Dagblad voor Schiedam en Omstreken. l$uraut ^Jofersfraaf 50. Aan Hare Majesteit WILHELMINA, Koiiniii Ier MerMen, Prinses van Oranje-taan, enz. enz. enz. TURELLI. 39ste Jaarsr. Binsdag 31 Augustus 1897. No. 5881. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 franco per post door geheel Nederland -2. Afzonderlijke Nommers - 0-05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 31 AUGUSTUS 1897. Daar bloeit een bloem in Holland's tuin Met liefelijke geuren, Beschaduwd door de Oranjevaan En Neêrlands fiere kleuren. Daar bloeit een bloem in Holland's tuin, Het sieraad van die gaarde, Het dier kleinood van Neerland's volk, Een bloem van hooge waarde. Daar bloeit een bloem in Holland's tuin En ieder dorp en stede, En grijs en jong, van geestdrift vol, Wijdt voor die bloem zijn bede. En niet vergeefs Door God beschermd Zal onze bloem steeds groeien Door liefde en dankbre zorg van 't volk Zal onze bloem steeds bloeien Oranje-bloem uit Holland's tuin, Gevierde Koninginne, U blijft ons hart, U onze beê, Verjarende Vorstinne S. S. ALGEMEEN ene épisode uit den eersten Kruistocht. Men weet, dat in de twaalfde eeuw de fristenen, door eenen heiligen ijver be- le'd, het stoute besluit namen zich te ver enigen, ten einde Palestina te veroveren, den smaad, welke sedert langen tijd °or de ongeloovigen het heilige graf werd ingedaan, in hun bloed af te wasschen. be standaard des kruises werd geplant, 6(1 de kinderen van den alleen waren God ^haarden zich in tallooze menigte onder vaandel. Hun oogmerk werd weldra in Azië bekend, en sultan Saladin, opperge- l*der over Egypte, maakte zich gereed tot e®nen krachtigen tegenstand. Hij vergenoegde zich niet alleen met clo°r het gansche rijk troepen te doen OVERZICHT. 30 Augustus '97. lichten, maar hij wilde zich met eigene oogen vergewissen van den macht, die de christenen tegen hem konden oversteken, en dewijl hij eerst twee jaren daarna kon worden aangevallen vertrok hij, als een koopman verkleed, uit Babijlonië (1), slechts vergezeld door vier zijner vertrouwelingen en een paar bedienden, met het doel om Duitschland en Italië te bezoeken. Hij scheepte zich in te Alexandrië, landde te Venetië, bezocht vervolgens Rome, Napels en geheel Lombardije, zich overal uitgevende voor een koopman van het eiland Cyprus. Op zekeren dag, dat hij van Milaan naar Pavia toog, was hij met zijn gezelschap verdwaaldhij ontmoeljg eenen edelman van Istria, Antonius TuMli genaamddeze was op de jacht niet ver van zijn buiten goed, hoewel zijne woonplaats Pavia was. Turelli was een van die eenvoudige menschen uit den ouden tijd, die het met God en hunnen evenmensch oprecht meenen. Hij De ministerraad in Frankrijk heeft beslist, dat althans op het oogenblik geen rede aanwezig is om de invoerrechten op graan te wijzigen. Besloten werd echter in de volgende zitting, die 1 September in net Elysee zai plaats hebben, nogmaals de vraag der graanrechten ter sprake te brengen. Groot is de jubel der Fransche pers over het eindelijk te constateeren feit der Fransch-Russische alliantie-, maar toch is die vreugde niet geheel algemeen en onver deeld. Sommigen leggen den nadruk minder op nations amies et alliées, dan op de woor den droit, justice et équité, d. i.minder op het verbonden" zijn der twee vbevriende volken", dan wel op het gemeenschappelijk streven naar de idealen van >recht, gerecht heid en billijkheid"; de Rappel meent daarom dat nu eindelijk ook aan Elzas- Lotharingen recht" geschieden zal maar de Petit Paris is geschrokken van het woord wereldvrede" en zegtadieu revanche, wij hebben slechts een alliantie voor den vrede 1". Figaro, Gaulois en soortgelijke brengen hulde aan de regeering, vooral aan Faure en Hanotauxmaar de socialistische pers eischt overlegging van het vtractaat" en ïiratificatie door de gekozenen des volks". Gelijk de populariteit van den heer Carnot toenam, toen hij »RusIand omhelsde" groeit blijkbaar nu ook de populariteit van den heer Faure. Hij zal Dinsdag, zegt een telegram uit Parijs, met groot troepen- vertoon aan het Noorderstation ontvangen worden. Aanplakbiljetten, medailjes en bus ten verkondigen reeds zijn eer. Zelfs moet reeds het voorstel gedaan zijn om van den 26n Augustus een feestdag te maken Tot opvolger van wijlen Costa is in Italië tot minister van justitie benoemd de senator Canonica, bekend door zijn houding in het geval van de Doelwijk. Volgens een bericht "uit Rome aan de kende geene andere bezigheden, dan zijne plichten, en het onschuldig