wei is waar krachtige, maar toch beleefde, diplomatieke taal antwoorden. De New- \ork Herald maakt de volgende opmerkingDe buitengewone taal, welke in de nota der Vereenigde Staten aan Groot- Bittanje over de robbenvisscherij is gehou den, doet het vermoeden rijzen, dat de staatssecretaris Sherman haar niet gelezen heeft voor zij werd verzonden. Zou dit mo gelijk zijn? Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Juli 1897. De Uitslag der Herstemming. De uitslag der herstemming ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad in de kiesdistricten II en III der gemeente Schie dam, is als volgt District II, bureau Doele Aantal kiezers794 Uitgebrachte stemmen409 Van onwaarde19 Geldige stemmen390 Er werden uitgebracht op de heeren C. van der Vlies 211, A. Gouka 179 stemmen. Gekozen is alzoo de heer: C. Tan der Vlies. District III, bureau Gymnastieklokaal. Aantal kiezers591 Uitgebrachte stemmen. 445 Van onwaarde16 Geldige stemmen429 Er werden uitgebracht op de heeren H. Dienske 262, Mr. W. H. Jansen 217, P. Loopuyt 198, J. M. van der Schalk Jr. 169 stemmen. Gekozen zijn alzoo de heeren H. Dienske en Mr. W. H. Jansen. In deftigen lijkstoet werd heden-ochtend 11 ure het stoffelijk overschot van den heer I. Hoogendam, lid van den Raad dezer ge meente en secretaris van de Kamer van Koophandel en fabrieken, den 19 dezer alhier overleden, ter aarde besteld. Op de algemeene begraafplaats, waar de stoet omstreeks 11£ ure aankwam, waren reeds vele belangstellenden verzameld. De waarnemende burgemeester, de heer G. Visser Bzn. en de gemeente-secretaris, de heer S. A. Vernéde, sloten zich daar bij den stoet aan. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, schaarden zich met de talrijke familieleden en vrienden, waaronder de heer C. Klein, lid van den Gemeenteraad, die in een zestal rijtuigen den lijkwagen volg den, genoemde autoriteiten en verdere belangstellenden om het graf. Ds. S. T. Goslinga, predikant bij de Gereformeerde Kerk A., nam daarop het woord. In gevoelvolle bewoordingen herdacht hij hoe betrekkelijk kort na de teraardebestel ling van den zoo plotseling gestorven zoon, thans het stoffelijk hulsel van den pas ver scheiden vader hier ter ruste werd gelegd. Al was dit sterven niet zóo onverwacht, het heeft ons niet minder getroffenwij hadden het niet kunnen denken, dat deze man, die werkelijk een leegte laat in zijn huis en in den kring waarin hj zich be- Grootvader, ik ben bang, laten wij naar huis gaan zei het meisje, angstig om zich heen ziende. De oude sloeg zijn arm om de bevende kleine gestalte en betrad met haar den grooten weg. Mijne lieve Kiithe, zeide hij, zie naar wat daar voor u lig en vergeet 't treurige van zooeven. Zie, daar schijnt reeds licht uit ons huisje, grootmoeder heeft de lamp reeds aangestoken en wacht al op ons. Welk een vriendelijk schijnsel voor een beangstigd hart! De groote donkeren massa der ge bouwen van het tuchthuis lag reeds in de diepe schaduw der schemering alles stil; geen vriendelijk licht straalde naar buiten, men hoorde alleen de gelijkmatige schreden van de schildwachten. De verwenschingen van de schuldigen, zoowel als de tranen en de zuchten der onschuldigen, worden door de dikke muren gesmoordniets dringt naar buiten, geen verwen; ching, geen klacht. In het boek der mensch eid een zwart blad, waarvan de toe-chc wer zoo spoedig mogelijk den blik pfwend wcog, 200 spoedig zou heengaan, fieze man heeft niet geleef zonder een plaats met eere in te nemen hij was een man van betee- kenis die vele burgers met groot leed wezen zien heengaan, vooral de burgers met