Stads- en Gewestelijk Nieuws. W. v. Leeuwen Jr. 73190 M. v. d. Spek73735 BINNENLAND. Schiedam, 14 Augustus 1897. Het gerucht sedert een paar dagen te dezer stede verspreid en reeds in een katho liek blad weergegeven, dat de heer C. J. Willeman, voorzitter der afdeeling Schie dam van den Ned. R. K. Volksbond, als bestuurslid ontslag heeft genomen, kunnen wij uit de beste bron tegenspreken. Wel heeft de heer Willeman het voor nemen opgevat ontslag te nemen als be stuurslid der Bondsatdeeling, maar daaraan is tol heden nog niet de minste uitvoering gegeven. Deze week werd ons een boekwerkje toe gezonden, waarop wij volgaarne de aandacht vestigen. »Na twintig jaren" is het werkje getiteld, waarin onze hooggeachte oud-stadgenoot, de zeereerw. pater Alph. L. M. J. Jansen, O. P., sedert 22 jaren missionaris op Curasao, thans met verlof hier te lande, de geschiedenis beschrijft van de St. Jozefgezellen-Ver- eeniging te Curasao, die als een stekje op den Curafaoschen rotsgrond geplant, door den dauw des Hemels besproeid, een' heeilijke boom is geworden, waaronder een groot deel der inlandsche jongelingschap heil er. beschutting vindt voor den harden strijd des levens. De volijverige priester, die in het belang zijner arme missie, deze schets in 't licht gaf, verdeelt zijn aantrekkelijke werkje in drie deelen, schetst ons allereerst de Cura- eaosche St. Jozefgezellen-Vereeniging in hare wording jde beplanting", somt daarna seenige vruchten" op, die het verdienstelijk werk opleverde en besluit met eene sbede voor de toekomt". Niet alleen, het werk der St. Jozefgezellen-Vereeniging maar ook de toestand der Curapaosche missie in de laatste twintig jaren wordt in het boek werkje op onderhoudende wijze geschetst. Wij meenen de kennismaking met dit voortreffelijk werkje aan allen die belang stelling in den veelomvattenden arbeid van onzen hooggeachten oud-stadgenoot met aandrang te moeten aanbeven. De Maatschappij de Katholieke Illustratie, wier levendige belangstelling in de Cura- Saosche Missie algemeen bekend is, be zorgde een keurige uitgave. Het werkje, met enkele kleine gravures in verband met den tekst versierd, is over 't geheel in een aantrekkelijk kleedje gehuld. Moge het in ruime mate het doel doen bereiken, dat de eerw. schrijver in zijn vin-lingrijke liefde voor zijne arme missie, heeft beoogd 1 De uitslag der heden door de firma Van Deventer Zn. alhier gehouden aanbesteding van het maken van eene stoomzagerij, scha- verij, kistenmakerij, ketelhuis, machinekamer, kantoor en woning met verdere bijbehoorende werken op hun terrein gelegen ten westen van het Westerha venhoofd, is als volgt A. Kos. Koolhaalder. Rotterdam, fl. 68600 H. Wienhoven Schiedam, - 69429 A. de HaanHen Haag, - 72389 G- KeiJRotterdam, - 72660 J. PinsterSchiedam, - 75800 L. v. RossenMaassluis, - 78000 J. K. Overbeeke Den Haag, - 78000 J. M. v. Ditmars Zn. Middelburg, - 78699 G- Rotterdam, - 80000 A. P. P. Boef 84314 A. Looijmans86300 W. LammersDen Helder, - 89467 In het afgeloopen jaar kwamen te Rot terdam 423 faiilisementen voor. Hiervan waren 105 bijzoudere personen, meerendeels winkeliers en 18 vennootschappen met een actief van minder dan f 2500 95, en meer dan f25000 twee personen. Met accoord eindigden 26 en door insolventie 92. De accoorden waren van minder dan 107 5, en van meer dan 507 slechts een. Gegijzeld werden 3 personen