Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De getrouwe Savoyaard. 20ste Jaarg. Zaterdag 21 Augustus 1897. No. 5873. ISurcau ^Sofersfraaf 50. f. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: V°or Schiedam per 3 maanden Franco Der post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 2. - 0.05 PRIJS DER ADVEBTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Öe ^kUEJlEEN OVERZICHT. 20 Augustus '97. gezondheidstoestand Tan den Paus. De j - geruchten gisteren in een Reuter- egram uit Parijs over den gezondstoestand Pausen verspreid, zijn gelukkig volstrekt a'Sch gebleken. °°a.ls eiken zomer, wanneer het te Rome eer Warm is en iedereen daarvan te lijden r6eft) duiken ook thans weder allerlei ge iten betreffende den gezondheidstoestand *atl den 87-jarigen Gevangene van het Va- kCaan °P> die gedwongen is, wanneer ieder /dten Rome rust en verkoeling zoekt, te (liven binnen het beperkt terrein, waarin ook als wereldlijk vorst nog onverkort 'n volle vrijheid gebiedt. bandag werd aan den BevliYicv Lokdl- ^zeiger uit Rome geseind, dat Z. H. de au3 tweemaal een flauwte had gehad en geneesheeren een eventueels herhaling 'denkelijk zouden achtenprof. Ceccarelli ^as daarom voortdurend in het Vaticaan.— V°lff's Bureau berichtte echter den vol gden dag uit Rome, dat al deze geruchten volstrekt valsch waren, 's Pausen lijfarts, dr. aPPoni, had aan een verslaggever uit- ^kketjjk verzekerd, dat de Paus zich voor- ^Urend in een goede gezondheid verheugt. Lapponi, had den Paus Zondag nog *Ün gewoon Dezoek gebracht, en zou hem ®erst gisteren, Donderdag, weder als naar ?eWoonte bezoeken, omdat hij dan steeds de H. Mis door den Paus gelezen, pleegt bÜ te wonen. Zondag had de H. Vader ver sheiden buitenlanders ontvangen en ook baandag en Dinsdag weder eenige hoog- Vvaardigheid3bekleeders zooals kardinaal ^atnpolla, verschillende deputaties enz. en 2e'f gisteren, Donderdag, ontving Z. H. nog den bisschop van Ivrea in gehoor. Aanst. bondag, 's Pausen patroonfeest (St. Joachim), Zou de Paus in zijn particulire blibliotheek 'eceptie houden om o. a. de hulde te ont vangen van het H. College, de kardinalen, prelaten enz. Het Reuter-telegram uit Parijs op grond van een particulier telegram uit Rome mel dend dat de Paus tweemaal een flauwte had gehad tengevolge van vermoeienis bij de ontvangst der Fransche pelgrims en de doctoren voor eene herhaling vreezen, zoodat prof. Canarelli (lees Ceccarelli) het Vaticaan niet verlaat - dit geheele telegram draagt bij vergelijking met bovenstaand draadbe- richt aan den Berl. Lok. Anz., reeds door Wolf weersproken, zoozeer het karakter van eene Parijsche opwarming, dat men zich daarover wel niet ongerust behoeft te maken. Hopen wij, dat de Verheven Gevangene van het Vaticaan, die op zijn hoogen leeftijd door zijn zeldzame geestesgaven de bewondering der geheele wereld afdwingt, nog lang voor het heil der Christen-wereld gespaard blijve De moordenaar van den verscheiden mi nister-president van Spanje heeft op dit oogenblik wellicht reeds zijn gerechtelijke straf ondergaan. Gisteren is het doodvonnis aan Angiolillo beteekend. De gevangene is naar de kapel vervoerd. Heden zou het vonnis voltrokken worden. Felix Faure, door al wat in Frankrijk met Rusland dweept in den geest uitgeleid, is thans op reis naar Kroonstad en dobbert op de baren. Om zich niet onpopulair te maken bij de Franschen, geeft hij de voorkeur aan den langen omweg over zee boven de gemakkelijke spoorreis recht streeks door Duitschland. Dinsdag-ochtend verliet bij Havre, Woensdag-ochtend Parijs. De gedenksteen van zijn doortocht dooi" Duinkerken is in den gevel der onderpre fectuur geplaatsthet opschrift luidt «President Felix Faure is op zijn reis naar Rusland uit dit gebouw vertrokken om zich in te schepen, den 18en Augustus 1897. De Pothuau zal behalve den President, Eene familie-geschiedenis uit de Fransche omwenteling, in het laatst der zeventiende eeuw. de een-en-zeventig kostbare stukken Sèvres- porselein vervoeren, die voor den Keizer en de Keizerin zijn bestemd en door l'aure zeiven uitgezocht. Het is een feit, dat het Hoofd van den Franschen Staat te St.