de oppositie haar voor naamste wapen ontneemt, aangenomen te begrepen wilde worden, kon men uit zijn teekens niet wys worden. «Zooals ik reeds zeide, was hij altijd zeer nauwkeurig in het laten afteekenen van zijn papieren. Den 25en Maart en den 29en September verscheen hij aan de pastorie, zoo geregeld als een uurwerk. De pastorie lag op zijn weg naar F., waar hij zijn pa pieren aan het postkantoor moest vertoonen. Op die dagen verwachtte ik hem, zorg dragende, dat de ramen van mijn studeer kamer wijd open stonden. De oude man en water waren sinds lang elkander vreemd geweest, en de atmosfeer die hem omgaf, was op zijn zachtst genomen eenigszins be nauwd. Als hij weg was, stak ik als verder ontsmettingsmiddel een pijp zware tabak aan, waarbij ik altijd de vuilste pijp van het rek uitkoos, bij wijze van homoeopa- tische behandeling. Doch dit is maar een bijzaak. «Zooals ik zeide, was hij altijd nauwkeurig op zijn tijd. En toen hij nu twee jaar ge leden, niet op St. Michiel verscheen, begreep ik dadelijk dat er iets achter zat. Den dag daarna verwachtte ik hem, de ramen ston- krijgen, daar zij thans nog kan praten zoo lang zij wil. In Oostenrijk zijn het de Duitschers die sinds de Tsjechische taalverordeningen zich steeds heftiger weren om hun gekrenkte rechters te verdedigen en het ministerie Badeni ten val te brengen. Vooral het kras optreden der politie tot verstrooiing der partij meeting van Eger wekt luide protesten. De Regeering ontkent, dat de politie toen ruw en scheldend is opgetreden maar de Voss. Ztg. die voor de Duitsche broeders ijverig partij trekt, haalt op gezag van ge tuigen allerlei staaltjes van het tegendeel aan «Weg daar, honden 1" zou een bereden politie-agent geschreeuwd hebben en den afgevaardigde Legler, die zich als parlements lid wilde legitimeeren, zou geantwoord zijn Dat is mir Wurst, Saukerl, iver Siesind! Enz. enz. De inwoners van Eger zijn zoo boos, dat zij aan alle Tsjechische huurders en aan alle politie-ambtenaren de huur op gezegd hebben. En in de grensstad Boden- bach, waar de stadhouder een tentoonstelling zou komen openen, verzocht het bestuur dat deze maar weg zou blijver., uit vrees voor erger. De vredesonderhandelingen worden in de hoofdstad van Turkije onverpoosd voort gezet. De Turksche minister Tewfik-pacha bood Zaterdag een ontwerp-vredesverdrag aan, dat niet alleen een grenslijn Salomoria Xeraglus bevat, maar bovendien de oorlogs schatting vaststelt op vier-en-een-half mil- lioen Turksche ponden, derhalve een half millioen meer dan door de ambassadeur was voorgesteld, terwijl het terugkomt op de kwestie van het prijsgeven der capitulaties. Het wordt thans duidelijk, dat de Mogend heden, indien zij niet eensgezind zijn, fei telijk niets kunnen uitrichten. Het rapport der conferenties omtrent de tarietwet in de Noord-Armerikaansche Unie gehouden, is door Dingley ingediend. De door hem voorgelezen verklaring doet zien, dat overeenstemming is verkregen over de rechten op suiker, de rechten op den open, maar hij kwam evenmin toen als de volgende dagen. Eindelijk, toen ik een week gewacht had, hield ik het er voor, dat hij ziek wasik ging dus naar de hut, om eens naar hem te zien. «Ik klopte op de deur. Geen antwoord. Ik bonste al harder en harder, met het zelfde gevolg. Eindelijk beproefde ik, de deur te openen. Tot mijn verbazing was zij niet gesloten. Ik duwde haar open en ging naar binnen. «Ik kan u niet zeggen wat ik gevoelde, toen ik in dat ellendig hok kwam. Nooit hebben menschelijke wezens in een hut ge woond, die er somberder, verlatener en vuiler uitzag dan deze. Meubelen waren er niet. De muren waren zwart en met spinne- webben bedekten de vloer ja, die was niet te beschrijven. De atmosfeer was zwaar en bedorven, en het rook er onverdragelijk. Mijn eerste beweging was dan ook, schielijk de open lucht weer op te zoeken, maar een zacht gekreun uit een der hoeken trok mijn aandacht. Ik ging kijken, en wat ik zag, was te gelijk afschuwelijk en bekla genswaardig. {Slot volgt,)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1