Unie heeft Allison gisteren het verslag nopens de tariefwet ingediend. De inkomende rech ten op diamanten en andere edelsteenen blijven gelijk zij door het Huis van vertegen woordigers zijn vastgesteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 Juli 1897. Reinigingsdienst. Bij den Gemeenteraad is ingekomen een adres van B. en W,, over het aanhangige vraagstuk van den gemeentereinigingsdienst. Hierin wordt gezegd, dat B. en W. met al den ernst dien het ontwerp vereischt van gedachten gewisseld hebben met de raads commissie hun bij besluit van den gemeen teraad in zijne vergadering op 27 November jl. voor dat doel toegevoegd. Vooral de financieele zijde van het vraag- drong zich telkens zóo op den voorgrond, dat zoowel om eenige vergelijking te maken tusschen de kosten verbonden aan de ver pachting en die, welke het in eigen beheer nemen van dien dienst zullen na zich sleepen, als om het gevaar te ontloopen van eenig positief voorstel in te dienen, waarvan later blijken kon, dat het de draagkracht der ge meente ver te boven ging, B. en W. voor stellen het ophalen van asch en vuilnis, het uitbaggeren van havens, grachten enz., open baar aan te besteden, opdat aldus het financieel verschil tusschen verpachting en eigen exploitatie worde nagegaan. Wordt zeggen B. en W. de ter mijn van toewijziging ruim gesteld, b. v. binnen twee maanden na den datum van aanbesteding, dan kan binnen dien tijd omtrent de principieele kwestie eene beslis sing worden genomen. Zij stellen dus voor hen tot het uitschrijven van de openbare aanbesteding dier werken te machtigen. Slootdemping. Burg. en Weth. dezer gemeente stellen naar aanleiding van een ingekomen adres waarbij dempingen en rioleering wordt ge vraagd der sloot in de Lange Singelstraat voor, aan adressanten te berichten, dat de plannen tot demping en rioleering afstuiten op het gebrek aan medewerking van de zijde van het polderbestuur van Oud-Mate- nesse, zoodat het gemeentebestuur niet bij machte is althans voor het oogenblik zijn medewerking daartoe te verleenen. Het polderbestuur verleende zijne toe stemming tot demping onder de volgende voorwaarden lo. dat het riool diep genoeg wordt ge legen, zoodat de woningen geen belemmering ondervinden om daarin uit te loopen 2o. dat aan het einde der Lange Singel straat door een voldoende schoeing geen gemeenschap met de poldersloot kan bestaan en daarop een houten schutting worde ge maakt tot afsluiting 3o. dat voor het recht van dempen aan den polder worden betaald een gulden per strekkenden meter 4o. dat de uitvoering der werken onder toezicht en goedkeuring van het polderbestuur moet geschieden. De bezwaren tegen deze voorwaarden betreffen die sub. 2 betreffende de afschei ding van het riool van den Poldersloot. Wij zouden dientengevolge genoodzaakt zijn zeggen B. en W. het menage- en hemelwater van het bedoelde gedeelte van den polder van Oud-Mathenesse door middel van onze stoommachine aan den Singel en door onze riolen naar de Schie af te voeren, niettegenstaande volgens den normalen loop dat water in den boezem van genoemden polder behoort uit te loozen. Het bezwaar van het bestuur van Oud- Mathenesse ten opzichte van het uitloopen van het riool in de poldersloot is te meer onverklaarbaar, omdat de waterschapslasten van den polder niet zullen vermeerderen. Immers het menage- en hemelwater, dat volgens ons plan door een riool naar den polderboezem zal worden afgevoerd, wordt thans natuurlijk evenzeer doordien polder opgenomen. Indien het dempen en rioleeren van de sloot door de Lange Singelstraat ten nitvoer werd gebracht op de wijze als door het bestuur van den polder Mathenesse wordt gewenscht, zou daarvan het gevolg zijn dat een gedeelte der taak die van na ture tot den polder behoort, ten laste der gemeente zou komen. Ten slotte wijzen B. en W, er op dat de verantwoordelijkheid van het polderbestuur voor zijn gebrek aan medewerking op be denkelijke wijze wordt verzwaard met het oog