traagd wordt, zoodat Griekenland er noode- loos duor wordt verarmd. Voor den eersten termijn der oorlogs schatting, van de 4 millioen Turkschen ponden of van 44 millioen gulden, dus circa 11 milloen gulden, heeft de Gneksche re geering thans ongeveer acht millioen bijeen, grootendeels uit vrijwillige inschrijvingen van binnen- en buitenlandsche Grieksche kapi talisten. Ge bestuurders der Grieksche Bank en van eenige andere financieele instellingen hebben eergisteren een bijeenkomst gehou den aan het Grieksche ministerie van Finan ciën, ten einde de mogelijkheid te bespre ken tot het bijeenbrengen van een millioen Turksche ponden door Turkije geëischt als eerste termijn van oorlogsschatting. Te Constantinopel heeft gisteren een dynamiet-ontploffing plaats gehad. In de straat tusschen het paleis van den groot vizier en het gebouw van den Raad van State is dynamiet ontploft. De schade was alleen stoffelijk, maar er volgde een paniek. Een andere bom, die van middag bij de prefectuur van politie te Pera werd ge worpen, ontplofte niet. Twee kerels, die dynamiet bij zich hadden, zijn in de buurt van de Ottomansche Bank in hechtenis genomen. De opstand in Engelsch-lndië breidt zich nog voortdurend uit. Stammen uit Afridis rukken door den Klyberpas op tegen Janirad, de Orakzaïs bedreigen Samana. Alle dames hebben Samana verlaten en zijn te Hungu aangekomen. Twee afdeelingen van den stam der Mazasi hebben zich vereenigd en bedreigen den Post te Parachenar, in het dal van Kurzam. Aan de geisoleerde deta chementen, die de voorposten bezetten, is bevel gegeven zich te retireeren en samen te trekken op het fort Lockhart. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 Augustus 1897. Het bouwen van een stoomhoutzagerij, stoomschavenrij, kistenmakerij enz. op de terreinen van de firma Van Deventer Zn. nabij het Westerhaven-hoofd alhier, is heden gegund aan onzen stadgenoot, den heer H. W.enhoven, die op éen na de minste in schrijver was. Gisteren-middag omstreeks 6i/4 ure is de 4 jarige P. Arkestein, wonende aan de Noordmolenstraat, als spelende in de Raam grachtgeraakt. De heer J. Durrer, kantoorbe diende bij den heer A. Daalmeijer, die spoedig het kind in zijne benarde positie zag, aarzelde niet, zich onmmiddehjk gekleed te water te begeven. Hij had de voldoening het knaapje behouden op het droge te brengen, dat daarna ongedeerd naar de ouderlijke woning kon worden teruggebracht. Heden-ochtend heeft H. Scheffers, werkzaam aan de Stearine-kaarsenfabriek vApollo", door met den rechtervoet tegen een plank te loopen, dat lichaamsdeel verwond. Hij is per rijtuig naar zijne woning aan de Kortlandstraat gebracht. BINNENLAND. H. D. H. de regeerende vorst en vorstin van Waldeck-Pyrmont worden Zaterdag voor eenige dagen op Het Loo verwacht. De Russische gezant bij ons Hof is gisteren met eenige leden zijner familie naar Zaandam vertrokken, ter bijwoning van de plechtigheid van het leggen van een gedenksteen op de plaats, waar Czaar Peter van Rusland van 18 tot 26 Augustus 1697 verbleef. De officieele uitslag der stemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Lochem isGeldig 3915 stemmen. Gekozen de heer C. Lely met 3559. Jhr. Qaarles van Ufford had er 357. De Koninginnen te Dordrecht. De oudste stad van Holland, de grijze Merwestad, onder Hollands eerste graven gesticht, genoot gisteren de eer van het koninklijk bezoek. In betrekkelijk korten tijd had de aloude stad zich op het schoonst getooid teneinde de vorstelijke