wien hij één van geest waswant hij had den Christus der Schriften lief en beleed Hem in de opvoeding, het staatkundig en maatschappelijk leven. Hij was overtuigd, dat men ter school moest gein bij zijn Heer en Heiland en het Woord des Heeren het begin is van alle geluk en zegen. Spr. herdacht wat de overledene gedaan had voor het chiistelijk onderwijs, hoe hij een christelijke school voor eigen rekening had beheerd, voorzeker een feit van betee- kenis bij de sterke concurrentie van het openbaar onderwijs. Spr. kon dan ook ge tuigen, dat er jaren waren, dat hjj althans niet meer dan droog brood had verdiend, En toen hij dat onderwijs had verlaten, bleef zijn hart warm kloppen voor dat christelijk onderwijs daarvoor heeft hij ge arbeid en gestreden; en de geschiedenis van het ontstaan der 2 hier bestaande christe lijke scholen, getuigt van zijn arbeid, moeite en zorgen. Ook op ander gebied heeft hijlzijn beginselen beleden. Als lid van den Raad stond hij veelal alleen en kwam hij op voor hetgeen hij krachtens die beginselen wenschte; maar niet alleen heeft hij daar zijn beginselen beleden, maar ook de belangen van de stad zijner inwoning bevorderd. En nu hij is heengegaan, staan wij hier dankbaar om zijne groeve; bij de christelijke partij in 't bijzonder, in de stad onzer inwoning in 't algemeen heeft hij een plaats ledig gelaten; andere zullen die plaats innemen en zijn taak overnemen, totdat de roepstem ock hun het einde des levens kondigt: werkt zoo lang het dag is, want de nacht komt waarin niemand meer arbeiden kan 1 De kinderen van den overledene wekte spr. in 't bijzonder op de beginselen voor te staan die hun vader beleden had, opdat aan hen de belofte Gods mocht vervuld worden in de plaats van den vader de zonen Ook de vrienden van den verscheidene spoorde hij aan diezelfde beginselen steeds met moed te belijden en hem in zijn strijd en lijden voor die beginselen na te volgen. Ten slotte wees spr. al zijn hoorderen er op, dat het sterven ons sterven moet leeren, en sprak hij den wensch uit, dat wanneer zij eenmaal zouden moeten, zjj ook zouden kunnen sterven en het sterven de ingang zou zijn tot de eeuwige vreugde. Nadat Ds. Goslinga aldus den verscheiden vriend had herdacht, dankte een der familie leden voor de laatste eer den overledene bewezen. Na een laatsten blik op de groeve, scheidde men daarna van de plaats, waar een edel mensch, een verdienstelijk burger, met weemoed was ter ruste gelegd. De 13-jarige G. J. v. D., die gisteren de ouderlijke woning te dezer stede had ver laten, heeft zich heden-nacht, na een zwerf tocht door Den Haag, bij de politie aldaar aangemeld. Heden-middag werd hij door een rijks veldwachter te dezer stede teruggebracht. Namens het bestuur van het Sophia kin derziekenhuis en Pleegzuster-vereeniging te Rotterdam, is een circulaire verspreid, waarin wordt aangedrongen op meerderen financiëelen steun, daar de financiëele toe stand van zoodanigen aard s, dat, wordt geen buitengewone hulp verleend, het be stuur niet meer in staat zal zijn het kinder ziekenhuis op den tegenwoordigen voet te doen voortbestaan, waarvan het gevolg zou wezen, dat aan vele kinderen voortaan de geneeskundige hulp en verpleging niet meer zou kunnen worden verstrekt. Woensdag-avond werd de Rotterdam een vergadering gehouden van het bestuur der afd. Rotterdam van de Ned. Int. Sigaren makers- en Tabaksbewerkersbond met een commissie van niet-leden en de patroons. Het doel der vergadering was het vast stellen van een minimum-loon evenals zulks te Amsterdam reeds plaats had en wel voor handwerk gewoon 55 c., knakwerk 