op de gevolgen, die uit het bestendigen van den tegenwoordigen toestand voor de volksgezondheid kunnen voortvloeien. Vergadering van de R. K. Kiesvereeni- ging Recht, Plicht en Orde." In de zaal der Officieren-Vereeniging werd gisteren-avond de aangekondigde ver gadering van de R. K. Kiesvereeniging ge houden, ter bespreking van de aanstaande herstemming voor den Gemeenteraad. De Voorzitter, de heer W. A. Beukers, de vergadering openend, betreurde het dat de Secretaris, de heer A. C. A. Nolet, ver hinderd was de vergadering bij te wonen, waardoor ook geen notulen konden worden gelezen. Hij bedankte de kiezers, die ons een nieuw raadslid hadden bezorgd in den persoon van den heer P. C. M. Jansen. De er varing heeft zeker wel geleerd, dat het eerste district het beste is; de uitslag in het tweede district is zeker treurig; doch had anders kunnen zijn. wanneer wij daar wat meer steun hadden gevorden. Aldus moet er in het tweede en derde district eene herstemming plaats hebben. In het 3e district komen onze beide candidaten in herstemming. De vraag wellicht door som migen te stellen, of wij nu weer moeten gaan stemmen, waar de heer mr. Jansen toch reeds gekozen is, meende spr. zoo be vestigend mogelijk te moeten beantwoorden. Immers, wanneer mr. Jansen voor het 3e district wordt gekozen, kan hij voor het le bedanken, en krijgen wij dus de kans daar weer een anderen candidaat te stemmen. Anders staat het in het 2e district, waar twee ons geheel vreemde candidaten in herstemming komen. Het bestuur had ge meend beiden candidaten, den heeren C. van der Vlies en A. Gouka, eerige vragen te stellen. Het antwoord door hen op de vra gen van het bestuur gegeven, was lang niet bevredigend. Onder deze omstandigheden meende het bestuur te moeten voorstellen, in het 2e district geen candidaat te stellen immers de belastingkwestie is de gewichtig ste kwestie die de raad eerlang zal hebben op te lossen, en waar het bleek dat beide candidaten voor die oplossing niet de behulp zame hand willen bieden, zooals het bestuur dat zou verlangen, meende 't, dat wij ons van candidaat stellen in het 2e district moes ten onthouden. Over het voorstel van het bestuur had nog een korte gedachtenwisseling plaats, waarbij de Voorzitter de verschillende vragen in dien zin beantwoordde, dat wij niet ver plicht zijn te gaan stemmen, de heer Van der Vlies behoort tot de christelijk-historische richting en er bij het bestuur niets bekend is, waardoor de eene candidaat bovpn de andere de voorkeur zou verdienen. Het bestuur volhardde dus bij zijn voorstel, in het 2e district geen candidaat te stellen. Dit voorstel werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. In het 3e district blijven aanbevolen onze beide candidaten, de heeren H. Dienske en mr. W. H. Jansen. In antwoord op de vraag van den heer Juffermans of de bovenzaal van den Volks bond niet beter voor het houden van de vergaderingen der kiesvereeniging geschikt zou zijn, merkte de Voorzitter op, dat die zaal bij de steeds gewenschte groote opkomst en een getal van 800 katholieke kiezers, te klein zou zijn. De Voorzitter wekte daarna nog eens op tot trouwe opkomst ter stembus, ook voor den heer Dienske, wijlde antirevolutionaire party, vooral nu, waar de plaats van het zoo pas overleden raadslid, den heer Hoogendam, openvalt, te meer recht heeft op een nieuwe plaats in onze vroedschap, en sloot daarop de vergadering onder dank voor de opkomst. Naar de Sch. Crt. verneemt, heeft het bestuur van de liberale kiesvereeniging Schiedam" het voornemen opgevat, zoo mo gelijk in overleg met andere vereenigingen in den aanstaanden winter een reeks van lezingen te geven over sociale onderwerpen. Vooral met het oog op de nieuwe xiezers acht het bestuur het noodzakelijk dat de democratische-liberale beginselen degelijk worden besproken en in ruimen kring ver breid, opdat men bij volgende verkiezingen beter wete, waar het om gaat. Het uurwerk van onzen stadstoren ging