-Petersburg zal ver schijnen in burgerkleeding. Dit is inderdaad een teeken des tijds. Sommige hebben er op gewezen, dat zulks tegenover een militaire natie als de Russen een fout is, omdat bij hen alleen uniformen in aanzien staan, maar daarentegen ligt volgens ande ren, in de burgerkleeding een symbool van vreedzamen aard, dat veel grootere betee- kenis heeft. Dat de Bruix, die met den Surcouf den kruiser Pothuau met Faure aan boord vergezelt, wegens haverij aan de machine naar Duinkerken terug moest keerer., noemt het Parijsche Journals der Débats in een- scherp artikeltje een betreurenswaardig, lachwekkend en voor de marine vernederend feit. Deze gepantserde kruiser van 4745 ton had een poos geleden bij het proef- stoomen herhaaldelijk niet aan de eischen voldaan maar had zich sedert toch goed gehouden en was met de Pothuau en de Surcouf nu ook onlangs uit Cherbourg ge komen naar Duinkerken om het smaldeel te vormen waarop Faure naar Rusland zou vertrekken. De Bruix liep veertien knoopen bij kalme zee.. Het schip is nu onder eigen stoom teruggekeerd. Of de Dupuy de Lome, welke de Bruix gaat vervangen, het smal deel zal kunnen inhalen zonder daardoor vertraging te geven, is nog onzeker, maar schijft de Temps, alles doet dat verwachten. Wegens grooten diepgang is de Dupuy verplicht, haar weg te nemen door de Groote Belt. Prins Henri van Orleans heeft eergisteren eenige uren het bed mogen verlaten en een paar vrienden ontvangen. Het zal nog een dag of wat duren voor hij weer mag uitgaan. De Prins ontvangt bij voortduring talrijke blijken van sympathie. Vele leden van het 4) De bedienden, die dit bevel vernamen, ^achten terstond lantaarnen aan, en open den de poort. Allen kwam het geluid bekend v°or, en toen nu de maan van achter eene Wolk te voorschijn trad, en met hare zil- v8ren stralen de laan verlichtte, die naar bet slot geleidde, deden de bedienden eenen kreet van blijdschap hooren, want zij her kenden dadelijk de muildieren en twijfelden Du geen oogenblik meer, of de man, die op een derzelve zat, was Peter Leguay, en ziezij bedrogen zich niet. Onder een luid vreugdegejuich steeg de Savoijaard aan de slotpoort afging, zoodra hij zijnen heer in het oog kreeg, met het hoofd ontbloot hem huis Orleans, de koning van Portugal, de koningin-regentes van Spanje en de vorste lijke familie van Denemarken zonden hem telegrammen met gelukwensch. De Figaro weet intusschen te verhalen, hoe een knoop van de broek des graven van Turijn een degen stoot van prins Henri heeft gestuit, die naar de uitwerking op den degen zelf te oordeelen, vrij ernstig zou geweest zijn. De schrijver van het artikel, Jean Hen, die beweert verkleed het duel te hebben bijge woond, insinueert in zijn verslag, dat niet een broeksknoop, maar een verborgen kuras den graaf gered zou hebben Hij zegt o. a.meer dan eens werd de degen van prins Henri door het gesteven hemd tegen gehouden." De premier van Canada, sir Wilfried Laurier, ontving Maandag in de hoofdstad van Engeland ter belooning van de diensten door hem aan de zaak van den vrijen handel bewezen de gouden medaille van de Cobden Club. Lord Farrer sprak bij het overhandigen de ingenomenheid van de club met Canada's maatregelen tot opruiming van alle hinder palen voor den vrijen handel uit. De pre mier van Canada deelde in zijn antwoord als zijn overtuiging gevestigd door alles wat hij in Europa gezien