Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. üs> (S0-) kende hoedanigheden van Canovas gaven steun aan de opvatting dat iemand die zulk een man vermoorden kon, van zijn verstand beroofd moest zijn. De verdediger deed dus een beroep op de clementie der rechters. Angiolillo luisterde met aandacht naar deze rede. Toen hij verlof gekregen had te spreken, bedankte hij zijn verdediger, en ontkende vervolgens dat hij iets te maken zou hebben met de anarchisten van Barcelona, of ooit bij een geheime bijeenkomst tegen woordig was geweest. Toen trachtte hij over anarchistische denkbeelden te spreken, maar dit werd hem belet door den voorzitter, die hem ook niet toestond over Cuba en de Filippijnen te spreken. Maar ik wil juist daardoor mijn daad rechtvaardigen", riep Angiolillo uit. sDaarin kan geen rechtvaardiging liggen, antwoordde de president, en daarenboven, zult gij toch niemand onzer tot uwe leer bekeerer,." Toen de beschuldigde over diezelfde on derwerpen wilde voortgaan, liet de voorzitter hem wegbrengen en de zaal ontruimen. Een uur later werd het doodvonnis geveld. De koning en de koningin van Italië worden den 3n September in Hamburg verwacht. De adjudant-generaal, luitn. gen. Ponzio Vaglia en de opperhofmaarschalk graaf Chanotti, gaan mede; of ook de minister van buitenlandsche zaken de reis medemaakt, is nog onbeslist. Uit Rome wordt bericht dat koning Hum- bert een telegram van gelukwensching heeft gezonden aan den graaf van Turijn, naar aanleiding van de paar steken, die deze prins Henri Orleans heeft toegegebracht. Ter aanvulling van dit bericht, het volgende uit de Daily News De graat van Turijn en zijn getuigen zullen, zoodra zij weder in Italië arriveeren, in hechtenis worden genomen, omdat zij zonder toesteming het Italiaansch gebied hebben verlaten. De Daily Mail ontvangt bericht uit Rome het bericht heet afkomstig te zijn uit geloofwaardige bron dat markies di Rudini voornemens is het plateau van Eiytrea te verlaten en de Italiaansche troepen terug te laten trekken op Massowah. Het gebied, dat aldus wordt verlaten, zou worden afgestaan aan een maatschappij ot aan een Europeesche mogendheid. De Italiaansche regoering moet in onder handeling zijn met de Belgische, welke zich bereid zou hebben verklaard Congoleesche troepen het plateau te doen beschermen tegen aanvallen der Abessiniërs. Tussehen de vlootvoogden en de consuls op Creta is een geschil ontstaan over de rechtspraak. De admiraals hebben dezer dagen besloten, een militair gerechtshof in te stellen om summier reent te spreker, in sommige gevallen. Maar naar het oordeel van de consuls moeten de capitulatiën ook in dit opzicht van kracht blijven zoolang Creta nog onder Turksch gezag staat. Daar tegen voeren de admiraals aan, dat zij thans verantwoordelijk zijn voor het behoud der openbare orde en dus de middelen moeten bezitten om die te handhaven. Schiedam, 18 Augustus 1897. Met de uitvoering der werken door het hoogheemraadschap van Schieland aan deze gemeente opgedragen, is sedert eenigen tijd een aanvang gemaakt. Het gedeelte dijk tussehen de Hoofdstraat en den Groenendijk, de z. g. Schinkeldijk, heeft de vereischte hoogte en breedte reeds verkregen, terwijl de sluisdeuren zijn ver hoogd. Men is thans bezig het metselwerk, waaraan de sluisdeuren zijn bevestigd, op te metselen tot de vereischte hoogte, terwijl ook reeds een aanvang is gemaakt met het werk der waterkeering in de