Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 'g&oter&tvaat 50. 20ste Jaar®;. Zondag 19 September 1897, No. 5898. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 2.- o.os PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaasing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BINNENLAND. Door Hare Majesteit zijn voor de land bouwtentoonstelling nog 8 prijzen uitgeloofd, wel: één voor de beste collectie vee, voor de beste collectie paarden en één v°or het beste officiers-dienstpaard. De prins en prinses von Wied brachten Ststeren-middag met Hdr. dochters en ge- VQ'g) een bezoek aan de tentoonstelling van de Hollandsche Teeken-Maatschappij in *Dulchri Studio". Met groote belangstelling Werden onder geleide van den heer C. Disschop de teekeningen door H. K. H. bezichtigd. De heeren M. en E. Verveer werden door d?n heer Bisschop voorgesteld aan de vor melijke bezoekers. Z. D. H. prins Willem van Wied. tweede Zoon van den prins en de prinses van Wied, borden den 22e dezer in het Hotel Gasni" *e Scheveningen verwacht. Van dit hötel zjjn de vlaggen van Nederland en van Wied ^gestoken. De gewone audiëntie van den minister Van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal, Dinsdag 21 September niet plaats hebben. Door de heeren J. D. Root c. s. is aan de Tweede Kamer een adres ingediend daarin zij hun bezwaren uiteen zetten tegen d® laatste verkiezing in district VI te Amster dam, die nl. van den heer Geertsema. Requestranten, ofschoon niet de goede trouw betwijfelende van het hoofdstembu- f'aau, meenen dat niet op wettige wijze bet stemmencijfer der candidaten geconsta teerd en alzoo de geloofsbrief van den heer Reertema nietig is. Zij meenen buitendien, dat in een geval als dit de beste weg ware 8®weest, wanneer het hoofdstembureau nog maals opneming van alle stembiljetten in a|le stemdistricten had gelast. Wanneer de Uitslag der verkiezing van één enkele stem afhangt, dient zekerheid te bestaan, dat bij de beoordeeling der stembiljetten overeen komstig de wet en eenvormig te werk is gogaan. Deze zekerheid is alleen door een nieuwe opneming van alle biljetten te verkrijgen. Derhalve verzoeken zij de Kamerlo. den beer W. J. Geertsema niet op grond van dezen zijn geloofsbrief toe te laten2o. Zelve uit kracht van het recht van de Kamer krachtens art. 98 der Grondwet om ook de geschillen aangaande de verkiezingen te beoordeelen, tot een onderzoek van alle stembiljetten over te gaan en na dit onder zoek en de vaststelling van het eind-resultaat de toelating van dien candidaat, welke alsdan zal blijken gekozen te zijn, te gelasten. Zoowel uit Sneek als uit Amsterdam zijn bij de Tweede Kamer protesten ingekomen tegen de verkiezieng der Kamerleden, de beeren Van Gilse en Geertsema. In beide districten bleef de heer Heemskerk één stem in de minderheid. Gisteren overleed het lid der Tweede Kamer voor Enkhuizen, de heer J. Zijp Kz., burgemeester van Abbekerk en afgevaar digde ter Prov. Staten van Noord-Holland. Rijwielbelasting. De wielrijders zullen zeker met groote belangstelling gelezen hebben, meent het Handelsblad, dat de regeering het onafge daan gebleven wetsvoorstel tot heffing eener rijwielbelasting heeft ingetrokken. Uit dit bericht volgt echter nog geenzins zegt het blad verder dat de tegen woordige minister van Financiën heeft af gezien van het heffen dier belasting. Nog altijd toch staat in de nieuwe wet op de personeele belasting onder de grond slagen, naar welke deze geheven wordt, als 6o genoemd xrijwielen". En art. 31 dier wet schrijft voor»De belasting naar den zesden grondslag wordt nader bij de wet geregeld." De minister van Financiën is dus gehou den in plaats van het ingetrokken ontwerp, een ander voorstel voor te dragen. Uitstel staat des hier nog niet gelijk