Dagblad voor Schiedam en Omstreken. D getrouwe Savoijaard. 20ste Jaar<r. Vrijdag 27 Augustus 1897. [No. 5878. bureau "ggofersfraaf 50. e ^egemeen overzicht. PRIJS TAN DIT BLAD: ^'°or Schiedam per 3 maanden franco ner post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers - 0fFlCIEELE BERICHTEN. ^U|,geravondschool te Schiedam. Üie lnnmelding van nieuwe leerlingen, do0r stens 12 jaar oud moeten zijn, kan .U(^ers °f voogden geschieden op Woens- 6 1 September 1897, des avonds tusschen &Ur» uur in het gebouw der Hoogere serschool. opt,61 loelatings-eiamen wordt gehouden d(i8 °n,lerdag 2 September daaropvolgende, av°nds 7 uur. De Directeur der Burgeravondschool, J. A. HINGMAN. bpenbare Aanbesteding. 4o2P Donderdag 9 September a.s. zal ophalen van asch en vuilnis en 'et Uitbaggeren van Havens en Grach- 11 binnen de gemeente Schiedam, "iet bijkomende Werken. hestek is tegen betaling van f 0.50, tpli plattegrond van de stad tegen be- veru8. v*n fl.— ter gemeente-secretarie Hot Üghaar. Deze stukken alsmede een )>ei.a van aanwijzing liggen ter inzage aan Bureau der gemeentewerken. ^Qvineester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 2G Augustus '97. President Faure in Rusland. (j president der Fransche republiek weet hem opgelegde taak bij de Russische .^"den uitnemend te volbrengen. Eer- 4'Ste''en begon hij den dag met een bezoek de graven der keizerlijke familie in de der Peter en Paul vesting. Op het at van Alexander III legde hij den mede gebrachte gouden olijltak myrtentak heet het thans neder en.had er een wijle. Nadat hij vervolgens den eersten steen had gelegd, voor den nieuwen vleugel van het gebouw der Fransche weldadigheidsvereeni- ging, bezocht hij het huisje van Tsaar Peter, waar hij den Tsaar ontmoette, die met hem naar de eerste steenlegging der Trotsky- brug reed. Faure gaf den eersten, Nicolai den tweeden hamerslag aan deze Newa- brug, die door de Fransche Societé de Con struction des Batignolles werd gebouwd. In het winterpaleis ontving de President vervolgens het corps diplomatique, alsmede deputaties van den adel en den gemeente raad, die hem brood en zout, heiligebeeldjes, adressen en albums aanbood. Daarna reed hij, door Kozakken geëscorteerd, naar het gebouw der Fransche ambassade, waar hij een deputatie der te St. Petersburg ver blijvende Franschen ontving, om ten slotte weder in het paleis ten hove te dineeren. Gisteren woonde de President de groots wapenschouwing bij die ter zijner eer te Krasnoje Selo werd gehouden. Aan het ontbijt dat te dezer gelegenheid plaats had, stelde president Faure een dronk in, waarin hij opnieuw de oprechte verzekering gaf van de innige vriendschap van het Fransche leger voor het Russische, alsook van zijn bewondering voor het Russische leger. Uit de verte juicht het Fransche leger het Russische toe, zeide Fauie, in deze plechtige dagen druk ik het gevoel uit van weder- zijdsch vertrouwen en wapenbroederschap. De Tsaar antwoorddeIk hef mijn glas op ter eere van onze kameraden van het dappere Fransche leger, dat ik de gelegenheid gehad heb te bewonderen bij Chalons en ik teken mij gelukkig, de waardige verte genwoordigers van dat leger hier te zien. Bij het gala-diner ter eere var; de Fransche marine-officieren gisteren te Peterhof ge houden, heeft de Tsaar een dronk ingesteld op den bloei van de schoone Fransche vloot, welker glanzenden aanblik een reeks van Feuilleton. Bene familie-geschiedenis uit de Fransche omwenteling, in het laatst der zeventiende eeuw. 9) n Dumas nam dit schrijven van den jongen ^.cfor als een verzoekschrift aan, en daar ,)j' fioor de strengste nauwgezetheid van v dagen bestuurd werd, wilde hij den I "Soeker, die volgens zijne meening het moede was, niet tot