Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. kwaal onzer dagen. WERNER. 20ste Jaarg. Zondag 1 Augustus 1897. No. 5856. bureau "55ofersfraaf 50. ïi Feuilleton. algemeen overzicht. PRIJS TAN DIT BLAD: ^°°r Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Wonderlijke Nommers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. (Ingezonden.) kwaal en de afgod tevens is het de ra''smehet heerscht oppermachtig in bi6(j Utlst> in de wetenschap, op sociaal ge- Det naturalisme, de leer die aan- Wat de natuur te aanschouwen geeft bij Wder het bovenzinnelijke verwerpt, is «H r? Zo°genaamde hervorming van Luther geb a'VDn 'n d® windselen gelegdhet is 0ren uit de revolutie der zestiende eeuw. oy eers^ enkele waarheden des geloofs °0rd gesmeten worden, volgen er later 6t en zoo «gelooft" men op het laatst «leer dan wat de natuur te aanschou- scuDat is zoo logisch mogelijk de men- e'i)ke «wetenschap" staat niet stilals lij, eenmaal aan het ontkennen van godde- s, 6 Waarheden geraakt, komt zij er ten 16 toe, alléén aan te nemen, wat de lflri der natuur leeren. Maar waar blijft Y ^et 9eloof, het aannemen op gezag ij1 'et het minst op het gebied der kunst zich het naturalisme baan gebroken p maatschappij tot in alle lagen ver- Ij,8'' Het beschouwt den mensch als «la humaine" en verlaagt hem ver beneden y redelooze schepsel. Als wij ons de s,aaS stellenwat is in het naturalistisch 6 sel (je ware taak van den kunstenaar, ^nderheid van den romanschrijver? dan 'e(3fl Emile Zola, de naturalistischen porno- ra^> een man, die 't weten kan, het ant- k°°rd gegeven. Hij zegt in een zijner wer- De taak van den naturalistischen kun- er'aar is «zich meester te maken van het 6chanisme der menschelijke verschijnselen ineengrijpen bloot te leggen van de °°§enaamd geestelijke; en zinnelijke uitin- gelijk de phylosophie ze ons ver- aart, en wel onder den invloed der over- erving en der omstandighedenop grond daarvan den levenden mensch te toonen in de maatschappelijke omgeving, die hij zelf heeft voortgebracht, die hij dagelijks wijzigt en in wier midden hij voortdurend gedaan teverwisselingen ondergaat." Zola gaat voort en vraagt: Idealisme en poezie En zijn antwoordt luidtVei - ouderde begrippen die komen hier niet te pas. Ik, de naturalistische schrijver, ik schilder u den mensch, zooals hij onder den invloed zijner laagste hartstochten zich in het slijk wentelt. De mensch is «la béte humaine", niets anders. Zedelijke bedan kingen? Malligheden, die in bakersprookjes thuis hooren. De ware kunst is gelegen in het opmerken en weergeven van verschijn selen. Voorkeur voor het goede en afschuw van het kwade, zegt Zola ons verder, zou den even dwaas zijn als in een scheikun dige toorn tegen stikstof, omdat zij aan het leven vijandig is, of voorliefde voor zuur stof, omdat zij het leven onderhoudt. Gods dienst verdient de diepste minachting. Zelfs de dienst van het schoone wordt even on verbiddelijk geloochend als elke andere eeredienst. Totzoover Zola in zijn «ideeën" over het naturalisme in de kunst. Ziedaar dan de theorie van den apostel van het naturalisme. In de wetenschap niet minder dan in de kunst wordt den afgod, die naturalisme heet, hulde gebracht. De kennis der natuur is voor velen van eene wetenschap de weten schap geworden. Ontkend wordt eenvoudig, wat buiten de ervaring der natuurkunde ligt. Den Schepper aller dingen meende men aan de deur te kunnen zetten. Maar geheel die naturalistische wetenschap heeft het raadsel des levens geen stap nader tot zijne oplossing gebracht. Men heeft daar bij de wetenschap gepopulariseerd, het volk met halve waarheden en verkeerd weten zand in de oogen gestrooid en den «goeden luyden" als wetenschap verkocht, wat dien naam niet verdient. Episode uit den oorlog in Algiers. 