Hoofdstraat tussehen het dijkje en de daar tegenover staande branderij. Daarna zal nog de Groenendijk moeten worden verhoogd en verzwaard, om op die wyze de geheele waterkeering ten genoege van Schieland in orde te verkrijgen. Heden middag zijn alhier door de politie aangehouden drie matrozen van het wacht schip te Hellevoetsluis, die van passagieren waren achter gebleven. Zij worden heden avond ter beschikking van den commandant van het wachtschip te Rotterdam gesteld. Heden-ochtend 11^ ure had T. J. Mackay, werkzaam in de houtzagerij van de heeren A. Berkelaar Zn., alhier, het ongeluk de spaak uit een balk tegen het hoofd te krijgen, waardoor hij aan dat lichaamsdeel vrij ern stig werd verwond. Nadat de geneesheer Rutschy hem de noodige hulp had verleend, is Mackay naar zijne woning aan de Korte Haven gebracht. Door B. en W. van Rotterdam zijn naar aanleiding van het afloopen van het pacht- contract met de Maatschappij tot algemeene Dienstverrichting betreffende het aanplakken eenige gewijzigde voorwaarden ingediend. O. a. zal bij de nieuwe openbare verpach ting deze voor den tijd van 5 jaren verleend worden. De pachter zal een onderpand of waar borgsom moeten storten ter waarde van f5000. Het aantal aanplakborden en zuilen zal nog worden uitgebreid. Uit Rotterdam wordt aan de Ned. Bakk. Ct. geschreven Als een bewijs van de goede verstand houding, die te Rotterdam in de bakkerij heerscht, diene het volgende. Vrijdag ver gaderde het bestuur de bakkersvereeniging besloien werd tot het verhoogen van den broodprijs met 1 cent. De bode bracht den uitslag rond. Zaterdag-middag moest de bode weêr de ronde doen, om mede te deelen, dat de opslag niet doorging, waarna hij Zaterdag-avond weêr op weg moest, om te melden, dat de opslag wel doorging. Nu hebben echter de heeren Ebeling en Peters, broodfabriek de »Ceres" en de heeren Peters en Zoon, Zandstraat, besloten, met den opslag niet mede te gaan, zoodat van den geheelen opslag niets komt. De knecht van den paardenslacbter K. aan de Hoveniersstreat te Ronterdam wilde Maandag-avond naar de kermis gaan, doch zijn patroon stond het hem niet toe, waar na hij zich na eenige woordenwisseling naar bed begaf. Ook K. en zijn vrouw begaven zich ter ruste doch omstreeks een kwartier daarna hoorden zij beneden, waar de knecht sliep, een geweldig leven. De knecht riep razend en tierend zijn baas toe er uit te komen. Deze begaf zich naar beneden, doch nauwe lijks had hij de deur geopend of de knecht kwam met een groot mes op hem toe- loopen. Hij weerde het mes at door het met de linkerhand te grijpen, doch de knecht trok het hem door de hand, zoodat een stuk van de hand en de duim bijna geheel werden afgesneden en daarna bracht hij hem nog een steek in den arm toe. Op het geroep der vrouw kwamen een drietal voorbijgangers te hulp, die den woesteling grepen en hem vasthielden tot de politie hem arresteerde. De ontboden geneeshoer bevond den toestand van den gewonde zoo ernstig dat hij hem persoonlijk per rijtuig naar het ziekenhuis begeleidde. Daar bleken de wonden echter, hoewel zeer ernstig, niet levensgevaarlijk. Maandag-avond laat waarschuwde een bewoner van de Maaskade W.Z. te Rotter dam de politie aan de Nassaukade, dat men vermoedelijk bezig was met inbreken bij zijn buurman, die afmezig was. Hij en an deren hadden waargenomen, dat men met licht in bedoelde woning rondliep. Onmiddellijk begaf de inspecteur van po litie