volgt dat het gerucht alsof de inlandsche soldaten eerst na een wanhopig gevecht van twee uren het fort ontruimd zouden hebben, ongegrond was. Hoogst waarschijn lijk hebben de Afridi's, die het grootste deel van de bezetting vormden, zeer spoedig de poorten van het fort voor hun stam- genooten geopend. De Mullagori en Shil- manisepoys zijn echter met hun geweren ODtsnapt. De opstandelingen werden door priesters aangevoerd. Den 26en zijn de Khaibar Rifles van het garnizoen te Jamnud ontwapend en wegge zonden. Dit geschiedde zonder ongeregeld heden. Dien nacht werd er dikwijls op het kamp geschoten, de opstandelingen naderden soms tot op tien meter, en drie schildwachten werden doodgeschoten. Er worden nu 11,000 man te Kohat bijeen getrokken. Naar schatting zullen 20,000 man noodig zijn om de Afridi's geheel ten onder te brengen. Uit Quetta wordt gemeld, dat nu reeds herhaaldelijk de telegraaf langs den weg naar Balan afgesneden is. Men maakt zich ongerust over het sanatorium Ziaret, waar nog eenige vrouwen en kinderen onbeschermd vertoeven. De ministerraad in Spanje heeft eer gisteren beraadslaagd over de hervormingen, welke op Cuba en de Philippijnen zullen moeten worden ingevoerd. Het voornemen bestaat om het invoeren der hervormingen zooveel mogelijk te be- spoadigen. De minister-president van Griekenland, de heer Ralli, heeft gisteren in de Kamer verklaard, dat de Kamer was bijeengeroe pen tot het toestaan van twee voorloopige maandehjksche credieten en om een besluit te nemen omtrent het terughouden van het overschot van den krentenoogst. De minister president verklaarde, dat het ministerie het vertrouwen der Kamer noodig had, om aan het bewind te kunnen blijven. Betreffende de vredesonderhandelingen kon hij niets mededeelen, maar het rijk moet overtuigd zjjn. dat de vredesvoorwaarden lasten zullen opleggen. De heer Delyannis verklaarde, dat zijn partij niet de aanwezigheid van den vijand op vaderlandschen bodem zou vergeten elke scheuring zou noodlottig zijn, daarom zullen de regeeringsmaatregelen worden goedgekeurd. De stemming zai moeten zijn een absoluut vertrouwen. Bij eerste lezing werd het wetsvoorstel omtrent den krentenoogst aangenomen. De algemeene vergadering op Creta heeft aan de admiraals een brief gezonden, waarin zij verklaart het zelfbestuur aan te nemen, en eischt dat de Turken het eiland zullen verlaten. De ontevredenheid over het besluit van den Volksraad m Transvaal om aan zijne leden jaarlijk- 12ÜU voor reis- en verblijfkosten te geven, neemt toe onder alle partijen. Waarschijolijk zal de Raad op zijn besluit terug komen. Volgens draadbericht uit Pretoria is de runderpest in Mozambique binnengebracht door inboorlingen van Rhodesia. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 31 Augustus 1897. Bij het toenemen Harer jaren en het steeds meer naderen van den dag waarop Zij de teugels van het bewind uit de handen Harer koninklijke moeder zal overnemen, wordt de verjaardag van Neerlands veel geliefde Koningin met steeds grooter opge wektheid gevierd. Ook te dezer stede heeft zich de alge meene geestdrut die de nadering van het Kroning-jaar aankondigt, reeds op welspre kende wijze geopenbaard. Zij deed zich reeds gisteren, aan den vooravond van den natiocialen gedenkdag, kennen door de eigen aardige uiting der algemeene sympathie voor het regeerend Vorstenhuis in de feest- étalages van verschillende winkels, waarbij het oranje en de nationale kleuren den hoofdtoon voerden, ook in de ongewone beweging die reeds vroeg in den avond vooral onder het jonge volkje was op te merken, dat, met oranje getooid, in lange rijen zingend door de stad trok. De officieële viering werd ook ditmaal weder ingeleid met de militaire taptoe, uit gaande van de Groote Markt, die sedert een paar jaren een der meest gewilde nummers van het feestprogram uitmaakt. Het Marktplein bood omstreeks 9 ure een opwekkenden aanblik de talrijke menigte die de muziekanten en fakkeldragers op de Markt omringde, de ramen der omringende huizen dicht met toeschouwers bezet, de breede trappen van het raadhuis gestof feerd met eene bonte menigte, dit alles bood inderdaad een opwekkend schouwspel bij het licht der talrijke fakkels, die even voor het luiden van de avondklok ontstoken werden. Een fantastische aanblik gaf vooral die tallooze menigte, toen zij zich eenige oogenblikken later vertoonde in den gloed der Bengaalsche verlichting die ditmaal van de hoeken van den stadstoren ontstoken werd. Nadat de muziek een paar nummers op het Marktplein had doen hooren, werd voor het raadhuis