1) b ^"es is gereed, zeide hij, zie hier den eer Wdie ons beiden tot getuige Verstrekken, als gij daarin wel wilt 'J8stemmen. Hij is geneesheer op de En- =e sche brik Pegasus, die u naar Marseille 'al overvoeren, indien gij het ongeluk hebt *'l doodelijk te kwetsen. Toen dicht bij 3 komende, fluisterde hij mij in het oor k Weet, dat men zelden geld te veel heeft 18 men op reis is neem deze brieventasch, is genoeg in, om de reiskosten van hier haar Oostenrijk te bestrijden. Deze edelmoedige handelwijze trof mijn wraak- eerzuchtig hart. Ik smeekte hem, mij rtlijn gedrag van dien avond te willen ver even hij was onverbiddelijk, en ik zag Te verderfelijker voorzeker is dit laatste, wijl alleen volledige wetenschap tot God voert en de onmacht van den mensch belijdt. Naar waarheid heeft dan ook een be roemd. Fransch scheikundige gezegd: «Die genen, welke alleen de ontdekkingen van an deren exploiteeren en er nimmer zelf deden, zijn al te zeer geneigd de portée daarvan grootelijks te overdrijven, omdat zij nooit tot de geheimen doorgedrongen zijn, die wezenlijke geleerden ieder oogenblik op hunnen weg ontmoeten. Vandaar hun vij andschap tegen den godsdienst en hun eigen waan. Geheel anders is het met diegenen, die zelf ontdekkingen gedaan hebben. Zij weten bij ondervinding, hoe beperkt hun gezichtsveld is, en zij gevoelen zich bij iederen stap door het onbegrijpelijke tegengehouden Vandaar hun welgezindheid jegens den gods dienst en hun bescheidenheid. Eerbied voor geheimen is hun gemakkelijk. Hoe meer voortgang zij maken in de wetenschap, des te meer worden zij overstelpt door het oneindige." Op deze wijze spreekt de ware weten schap de valsche, de naturalistische weten schap ontkent aan den eenen kant brutaal weg wat buiten hare waarneming ligt, maar bouwt van den anderen kant op onvoldoende gegevens, stelsels en verzekeringen, die hare perken verre te buiten gaan. Arm volk, dat zijn heil verwacht van het naturalisme op sociaal gebied. Onder de leus van algemeene vrijheid, algemeene welvaart, algemeene ontwikkeling is men ten strijde getrokken tegen het Christen dom. En de uitkomst? Een proletariaat zooals Europa alleen in den heidenschen tijd kon aanwijzen, onder het Cesarisme. Veel beloofd, niets gegeven dan ellende, heeft het stelsel, dat wij naturalisme heeten Verpest, heeft 't het volk, niet het minst de hoogere standen, door al zijne geledingen heen. mij genoodzaakt te vechten. Wat zal ik u zeggen? Het ongeluk, dat bij alle hande lingen mijns levens de grootste rol heeft gespeeld, 'heerschte ook hier weder. Mijn kogel trof den jongeling juist in het hart, terwijl ik hem slechts eene lichte wonde in den arm wilde toebrengen, om alzoo een einde aan de zaak te maken. De geneesheer zeide, dat er geene de minste hoop was. Hij vertrouwde mij aan het geleide van zijnen bediende, terwijl hij zich met de verpleging van den ongelukkigen luitenant bezig hield. Men ging dienzelfden dag nog met een zeer gunstigen wind onder zeil. Toen wij echter in volle zee waren, verhief zich een hevige noordwestenwind, die onze masten verbrijzelde en ons naar de kusten van Afrika slingerde. Ondanks al onze pogingen, om naar Algiers of Tunis te stevenen, werden wij naar den kant van Bone voort gestuwd! Bijna de geheele manschap had den dood in de golven gevonden. Eene bende Bedouinen viel aan op degenen, die waren overgebleven, en behandelden hen nagenoeg op dezelfde wijze als gij die van El-ou-Tiah behandeld hebt 1 lk was zwaar gewondik weet niet door welk toeval ik het leven 31 Juli '97. Bij de beraadslaging over de burgerwacht deze week in de Kamer van afgevaardig den in België