gave van alle inkomsten en tevens toe stemming voor een controle, maar dit is nog niet geheel wat Duitschland verlangt. Lord Salisbury heeft nu voorgesteld dat drie groote Mogendheden Engeland, Frank rijk en Rusland zich borg zullen stellen voor Griekenland. Deze Mogendheden zouden dan de garantie voor een leuning ter betaling der oorlogsschatting op zich nemen en over de inkomsten die voor dienst van deze leenins aangewezen worden toezicht uitoefenen (dus buiten Duitschland om Volgens nader bericht uit Constantinopel werd het voorstel der Engelsche regeering omtrent de garantie eener Grieksche indem- niteitsleening, onder controle van drie der groote mogendheden door de andere mogend heden verworpen. Den 17n September beginnen de feestelijk heden voor het jubileum van den koning van Zweden die 25 jaar geregeerd heeft. Zij zuilen vijf dagen duren en besloten worden, met een groot Noorsch Zangersfeest waaraan een koor van meer 1000 personen zal deelnemen. Grootsche plannen worden ontworpen. 'sAvonds zal Stockholm grandioos geïllumineerd worden. Behalve de leden der Deensche konings familie hebben zich reeds de volgende hooge gasten aangemeld de erfgroothertog van Baden en die van Luxemburg met hunne gemalinnen, prins Frederik Leopold van Pruisen als vertegenwoordiger van keizer Wilhelm, prins Christiaan van Sleeswijk Holstein als vertegenwoordiger van koningin Victoria en prins Chisa als vertegenwoordiger van den koning van Siam. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 30 Augustus 1897. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Voor de verkiezing van een lid van den Centralen Raad werden gisteren in de af deeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond uitgebracht 463 stemmen, waar van 17 van onwaarde, aldus 446 geldige stemmen. Er werden uitgebracht op de gestelde candidaten de heeren W. Blok 76, A. Dirks 60, N. J. Elgers 43, T. de Graaf 85, P. A. J. Juffermans 86 en J. Th. Melchers 96 stemmen, zoodat gekozen is de heer J. Th. Melchers. Heden, aan den vooravond van den ver jaardag van H. M. de Koningin, hebben wij reeds met genoegen in verschillende win kels feest-étalages opgemerkt. Daartoe uitgenoodigd, namen wij een kijkje bij de firma Gebr. Kalse, waar de feest-étalage nog niet geheel gereed was, maar reeds deed zien, dat de uitstalling van verschillende artikelen, op het feest betrekking hebbende, te midden van de versiering met groen, vooral in den avond, bij de feestelijke gasverlichting een uitne- menden indruk zal maken. Gok de feest-étalage van de portretten der verjarende Koningin te midden van groen en nationaal dundoek in den winkel kast van de firma Wenk BirkhofT trekt bijzonder de aandacht. In de winkelkast van den heer Henri Rebers vertoonen zich eveneens de natio nale kleuren in verschillende artikelen voor het komend feest. Voor de groote feesten in het volgend jaar te vieren, vormen zichte dezer stede steeds meer buurtcommissiën. De bewoners van de Hoogstraat alhier hebben zich tot een commissie gevormd voor de aanstaande kroningsfeesten. Een lid dier commissie stelde terstond honderd gulden beschikbaar. De heer .1. H. C. van Waart heeft zijn lokaal voor alle te dezer stede bestaande comité's gratis beschikbaar gesteld voor hunne vergaderingen. Ook onder de bewoners van de Raam heeft zich een comité gevormd om die straat bij de aanstaande kroningsfeesten te versieren. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 166 schepen, waarvan 11 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 162, voor Schiedam 4 en Vlaardingen 2. In hetzelfde tijdperk van 1896 kwamen binnen 105 schepen, waarvan 5 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 105. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 241, metende 285.288 netto register ton, meer dan tot op gelijken datum in 1896. Ook door het gemeentebestuur van Vlaar dingen is adhaesie betuigd aan het door den raad der gemeente Marken tot H. M. de Koningin Regentes gericht adres, betref fende eene telefonische verbinding van het eiland Marken met den vasten wal. De in 't vooruitzicht gestelde lezing van den heer O. J. H. graaf van Limburg Stirum te Kethel zal gehouden worden in het gebouw der Christelijke J ongelingsvereeniging aldaar op morgen (Dinsdag). Te Overschie hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag kwaadwilligen de met groen en oranjewimpels versierde palen, die aan den ingang van het terrein der remise van de Rotterdamsche Tramweg maatschappij stonden, uit den grond ge haald en op het terrein nedergelegd. De wimpels zijn op een afstand terruggevonden Het Nederlandsch comité van organisatie van het Delftsch Internationaal coöperatief congres, heeft besloten, in het belang van coöperatieve vereenigingen, die monsters, modellen, tabellarische overzichten, druk werken enz., onder de aandacht van de congresleden wenschen te brengen, voor dit doel gratis lokaliteiten beschikbaar te stellen. Voor Hollandsche cooperative vereenigin gen, die verbinding zoeken met het buitenland, inzonderheid met de coöperatieve verbruiks- eenigingen, is deze maatregel van gewicht. In de tapperij van den heer Z. op de groote markt te Delft werd Donderdag-avond ter gelegenheid van de kermis hevig ge vochten toen de echtgenoote van Z. de twistenden wilde scheiden verwondde een hunner haar met een mes zoo hevig, dat de vrouw bewusteloos in elkaar zonk. De arm van den pols tot boven den elle boog werd geheel opengesneden. Onmiddelijk werd geneeskundige hulp verleend, terwijl de dader wist te ontsnap pen. Deze zal echter zijn straf niet ontloo- pen, daar hij bekend is, en door de politie reeds zijn signalement telegrafisch is opge geven. De toestand van de verwonde is vrjj gunstig. Sport. De Leidsche Wielrijders-vereeniging All Right had voor Zondag uitgeschrevenlo. 25 K. M. wegwedstrijd, amateurs 2o. 25 K. M. wegwedstrijd, prossessenals, en K. M. wegwedstrijd, handicap ('ft('en Right.) werd In den wedstrijd bedoeld sub. 1 f de le prijs, gouden medailje, behaal onzen stadgenoot den heer Th. Offerrnanj|jl,st met een rijtijd van 41 m. 25 seconde" aankomende was. In den wedstrijd sub. 2 won de lep f 40, de heer J. N. van der Knoop te dingen, rijtijd 42 m. 7»/6 sec. -jf, In den wedstrijd sub. 3 werd de le P verguld zilveren medailje, door den J. W. Koolsbergen, van Leiden, met een van 31 m. 51/a sec. behaald. PROGRAMMA van de Matinée Woensdag 1 Septernb# gelegenheid van de "l y, van het nieuwe GytnnaSl a, door het muziekkorps P' Schutterij in den tuin alhier te geven Eerste Afdeeling. 1. Gymnasium-Mars, Verhallen. dragen aan den Rector en de Leerare" het Gymnasium)).2 Ouverture »Zur »v des Hauses", Kêler Béla. 3. Rose" dem Süden. Walzer, J. StraussQjh Grande Fantaisie de l'Opéra »Faust Gounod. TweedeAfdeeling- 5. Feestmarsch, (arr. T. S. Ogier»t Brandts Buys. 6. Ouverture vNoi'" Bellini. 7. Twee Fragmenten u'1 muziek tot het Treurspel «Koning Oedip (arr. Verhallen), Jhr. J. C. M.v. RienlS rl, a. »Moge ik rein en heilig wezen' i( ton-solo, voor te dragen door der. H. v. Gent). b. Slotkoor. ïPrijst eerst Hem". 8. Fantaisie vla Mascotte", E. BINNENLAND. Door H. M. de Koningin-Regentes «s aap de Vereeniging tot Ziekenverpleging te t bereidwillig vergunning verleend op Domein aan de Pekinglaan een verplee°^ richting te bouwen, terwijl bovendien H- den benoodigden grond gratis heeft afgest De Vorst en Vorstin van Waldeck Zaterdag-ochtend te negen uren van het naar Arolsen teruggekeerd. u t b o° Op 31 Augustus zal ten paleize nel ter eere van den verjaardag van H. Koniigin, een gala-diner gegeven wol waaraan genoodigd zijnde min's hoofden der departementen, de voort' der beide Kamersde vice-president den Raad van Statede voorzitter van voogdijraadde directeur van Hf- kabinet en het civiele en militaire huis Hare Majesteiten. De termijn, binr.en welken recla1" tegen aanslagen in de personeele belas kunnen worden ingebracht, is bepaal zes weken na de afkondiging van kohier. Onder de oude wet was termijn drie maanden. Naar men t neemt, zal evenwel de administratie t dit jaar zoo erg nauw niet nemen, orïl het het eerste jaar onder de nieuwe is, en zullen nog als geldig worden schouwd de reclames, die binnen maanden na de afkondiging van het kon inkomen. De Koninginnen te Arnhem. Zaterdag 11. brachten HH. MM. de K°n'^, innen het aangekondigde bezoek aan A hem. Reeds meermalen hadden de innen Gelderlands schoone hoofdstad bezo maar ditmaal zou het bezoek een offic'e karakter dragen. Overal waren rijke versieringen aan' bracht. Guirlandes slingerden in kwist'o overvloed; eerepoorten van allerlei afme waren op