een afzonderlijk verdrag aan te gaan, Italië evenmin en.de waarschijnlijkheid pleit er voor, dat ook tusschen Oostenrijk en Rusland een geheime overeenkomst bestaat, die echter nog niet aan de openbaarheid is prijsgegeven". De vredesonderhandelingen in de hoofd stad van Turkije staan nog steeds op het doode punt. De ambassadeurs te Constanti- nopel zijn gisteren bijeengekomen, maar daar zij geen bepaalde orders hadden ont vangen ten aanzien van enkele punten, door Duitschland opgeworpen, werd de bijeen komst verdaagd. Dagelijks neemt het aantal Turksche in- valieden die uit Thessalië naar hunne haard steden terugkeeren, toe. De hospitalen te Saloniki en aan de Dardanellen bevatten reeds drie duizend soldaten, die ziek zijn teruggekeerd en honderden, zoo niet duizen- den, zijn naar hun dorpen getrokken zonder een hospitaal bereikt te hebben. Daar, zegt een telegram uit Weenen, het slechte sei zoen reeds is begonnen, zal Turkije genood zaakt zijn het voorbeeld van Griekenland te volgen en een deel harer strijdkrachten naar huis te zenden, wanneer niet spoedig de vrede gesloten wordt. Dit is ook den Mo gendheden zeer goed bekend, en misschien dat zulks haar kan aansporen, voortgang met de onderhandelingen te maken. Uit Volo en verschillende andere plaatsen van Thessalië wordt bericht, dat de Turken geen hindernis in den weg leggen voor het terugkeeren der vluchtelingen. In Volo heerscht groote kalmte. Te Athene wordt verzekerd, dat de blok kade van Creta niet zal worden opgeheven voor de rust op het eiland geheel is hersteld. De Londendsche correspondent van de Birmingham Post meldt als zeker dat de keizer en de keizerin van Rusland in Mei van het volgend jaar voor het voorgenomen bezoek aan Frankrijk, een veertiendaagsch bezoek aan Engeland zullen brengen. De zegsman van uen correspondent, die in de omgeving van den Tsaar heeft verkeerd tijdens diens bezoek aan Schotland, heeft verteld, dat in de hoogste kringen in Rus land in den jougsten tyd een vriendschappe lijke gezindheid jegens Engeland is ont staan, voor een groot deel tengevolge van 's Keizers hoogachting voor koningin Vic toria en zijn genegenheid voor den hertog van York. Het gerucht volgens hetwelk Paul Kruger zich niet meer voor het presidentschap der republiek in Transvaal candidaat zou stellen, js volstrekt valsco. Het aantal van zijn poli tieke aanhangers neemt met den dag toe. Volgens een bericht uit Kaapstad is de financieele toestand te Johannesburg critiek. Er is een openbare meeting bijeengeroepen en de openbare lichamen in de stad dringen er bij de regeem.g op aan, dat zij spoedig maatregelen zal nemen om verbetering in den toestand te brengen. Een voornaam financieel huis, dat groote Duitsche belangen vei tegen woordigt, heeft besloten de werk zaamheden aan de zoogenaamde outside mining properties te staken, daar alle ver dere exploitatie onder de tegenwoordige omstandigheden onraadzaam wordt geacht. Eene ontpioifiiig weUe een vreeseiijke vernieling aanrichtte, had den 8n dezer, volgens j bericht uit Johannesburg, plaats in het dynamiet-magazijn van George Goch, van de Deep Level Mines. Naar schatting zijn er 5 blanken en 25 kaffers gedood. De opstand op Cuba blijkt nog volstrekt niet onderdrukt te zijn. De Spaansche minmster van oorlog heeft een telegram gericht aan generaal VVeyler, waarna hij dezen opheldering vraagt omtrent het innemen var. Victoria de Tunas door de Cubanen. De stad was verdedigd door 7 forten met 2 Krupkanonnen. Het doel der opstandelingen moet het overmeesteren der plaats geweest zijn, het insiellen eener regeering