met afstel. Tenzij de minister Pierson mocht voorstellen uit de wet op de personeele belasting den zesden grondslag en dan ook art. 31 te schrappen. Dan kan hij volstaan met het behouden van een enkel artikel uit het ontwerp van zijn voorganger, die naar wij herinneren de rijwielbelasting afzon derlijk wilde regelen, afgescheiden van de personeele belasting, en in zijn voorstel dus tevens de schrapping der genoemde woorden had opgenomen. Wij herinneren nog, dat die zesde grond slag in het ontwerp van den minister Spren- ger van Eijk met voorkwam, maar door de Kamer er werd ingebracht door de aanne ming van het amendement der heeren Rutgers van Rozenburg c. s. Uit de millioeneurede van de volgende week zal men wellicht omtrent de voorne mens des tegenwoordigen ministers zekerheid erlangen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, naar wij vernemen, bevestigd het besluit van den gemeenteraad van Leiden, waarbij den heer Fontein niet is toegelaten tot lid van den gemeenteraad aldaar, op grond van zijne betrekking bij het middelbaar onderwijs. Z. Exc. de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft dezer dagen de vier openbare scholen te Ridderkerk bezocht. Z. Exc. heeft thans een schrijven gericht aan den gemeenteraad, meldende dat geen der vier scholen aan de eischen voldoet. De gemeente-architect heeft de scholen verder onderzocht en rapport uitge bracht, dat de kosten zouden bedragen voor 'tDorp f6090, Bolnes f800 en Rijsoord en Pruimendijk elk f125, wilde men ze eenigs- zins in orde maken. Hierop komt de raad later terug. Evenredige Vertegenwoordiging. Gisteren had te 's-Gravenhage onder voor zitterschap van mr. J. A. van Gilse een algemeene ledenvergadering plaats van de Nederlandsche Vereeniging voor evenredige vertegenwoordiging. Uit enkele mededee- ingen bleek, dat op de statuten der ver eeniging de Koninklijke goedkeuring ver kregen is en dat zij thans 50 leden telt, waaronder drie kiesvereenigingen. In deze vergadering werd ter tafel gebraht een concept-reglement voor de verkiezing van bestuursleden, opgemaakt door den secretaris van het voorloopig bestuur, den heer C. E. van Koetsveld. De vergadering besloot dat de verkiezing van bestuursleden zal plaats hebben volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordi ging en tevens dat gelegenheid zal worden gegeven tot schriftelijke stemming ook aan hen, die niet ter vergadering aan de stem ming kunnen deelnemen, waardoor de leden wonende buiten 's-Gravenhage, plaats van vestiging der vereeniging, hun stem voor de verkiezing zullen kunnen uitbrengen. Op die beginselen is de vaststelling van het reglement overgelaten aan het voorloopig bestuur, dat voor die taak door de vergade ring met drie leden werd aangevuld. De heer Menno Huizinga deed aan de vergadering belangwekkende mededeelingen omtrent eene door hem gemaakte studie van een stelsel der evenredige vertegen woordiging, dat zich geredelijk met een vertegenwoordiging van districtsbelangen laat vereenigen. De burgemeester van 's-Gravenhage, jhr. de Beaufort, ontving gisteren ten raadhuize de commissie uit de Scheveningsche reederij, die het nieuw opgetreden hoofd der gemeente kwam spreken over de benoeming van een onder-schout en eenen commissaris van politie te Scheveningen. The Institution of Gas Engineers, voor welke ontvangst in Den Haag door den ge meenteraad onlangs een crediet werd toe gestaan, bracht gister-ochtend een bezoek aan de gemeente-gasfabriek. Het gezelschap ongeveer 100 personen sterk, onder wie een twintigtal dames, werd ontvangen door den wethouder van openbare werken, den heer Bevers, met den adviseerenden directeur der fabriek, den heer Krosden directeur den heer Bakhuis, en den adjunct-directeur den heer Van Doesburg. Met veel