65 c., voor blokwerk gewoon 45 c., knakwerk 55 c. voorts opheffing van de bestaande grieven als o. a. opheffing van onbetaalden arbeid, afschaffing van contributie, voldoende en beter bereide tabak enz. Van de 76 uitgenoodigde patroons waren 6 opgekomen, terwijl een schriftelijk zijn instemming had betuigd. J Van de zijde der patroons werd er op aangedrongen, dat voorat gewerkt zou worden voor een verhooging van loon op het platte land, waardoor aan de groote steden con currentie wordt aangedaan. Ook werd ge wezen op de misbruikeu welke vooral onder de sigarenmakers bestaan, nl. drankmisbruik en Maandaghouden. Van de bestuurstafel werd tegen dit laatste opgemerkt, dat deze misbruiken zullen ver dwijnen, wanneer de welstand van den werkman verbeterd wordt. Ook werd te kennen gegeven, dat de beweging welke men op touw wil zetten, het geheele land betreft. Ten slotte vereenigden zich vijf der aan wezige patroons met het doel van den bond, erkennende in beginsel dat de loonen op groote sigarenfabrieken te Botterdam te laag zijn. Woensdag vergaderde de gemeenteraad te Overschie. Den heer Post werd gelegen heid gegeven zijn voorstel toe te lichten met betrekking tot het afschaffen van hon denbelasting in de buitengemeente. Hij be toogt daarbij dat de waakhond op een erf buiten de kom der gemeente de eenige be scherming des nachts is voor den buiten- boer, die wel bijdraagt in de kosten der politie, maar daarvan 's nachts niet profiteert. Hij wenscht daarom afschaffing van de hondenbelasting voor bewoners in het bui tengedeelte der gemeente en zoo dat niet kan vrijstelling voor één hond. De heer Rubaak ziet in zulk een partieele heffing een onbillijkheid, hoewel hij voor het denkbeeld van den heer Post wel iets gevoelt. De voorzitter acht de aanneming van dit voorstel niet wenschelijk, omdat hij vreest voor een zeer sterke toeneming van het aantal cadavers in de Schie. Het gaf boven dien in overweging die wijzigingen aan te houden daar vóór 1 Januari 1901 toch moet worden overgegaan tot herziening van de gemeente-belastingen. Het voorstelPost werd daarop verwor pen met 7 tegen 3 stemmen. Den 16en Juli jl. zijn uit de woning van W, Groene veld te Vlaardingen ontvreemd een gouden dameshorloge, remontoir en andere sieraden voor dames. Van dezen dielstal wordt verdacht de commensaal Cornelis Wanders («ich noe mende De Raad van Oldenbarneveld), ge boren te 's-Gravenhage 22 Juli 1875, agent van een levensverzekering-maatschappij, te Amsterdam. In een koffer van den ver dachte zijn voorwerpen gevonden mede in dat kosthuis ontvreemd. Signalement 1.70 M., voorhoofd breed, oogen lichtblauw, neus breed, de bovenlip opgekruld, dik strotten hoofd, haar en wenkbrauwen blond. De commissaris van politie te Vlaardingen verzoekt opsporing, inbeslagneming, aanhou ding van den dader en bericht. BINNENLAND. H. K. H. Prinses Pauline van Wurtem- burg vereerde den koetsier-majoor van H.M. de Regentes Koert een prachtigen doekspeld voor de aan haar gegeven lessen in het rijden uit de hand met vier paarden. Naar men verneent zou het nieuwe Ka binet worden of zijn voorgedragen als volgt Pierson, Kabinetsformeerder, financiën. De Beaufort, buitenlandsche zaken. Cort van der Linden, justitie. Goeman Borgesius, binnenlandsche zaken. Jansen, marine. Eland, oorlog. Lely, waterstaat. De naam var, den minister van koloniën in het nieuwe Kabinet werd ons niet me degedeeld. (JV. R. Cl.) De IV. R. Cf. verneemt, dat de heer dr. J- de Visser thans zijne benoeming tot lid der Tweede Kamer in kiesdistrict Rotterdam I heeft aangenomen, en dat hy zijn ambt als predikant met toestemming van den kerkeraad zal behouden. De Pauselijke internnnt us, mgr. Ts'na"?'