en vervolgd wegens bedriegelijke bankbreuk 5. Door den Nieuwen Nederlandschen Boot werkersbond, koninklijk goedgekeurd 24 Juli 1897, is de volgende kennisgeving de wereld ingezonden. Naar aanleiding der gevoerde correspon dentie met Z.Ex. den minister van justitie dd. 7 Aug. 1897 zijn de koninklijk goed gekeurde statuten der IV. N. B. B. uit de handen van den ex-voorzitter J. de Jonge, overgegaan in die van den voorzitter van bovengenoemden bond F. W. de Ligt. Het heeft dus allen schijn, alsof hij niet ontbonden is geweest. Msb De candidaatstelling te Delft Heeft de hoofdstad des rijks zich vroolijk gemaak, over een candidaat, waarbij de on derteekenaars der candidaatstelling blijkbaar een misplaatste grap op het oog hadden, ook Delft is dit aangename lot beschoren, Een 47-tal lieden, waaronder nog wel 2, wier naam niet op de kiezerslijst voorkomt, hebben de aardigheid gehad een candidaat te stellen, die, hoewel bij alle Delftenaren be kend, zeker door niemand als ernstig can didaat wordt beschouwd. De N. Delftsche Ct. het eenige orgaan der Delftsche Katholiekeu, waartoe ook de heer Cornelissen behoort, drukt in haar gis teren verschenen nummer dan ook duidelijk deze gedachte uit, daar zij, wat nimmer nog gebeurde de namen der onderteekenaars van de candidaatstelling publiceert. Dat teekent I Behelst daarenboven het gerucht, dat door Delft gaat, als zouden eenige radicalen bij deze candidaatstelling achter de sch-rmen hebben gezeten, waarheid, dan wordt de zaak nog treuriger, door om den lust tot een grap bot te vieren zoo over het geld der gemeente te beschikken. Immers toch was voor dit éénmaandelijk- sche lidmaatschap, zooals algemeen ge- wenscht werd, alleen de heer mr. A. A. v. d. Velde, het nieuwe lid voor Delft, gesteld, dan behoefde er geen stemming plaats te hebben en was de gemeente gespaard voor eene uitgaaf van pl. m. f250, zonder nog van eene mogelijke herstemming te spreken. En dan wordt door den Delftschen midden stand, waarvan vele namen onder de 47 onderteekenaars voorkomen, nog geklaagd, dat zij te veel belasting moeten betalen Iel Donderdag had de 24 jarige schippersknecht A. E. D. te Delft, het ongeluk over boord te vallen van een vaartuig, liggende in het kanaal nabij hetgeodesie-gebouw aldaar, met het treurig gevolg dat hij vóór hem hulp kon worden verleendverdronk. De onge lukkige leed veel aan toevallen. jhr. Van Tets, ordonnance-officier le luit Loudon. De Rijksmiddelen hebben in de'maand Juli opgebracht f9.449.908 en in de zeven maanden van dit jaar f 65.713.365, terwijl de raming over 7/12 is f69.812.696, dus bijna vyf millioen en een ton hooger dan de opbrengst. De prins en prinses von Hohenzollern sigmaringen en hunne kleinkinderen ver laten Maandag a.s. Scheveningen en keeren dan naar Duitschland terug. Atjeh. In een door ons overgenomen telegram werd Donderdag gemeld, dat de luitenant Schadée tengevolge van zonnesteek is over leden. Er zijn drie officieren van dien naam bij het Indische leger. Uit een bericht, bij de familie ontvangen, blijkt, dat bedoeld werd de le luit. der inf. J. F. A. Schadée, benoemd tot 2e luit. bij het Indische leger 25 Juli 1889, en bevorderd op 19 Aug. 1893. He overledene bereikte den leeftijd van 28 jaar. In de jongste bestuursvergadering van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft de heer H. S. J, Maas ontslag genomen als