en het verkrijgen van de kwaliteit eener oorlogvoerende mogendheid. Er zal een Spaansche expeditie worden uitgerust om deze stad te hernemen. I Komedie of Ernst l Een Bus, die Frankrijk zielslief heeft stuurt den volgenden letterlijken inhoud van een artikel in de Nówoje Wreemja (Nieuwe Tijdvan St. Petersburg, geda teerd 28 Aug. 11., aan de Gazette de France »Het oude stadje Novgorod heeft den heer Faure een beeld aangeboden van de H. Maagd van sZnamenia". De heer Faure antwoordde aan de deputatie, het beeld van haar aannemend, dat dit teeken van godsdienstige vereeniging der Russen met hem hem bijzonder aangenaam wasdat dit zinnebeeld van het gebed altijd een eereplaats zou innemen, en dat hij in oogenblikken van zielsontroering naar dat beeld zijn blikken richten en er kracht en steun bij zoeken zou." De Rus voegt hieraan toe »dat hij den vurigen wensch koestert, dat de bekeering van den Br. vrijmetselaar Faure door dit in Rusland zoozeer vereerde beeld moge bewerkt worden, en dat de woorden, welke Faure heeft gebezigd, toen hij tot de Russen sprak, ook weerklinken mogen in zijn schoon vaderland, dat zoozeer en sedert zoo lang reeds van den kant van zijn regeering woorden wenscht te vernemen van Vrede, Liefde en Godsvrucht." En de Gazette de Trance teekent hierbij aan slndien de heer Félix Faure zijn blikken kon wenden naar die Maagd, elders zoowel als in Rusland, zou zij hem misschien de goede gedachte ingeven, de maatregelen van verbeurdverklaring te doen opschorten, welke onder haar bescherming zijn geplaatst. »Of gelooft Br.-. Faure soms dat de H. Maagd der Russen een andere Maagd is dan die, aan welke Lodewijk XIII het koninkrijk Frankrijk heeft toevertrouwd?" (Tijd.) Stads- en Gewestelijk JSieuws. Schiedam, 11 September 1897. Voor de »Zwartjes van Airika" ontvingen wij door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren f5. Met belangstelling vernemen wij, dat onze vroegere stadgenoote mejufvrouw E. G. M. Zoetmulder Th d., sedert 7 jaren als Zuster Ursula, deel uitmakende van de Congregatie der Zuster-Missionarissen van Afrika door ZEm. kardinaal havigerie gesticht, bestemd is om deel uit te maken van een karavaan die vertrekken zal naar Soedan. Een achttal Zusters zal met bedoelde karavaan vertrekken om twee nieuwe posten te vestigen, een te Comboctou en de andere te Ségoavoor de laatste post zal de eerw. Zuster Ursula zijn bestemd. De missie in Soedan is sedert vier jaren gevestigd en de religieusen die zich daarheen zullen be geven, zullen de eerste Zusters zijn welke in bedoelde missie hare medewerking tot het moeitevol apostolaat onder de arme neger- bevoiking zullen verleenen. Daar de landreis naar Soedan uit St. Charles bij Algiers, waar de Zusters thans vertoeven, met te veel gevaren gepaard gaat, zal de reis over zee worden gemaakt. De Zusters-Missionarissen zullen zich te Marseille inschepen, waarna de reis gaat door den Straat van Gibraltar en den Atlantischen Oceaan naar St. Louis. Na daar te zijn ontscheept, zal een klein gedeelte van de reis per spoor worden afgelegd en vervol gens zal het gezelschap per boot over de Niger worden gevoerd, om daarna waar schijnlijk nog een gedeelte van den weg op ezels af te leggen. Uit het schrijven waaraan deze bijzon derheden zijn ontleend, blijkt met welk een gemengd gevoel onze vroegere stadgenoote het bericht harer nieuwe bestemming ontving harteleed bij de gedachte te moeten scheiden van de arme kinderen, waaraan zij tot heden te Quad' Lias hare liefdevolle zorg had ge wijd, bekommering over hare dierbare be trekkingen in het