had, mede, dat Engeland niets kon verliezen door zijn politiek van vrij handel voort te zetten. Wel is, zeide hy, de droom van Cobden nog niet verwezenlijkt er. heerscht in Engeland nog het stelsel van eenzijdigen vrijen handel, maar nu ook Canada het beginsel van vrijen handel huldigt, zullen alle Engelsch sprekendelan den zijn voorbeeld volgen. In verband met de komst van president Felix Faure zijn in Rusland uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. De correspondent der Daily Mail beweert uit geheime, maar niettemin zeer betrouw bare bron vernomen te hebben, dat ver schillende Poolsche studenten der universi teit van St. Petersburg onlangs zijn ver bannen naar Siberië. De politie moet in tegemoet, en vatte eerbiedig de hand, die hem minzaam door den hertog werd aangeboden. Het verheugt mij, mijn zoonsprak deze, u te zien; niet alleen, omdat gij mij waarschijnlijk een gedeelte der door mij als verloren beschouwde schatten weder- brengt, maar voornamelijk omdat ik de overtuiging mag smaken, dat gij de gevaren van den oorlog gelukkig ontkomen zijt. Edel heer! antwoordde hij, ik ben ongedeerd, en mag het genoegen smaken u alles onbeschadigd terug te brengen. Brave Peter, sprak nu de hertogin op een' vriendelijken toon, dacht gij, dat nog iemand aan de eerlijkheid van den Savoijaard twijfelde De muildieren werden nu afgepakt en naar den stal gebracht, maar Peter volgde den hertog, wien hij nu alles verhalen moest, wat met hem sedert zijn afzijn was voorgevallen. De Savoijaard verhaalde nu, dat toen de slag bij Rosbach zoo spoedig beslist was, hij op het denkbeeld was gekomen, dat de Franschen de overwinning behaald hadden, waarom hij dan ook onverwijld was voor waarts getrokken. En terwijl de Pruisen het leger plunderden, was Peter met zijne muildieren reeds op eenen goeden afstand van den vijand verwijderd. Zoodra hij nu met de ware toedracht der zaken bekend werd, nam hij den dieren hunne schellen af, verborg dezelve in eenen zak, en trok in vertrouwen op God moedig verder voort. Op deze wijze geraakte de kloeke dienaar ver buiten het gezicht van het oorlogstoo- neel, en daar hij zich den baard niet liet afnemen, zoo werd hij door iedereen voor een dier joodsche kooplieden gehouden, die in die tijden steeds in menigte de legers volgden. Door den goeden uitslag van zijn gehouden gedrag aangemoedigd, keerde Peter nu in eene tegenovergestelde richting terug, en schepte vrijer adem, toen hij zich weder op Fransch grondgebied bevond. Gaarne zoude hij den hertog van alles bericht gegeven hebben, doch daar hij niet konde schrijven, en het niet durfde te wagen, zich in deze aan iemand te ver trouwen, zoo moest hij dit zijn verlangen wel opgeven. Na vele moeielijkheden bereikte ny ein delijk Provence hier liet hij zich scheren en bevestigde hij de schellen weder aan de leidsels der muildieren. Aandachtig woonde hij de Vespers by, en nam toen met den geredden schat de richting naar de plaats, waar zich de torens van Plessis boven de boschrijke bergen statig in de lucht verheffen. Toen ik het geluid der klokken weder hoorde, en de verkwikkende lucht van mijnen geboortegrond weder mocht inademen, zoo sloot de goede Savoijaard zijn verhaal, werd mij het gemoed zoo vol, dat ik mijne vreugde door luide kreten moest lucht geven, want de gedachte nu spoedig tot u te kunnen zeggen»Zie hier ben ik terug met het zilvertuig en de mij toevertrouwde schatten," bracht mij in zulk eene verruk king, dat ik wel zoude gewenscht hebben, dat de muildieren vleugelen hadden. Tranen parelden in de oogen van den getrouwen dienaar, en met ter nedergebogen hoofd, gaf hij zich alle moeite, om niet in een overluid geween los te barsten. Werdt vervelgd.) NIEUWE I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1