heden-nacht vijf minuten over 3 uren eens klaps tot werkstaking over. Nadat de grieven van de klok heden ochtend circa 7 ure uit den weg waren geruimd, kwam er een einde aan de strike en deed zij weer haar gewonen dienst. Volgens telegrafisch bericht uit Middelburg heeft onze stadgenoot, de heer Th. Offer- man, bij de wielerwedstrijden aldaar een eersten prijs behaald. KerkRieuws. Eerste plechtige H. Mis van father C. Looman. De parochiekerk van O. L. Vrouw Visi tatie alhier, die reeds zoovele priesters in 's Heeren Wijngaard deed arbeiden, had heden weder het genoegen een harer zonen, het altaar te zien bestijgen. Reverend father Looman, den 18 dezer in de St. Jozetskapel van het Missiehuis te Mill Hill, Londen, door Z,Em. kardinaal Vaughan, aartsbisschop van Westminster, Priester gewijd, kwam zijne eerste plechtge H. Mis opdragen te midden zijner dierbaren aan het altaar, waarvoor hij weleerw. als k iaap zijne kin derlijke bede tot den AUerhoogsten had op gezonden. Ten 9^ ure betrad de Nieuwgewijde met zijne assistenten het met levend groen en bloemen rijk versierde priesterkoor. Nadat het Veni C'eator, naar Beltjens toonzetting door het koorgezeiscbap gezongen, de immer treffende plechtigheid had ingeleid, besteeg de jeugdige priester het altaar. De weleerw. pater Looman werd bij het opgedragen van het H. Misoffer ge;' sisteerd door den zeer- eerw. pater Alph. Jansen, pastoor te Pie- termaai op Cura< o, sedert eenigen tijd met verlof in deze zijne geboortestad ver toevend, als presbyter assistens, en door de eerw. heeren J. J. R. M. Postma, kapelaan der O. L. Vrouw Visitatie-parochie, en J. J. G. Meijer, J. Pzn., subdiaken van het Missiehuis te Mill-Hill, resp. als diaken en subdiaken, terwijl de heer H. Jansen T. Pzn., student van genoemd Missiehuis, als ceremoniarus fun geerde. De zeereerw. heer F. J. Poelhekke, pastoor, en de weleerw. heer A. G. van den Berg, kapelaan der O. L. Vrouw Visi- tatiekerk, kwamen in het priesterkoor de plechtigheid bijwonen. Eene talrijke menigte volgde met aan dacht de plechtige handeling, die in hare verschillende zinrijke onderdeelen de hooge beteekenis van dit stichtend en hart verheffend feest zoo duidelijk in 't licht stelt. Treffend was vooral het oogenblik toen de jeugdige Offeraar zijnen dierbaren en allen geloovigen ten heil voor de eerste maal het Hoogheilig Offer ten hemel heffen mochtmaar indrukwekkend ook de stonde waarin hij zijne dierbare betrekkingen in de vruchten van zijn Offer deed deelen, door hun met eigen hand het Brood des Levens uit te reiken. Voorzeker ging er in die aangrijpende oogenblikken een bede op uit ieder rechtgevoehg hartde smeek bede, dat het den jeugdigen priester zou gegeven zijn, in gindsche verre gewesten tallooze zielen te voeren tot den Genade schat waarin thans zijne dierbaren zoo rijkelijk deelden. De luister der zinrijke plechtigheid werd niet weinig verhoogd door den heerlijken zang van tiet koorgezelschap, dat na de Missa volgens Beltjen's en Gounod's toon zetting, o. a, het schoone Kyrie en Gloria van Beltjen's en Gounods zielroerend O, Salu- taris te hebben doen hooren, bij de Bene dictie het Tantum Ergo uit de 2e Mis van Goris uitvoerde. Het Te Deum Laudamus, naar de Gre- goriaansche toonzetting, daarna in plech- tigen beurtzang uitgevoerd, vertolkte voor zeker wat er in dezen plechtigen stonde in veler hart omging. Voorzeker was onze heerlijke Ambro- siaansche lofzang in dit oogenblik een dank gebed maar een smeekbede tevens, de bede dat het father Looman zal gegeven zijn, in de verre gewesten, waar de beschikking zijner overheid hem zal zenden, een rijken oogst van zielen voor de hemelsche voorraad schuren te vergaren. Zij dit als onze innige heilbede den jeug digen priester van harte toogewenscht 1 In het S. Joseph's Seminarie te Mill-Hill (Londen) zijn door Z. Em. den Kardinaal- Aartbisschop van Westminster de HH. Wijdingen toeged:end aan de volgende Nederlanders; het Prieterschap aan de eerw. heeren