den volgenden °ü?en doen wachten. pij sloeg daarom dadelijk handen aan werk, en bevond zich reeds een half i r "a de ontvangst van Hector's brief, ten [S® van Fouquier-Tinvilie. aa i Ze Foubuier-Tinville was toen de hoofd- oklager; even als de vogel in de lucht de visch in het water zijn element vindt, leefden deze het liefst in den noodlot- onvergetelijke indrukken bij den Tsaar had achtergelaten tijdens zijn verblijf in Frankrijk. Faure dronk op de Russische marine en sprak zijn oprechte vreugde uit, de verte genwoordigers van twee zeemachten opnieuw broederlijk vereenigd en in dezelfde opwel ling van wederzijdsehe toenadering bij elkaar aangesloten te zien. De jongste aanslagen in de hoofstad van Turkije zijn nog het onderwerp van een ernstig onderzoek. Bij een huiszoeking in Pera heeft de Turksche politie weder twee bommen ontdekt. Twee Armeniërs werden in hechtenis genomenzij bekenden deel uit te maken van de Trotsjak-partij. In alle Armenische kerken is een herder lijken brief van den patriark voorgelezen, waarin de aanslagen van den laatsten tijd sterk worden veroordeeld en de Armeniërs tot kalmte aangemaand. Het Central News bericht dat voor het gebouw van het Italiaansche gezantschap te Constantinopel twee vrouwen zijn gevat, van wie de eene een brief bij zich had, voorzien van het zegel van de Hintsjab- commissie, en gericht aan de gezanten van Italë en Engeland. Hierin werd medege deeld, dat de aanslag van verleden Woensdag het werk is van de jong-Turksche en niet van de Armenische partij. De politie had Armeniërs in hechtenis genomen, van wie zij wist dat zij onschuldig waren. Het schrijven dreigt met groote moordpartijen, wanneer de gezanten de Armeniërs niet beschermen. De vredesonderhandelingen hebben in den laatsten tijd het doode punt bereikt. Vol gers een bericht uit Rome is de stand deze Alle mogendheden zijn het eens over de eerste zes artikelen der vredesonderhande lingen, met inbegrip van het tweede artikel, hetwelk voorziet in de internationale com missie van toezicht op de Grieksche finan ciën- Turkije vreest evenwel, dat Grieken land nalatig zal blijven in het betalen der gansche oorlogsschatting en verlangt daarom tigen dampkring der voortdurende aan klachten, die het voor recht en waarheid kloppende hart moest doen verstijven. Had men zijnen wil gevolgd, zoo zouden de doodvonnissen zijn uitgesproken zonder den beschuldigden een verhoor toe te staan. Nauwelijks bevond zich Dumas bij zijnen vriend, of hij stelde hem den brief van Hector ter hand, zeggendeWees zoo vriendelijk dit biljet, hetwelk men mij daar zoo even gebracht heeft, in te zien, en mij te zeggen, wat daarop te antwoorden, want gij kent op dit punt mijne nauwgezetheid. Het woord «nauwgezetheid" werd door hem op eenen spottenden toon uitgesproken. Nauwelijks had Fouquier-Tinvilie het biljet gelezen, of hij zeide, met de uit drukking van een huivering inboezemend gelaatvriend Dumas, die mijnheer schijnt bijzoadere haast te hebben ik acht het mijn plicht, zoo spoedig mogelijk zijn ver langen te bevredigen. Juist naar mijn hart gesproken, hernam Dumas, en eenen blik van tevredenheid op zijnen vriend werpende, vertrok hij, zich verontschuldigende, dat dringende bezig heden hem riepen. Tengevolge van dit gesprek stond Hector het recht, Larissa en Volo bezet te houden tot het verschuldigde bedrag voldaan zal zijn. Engeland heeft zich tegen dezen eisch verzet, uit vrees, dat deze toestemming ge makkelijk kon verdraaid worden tot een diplomatieke goedkeuring der Turksche bezetting van Thessalie gedurende zulk een langdurige periode, dat zulk zou gelijk staan met een voortdurende bezetting. Zoo iets zou, zegt Engeland, geheel in strijd zijn met de grondslagen van het