gedefileerd, waar het achtbaar hoofd der gemeente, burgemeester, Versteeg zich met den wethouder Visser, bevond, waarna de taptoe als gewoonlijk met een tocht door de voornaamste straten der stad werd besloten. Vertoonde zich reeds gisteren-avond bij de militaire taptoe hier en daar het natio naal dundoek, heden-ochtend uitte zich de feestelijke stemming door een algemeenen vlaggentooi. Van de openbare gebouwen, de schepen in de havens en uit de woningen van vele ingezetenen wappert de driekleur, ter eere van Haar, die heden voor de zeven tiende maal verjaart. In het vroege morgenuur klonk weder van het bordes van het raadhuis de stich tende koraalmuziek. De muzikanten der dd. Schutterij daarvoor aangewezen, voerden een viertal nummers uit. 1. Wie schön leuchtet die Morgenstern, 2. Nun danket allen Gott, 3. Wass Gott thut das is wohlgethan, 4. Mein Gott ich danke herzlich Sir, Met blijkbare aandacht en ingenomen heid werd de uitvoering dezer nummers door de vele belangstellenden op het Markt plein gevolgd. Bij tusschenpoozen deed in den loop van den dag het carillonspel van den stadstoren zijne lieflijke tonen hooren. De inspectie heden-middag ten 1 ure over de dd. Schutterij in het Exercitieveld ge houden, werd gecommandeerd door kapitein G. Meijer. De majoor-commandant, de heer G. Visser Bzn., met den kapitein Meijer en de officieren van gezondheid N. F. Elzevier Dom en D. N. Jansen, hield de inspectie, waaronder door het muziekkorps het Wil helmus naar de oude toonzetting werd uit gevierd. Eene talrijke menigte was, als altijd, van dit opwekkend militair schouw spel getuige. Heden-avond wordt de feestelijke dag met muziekuitvoeringen besloten. De staf- muziek der dd. Schutterij geelt ten 6 ure in de Plantage eene uitvoering, terwijl het muziekgezelschap Excelsior ten 8 ure op het bordes van het raadhuis een volkscon cert zal geven, waarbij een uitgebreid pro gram zal worden uitgevoerd. Zoo is aldus deze viering van den Konin ginnedag in onze stad eene waardige voor gangster van die welke, naar wij vertrouwen, het volgend jaar, met buitengewonen luister en groote opgewektheid ter gelegenheid van het Kroningsfeest onzer geëerbiedigde en geliefde Vorstin zal plaats hebben. Aan de leden van den Gemeenteraad is kennis gegeven, dat ten Raadhuize ter inzage is nedergelegd, eene voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor meisjes, waarop geplaatst zijn lo. Mej. A. M. J. Prins, onderwijzeres te Schiedam 2o. Mej. Ch. Ph. J. Koekebakker, onderwij zeres te Haren 3o. Mej. N. L. Voorbeijtel, onderwijzeres te Rhenen. In de raadzitting te houden op Dinsdag den 7n September a. s. zal de benoeming aan de orde woruen gesteld. Gisteren-middag 4£ ure sloeg de vlam in het petroleumstel bij .den mandenmaker Jansen aan den Rotterdamsche dijk alhier, terwijl de vrouw des huizes het brandendende stel met petroleum vulde. Het stel werd met een karpet, dat mede vlam had gevat, naar ouiten geworpen, waarna de vlam spoedig gebluscht was. Jansen heeft daarbij aan de vingers van beide, handen brandwonden bekomen, die, gelukkig, van minder beteekenis zijn. Voor zijn vertrek naar Mill Hill droeg de weleerw. father C. Looman heden-och tend 7 ure in de O.L. Vrouw Visitatiekerk het H. Misoffer op, waarbij ook de eerw. traters Meijer en Jausen, allen van het se minarie Mill Hill tegenwoordig waren. Na het H. Misoffer naderden zijne bloedver wanten tot de H. Tafel des Heeren. Heden-avond vertrekt de weleerw. father Looman, vergezeld van den weleerw. heer Postma, kapelaan der O. L. Vrouw Visita tiekerk, naar Londen (Mill-Hill), vanwaar hij, zooals wij reeds meldden, na verloop van eenigen tijd naar Madras in Engelsch- Indië zal vertrekken. Zooals men weet, zal morgen (Woensdag) middag, bij gelegenheid van de opening van het nieuwe gymnasium, in den tuin der Officieren-Vereemging door de stafmuziek der dd. Schutterij eene matineé worden gegeven (toegankelijk voor de leden van beide atdeelingen), waarbij als eerste num mer zal uitgevoerd worden Gymnasium- marsch van B. A. Verhallen. De nieuwe kapelmeester der dd. Schutterij heeft door de samenstelling van dit toon werk opnieuw van zijne veelzijdige bedre venheid op muzikaal gebied blijk gegeven. Deze marsch zal zeker als feestnummer bij uitnemendheid gaarne door de deelne mers aan het gymnasiumfeest gehoord worden. De firma G. H. van Eek te 's-Gravenhage bezorgde een keurige uitgave van dezen feestmarsch, opgedragen »aan den weledelen zeergeleerden heer Dr. C. J. Vmkesteijn en leeraren van het gymnasium". Zeer eigen aardig is op het titelblad het