A. Klerk, C. Looman, W. van 't Westeinde en A. Willems. Het Sub- Diaconaat aan de eerw. heeren C. Keet, L- v. d. Knaap, W. var» Mens, J. Meijer, E. Schoonhof en C. Sm'crs. De tonsuur aan de heeren II. Jansen en Th. Stouten, BINNENLAND. Prov. Staten van Zuid-llolland. Zitting van Dinsdag 20 Juli- In deze zitting hebben de nieuwbenoem leden de heeren Hudig, Loder en zitting genomen, Goedgekeurd werd het afwijzend Prae^e. vies op het subsidie-verzoek van de i'eo[g lingscommissie voor het te Dordrecht houden Ned. taal- en letterkundig c°n8'®t' alsmede het afwijzend praeadvies op verzoek van het bestuur van den polder Tille", om subsidie voor wegverbetering- Na goedkeuring van wijzigingen in V® schillende polderreglementen, werd vervanging van den heer Vaillant tot buite^ gewoon lid van Gedep. S ten benoem1' heer De Bie, die deze benoeming aanna Goedgekeurd werden voortsgratfica van f 500 aan Frans Hertog, die bij de we''"® der vaartverbetering tusschsn Rijn en Sc"1^ een ongeluk bekwam;deo twerp verorden'^ van politie voor de Gouv i geschoeid op beginselen van het politi r g'ement voor h® vaarwater tusschen Ri en Schie"e voorstel om het aantal h: ugknr ;hts aan de' Waterweg Rijn Schie (meer bep .aid met he oog op het personeel van de Rotterdamse" poort en aan de Koepoort te Delft) met tw®^ te vermeerderen het voorstel tot toekenn"]» van f700 subsidie per jaar aan de commis®1.6 van toezicht op de rijksproefvelden in gewesthet voorstel tot het aangaan een® geldleening van f 1.230.000, voor kosten va" den waterweg tusschen den IJsel bij Gouda en de ringvaart van den flaarlemmerm03r polder en voor het renteloos voorschot aa de Rotterdamsche TramwegmaatochapP'J voor een stoomtramweg van Rotterdam n»a' Zuid-Beierland. Voor het Sophia-kinderziekenhuis en <j® Pleegzustervereeniging te Rotterdam is provinciale subsidie van f 1000 gebracht op f1500. Ter bevordering van de stierenkeurinf? is een subsidie van f8000 uitgetrokken ®n voor den zuivelconsulent is opnieuw aan "e Hollandsche Maatschappij van LandboU* f1000 toegekend. De Koninginnen zullen volgens l'e Engelsche bladen in Augustus de ten toonstelling te Brussel bezoeken en dan daar de gasten zijn van den Koning en d® Koningin der Belgen. Naar gemeld wordt, worden de groothertog van Saksen en zijn dochter prinses Elizabeth) hertogin van Mecklenburg, deze maand op d0 badplaats Blankenburg verwacht. Wellicht zullen HH, KK. HH. tijdens het verblij' aldaar een bezoek brengen aan onze Konin~ ginnen op het Loo. De minister van Financiën heeft in antwoord op het adres der Kamer van koophandel voor de gemeenten Schoterland c. a. ook ondersteund door de Asser Kamer be treffende de inferieure kwaliteit van het papier der in omloop zijnde muntbiljetten- geantwoord, dat deze thans gedrukt worden op papier, óver welker duurzaamheid het publiek stellig niet klagen zal en voorts> dat zeer waarschijnlijk binnenkort de biljet ten van f 10 zullen gedrukt worden op eene papiersoort die aan alle redelijken eische» zal voldeen. Bij suppletoire begrooting heeft de mi nister van Binnenl. Zaken voorgesteld de post, uitgetrokken op de begrooting van 1896, voor reis- en verblijfkosten van de districts-veeartsen, hunne plaatsvervangers en geexamineerde veeartsen, zoomede voor vacatatie-gelden en belooningen, met f 1300Ö te verhoogen, omdat de. toegestane son» wegens het heerschen van mond- en klauw zeer onvoldoende is gebl ken. Voorts wordt de post-nitgaven wegens het heerschen van het mond- en klauwzeer met f 15000 verhoogd. In de gister-avond verschenen Haagsche bladen komt het ook ons medegedeeld0 bericht voor, dat het nieuwe Kabinet aldus zou zijn voorgedragen Pierson, Kabinetsformeerder, financiën Röell, binnenlandsche zaken Lely, water staat; Vau Goltstein, buitenlandsche zaken Van Dam van Isselt, oorlog Cremer, kolo niën Mac Leod, marine Drucker, justitie. Vrydag zouden de portefeuilles worden overgedragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2