Vaderland, die nu de hoop zullen moeten opgeven haar ooit weder te zien, maar ook vreugde door den Algoede te zyn uitverkoren Hem te dienen in den schoonen zielearbeid onder de arme neger bevolking van Alrika's binnenlanden. Voorzeker doet net goed van zulk een zielenijver en heldenmoed ook ui de zwakke vrouw te kunnen getu.geu. Zij net onze vroegere stadgenoote gegeven na een voor spoedige reis in goeden welstand de plaats narer bestemming te bereiken 1 Worde naar in ruime mate de noodige kracht en gezondheid geschonken om het verheven liefdewerk, waaraan zij zich geheel gaat offeren, tot heil van duizenden te volbrengen De gisteren-avond in het Verkooplokaal aan de Lange Haven gehouden vergauenng voor de versiering van ue Hoogstraat, ter gelegenneid der a. s. Kroning van Hare Majesteit Wuhelmina, Koningin aer Neder landen, werd bezocht door een zeventigtal □eiangstellenden. In beginsel werd met algemeene stemmen besloten tot een gecombineerde versiering. Het voorioopig comité werd definitief als zooUauig verkozen. Tevens werd overgegaan tot de onderlinge verdeeling der functiën, waartoe werd ge kozen tot Voorzitter, den heer A. Gouka, Vice-Voor zitter, de heer A. F. Beausar. Ie Secretaris, de heer Henri Rebers. 2e Secretaris, de heer J. A. van de Ven. Ie Penningmeester, de heer A. M. Papenhuizen. 2e Penning meester, de heer J. Lanuheer. Heden-ochtend omstreeks 10 ure is de kolenmeter Schippers, werkzaam op de keuische aak van den heer J. Hoenderop, liggende aan de Lange Haven alhier, te water geraakt, tusscnen de schuit en den wal. De man werd niet zonder moeite dour zijne kameraden weder op het droge gebracht. De Royl Hand Bell Ringers uit Londen, die drie jareu geleden met hunne concerten door middel van 133 klokken terecht een zoo groot groot succes m ons land behaal den en hij die gelegenheid ook ouze stad oezochten, heoben zich op verzoek bereiu verklaard van 18 October tot 13 November weder een roudi eis door ons land te maken. Naar wij vernemen, zal in onze gemeente een concert worden gegeven op 20 October, waarvoor nadere bijzonderheden zullen wor den bekend gemaakt. Te Rotterdam is verschenen het gemeente verslag over net atgeloopen jaar. Daaruit oüjkt, dat Ue bevoik ng vermeerderde met 9767 personen en op 31 December bestond uit 136.362 mannen, 149.742 vrouwen te zamen 286.104 personen. Naar verschillende godsdienstigs gezindten ingedeeld, waren er 162.580 Ned. Hervorm den, 1009 Waalsch Hervormden, 70 Presbyt. Hervormden, 79 leden der Sciiotsche ge meente, 78 Episcopalen, 0619 Evang. Lutner- schen, 1141 Hersteld Evang. Lutnerschen, 1040 Doopsgezinden, 2598 Remonstanten, 17.353 Gereformeerden, 80.310 Katholieken 1050 Oud-Roomscnen, 6 Grieken, 8559 Israëlieten, 71 Portugeesche Israëlieten, verwijl 3514 personen tol geen der genoemde gezindten benoorden. De Ned. Her v. gemeente heeft 11 kerken met 23 predikanten, de Gereformeerde ge meente 10 kerken met 12 predikanten en de Katholieken 12 kerken met 67 priesters. In het afgeloopen jaar werd bij testamen taire beschikking alleen de vereeniging tot versiering van arme kerken een legaat, groot 11000, vermaakt. Er werden 2215 nuwelijken gesloten en 10752 kinderen geboren. De straatjeugd. Dezelfde rol, die in het dierenleven vele dieren vervullen door het opruimen van wat overtollig is, het begraven van lijken enz., diezelfde rol vervult in een beschaafde maatschappij de staatjeugd. De (ant. rev.) Ned. geeft daarvan wel een sprekend voorbeeld uit Rotterdam Op het beste gedeelte van den Goudschen Rijweg staan drie dubbele panden, die de nummers van 157—167 