verschillende plaatsen opger'c Op den bepaalden tijd reden de bezoeksters, van het Loo komende, met e extra-trein het station binnen, waai ontvangen werden door leden van Gedep - O De opmerking dat met het oog op belangrijke mede- deelingen aller opkomst ter vergadering dringend ge- wenscht was, deed Zondag de leden in grooten getale naar den OSicierentnin opgaan, zoodat de groote zaal geheel bezet was. D» president, de heer C. Willeman, opende de ver gadering als gewoonlijk met gebed, waarna het Har monie-orkest deze vergadering aan den vooravond van deo Koninginnedag, met de uitvoering van het onde Wilhelmus en bet Volkslied inleidde. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat van het Cen traal Bestuur een schrijven was ontvangen, waarin ook de hulp dezer afdeeling werd gevraagd voor de Bondsbroeders te Leiden, die door den bekenden brand aldaar broodeloos zijn geworden, en de toekomst met zorg tegemoet gaan, nu de laatste uitkeering vanwege de maatschappij heeft plaats gehad. Namens het af- doelingsbcstuur stelde de Voorzitter voor in deze vergadering een collecte voor de Leidsche Bondsbroe ders te houden door daartoe het busje van „hulp in nood" te doen rondgaan. Vervolgens werden de notulen doer den eeraten secretaris, den heer J. H. Blem, gelezen en onder applaus goedgekeurd, waarbij de Voorzitter de secre- teris voor zijn goede notuleering dankte. Onder het uitvoeren van een paar nummers door het Harmonie-orkest had daarna de stemming plaats voor een afgevaardigde ter centrale vergadering. De president besteeg daarna den katheder. In den loop der week was bij de leden een convocatie-biljet bezorgd, vermeldend dat eenige belangrijke mededee- lingen aan de orde waren. Het was thans den presi dent gegeven, deze mededeelingen te doen. Hij moest mededeelen, dat hij in deze vergadering ontslag neemt als bestuurslid der Bondsafdeeling. Het doet hem leed, dat hij dit ontslag nemen moet. Naar beste weten heeft hij vanaf het begin dat er sprake was hier eene Bondsafdeeling op te richten als lid van het voor- loopig comité medegewerkt, daarna tot lid van het bestuur gekozen, heeft hij steeds de belangen der afdeeling, de belangen der leden, de belangen van den katho lieke werkman bevorderd; het spijt hem dan ook dat hij gedwongen is ontslag te nemen. Wanneer men vijf jaarj gewerkt heelt voor een goede, groote, heilige zaak doet dit zeer. Maar wanneer er gewerkt wordt ten na- deele der afdeeling, wanneer zekere partij niet het be lang van den werkman, maar allerlei zaken die met ie afdeeling niets te hebben maken, op den voorgrond attlt, ziet hij zich daar toegeuoopt; hij kan en mag niet ge- doogen, dat onler zijne leiding de afdeeling minder wordt. Er bestaat van zekeren kant oppositie in het bestuurnu is oppositie niets, als slechts het groote doel in 't oog wordt gehouden, maar waar dat niet gebeurt, waar op de bestuursvergaderingen de algemeene belangen niet kunnen worden behandeld, ziet spr. zich gedwongen ontslag te nemen; zij die willen werken, met bart en ziel de belangen van den Bond willen bevorderen en zich daarin belemmerd zien, verkiezen dan liever heen te gaan. Met den voorzitter nemen dan ook ontslag de heeren J. J. van Hees, A. H. Marrevee, J. H. Blom, C. Gunneweg, J. T. Melchers en M. J. Töns omdat zij met de heeren L. v. d. Toorn en A. De Jong niet kunnen samenwerken. Deze zeker alleszin s belangrijke mededeeling van den Voorzitter gaf aanleiding tot eene breede discussie, die wij hieronder met weglating van geheel persoonlijke opmerkingen eenigszins weergeven. De president, erkennend dat hij nu niet meer het recht had als zoodanig het woord te voeren vroeg in 't belang der vergadering haar als voorzitter te mogen bfijven leiden, wat hem onder applaus en bravo geroep werd toegestaan, waarna hij allereerst het Woord gaf aan den heer De Jong. De heer De Jong protesteerde tegen hetgeen hem vooral in rondgaande lijsten was ten latte gelegd. Vier jaar heeft hij met hart en ziel vooral in de vakafdeeling brandersknechts gewerkt.Bedankt ookdemeerderheid van het bestuur, hij blijft pal staan op het standpunt, dat hij inneemt in de Bondsafdeeling wier belangen hij met opoffering gediend heeft. De heer Van Hees motiveerde het medegaan der meederheid van het beBtuur met den Voorzitter. Waar