bezoeksters waardig te ont vangen. Zoowel van gemeentewege als dooi de burgerij was zeer veel werk gemaakt van de versiering, zelfs straten waar de koninklijke stoet niet passeerde, waren ge heel met groen en vlaggen getooid. Er was ontzaglijk veel volk in de stad. Onder het lossen van saluutschoten van de op stroom liggende vaartuigen van Hr. Ms. marine stoomde te 10.57 de koninklijke trein het station binnen, waar de wachtkamer in een salon was veranderd. Nadat de verschillende overheden waren voorgesteld, en de burgemeester HH. MM. het welkom in Dordt had toegesproken, bestegen de Koninginnen de hofrijtuigen, welke voorafgegaan werden door het rijtuig van den burgemeester, en begeleid door de eerewacht te paard. De stoet werd geopend en gesloten door de piketten huzaren uit Venlo. Na een kleinen rijtoer door de stad waarbij de Koninginnen uitbundig werden toegejuicht, begaven HH. MM. zich naar het Kinderziekenhuis, alwaar zij ontvangen wer den door het bestuur en rondgeleid door de directie. In de ziekenzalen spraken de Koninginnen meermalen den jeugdigen patiënten allerminzaamst toe. Van het Kinderziekenhuis begaven zich de Koninginnen naar het Weeshuis in het Kromhout, waar eveneens een bezoek werd gebracht. Een paar der kleinste weezen boden den Koninginnen ruikers aan, en de andere weezen begroeten de koninklijke bezoeksters met schoone liederen. Na het Weeshuis werd een bezoek ge bracht aan het beroemdste gebouw van Dor drecht, de Groote Kerk, de gewezen Lieve Vrouwe kerk, eertijds zoo befaamd wegens de buitengewoon groote reliek van het H. Kruis die een Dordtsche schout den Sultan van Babylonië afhandig maakte, waardoor te Dordt zoovele wonderen zijn geschiedt, doch dat bij de Reformatie verloren is ge raakt. De kerk is een prachtig gebouw geheel met steenen bogen overwelfd op 56 zuilen van arduin rustend. Tijdens het be zoek voerde het Dordtsche a capella koor gewijde muziek uit, waaronder ook het Salvam fac Regern van Volksman Scnurig. De Koninginnen bezichtigden de merk waardigheden der kerk, waaronder de be schadigde voormalige kanunnikeubanken, den witmarmeren predikstoel, de massief gouden schotels en bekers voor de Avond maalsviering enz. Bij hare komst aan het Stadhuis hadden de Koninginnen de hulde der Dordtsche schooljeugd in ontvangst te nemen. Een 500-tal kinderen der hoogste klasse van bijzondere en openbare scholen zongen onder leiding van den heer Beets een Heilgroet van v. Eijsbergen benevens het Volkslied en het Wilhelmus. Het Stadhuis was in- en uitwendig net versierd en veel was daar bijeen gebracht dat HH. MM. een beeld kon geven van het Dordrecht van vroegere eeuwen. In de keurig versierde raadzaal werd het dejeuner gebruikt, waaraan met HH. MM. en H Dz. gevolg de verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten aanzaten. Aan het dejeuner stelde de burgemeester een dronk in op HH. MM. de Koninginnen, waarbij hij verzekerde, dat het gemeente bestuur en de burgerij het bezoek op hoogen prijs stelden, en de gevoelens van trouw en aanhankelijk aan hetOranjehuis der Dordtsche bevolking vertolkte. De Koningin-Regentes beantwoordde den burgemeester en dronk op den bloei en vooruitgang van Dordrecht en zijne burgerij. Om half drie kwamen de rijtuigen weer voor, om na een nieuwen rijtoer een be zoek te brengen aan de Tentoonstelling, alwaar zij een halt uur later aankwamen. HH. MM. stapten uit bij den rechterin- gang, alwaar hoofdbestuur en bestuur van Vak en Kunst, die de