belangstelling werd de fabriek bezichtigd waarna per landauer naar Sche veningen werd gereden om het dejeuner te gebruiken. Door de vereeniging van gasfabrikanten in Nederland werd gisteren een dejeuner aangeboden aan de Engelsche gasten. Ten gevolge der overneming van de Bel gische Grand Central Spoorweg Maatschappij, zal de reis van Amsterdam naar Antwerpen een uur verkort worden. De treinen zullen rechtstreeks van Tilburg over Turnhout naar Brussel rijden, in plaats van langs Rozendaal-Esschen, hetgeen een omweg is. Ook het goederen-vervoer zal daarmede in verband staan. Inhuldiging te Amsterdam. Het verblijf van H. M. de Ko ingin in Amsterdam bij gelegenheid van (laar plech tige inhuldiging zal beperkt zijn tot drie vrije dagen na den dag van aankomst. H. M. is voornemens, op den vijfden dag dag de hoofdstad weder te verlaten. Hier mede rekening houdend, is voor Amsterdam het volgende feestprogram ontworpen Een uitgebreide eerewacht, bestaande uit een ruiterwacht en een eere wacht, te voet, is gevormd en zal verzoeken, H. M. de Koningin te mogen begeleiden. Elke morgen zal van verschillende kerktransen gewijde choraalmuziek op de bazuin weerklinken. De Nederlandsche Zangersbond heeft ver zocht, een aubade aan H. M. te mogen brengen. Dr. N. Beets heeft zich bereid verklaard een cantate te vervaardigen, welke H. M. de Koningin worden toegezongen. Een algemeene illuminatie van Amster dam op den dag eer Inhuldiging wordt voorbereid. Op dien dag zal men trachten aan alle kinüeren der lagere scholen le klasse en de daarmede gelijk gestelde scholen een blijden morgen te bereiden. Door afgevaardigden der werkliedenver- eenigingen zal een historische allegorische optocht worden gehouden. Bovendien zal aan de werkliedenvereenigingen en andere corporatiën gelegenheid worden gegeven, aan H. M. de Koningin hulde te bieden door zich met hare banieren te scharen langs den weg van den optocht. Naast groote volksfeesten overdag zullen 's avonds waterfeesten, illuminatie en vuur werken op IJ of Amstel den tweeden dag besluiten. Drie elite-tentoonstellingen zullen gehou den worden de eerst een keuze-tentoon stelling van voorwerpen, betrekking aebbende op het Huis van Oranjede tweede een tentoonstelling der kunstwerken van Rem brandt, Neêriands roem en glorie op het gebied der schilderkunstde derde een ten toonstelling van nationale kieeaerdracht, een poging om te doen aanschouwen, hoe ne afstamming van de verschillende volks stammen van oud-Nederland thans nog in kleederdracht en gebruiken in verschillende genieenten voortleeft. Aan alle gemeenten van Nederland, bij de binnenvaart betrokken, zijn uitnoodigin- gen verzanden zich in de hoofdstad te doen vertegenwoordigen door een versierd schip, bemand met personen in de eigenaardige kleederdracht van de plaats hunner inwoning, en reeds meldden zich velen aan. Naast den officieelen feestgids zal een feestalbum of gedenkboek worden uitgegeven, waarin in verband met de plechtige Inhul diging de herinnering wordt verlevendigd aan hetgeen het Huis van Oranje voorland en volk was en bleef. Aan H. M. de Koningin zal een gedenk penning worden aangeboden, waarvoor de prijsvraag bereids is uitgeschreven. In het Concertgebouw zal aan de Neder landsche toonkunstenaars gelegenheid wor den gegeven hulde te brengen aan H. M. de Koningin. De zeer omvangrijke ver sieringen langs Damrak, Rokin en Binnen- Amstel, waarvoor een wedkamp is uitge schreven, zullen, naar het Centraal Comité verwacht, Amsterdam in uitnemend schoonen feestdos doen prijken. De derde dag wordt besloten door een gala-voorstelling in den stadsschouwburg. Nog eensHendrik De Jong Naar de Echo verneemt, is de weduwe, die door De Jong voor ruim i 18 werd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5