J. H. Rodi zich met eenige agenten naar het aangewezen huis, dat daarop van vooren en van achteren werd afgezet, zoo dat aan ontsnappen niet te denken viel en daarna verschaften zich de inspecteur en eenige agenten door overklimming toegang tot het erf, door een raampje drong men binnenshuis en met de blanken sabel in de nand ving nu het onderzoek aan. Toen het onderzoek in het sousterrain geen resultaat had, ging men naar boven en in alle stilte trok men van kamer tot kamer, tot men eindelijk in een vertrek kwam, waar een man onder de dekens gekropeo lag. Op hem ging het nu los, en reeds stond een breede schaar van politie mannen met uitgetrokken sabel voor het bed van den beangsten man, toen deze zich bekend maakte als de be woner zelf. Zonder dat de buren het bemerkt hadden, was hij thuis gekomen, had licht ontstoken en was naar boven gegaan. En toen nu de politie zijn huis binnendrong, meende de man die het gestommel hoorde, dat er in brekers aan den gang waren, waarop hij in doodsangst een schuilplaats onder de dekens had gezocht. I verwelkoming in den vorstelijke salon Maandag-ochtend had de arbeider M. H. werkzaam aan de nieuwe Ceintuurbaan te Overschie, het ongeluk bij het klimmen op eeif stilstaanden wagen, beladen met rijst- hout, daarvan te vallen en zich ernstig aan armen en beenen te bezeeren, zoodat hij geruimen tijd geen werkzaamheden zal kunnen verrichten. Maandag-morgen had J. v. R., stoker bij de Staatsspoor het ongeluk, terwijl hij voor zijn pleizier met den hengel in de Delfts- havensche Schie te Overschie wilde visschen, door een duizeling ot toeval te worden ge troffen en voorover in de Schie te vallen. Zeker zou hij zijn verdronken, indien het ongeval niet was opgemerkt door twee werklieden die daar aan het baggeren wa ren en die hem uit het water haalden en naar het politiebureau te Delftshaven brachten. Door Burgemeester en Wethouders van Vlaaidmgen wordt voorgesteld op eenige voorwaarden aan de heeren W. Bloemendaa! en A. Maarleveid aldaar, in erfpacht uit te geven twee stukken gemeentegrond, beiden gelegen aan den Singel. Op deze perceelen grond zullen samen vier woonhuizen worden gebouwd. Te Maassluis is overleden in den ouderdom van 77 jaar, de heer W. Rooden- burg, Broeder in de orde van den Nederl Leeuw. De overledene was een van die Oud- Hoilandsche typen, die hoe langer hoe zeldzamer worden. Bij een harden strijd om het bestaan en een hardnekkigen kamp tegen de wederwaardigheden des levens, bleef hij steeds welgemoed en was hij altijd bereid, zijn leven te wagen om dat van een ander te redden. Met het grootste levensgevaar heeft hij tal van drenkelingen aan den dood ontrukt. Tot zelfs op hoogen leeftijd ontzag hij zich niet, den dood te trotseeien waar het gold, iemand voor levensgevaar te behoeden. In het kort, Roodenburg was een van die belden zonder zwaard, die het jVirtus nobilitat", dat zijn borst versierde, dubbel verdiend en met eere gedragen heeft. H. M. de Koningin-Regentes ontvangt Donderdag-namiddag den Amerikaanschen gezant tot aanbieding zijner geloofsbrieven, terwijl aldan de president en de vice- president van den Hoogen Raad beëedigd zullen worden. Hare Majesteiten de Koninginnen zijn gisteren-avond per Staatsspoor te kwartier vóór 7 ure in de residentie aangekomen, vergezeld van de leden der hofhouding, die het gevolg der Vorstinnen op Haar verzoek aan Dordrecht zullen uitmaken. H.H. M.M. stonden bij het binnenstoomen