L§ke nadeelen door Turkije en Griekenland geleden tengevolgo van het sleepen der onderhandelingen. De Grieksche regeering slaat met be zorgdheid al deze onderhandelingen gade, en tracht op alle wijzen tot bezuiniging te komen. Hoewel de vrede nog niet gesloten is, gaat de Grieksche regeering voort met afdanken van troepende laatste reserve klas is Zaterdag naar huis gezonden. De Daily Telegraph meldt, dat sir Edgar Vincent op reis is van Parijs naar Rusland in verband met een plan om het geld voor de oorlogsschatting te doen bijeenbrengen door een financieele combinatie, waarmede sir Edgar in betrekking staat. Het Engelsche te Constantinopel geves tigde stationsschip, dat Zondag een tochtje maakte in de zee van Marmora, met den heer Philipp Currie, den Engelschen gezant te Constantinopel aan boord, is vastgeloopen op een zandbank nabij San Stefano. De Sultan heeft den Turkschen autori teiten bevolen, alles te doen om het Engelsche schip, de Imogene, te helpen. Twee stoom schepen der Mahsoussa-maatschappij zijn ter assistentie naar San Stefano vertrokken. Vier sleepbooten hebben getracht het oor logsschip af te brengen, doch vruchteloos. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 September 1897. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren was, behalve de vermelde stuk ken nog ingekomen eene missive van B. en W. houdende aanbieding van het ont werp der gemeente-begrooting voor den dienst 1898, met daarbij behoorende memo rie van toelichting. Het aantal buurten of straten die zich vereenigd hebben met het vooruitzicht op den Kroningsdag is weder vergroot. Het Doelhofje, het hofje van Verboom, het hofje 202 aan den Singel, het hofje van Ritman, die allen zijn reeds aangevangen met het storten van wekelijksche bijdragen. (S- C.) In de zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad op den traditioneelen eersten Dinsdag werden de nieuw ingekomen leden beëedigd, die al aanstonds, nadat de gebrui kelijke benoemingen hadden plaats gehad, over eenige belangrijke onderwerpen te beslissen hadden. Besloten werd verder tot verhuring, over neming en verkoop van diverse perceelen grond tot het verlengen van het hoofdriool in de Linkerrottekadetot gedeeltelijke vernieuwing van het remmingwerk langs de Oosterkade a f 6000tot het toestaan van f 7500 voor uitdieping der Dok haven en paalwerken aldaar, tot aankoop van de huizen aan de Boompjes en tot het verlee- nen van een grooter crediet voor de uit breiding der gasfabriek op Feijenoord. Op het adres van 44 brug- en sluiswachters om verbetertng hunner positie werd afwij zend beechikt. Op de voorstellen tot verwijdering van het ververschingsgebouw van Niessing in het park en tot den bouw van een ander ad f 30.000, op een langs het park te ma ken terras, waarvan de kosten op f50.000 worden begroot, was een amendement in gekomen van den heer Van Vesaum om voor bedoeld ververschingsgebouw geen »ver- gunning" aan te vragen. Na discussie werd dit amendement ver worpen met 32 tegen 6 stemmen en het voorstel van B. en W. aangenomen met 34 tegen 4 stemmen. Zonder discussie werd goedgekeurd het belangrijke voorstel in zake de gedeeltelijke rioleering van Oud-Kralingen. Ingekomen is de gemeente-begrooting sluitende in ontvangst en uitgaaf met 110,722,781,77^. Gp de sigaren-fabriek van de firma B. van der Tak te Rotterdam is gisteren een werkstaking uitgebroken. De sigarenmakers, die het werk staakten, zijn 30 in getal slechts een hunner bleef aan den arbeid, terwijl eveneens al het overige personeel, zooals de sorteerders, de magazijnknechts enz. aan den gang bleven. De voornaamste