nieuwe gym nasium met de naaste omgeving voorgesteld. Bij den concierge van het Gymnasium, zijn, naar wij vernemen, exemplaren van dezen Gymnasium-marsch te verkrijgen. Tot de muziekuitvoering, oepedus-muziek, morgen avond tei gelegenheid van de tooneel oorstelling in den Ollicierentuin te geven, zal de Symphonie Vereeniging te dezer stede, bestaande uit 32 executanten, mede werken. De Eerw. Zuster Claudia, hoofd der R. K. scholen aan de Korte Haven alhier, hoopt aanst. Donderdag den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaren in het voormalige Liefdehuis aan de Lange Haven alhier hare werkzaamheid te dezer stede aanving. Alzoo heeft Zuster Claudia een kwart eeuw hare volijverige zorgen aan het katho liek onderwijs te dezer stede gewijd aan belangstelling zal het haar zeker bjj dit vierer.swaardig jubilee niet ontbreken. Het getal van 166 schepen, dat in de vorige week den Nieuwen Waterweg binnen kwam, was het grootste aantal per week in dit jaar. De feestelijkheden welke te Rotterdam zullen plaats hebben ter viering van de Koninginnedag zijn Zondag-avond aangevan gen met een concert en vuurwerk in de Diergaarde waartoe ook aan stadgenooten toegang werd verleend. Ook eenige vorige jaren had een dergelijke feestelijkheid in de Diergaarde plaats. De lage entree van 25 cents bracht toen duizenden en duizende n n de in Rotterdams lustoord bijeen, om a»1 feestelijkheid deel te nemen, doch dat tuin er onder leed, zoowel wat de pa^ soenen als de stoelen en tafels engl®s^e betreft, behoeft wel niet gezegd te wot e Dit jaar stelde het bestuur de entre® n 50 cents, hetgeen van zeer belang1"!) invloed was op het aantal bezoekers, z0° er niet alleen een goede orde heersc maar ook ieder uitstekend kon profitee Of de kas der Diergaarde er wel hij varen is, zal later moeten blijken, doch z®^ is het dat het genot der bezoekers door genomen maatregel zeer verhoogd is- De hulde aan de Koningin in v'ainn)yjt, schrift lokte daverende toejuichingen terwijl ook de vreugdevuren onzer °P rots niet nalieten een schitterend maken. Een weinig meer wind ter ver ving van het rookgordijn had enkele groote stukken overigens wel wat beter hun recht doen komen. De muziek der hoornblazers speelde halve een fraai programma ook de 0 liederen. Door het voorloopig comité voor de nationale tentoonstelling van bakkerij'^ kookkunst te Rotterdam te houden, is circulaire verspreid om tot deelneming °f wekken voor het op te richten waarborgt®0 Het succes ook uit een financieel o o punt dat de beide te Amsterdam houden bakkerij - tentoonstellingen hebben, gevoegd bij de omstandigheid» te Rotterdam, de tweede koopstad °n Rijks, in weerwil van zijn gunstige en gemakkelijke verkeerswegen, nog l>0,.e[ een groote tentoonstelling op industr1® gebied heeft plaats gehad, doen hef v moeden wettigen, dat het welslagen de tentoonstelling niet twijfelachtig za* T ym1 Door den gemeenteveldwachter D. Aalsburg te Overschie is aangehouden^ K., vroeger wonende te Schiebroek, gesignaleerd stond in het Algemeen P011 blad tot het ondergaan van 6 dagen he tenis. Hij is naar het huis van Bevva te Rotterdam overgebracht. Gisteren-morgen 1\ uur heeft een varing plaats gehad in het Schouwg3^ Overschie tusschen een beladen petroleU motorboot »Alfen a. d. Rijn," sehipP^^ Van der Ent Braat, en een der booten den Nieuwen Haagschen Stoombootdie waardoor de stoomboot groote schade kwam. De hoogste stelling der Nieuwe &eC^. Delft, aangebracht tot het doen van stellingen, brak gisteren-voormiddag- 5-tal werklieden storttte van een hoo van ongeveer 35 meter naar beneden. Alleen bekwamen hoofdwonden» opneming van een hunner in het gaS was onmiddelijk noodzakelijk. BINNENLAND. De minister; hoofden der departeirm0^ van Algemeen Bestuur, die heden het gala-diner ten Hove zijn genoo x vertrokken heden-voormiddag met Staatsspoor van 12.22 naar Het Loo. Bij het ter gelegenheid van den ver^et dag van H. M. de Koningin ten pale'ze e Loo te houden gala-diner zal heden stafmuziek van het 5e regiment infan- kapelmeester de heer Van Aken, uit A®1 foort, zich doen hooren. j,et Dezen avond zal »het oude Loo" ,neerd Park geheel door vetpotjes geillu worden, waarvoor er ongeveer 4000 0 d'g ZÜC- jjtef Bij den kleinen vijver in het Park,3 f dit Oude Loo, zal een klein vuurvveik HH. MM. worden afgestoken. iP' van De leden van den raad van bestuu het Koninklijk Instituut van Inge°,e y], met den president, den heer J- ren Conrad aan het hoofd, begaf zich g's 6 naar het Lo», om door de Koning'nne0 tgp

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2