Europeesch concert. Lord Salisbury heeft daarom voorgesteld. Grieken land te vragen in welken vorm zij een financiëele contifile zou dulden en op welke inkomsten zij kan steunen, om aan haar verplichtingen te voldoen. De ontruiming van Thessalië zou dan ge regeld kunnen worden overeenkomstig het antwoord, dat van Griekenlend zou worden ontvangen. Zoo thans de zaken. Daar blijkt uit, dat Lord Salisbury niet beslist is tegen een financiëele commissie. De Duitsche bladen beweren evenwel, dat zulks wel het geval is, en nu de diplomaten gedwongen rust nemen, maken da verschillende bladen van deze gelegenheid gebruik om de zaak onder elkaar uit te maken en elkaar enkele onaangenaamheden te zeggen. De Engelsche gezant te Constantinopel moet van zijne regeering bevel hebben ont vangen om de voorstellen van Turkije be treffende de ontruiming van Thessalië aan te nemen, mits Griekenland een financiëele contrèle aanneemt. Uit Athene wordt gemeld, dat de aldaar gevestigde gezanten van Frankrijk, Rusland en Engeland aan hun regeeringen te kennen hebben gegeven, dat Griekenland niet meer dan 2 millioen Turksche ponden als oorlogs schatting kan betalen. Een dezer mogenheden moet reeds ver klaard hebben, dat zij het volkomen met deze zienswijze eens zijn. In den Volksraad van Transvaal zeide president Kruger eergisteren in antwoord twee uren later voor de gruwzame recht bank. Meer dan een veertigtal slachtoffers, die Hector nimmer in zijn leven gezien had, waren met hem tegenwoordig en mede beschuldigd tegen het leven van Collot d'Herbois te hebben zamengezworen. Het vonnis des doods werd over allen uitge sproken men trok hun roode hemden aan, en alle verder uitstel vermijdende, voerde men hen naar het schavot, hetwelk op de Place de la Concorde was opgericht. Op dien noodlottigen dag verzocht de scherprechter om eene buitengewone toelage, alzoo hij een zwaar werk verricht had. Fouquier echter zeide, toen hij zich ter ruste nedervleide, en de nacht het tooneel der gruwelen met zijn zwarten sluijer be dekte: «Dat was voor mij geen verloren dag 1" Gedurende deze bloedige gebeurtenissen te Parijs, begaf zich wekelijks een oud man van het slot Piessis naar Provence; hij nam aldaar gewoonlijk zijnen intrek in een en hetzelfde koffiehuis. Zonder een woord te spreken, zette hij zich neder, en vroeg om de Moniteur. Het eerst zag hij naar de kolom, waarin de berichten omtrent de vonnissen, door de rechtbank geveld, werden medegedeeld. Met de grootste be langstelling doorliep hij de lijst der ver oordeelden, als ware hij bevreesd er den naam van een zijner bekenden te zullen aantreffen, en eerst dan, wanneer zulks het geval niet was, ging hij rustig met lezen voort. Ja, even als ware hem een pak van het hart gevallen, ademde hij dan weder vrijer, en na nog eenige oogenblikken te hebben uitgerust, keerde hij vervolgens naar het slot Piessis terug. Deze man was niemand anders dan Peter Leguay, de getrouwe bediende van de familie van Fleury. Op zekeren dag begaf hij zich wederom naar Provence. Nauwelijks in het gewone koffiehuis aangekomen, ot hij nam de Moni teur in handen, en doorliep met angstige blikken het verslag der veroordeelden. Twee malen hoorde men hem eenen luiden kreet slaken, de eene met smart en verbazing, de andere met diepgevoelde blijdschap. De reden van deze zoo tegenstrijdige gewaar wordingen was het vernemen van den dood van zijnen jeugdigen gebieder, den graaf Hector van Fleury, en de vrijverklaring der hertogin, zijne eaele weldoenster. Wordt vervólgd.) NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT IW BURGEMEESTER en wethouders van Vo] ^ï>Am, openbaar worden aanbesteed, R®ns bestek no. 45.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1