van den trein op het vóórbalcon van het koninklijk salonrijtuig, de Regentes gekleed in een donker gewaad, de Koningin in een grijs reistoilet. Ingevolge het verlangen van de Konin ginnen waren geen autoriteiten ter harer wezig. In open rijtuig begaven H.H. M.M- naar het paleis, vóór het stationgebou^ in de geheele Rijnstraat door een d»c j menigte met luid hoerageroep verwelk0"1^ De koninklijke trein stond onder ge'e'f, van den directeur-generaal der staatsp0^ wegen, den heer Cluyssenaers, en vak heeren Silvergieter Hoogstadt en Van mond, onderscheidelijk inspecteur en 1ÖB nieur van tractie. De N. Arnh. Ct. verneemt, dat de Kotl'e, ginnen bij haar officiëel bezoek aan de f> meente Arnhem waarschijnlijk ook beek" zullen bezoeken. Naar de Zutf. Ct. verneemt, hebben M.M. de Koninginnen, naar aanleiding f haar jongst bezoek, aan den burgemeeStf,r der gemeente Zutfen een bedrag doen hand stellen, ten einde daarvoor den wee' in het Gebr. Bakkers Weeshuis en Burger Weeshuis eene versnapering te bieden. li«' Afjeh. jj Bij het Departement van Kolonie" ontvangen het volgende,, van 17 dezerëe„ teekende, telegram, van den Gouverne Generaal van Nederlandsch-Indië »In Segh zijn sedert den tienden geene vijandelijkheden voorgevallen. ditie ontbonden. Vier compagnieën d'l)4 voor schoonkappen var. het terrein en aanleg; zij bezetten twee punten." Lombok. De correspondent der N. R. Ct. te Bata< seinde onder dagteekening van gisteren Op Lombok hebben Sasaks den contr°'e Van der Hout gedood en den contr°'e_e De Roo de la Faille licht gewond- militaire macht onder den resident s' meerde de amokmakers in de dessa Se"" (West-Lombok) zich over te geven- weigerden, waarop de dessa verbrand en Sasaks gedood werden. Aan onze werden kapitein Hartmann, een inlands®" sergeant en twee soldaten gewond en ®e soldaat gedood. Het is nu rustig. Bij het Departement van Koloniën ontvangen het volgende, van 17 dezer 8 dagteekende telegram van den Gouverne11 Generaal van Nederlandsch-Indië t Gisteren controleur R. O. van der vermoord en controleur P. de Roo de Faille niet gevaarlijk gewond door makers in de Sasaksche dessa Seseln 1 West-Lombok. Boosdoeners zich niet lende overgeven, werd de kampong vflf/ meesterd, waarbij ongeveer 25 Sasaks dood werden. Kapitein J. H. Hartmann I'®1 gewondeen fuselier sneuvelde en d®1,. licht gewond, allen inlanders. Juiste oorz"3 nog onbekendschijnt van localen Omliggende Sasaksche dessa's en Bal'sC bevolking betoonden goede gezindheid-" (Sfcb) •il- De Minister van Binnenlandsche brengt ter kennis van belangheb benden, 'j blijkens mededeeling van den consul-gene»'"^ te Christiania, met ingang van 7 dezeD invoer van bloembollen in Noorwegen ,j belast met een recht van 0.25 kronen 1 kroon is ongeveer f0.66»/s) per Wog®"10 Naar de Haagsche corr. der N. Grow- van goederhand vernam, vheeft de min'st van binnenlandsche zaken last gegeven 0 alle gegevens te verzamelen voor een ziening van de schutterijwet, ten einde de f met of zonder verband met de s'e spoedig te verwachten regeling van 0,1 levende strijdkrachten, mèt invoering natn" lijk van den persoonlijken dienstplicht?^ naar de gebleken behoeften te herzien- Verkiezing van de Tweede KamC' De uitslag der gisteren gehouden ste»1^ mingen voor de Tweede Kamer der Stat®1"' Generaal is AMSTERDAM, district VI (nieuwe Kam0®) Uitgebracht 2324 geldige stemmen. Mf-^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2