eisch der stakers is 50% loonsverhooging. De werkzaamheden voor den stoomtram Rotterdam Hoeksche Waard vorderen goed. Met het leggen der rails is men reeds tot in de kom van Oud-Beijerland gevorderd. Na het verlaten van een café ontdekte iemand te Vlaardingen eergisteren-avond dat zijn portemonnaie, inhoudende een be drag van p. m. f 32, hem ontrold was. De politie, die met de zaak in kennis werd gesteld, heeft reeds een persoon in verhoor genomen, echter zonder resultaat. Het onderzoek wordt streng voortgezet. De inrichting van het centraal station fD P.) te Rotterdam voor het perronkaarten- stelsel zal, naar men verneemt, f 10.000 kosten. Te Delft heeft zekere C., voorgevende niet meer in het onderhoud van zijn vrouw en zes kinderen te kunnen voorzien, ontslag genomen als werkman aan de Ned, Oliefa- briek en is met de door hem gestorte gelden voor pensioen (f 300) heimelijk vertrokken. De man verdiende f 13 per week. D In onze Yroedschap. De traditioneele raadszitting op den eersten Dinsdag van September vond meer dan anders een belangstellend publiek, nu er zoovele nieuwe leden hun intrede in onze vroedschap deden. Door den Secretarie begeleid, zagen wij achtereenvolgens, met de drie herkozen raadsleden, onze raadszaal binnentreden de nieuw gekozenen des volks twee nog jeug dige ingezetenen naast een drietal burgers van meer gevorderden leeftijd. Het was een eigenaardig schouwspel hen allen ge schaard te zien om den voorzittersstoel, hen onder plechtige aanroeping van den Naam des Heeren té hooren getuigen ten eerste dat zij om dit lidmaatschap te ver krijgen, aan niemand iets gegeven of be loofd hadden, ten andere dat zij met eer biediging van de Rijkswetten uit al hun vermogen zouden arbeiden ter bevordering van de belangen dezer gemeente. Voorzeker mogen wij erkennen, dat zelfs indien zij het niet zoo plechtig hadden getuigd, hunne medeburgers gelooven, dat zij als mannen van eer onze vroedschap binnentreden, en zich ook overtuigd houden, dat het dezen gekozenen niet aan wils- en werkkracht ter krachtige bevordering van de belangen der gemeente ontbreekt. Zij het hun gegeven, onder algeheele tevreden heid van de zijde hunner medeburgers, vele jaren van onze vroedschap deel uit te maken Nadat de nieuwgekozenen op de reeds vermelde wijze plaats hadden genomen, had verder de vergadering het gewone verloop. De samenstelling der vaste raadscomrnissiën onderging weinig verandering. Alleen de onvermijdelijke vervanging van de uitge treden raadsleden had plaats. In de Com missie voor de Gasfabriek en de Drink waterleiding nam de heer P. C. M. Jansen de plaats in van den heer J. Hoek, Den heer P. Loopuyt werd de plaats toegekend door den heer mr. Poortman in de Com missie voor de Strafverordeningen openge laten. In de Commissie voor de Plaatselijke Belastingen nam de heer dr. B. de Bruijn de plaats in van den heer Hoek, terwijl de heer F. J. Smit, in de plaats van den heer Roelants tot plaatsvervangend lid der Com missie, wanneer zij optreedt als Reclame commissie voor de Inkomstenbelasting werd benoemd. Ter vervanging van den heer Poortman werd in de Commissie van Controle voor de plaatselijke directe belastingen de heer P. Loopuyt gekozen. Over 't geheel namen de beraadslagingen in deze wettelijke zitting een zeer geringe plaats in. Slechts bij het behandelen der gemeente-rekening werd nog eenige belang wekkende discussie gevoerd De heer De Groot vroeg of dit jaar den Raad zou worden gegeven een overzicht van de inkomsten en uitgaven. In de missive door B. en W. in Juli bij den Raad inge diend had de heer De Groot bedoelde mede- deeling