in de bestuursvergaderingen de belangen van den Volksbond niet op den voorgrond komen, maar zaken van ondergeschikt belang worden voorop gesteld, waarin de beide genoemde heeren den hoofdtoon voeren, meent hij «n de meerderheid zijner medebestuurders met den voorzitter te moeten medegaan. De heer Kuyl betoogde, dat de mannen uit en door het volk gekozen slechts in liefde, vrede en eensgezind heid kunnen besturen en sprak mede namens vele leden een woord van protest tegen de behandeling den voorzitter aangedaan, die de leden steeds door zijn voorbeeld gesteund en door zijn woord aangemoedigd had. De heer Van der Toorn wraakte 't, dat met rond gaande lijsten tegen hem propaganda was gemaakt, on danks het woord van den priester-adviseur, betuigde zijn tevredenheid dat slecht enkelen daarop hadden geteekeud, en verklaarde steeds zijn stem tegen onrecht en onbillijkheid te zullen verheffen, vertrouwend daarin niet alleen te staan. De geestelijke adviseur, niet denkend zoo spoedig in het dispuut te worden gemengd, moest toch opkomen tegeu hetgeen de hter V. d. Toorn gezegd had, als zou hij de handelwijze van bedoelde propagandisten hebben afgekeurdhij heeft nog goed- noch afgekeurd, maar verklaard zich boven de partijen te stellen, de leden kiezen het bestuur en daarop wil hij niet de minste pressie uitoefenen. Wel wil hij verklaren, dat het bestuur niet homogeen zijnde, niet kan samen werken er is in den laatsten tijd daa ook niets in 't belang der afdeeling gebeurd maar een af keuring als door vorige spreker bedoeld, heeft hij, zich boven de partijen stellend, niet uitgesproken. De heer Marrevee motiveerde ook zijnerzijds het heengaan van de meerderheid van het bestuur met de opmerking dat hij onmogelijk met de beide bedoelde heeren kon zitting houden. De omstandigheid, dat ook de heer Van Gcrven de houding van de beide bedoelde bestuursleden uitvoerig veroordeelde, gaf aanleiding tot een persoonlijk debat tus8chen de heereu De Jong en Van Gerven, waarbij beider houding in de arbeiderskwestie besproken werd en waarin ook de heer Hilkhuizen zich mengde die ten slotte een beroep deed op den eenv. adviseur, opdat hij alsnog de tegenstrijdige partijen zoude samenbrengen. Nadat de heer V. d. Toorn nog even het woord had gevoerd, verklaarde de geestelijke adviseur dat hij een vereeniging van de verschillende deelen van het be stuur onmogelijk achtte. Zooals het bestuur nu is samengesteld, kan het onmogelijk langer samenwerken. Hij gelooft dat 't best is, de leden zelf uitspraak doen een motie van vertrouwen iu den eenen kant van het bestuur uitgebracht, zal een motie van wantrouwen zijn voor de andere zijdedaardoor zal het bestuur ge zuiverd wordenmen stake dus het debat. De voorzitter deelde daarna mede, dat het debat was gesloten. Na eenig beraad verklaarde nu de geestelijke advi seur het bestuur geheel te ontbinden; de afdeeling heeft dus geen bestunrhet ontbonden bestuur zal als comité de loopende zaken afdoenin de volgende vergadering zal dan een nieuw bestuur worden gekozen. De voorzitter van het comité zal dus de vergaderiug sluiten. Daarna deelde de voorzitter nog mede, dat aanst. Zondag S Sept. een concours en Zondag 19 September eeu feestavond van wege de schermvereeniging St. Michel, onderafdeeling van de Bondsafdeeling, zal plaats hebben; aanst. Zondagavond 8 ure, de J ongelmgs- vereeniging in de Bovenzaal van het Bondsgebouw zal worden geopend en Woensdag-avond de vakafdeeling houtbewerkers zal vergaderen. Verder deelde hij mede, dat leden voor de afdeeling Oud I'apier zich bij de heeren Waterreus an Blok kunnen aanmelden an candi- dateu voor de bestuurskeuze, door 10 leden te stellen, tot over 14 dagen aan het Bondsgebonw kunnen wer den opgegeven. De vergadering werd daarna, als gewoonlijk, met gebed gesloten. Door het harmonie-orkest »St. Ambrosius" werden behalve de reeds genoemde nummers tijdeus de verga dering nog uitgevoerd Fraternité (marche de pro cession)l van G. Renaud en Brisc de Soir walse van Jos. Kessels, welke nummers blijkbaar met veel genoegen door de vergadering werden gehoord. De collecte met het busje „hnlp in nood" in den loop der vergadering voor de noodlijdende Leidsehe Bonds broeders gehouden, heeft f 13.05 opgebracht. o0j5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2