gehouden, had de socialisti sche afgevaardigde Demblon bij art. 49 der treurigen moed voor te stellen, dat in de eeds formule de woorden :»Ik zweer trouw aan den Koning" zouden worden geschrapt. In de loop van het debat, zelfs nadat hij door den voorzitter tot de orde was geroepen en met de censuur bedreigd, voegde hij aan zijn voorstel zulke beleedigende uitdrukkingen voor den Koning toe, dat de Kamer einde lijk de censuur over hem uitsprak met 47 tegen 17 stemmen. Deze tegenstem mers waren alle socialisten. Behalve Dem blon zeiven, onthielden zich van stemming met opgave van redenenFlagnart, Fléchet, Hambursin, Lorand en Magnette. De formule van den voorgeschreven eed werd daarna aangenomen met de stemmen der Rechterzijde tegen die der Linkerzijde. De overige artikelen van het wetsontwerp werden vervolgens zonder debatgoedgekeurd. Het Hoogerhuis in Engeland heeft het wetsontwerp, waarbij het gebruik van het tiendeeiig stelsel voor maten en gewichten, facultatief wordt gesteld, in derde lezing aangenomen. Maandag zal de minister Chaplin het toe gezegde wetsontwerp betreffende het ver- valschen van levensmiddelen, margarine inbegrepen, indienen. De regeering zal na tuurlijk niet beproeven het wetsontwerp, dat ten dee le berust op het rapport van de parlementaire commissie, er door te krijgen, maar wil enkel hare plannen op dit stuk bekend maken om discussie uit te lokken. In een der lokalen van het Britsche Parlementsgebouw zijn Woensdag-middag de postmaster general, hertog van Norfolk, de staatssecretaris der schatkist, lord Han- bury, en acht afgevaardigden met vertegen- behield maar in plaats van mij te dooden, voerden ze mij met zich mede. Toen ik daartoe genoegzaam in staat was, deden zij mij werken, en ik, ziende, dat ik door eenen aanhoudenden arbeid mijnen toestand kon verbeteren, beijverde mij mijnen meester genoegen te geven en mij nuttig te doen zijneindelijk werd ik onmisbaar. Allengs- kens werd mijne slavernij meer en meer verzacht, en ik deelde gaarne in hun zwer vend leven. Bij eene schermutseling, welke zij hadden met eenen stam, die achter de bergen zijn verblijf hield, stond ik hen dapper bij in het behalen der overwinning, en wel voornamelijk door de kennis, welke ik van de Europeesche taktiek had verkre gen, en die zooveel afdoet in eenen oorlog tegen menschen, die even als een troep wilde dieren dooreen loopen. De stam, bij welken ik was, verloor zijn opperhoofd met eenparige stemmen werd ik in zijne plaats gekozen. Het is nu bijna tien jaren, dat ik onder hen woon, en God is mijn getuige, dat die tien jaren de gelukkigste mijns levens zijn geweest. Hier hield Werner op met sprekenhij liet het hoofd tusschen zijne beide handen zakken en weende bitter. De kapitein be schouwde met eene zekere belangstelling met afgrijzen vermengd, dien zonderlingen man, wien de misdaad uit de rijke zalen van het hof raar den voet van den berg Atlas had overgevoerd. Eindelijk brak hij het stilzwijgen Uw leven was, zeide hij, tot hiertoe vruchtbaar in gebeurtenissen maar meent gij niet, dat na zoovele wisselingen het noodlot eindelijk moede zal worden u te vervolgen, en dat het een blijk is, dat de Voorzienigheid ook over u waakt, daar zij u van de ongeloovigen afgescheiden, en te midden van christenen gevoerd heeft, dat zij u onder beschaafde menschen heeft teruggebracht - Neen, antwoordde Werner, die van de hem door God verleende genade nog geen gebruik wist te maken. De beschaving heeft mij verstooten, zonder twijfel had zij gelijk, toen zij dat deedmaar wat er van zij, Werner is dood voor haar. Mijn naam is nu Mohammed; in de woestijn is mijn vader land. (Slot volgt.) De i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1