secretaris dier instelling, op grond van het feit, dat hij krachtens zijn nieuw ambt eere-ondervoorzitter geworden is. iotdat in de vacature zal zijn voorzien, blijft hij het secretariaat intusschen tijdelijk waarnemen. In dezelfde vergadering kwam ter sprake een schrijven van den heer F. M. Knobel, minister-president en consul generaal in Cnina, waarin deze de hoop uitdrukt, dat het der Kamer mogelijk zou zijn, nog een of meer Nederlandsche firmaas aan te moedigen, zich in China te vestigen, en hij tevens gewag maakt van den rijkdom aan delfstoffen van Korea, met welk land wij tot dusverre nog geen handelstractaat hebben. Besloten werd, deze opwekking door tusschenkomst der Nederlandsche pers on der de aandacht van den handel te brengen. in beweging stelt en zich langs de ker®'5 voortbeweegt, onderweg steeds aanwassend0' waartoe veel bijdraagt dat op verschillen punten onderweg gepleisterd wordt. Hot ontstaan van dit gebruik is aan "e volgende feit te danken. Op zekeren ker®'s' maandag het is reeds tientallen van jaren geleden werd de vrouw van een Duitse!®® spullebaas, Meta geheeten, totaal beneve' door den sterken op straat gevonden. Fin''5 werd een ladder gehaald, de vrouw daa''°P gelegd en met een laken bedekt buiten d» wallen van Haarlem gebracht. Van dien d®$ af dateert dit jaarlijks terugkeerend gebr® dat echter Maandag-avond door de p°"t'e belet is. Toen op de Groote Markt de ladder te voorschijn werd gebracht, verschenen iuspecteurs en een 10-tal agenien van P°' litie en gelastten, dat het »Jijk" niet &°u mogen worden rondgedragen. De laddef werd ïmgerekend" en naar het politieburef® vervoerd. Donderdag brachten de oud-strijders uit den Haag en het Westland, een bezoek aan 's Gravenzande. De oudjes waren in de gelegenheid gesteld per rijtuig een uit stapje te maken. Na te Monster de koffie te hebben gebruikt, dineerden zij in De Spaansche Vloot, waar het fanfare-gezelschap Kunstmin tijdens den maaltijd eenige muzieknummers in den tuin uitvoerde. Tot even buiten het dorp, dat in feestdos was gestoken, werd den gasten door het muziekkorps uitgeleide gedaan. Het heeft Z. H. den Paus behaagd den heer dr. A. van der Steen lid van Gedepu teerde Staten van Noord Brabant, te benoe men tot commandeur der orde van den H. Gregorius den Groote. HH. MM. de Koninginnen zullen Dinsdag 17 Augustus, des avonds te 8.47, locaaltijd van Het Loo in de residentie aankomen HH. MM. hebben de autoriteiten doen uit- noodigen om Haar bij aankomst en bij ver trek op 19 Augustus, met het oog op den beperkten tijd, aan het Station niet te ver welkomen. HH. MM. vertrekken den 18en 's morgens naar Dordrecht, alwaar zij te 6.28 's avonds vertrekken, om te 7.21 in Den Haa^ teru<* DO te zijn. Het koninklijk gevog bij het bezoek aan Dordrecht zal uit de volgende leden der hofhouding bestaan grootmeestersse baron nesse Van Hardenbroek, baronesse Rengers, gravin Van Limburg Stirum, adjudant- generaal Verspyck, kamerheer en par ticulier secretaris jhr. De Ranitz, kamerheer baron Taets van Amerongen, eerste stal meester baron Beninck, adjudant-ritmeester Vrijdag-middag brak plotseling brand uit bij den landbouwer bakker B. V., te Kat wijk aan Zee. De brand ontstond in een hooiberg en weldra stond ook een tweede, die kort daarbij stond, in lichtelaaie. Door de ijverige bemoeingen van de brandweer bleef een met hout gevulde schuur, die