niet gevonden. De Voorzitter had niet begrepen, dat het de bedoeling van den raad zou zijn om telken jare een staat van al de inkomsten en uitgaven te ontvangen. Hij acht dit ook niet gewenscht, omdat er verschil van op vatting kan bestaan omtrent de groepeering der cijfers, omtrent hetgeen al of niet tot de buitengewone inkomsten eri uitgaven moet gerekend worden. De heer De Groot erkende, dat hierom trent verschil van opvatting kon bestaan, maar door het overleggen van een volledigen staat, zouden de leden toch een beter inzicht in de rekening krijgen. De heer Nolet meende, dat de heer De Groot bedoelde op te merken, dat het saldo der rekening door B. en W. aangegeven, niet is de zuivere bate van dat dienstjaar, maar het saldo van de rekening met over boeking van de batige saldo's van vorige jarende heer De Groot wenscht dus in staat gesteld te zijn, het zuiver overschot van het dienstjaar der rekening na te gaan. Werd dit bedoeld, dan was hij bereid aan dien wensch te gemoet te komen, zoo verklaarde de Voorzitter. De heer De Groot merkte echter op, dat wat de heer Nolet zeide slechts een gedeelte van zijn vraag betrof, daar hij wel degelijk ook de opgave van alle buitengewone ont vangsten en uitgaven bedoelde. Nadat de heer De Groot verklaard had zijn denkbeeld niet in een voorstel te willen omzetten, werd de rekening goedgekeurd. Bij de behandeling van het verzoek der Stearine kaarsenfabriek Apollo" om ver mindering van den huurprijs voor den ge- vraagden grond, merkte de heer Klein op, dat de Directie gevraagd had tegen den zelfden prijs per cA. grond uit te geven en niet tegen hetzelfde totaal bedrag. De Voorzitter merkte daar tegen op, dat men niet altijd krijgt wat men vraagtde Directie heeft wel gevraagd den huurprijs per cA. te betalen, maar de gemeente raad heeft goedgekeurd een ronde som als huurprijs te bepalen. Na eenige discussie tusschen den Voor zitter en den heer Klein over deze zaak, werd het voorstel van B. en W. tot handhaving van den huurprijs van f 400, met bijna alge- meene stemmen aangenomen alleen de heer Klein stemde tegen de heer Loopuyt bleef buiten stemming. De overeenkomst met de firma Van Deventer heeft ten doel het door ophooging van grond aanwinnen van terrein nabij het Westerhavenhoofd. Daardoor zal allengs bij het doortrekken van den strekdam de kade worden gevormd, die de gemeente zich nog voor het terrein der firma van Deventer heeft voorbehouden. De openbare vergadering werd na de afhandeling van dit voorstel gesloten. BINNENLAND. Ingevolge koninklijke machtiging zijn de heeren M. van Deventer en S. Barends erkend als vicen-consuls van Zweden en Noorwegen, respectievelijk te Schiedam en te Delftzijl. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 10 September 1897 niet plaats hebben. lief De verzameling monsters van de irf Zuid-Afrikaansche Republiek goed gang bare artikelen in den groothandel, bedoeld in de aankondiging in de Staatscourant van 27 Augustus 11., nn. 200, zal gedurende de maand October e. k. te bezichtigen zijn te Rotterdam in het Museum voor Land- en Volkenkunde, Willemskade 25, dagelijks, behalve Donderdag, van 10 uren des voor middags tot 4 uren des namiddags. Gedurende de maand Novomber zal de verzameling ten raadhuize te Helmond worden tentoongesteld en daarna gedurende de maand December e. k. in een der Nederlandsche School voor Nijverheid en Handel te Enschedé. (Stet.) De koning van Siam. Z. M. de Koning van Siam maakte gis teren-ochtend een rijtoer naar Scheveningen en omgeving. Te 10j uur kwamen drie rijtuigen voor het Paleis, bestemd voor Z. M. en diens