tentoonstelling heeft uitgeschreven, Haar voorgesteld werden. Aanvangende met de afd. scheepvaart werd een korte wandeling door de zalen gemaakt. In de expositie-zalen lieten zich de Konin ginnen meermalen inlichtingen door de ex posanten geven. Na het hoofdgebouw ver laten te hebben, wandelden de Huoge Be zoeksters langs de grot, de ambachtsschool en de maatschappij xNederland" naarOud- Dordrecht. Hier werden zij door burge meester en schepenen in 17eeuwscn cos- stuurn de eerewacht en het vendel ont vangen. Terwijl HH. MM. op de Korenbeurs plaats namen, exerceerde het vendel. Na nog eene wandeling over Oud-Dor» drecht gemaakt te hebben, begaven HH. MM. zich naar de rijtuigen, waarmede zij naar de Merwekade reden, waar zij aan boord gingen van de stoomboot W. F. Leemans, om daarmede een tocht over de rivier te maken. Omstreeks 6 ure keerden HH. MM. met den koninklijken trein naar Den Haag terug. Te Dordrecht werd de feestelijke dag met illuminatie en vuurwerk besloten. geholpen, voor welk feit hij echter, weg r, gebrek aan bewijs, niet kon worden deeld. Hij kreeg toen evenwel ^rie Te 7 uur 21 minuten gistereren-avond keerden Hare Majesteiten de Koninginnen in Den Haag terug van Haar bezoek aan Dordrecht. De Koninginnen droegen ieder een bloem ruiker, terwijl nog een schat van bloemen werd medegevoerd in het open rijtuig, waarmede H.H. M.M. den weg langs het Zieke nemende, naar het paleis reden. Op het Stationsplein en aan beide zijden van den weg naar het Zieke had zich een dichte menigte geschaard, waaruit geest driftige hoera s opstegen bij de nadering der Vorstinnen. Hare Majesteiten werden van den trein naar den vorstelijken salon geleid door den heer Nierstrasz, hoofd-inspecteur van den dienst van het vervoer, met wien H. M. de Regentes zich, alvorens te vertrekken, enkele oogenblikken onderhield. Na terugkeer der Koninginnen bood de directie der Holl. Spoorweg Maatschappij tot 10 ure aan de leden van »Uie Haghe" met dames, welwillend de gelegenheid tot het bezichtigen der koninklijke salons, waar van door velen gebruik gemaakt werd. Atjeh. Blijkens van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië ontvangen telegrafiscne berichten zijn bij de onlangs in Atjeh ge leverde gevechten gesueuveld de fuselier J. van der Weyden no. 37760; gevaarlijk gewondde luseher J. Nieoorg no. 42754 en H. l. Cahier no. 30794. Voorts is aan zijne in Atjeh bekomen wonden overleden de fuselier G. Doop no. 42746, terwijl aldaar, ten gevolge van zonne steek is overledende eerste luitenant J. F. A. Schadée. gevangenisstraf wegens oplichting, va» vergrijp het bewijs wel was geleverd. De Jong moet zich in de gevangenis k» hebben gedragen en zich een ruime uitg3"^ kas hebben verworven. Zijn plan moe'2'-' zich naar Australië te begeven. 1 A In de Bakkersbode deelt de patroon-1, P. Ten Boekhorst mede, dat door he®9^, een 40-tal patroons te Amsterdam ee" culaire zal worden gericht tot het van een bijeenkomst in het begin van 0° ber, om over afschaffing van den nacht** te handelen. Hij stelt zich voor, da»1. op Zondag 21 November a. s. in het voor Volksvijt een meeting te houd0"' 0 op den vierden jaardag der staking 1893 een zaak te bespreken van me0* lang dan een paar cent meer en een P9^ uur minder werken, waai om toen ges®9 werd. j Reeds 11 patroons verklaarden »®b medeweking bereid. Kroningsfeesten te Utrecht I Het Centraal Comité tot viering van~ tionale feestdagen te Utrecht heeft 0 ontwerpprogram gemaakt, waaruit blij dat op den