dragen. Demi<^0' ste worden bewoond door d. n eigenaar,00 heer v. L. een reuterner. De andere pa0^ den zijn reeds vijf jaar onbewoond. v oorzaak dat deze huize in het eerste J8' geen huurders meer vonden was, dat grond daar zeer moerassig is en de be*0 ners steeds meer aan moeraskoorts led0 De eigenaar liet nu de huizen maar vC vallen en het er niet het minste aan d?e Het gevolg was aat reeds het eerste jaa alle ruiten in de panden waren vernield dlo° de straatjeugd. De politie hield nu en 000 wel eens toezicht, maar daar ook de e'cL naar geen klachten indienden, verslapt0, en kon de jeugd haar gang gaan. e Intusschen deden weêr en wind het hun0 in de volgende jaren aan het sloopingsWeI De jongens klommen door de geopende*00 sters op het dak en beroofden het van be nog aanwezige lood en zink. u Andere dieven van beroep maakten &10 in de huizen een nachtverblijf, zoodat m0 zelden de politie er naar slag sloeg bij 00 onverwachts onderzoek. Zoo ging het al die jaren tot er nu het oogenbiik geen deur of venster meer1 vinden is die reeds lang als brandhout 1 verschillende woningen zijn verdwen00^ Wanneer de schooltijd gedaan is rukt d0^ avonds de jeugd in troepen naar het t0f rein en dan begint het lieve leventje 10 aanschouwe van honderden nieuwsgierig0®' De jongens klauterden met levensgeva8 langs de nog overgebleven stukken d0 trappen naar het dak en werpen wat ZU los kunnen krijgen en gebruiken naar omia8^ Hunne helpers dragen den boel verder hui®' waarts. Weldra als er mets brako»80 meer te vinden is, zullen zij aan de steen00 muren beginnen. En dat gaat alles, zonder dat nóch polh1^ nóch eigenaar, die doodleuk voor zijn *00 ster zit toe te kijken, een hand uitstek0 om het vernielingswerk te beletten. (Tel) PROGRAMMA van de Matinée n10' gen Zondagdoor het ko*"Ps Stafmuzikanten der d. d- Schutterij in den Officie^' tuin te geven. Eerste Aldeeling. 1. Marche Lorraine, (op verzoek) L. Ganhe' - 2. Lustspiel Ouverture, R. Clarens. 3. Fiühhngskinder Walzer, (op verzot' E. Waldteuvel. Fantaisie »Tête a Bord' J. Heijmans. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture ïMartha", F. v. Flotow 6. a. Friinlingslied, F. Mendelsohn, b. EvHc? uein, Gavotte H. Weiss. 7. Les Carrn0'®' Frank M. Witmark. 8. Fantaisie flei dousquestaires au (Jouvent, (op verzoek) Varneij. No. 2 eerste uitvoering. BmENLAXD. Bij den Raad van State is aanhangt gemaakt een ontwerp-koninkhjk besluit tot wijziging, wat Java en Madura betreft, va° sommige artikelen zoowel van het Indis0*1 Reglement als van het reglement op d0 strafvordering en van de bepalingen omtr00t de invoering van en den overgang tot d0 nieuwe strafwetgeving. De Minister van Bmnenlandsche zak00 heeft de volgende aanschrijving gericht tot de Gedeputeerde Staten der provinci00 »Ik heb de eer u te verzoeken om, v°°r zoover er in gemeenten uwei provincie b0*' fingen als bedoeld in art. 238 der gemeen10' wet plaats vinden, waarvan de termijn va° goedkeuring afloop met 1 Januari a- s'' de betrokken gemeentebesturen, voor h0t geval zij na genoemde datum bestendig'0^ dier heffingen verlangen, te wijzen op de wenscneiijkheid, dat de inzending der d»al" toe noodige verordeningen zóó tijdig gesch'0' de, dat onderzoek en eventueele goedkeur10^ daarvan vóór den aanvang van het volg00^ jaar mogelijk zij. Onlangs werd door het Handelsblad het gerucht medegedeeld, als zou de mini5'01" van Binnenlandsche Zaken voornemens HJ0 een staatscommissie te benoemen, om 000 rapport over wenschehjke geachte WJzl' giugen in de Armenwet uit te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2