vermaak der jacht. Hij had eene echtgenoot, die zijner ten volle waardig waszij was schoon en deugdzaaam zonder het te wetenzij be minde God boven alles en haren echtgenoot en kinderen meer dan haar zelve. Saladin, Turelli in het oog krijgende, na derde hem vertrouwelijk en vroeg hem in het Latijn den weg naar Pavia. Onze edel man, ziende dat zij vreemdelingen waren, was zeer verheugd een gelegenheid te vin- üen, om de gastvrijheid jegens hen te kunnen uitoefenen; hij antwoordde den sultan, dat de plaats zijner bestemming nog ver af was. dat de nacht naderde, dat eene bende roe vers sedert eenigen tijd de wegen onveilig maaktehij noodigde hem vervolgens uit tafel en bed gedurende dezen nacht bij hem voor lief te nemen. De sultan bedankte hem beleefdelijk, doch weigerde zijn vriendelijk aanbod, zeggende, dat hij zich of naar Pavia, of naar de naast bijzijnde herberg wilde begeven. Toen Turelli dit hoorde, zeide hij Welnu, dan zal ik u eener. gids medegevenhij beval daarop in stilte aan zijnen knecht, de vreemdelingen een omweg te doen maken, en ze daarna in zijn huis Pol. Korr. kan men, ofschoon de minister raad hierover nog geen besluit heeft geno men, als zeker aannemen, dat de Italiaansche regeering de door den negus Menelik voor gestelde grenslijn voor de provincie Erythrea zal aannemen, of in ieder geval slechts geringe wijziging zal verlangen. Italië zal echter als voorwaarde stellen, dat de Ne gus waarborgen geve voor de bescherming van leven en bezit der bevolking welke het gebied tusschen de nieuwe en oude grens van Erythrea gelegen, bewoont. Waarschijn lijk zal majoor Nerazzini zich in September weder naar Sjoa begeven ter definitieve vaststelling der overeenkomst. Overigens zijn er geen kwestiën tusschen Italië en Ahyssinië meer aanhangig. De grootte der schadevergoeding aan den Negus voor de verpleging der Italiaansche gevange nen is reeds sedert lang vastgesteld op negen millioen lire. In de jongste zitting van den minister raad in Turkije is besloten een nota te zenden aan de ambassadeurs wegens de vertraging in de vredesonderhandelingen. In deze nota zou de vaststelling van een onherroepelijk tijdstip voor de teekening van het verdrag verlangd worden. Ook zal de Porte de aandacht der mogend heden vestigen op het voortduren der re- geeringloosheid.op Creta, verlangd zal worden, dat de mogendheden hun schepen en troepen van Creta terugroepen en een gemengde commissie, waarvan ook Turksche beambten deel zouden uitmaken, belast zal worden met het bestuur van het eiland. Indien het waar is, dat Rusland en Frank rijk in zake de vredes-preliminairen thans geheel en al een lijn trekken met Duitsch land, en dus ook de internationale controle over Griekenlands inkomsten aan Duitsche fondsenhouder willen laten ten goede komen, dan staat Engeland feitelijk alleen tegen over Tweebond en Driebond. Wel heeft lord Salisbury reeds zoover toegegeven,dat hij Griekeland wil doen vragen om een op- te brengen. Hij zelf begaf zich terstond derwaarts en bracht alles in gereedheid, om hen wel te ontvangen. De knecht bracht het bevel zijns meesters ten uitvoer. Saladin en zijn gevolg waren zeer verwonderd, toen zij in het huis, hetwelk zij voor een herberg hadden aangezien, door Turelli werden ver welkomd. De sultan en zijn gezelschap lie ten het zich nu welgevallen. Turelli, die wel zag, dat zij geene kooplieden waren, maar onbekend wilden blijven, vroeg hun dan ook slechts, of hij Hun in een of ander van dienst konde zijn, er bijvoegende, dat hij den volgenden dag te Pavia moest zijn, en dat hij hun daAr een logement zou aan wijzen, waar zij beter op hun gemak zouden zijn dan bij hem. Na het avond-eten begaf ieder zich naar het hem aangewezen vertrek. Intusschen zond Turelli, wiens gedachten en handelingen door eene aigoede Voorzienigheid bestuurd werden, eenen knecht naar Pavia, met het verzoek aan zijne echtgenoote om eenen kostbaren maaltijd te bereiden en den adel der stad uit te nooaigen, omdat hij dien dag met eenigen zijner vrienden haar een bezoek zou komen brengen. [Wordt vervolgd.j NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT BIJ DE GRATIE GODS, (1) Dit Babylonië, hetwelk in Egypte ligt en door eenigen gehouden wordt voor Heliopolis, door anderen voor het oade Cairo, moet men niet verwarren met het vermaarde Babel aan den Euphraat, welka muren eenen omkring hadden van vijftien nren gaans. (ZieDictionnaire universaltome I, p. 1233.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1