kroningsdag zelf geen feestetó heden van belang zuhen plaatshebben-^ Utcechtsch Dilettanten-orkest zal op Dom 's morgens vroeg een uitvoering geV0 en daarna een wandeling door de stad Dan volgt een driedaags feestden 06 sten dag voor de kinderen, die met m®»0 optochten zullen houden en een cantate 0 het Vreeburg uitvoeren's avonds uitvoering eener cantate in Tivoli. Op tweeden dag festival van muziek-vere0l)l gingen uit verschillende plaatsen, optocht0"' eet., concert op het Vreeburg en 's av°» taptoe door de stad. Op den derden dag *0" nie der muziekgezelschappen, en's mi®19®, optocht der Utr. Vereemgingen, 'sa*00 met lampions, Voorts op een der dage»9 gemeene illuminatie, orgelconcerten 111 kerken, groenversiering enz. Tal van vereemgingen hebben mede**01 king toegezegd. De ambtenaar van den burgerlijken s®"^ te Steenwijk heeft een huwelijk voltrokk0" op een wijze, die zeker zeldzaam mag si°t' den genoemd. Het betrof nl. twee d00 stommen, die de verklaring, bedoeld bij 135 van het Burgerlijk Wetboek, schD1® njk aflegden, waarna de ambtenaar van d00 Burgerlijken Stand schriftelijk verklaag dat zij door den echt met elkander verb00' den waren. Uit Den Haag meldt men aan de N. R. Cf.: In de gemeentelijk cholerabarak is heden ochtend overleden een bewoner der Saksen- Weimarlaan, die op last van een geneesheer gisteren naar die inrichting onder cholera- verschijnselen was overgebracht. Woensdag-ochtend ten 5£ ure is door het broeien van het hooi brand ontstaan in de boerenhofstede van S. De Jong, gelegen aan den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Sloterdijk. Te 8£ uur was alles tot den grond afgebrand. Alles was verzekerd. Omtrent de opstootjes in de cel-gevange nis meldt men uit Amsterdam, dat enkele belhamels, die ruiten in hun cel stuksloegen en voorwerpen uit de ramen wierpen, dis ciplinair zijn gestraft. De kerkdienst heeft Zondag plaats gehad. De gevangenen praten nu met elkaar door de stukgeslagen raampjes. Men schrijft aan de N. R. Cf. uit Amster dam Heden-ochtond is Hendrik de Jong uit de gevangenis aan den Amstelveenschen weg ontslagen. Men herinnert zich, dat hij vóór driejaar al hier terechtstond, beschuldigd twee vrouwen op geheimzinnige wijze uit den weg te hebben Met veel belangstelling werd in de êe meente Harderwijk gesproken over 000 miilioenenvangst. Een visscher moet D»®e lijk in de nabijheid van Harderwijk een k'5 vol goudstukken, afkomstig uit deldeee»^' gevonden hebben. De zaak die met veel geheimzinnigb01 behandeld wordt, zou naar de Fr. Cl- v0f verhaalt, zich ongeveer als volgt hebb0'1 toegedragen Naar men weet, is onlangs een stuk steen, op ongeveer dezelfde hoogte W»9 de kist gevonden is, uit de Zuiderzee *er' wijderd. Nabij die plek nu waar het vr®0f met hoog staat, scheurden in den laatst0" tijd veel visschers hun netten. Het 00 echter van den door ons bedoelden visscb0^ scheen sterker dan de anderen, bleef Ve I haken maar scheurde niet. Onze visscb0' nu, met zijn knecht onderzoek doende, op den bodem der zee een grooten hout0" kist, die bij nader inzien het omhulsel bi00 te zijn van een looden kist. Zij beslot0" de zaak geheim te houden en begaven»10 des nachts met hun vondst naar huis, al«»»r zij notaris N. ontboden. Bij onderzoek bleek' dat de kist gevuld was met goudstukke" uit de dertiende eeuw. Men schrijft aan de Tel. uit Arnhem Overheid en ingezetenen in verschillende commissiën zijn druk bezig der Koninginnen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2