ook reeds begon te branden, gespaard. Van het hooi, dat, naar men verneemt, niet verzekerd is, zal waarschijnlijk niet veel overblijven. Gelukkig was het nagenoeg windstil, anders had de brand meer omvang gekregen op het dichtgebouwde erf. He oorzaak is on bekend. De Haarlemsche kermis wordt op twee verschillende wijzen uitgeluid. De offlcieele wijze heeft plaats onmiddellijk na het middag uur door klokgelui, de meer officieuze sluiting - de vroolijkste des avonds tegen het middernachtelijk uur. Deze laatste plechtig heid heet »Metje begraven" en heeft, of liever had, als volgt plaats Op de Groote Markt, het vereenigingspunt, stelt zich op een stoet van opgewekte ker- misvierders. Een hunner fungeert voor het slijk" wordt een ladder gelegd er. krijgt een laken over zich heen, waarna de stoet zich In de gisteren te Amsterdam gehoude" vergadering der kiesvereeniging »de Grond' wet" werd met algemeene stemmen h«' sloten zich te vereenigen met de doof Vooruitgang" gestelde candidatuur van de" beer W. J. Geertsema voor het lidma^' schap der Tweede Kamer in district Vï» ter vervanging van den heer J. T. Cre®er' De schade, door de bekende ontploffi"^ in Mei jl. in het huis Staalstraat 12, te Amsterdam teweeggebracht, wordt tha"s hersteld de meubelen uit het beneden!®'3 waarin Ten Boekhorst woonde, zijn op de° zolder van een der bovenbewoners, tevens eigenaar van het huis, geborgen, de instruC" tie der zaak is als afgeloopen te beschoh- wen. Naar wij bij geruchte vernemen, word' Ten Boekhorst dag en nacht in de gevan genis bewaakt, omdat hij eens getracb' heeft een eind aan zijn leven te makenen voor een herhaling van poging tot zelfmoord gevreesd wordt. (Tel.) Om een denkbeeld te geven van het groot getal vreemdelingen, dat te Amster dam vertoeft, is het zeker voldoende te vermelden dat in het hótel »des Pays-Bas," Doelenstraat, aangekomen zijn: een gezel schap van 77 Engelschen en Schotten, een ander van 32 Amerikanen en nog een van 22 Franscben. (Hbld.) De 109-jarige Van den ouden heer Boomgaard, die den 23sten van de volgende maand zijn 109den verjaardag zal vieren, zegt de Prov. Gron. CrU dat hij ingedoken daarheen zit, in de hoop dat zijn levensdraad spoedig moge worden afgesneden. Erg hardhoorend als hij is, val' het zeer moeilijk eenige woorden met den ouden man te wisselen, die dan ook liefst zwijgt of zich door bemiddeling eener in het gesticht wonende vrouw verstaanbaar maakt. Komt de een of ander den nu bijna 109 jarigen vroegeren scheepskapitein op zoeken, en wenscht hij enkele woorden met den ouden man te wisselen, dan ontvangt hij op bovenvermelde manier een zeer koi't antwoord. Het schandaal van Wijster Naar de Asser Ct. uit Bollen meldt, '3 de kwestie in zake den bakker P. Werndty te Wijster opgelost en is men tot een schik king gekomen. Werndly word van de ver plichting althans in dien zin om den wil van de buurtschap te doen om het dienstmeisje te trouwen vrijgesteld, onder voorwaarde, dat hij haar f50 uitkeert en aan de Wijstersche jongelingschap 6 kan jenever geeft I Een en ander is reeds betaald. De vrede is, zoo heet het, nu geteekend. Voorwaar op een fijne manier. In een oogwenkstonden eergisteren-voor middag te Hasselt twaalf hooibergen en schelven in lichterlaaie. De beide brandspuiten waren spoedig ter plaatse, maar moesten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2