_' is gisteren over Aken naar Luxemburg vet trokken ter bijwoning van de verjaardagv'e ring van den Groothertog. Voordat Nuntius tegen het einde dezer week 's-Gravenhahe terugkeert, zal hij eeI)1° plaatsen in het zuiden van ons land bezoek0"' B. en W. van 's-Gravenhage hebbenee" nader crediet van f3000 aangevraagd, te' einde in geval van het uitbreken van 1,0 smettehjke ziekte onverwijld handelend 10 kunnen optreden, zijnde het te voorzien, gelijk bedrag, vroeger toegestaan, voor d®" loopenden dienst niet toereikend zal w0Z0D' Maandag vervoegde zich een kwakza'>e' aan de woning van iemand te Zandvoo' voorgevende een middel te bezitten tege tering, waaraan, zooals die persoon zijd6' de vrouw des huizes lijdende was. D°0' zijn welbespraaktheid geloofde de vrouV" zijne bewering en kocht voor de som f7.75 twee pakjes z.g. kruiden en 0el' fleschje met een geelachtige vloeistof, welk0 te zamen gekookt en ingenomen, bep^ genezing zouden aanbrengen. Voor zijn v01' trek deed hij nog een gebed om spoed'?0 genezing voor de zieke (die evenwel geheel niet aan tering lijdende is.) De verdween spoedig. Na onderzoek is geblek0"' dat die geneeskrachtige kruiden niet and0f' zijn dan gedroogde bloemetjes, blaren 0,1 hooi. Deze persoon was gekleed in een lick' grijs pak en licht grjjzen hoed. Een i0d0f zij dus op zijn hoede. Van een en ander 's proces-verbaal opgemaakt. Omtrent een brand in den winkel va" den heer Vergnes te Leeuwarden wofd® bericht de drie kinderen, die, evenals (l0 ouders en een winkeljuffrouw bij het on1* staaq van den brand nog in diepen sla8? lagen, slechts konden worden gered, do01 ze te zamen in een groot linnen laken te wikkelen, dat vervolgens langzaam n»8r beneden werd gelaten, om door een'?0 mannen op een tegen den voorgevel ëe' plaatste ladder in ontvangst te word®11 genomen. De overig huisgenootoen wist0" daarna langs de ladder den grond te b0' reiken. De brand moet zijn ontstaan door h0t vlamvatten van een gordijn, dat met 00tl juist door de dienstboden aangestoken gr toestel in aanraking was gekomen. dienstbode, die zich even had verwijde^' om zich te kleeden, vond eenige oogeubl'k* ken later het vertrek reeds brandend0. Gebouwen, meubelen en koopmansgoed0' ren waren geassureerd. Eenige groote kooplieden in diamant 16 Amsterdam hebben eergisteravond ofiici00 bericht ontvangen dat het invoerecht °P geslepen diamant in de Vereenigde Stat0" is vastgesteld op 10 percent. Ten teeken vreugde over dit voor Amsterdam hoog0' gewichtige nieuws hebben deze heeren uit de dépendance van het Amstel-Hotel aan d0 Tulpstraat, waar de diamaptbureau's zij" gevestigd, de Amerikaansche en Hollandsch0 vlaggen gestoken. In het kiesdistrict Leeuwarden zijn d0 volgende candidaadstellingen voor de Twe®d0 Kamer bij den burgemeester ingekom®'1 W. Bax, (som. dem,), Z. Middelkoop (rad-)' W. C. van Munster (anti-rev.) e" H. Pyttersen (lib.) Laatstgenoemde ,s gesteld, behalve door de liberale kiesver00' niging te Leeuwarden, door nog eene v01" eemging van liberale kiezers aldaar, v&'' twee kanten uit Idaarderadeel en u'£ Leeuwarderadeel. De Katholieken hebben geen candidal gesteld. Een scheepsramp. De heer A. Mulder Jz., derde-officier b'J de Koninklijke Pakketvaart-Maatschappti' schrijft het volgende aan de Veend. Ct- Zaterdag ochtend 19 Juni, p|. m. halfz®s' waren de opvarenden van het stoomsch'l' Reijnst, op reis van Batavia naarDefi, getuigen van een hartverscheurend schouw spel. it6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2