gevolg, terwijl generaal Van der Velden, de ordonnance - officier graaf Dumonceau, den Koning vergezelden. Z. M. was in politiek. Langs den ouden Scheveningschenweg en de Keizersstraat werd gereden naar den Zeeboulevard en het Kurhaus. De bedrijvigheid aan het strand en het gebouw van het Kurhaus, waarbij stapvoets werd gereden, trokken zeer Z. Ms. aandacht. Over het Gevers Deynootpiein werd naar de stad teruggereden. Gedurende Z. zullen a®" Koninklijk palei gec-i. - ..erewachten wot t opgesteld behalve Donderdag a.s. totn® vertrek te half één naar het buitenla" De Koning van Siam arriveerde g'sterejfl middag te 3.40 (G.t.) met een extra41"^ aan het paleis Het Loo. Op het voor het publibk geheel afgesloten p® was een met tropische planten versie' viljoen opgericht. Hierin had de ontva^t itutë van Z. M. plaats, waarna deze in een rij rij'"6 vier paarden ii la Daumont bespannen naar het Paleis reed. Te 5 uur maakte Z. M., vergezel H. M. de Koningin-Regentes, een door het dorp. w Te 9 uur (Gr.t.) vertrok Z. ld. naar Den Haag. De koning van Siam heeft naar medegebracht een 200-tal koffers, waar° zes van ijzeren banden voorzien. Zij be1^ de geschenken voor de verschillende b peesche vorsten. Daaronder zijn kos' sabels met edelgesteenten versierd e" gouden lemmeten, sigaren-étuis, ^°Up)et vazen, theeserviezen in gedreven goU('.,i,esl robijnen en diamanten bezet, bonbonn'6 candelabres, enz. Onderscheidene leden der Hofho"^, ministers, civiele en militaire autorit' en leden van het corps diplomatique, he het bezoek-register geteekend dat voot prinsen van Siam in het »Hotel des te 's-Gravenhage gereed ligt. De door wet voorgeschreven ting van den eersten Dinsdag in Septfloot was in Den Haag hoofdzakelijk belegd de periodieke benoemingen. j Daar bij de jongste verkiezingen de nagenoeg onveranderd is gebleven, h®3 er weinig of geen mutatiën plaats de tredende wethouder, mr. J. G. S. B®ye werd herkozen. Vooraf waren de herbenoemde leder* het nieuw gekozen lid, de heer Va» Rovaart, beëedigd en geïnstalleerd, de waarnemende voorzitter o. a. herda® den ijver en de onpartijdigheid door afgetreden heer Rietstap steeds aan dag gelegd. Het nieuwe Kamerlid H. van Kol b^ zich metterwoon te 's-Gravenhage gevest'ë Van een bezoek, dat, volgens een bei-1' in het Vad., door HH. MM. de Koningi»0^ ded 21en of 22en dezer zou worden gob1'3".^ aan de alsdan geopende tentoonstelling het Malieveld te 's-Gravenhage, is b'j hoofdbestuur der Hollandsche Maatschap? van Landbouw niets bekend. Door den Commissaris-generaal van Ne^e land voor de in 1900 te Parijs ho"1 wereldtentoonstelling is er nogmaals aandacht op gevestigd, dat ten bureel centrale commissie, Hofspui 6 te's-Grave hage, voor gegadigden kosteloos verkrij£bar zijn de voorwaarden, waarop door het Fr,^ sche tentoonstellingsbestuur vergur)01, wordt verleend tot het stellen van tingen, uitspanning, restaurants, enz. BelaI^ hebbende zullen jwel doen, hunne d®s treffenden opgaven zoo spoedig mogel'Jb te zenden. Voor de uitdeeling van haring en cjj brood te Leiden op 3 October hebben 21 g bij de daartoe zitting houdende com01'3 r, Zaterdag-avond ongeveer 3350 vrou^' aangemeld. Ruim 300 mannen wensche" aanmerking te komen voor bier en ta op gemelden datum. De heer Gerritsen heeft ten twee male in den Amsterdamschen Raad vooïë6^ steld, om uit het Reglement van Ord'3 v°° de Raadszittingen art. 6 te doen verv®1'®"^ Dit artikel schrijft voor, dat elke velg dering geopend wordt met gebed. Ingevolge vroeger genomen besluit va' verschillende vereenigingen in de diana® J n Ijt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2