opgelicht, uit Arnhem naar onbekende oorden gevlucht, waarschijnlijk uit vrees voor wraak van de zijde van De Jong, zoo hij eens op vrije voeten mocht worden gesteld. De spoedige aanhouding van De Jong is te danken aan de rijks-detectives, die De Jong voortdurend in het oog hielden sinds hij uit de gevangenis werd ontslagen. De brand te Arnhem. Gisteren-middag is te Arnhem gearresteerd op last van den rechter van instructie, de handelaar in muziekautomaten v. H. de G., verdacht van moedwillige brandstichting in het hoofdgebouw der Arnhemsche tentoon stelling. Hij had een belangrijke inzending op de tentoonstelling. Eenige dagen vroeger had hij zijn polis aanmerkelijk verhoogd. Bij zijn etalage moet de brand het eerst zijn waargenomen. De tentoonstellingsverloting wordt voort gezet. De verbrande prijzen zullen opnieuw worden geleverd. De trekking zal dus alleen eenige weken vertraagd worden. De bestuurder van verschillende vakver- eenigingen, die in de vorige maand reeds bijeengekomen waren om te spreken over de wijze waarop tegen de aanvrage aan de gemeente om voor f 10,000 deel te nemen in het Waarborgfonds der tentoonstelling op Sonsbeek zou kunnen geageerd worden, hebben besloten, nu het hun gebleken is, dat die aanvrage nog niet is teruggetrokken, een adres aan de Raad te richten om te protesteeren tegen de gevraagde deelneming. Eene sterke minderheid heeft besloten te dezer zake tevens eene protestmeeting te beleggen. Ter gelegenheid van de protestmeeting, 26 September te Nijmegen te houden, zal door de heeren W. Mulder en J. C. Streep van Utrecht aan generaal baron De Charette zijn levensgroot portret in crayon-teekening worden aangeboden. Het zal door den voorzitter van den Alg. Nederl. Zouavenbond, den weledelgestr. heer J. J. Küppers, ridder der St. Sylvester- en der St. Gregorius-orde, den generaal worden overhandigd. De teekening is door den heer Mulder uitmuntend vervaardigd naar eene foto grafie, welke door den heer A. J. Overdijk, voorzitter der Utrechtsche Zouaven-vereeni- ging, welwillend is afgestaan. Huis en inboedel van den landbonwer G. Van den Dikkenberg te Venendaal zijn ver brand 1 koe en 20 varkens gingen mede verloren. Het huis was verzekerd, de in boedel niet. GEMENGD NIEUWS. De heer Emil van Aubel, bierbrouwer Roermond, heeft dezer dagen een licht blau wen postduif ge vangen, die reeds stervende was. Na veel moeite is het hem mogen geluk ken ze in 't leven te behouden. Op de slagvee- ren staan de volgende merken Eene zittende ijsbeer, met het nummer 52 Dan volgen de letters O. U. E. O. B. v. d. P. 86. Aan het begin dezer letters staat een luchtbalon en aan 't slot een zeilschip. Een zeldzaam voorkomend geval werd Donderdag voor het kantongerecht te Zuid- broek (G.) behandeld. Eenige jaren ge leden vermaakte iemand te Meeden zijn boerderij, te Westerlee gelegen, aan een zekeren heer D. te Meeden. De erflater was een weduwnaar en kinderloos. Later hertrouwde hij en werden uit dien echt 2 kinderen geboren. Nu is de man gestorven en daar indertijd vergeten was het testament te herroepen, zijn de 2 kinderen onterfd en de heer D. erfgenaam Laatstgenoemde nu wil de erfenis niet aan vaarden en wenscht daarvan afstand te doen ten behoeve van de 2 kinderen. Hierin moest natuurlijk het eerst9 door den kantonrechter worden geadviseerd. Ken leuk boertje. Donderdag middag om 6 uur reed te Amsterdam een boertje op een sukkeldraf met zijn met éen paard bespannen kar langs de Weesperzijde huiswaarts. Ter hoogte van de Groenstraat hielden hem twee jonge mannen staande, die verzochten te mogen mederijden, hetgeen geweigerd werd, Het boertje zette zijn bles daarop weder in draf, doch de verzoekers liepen de kar na en sprongen er achterop. De landman, zoo vertelt net ÏV. v. d. D., liet hen ongemoeid zitten tot even voorbij de Deli-Brouwerij, toen drukte hij op een veer, en daar het voertuig een ledige stort- kar was, wipten de beide passagiers, tot groot vermaak der voorbijgangers, op de straatsteenen en rolden vrij onzacht over elkander, terwijl het boertje zich in gestrek- ten draf uit de voeten maakte. De prijzen van mndvleesch zijn aan de Londensche markt weder in zooverre gerezen dat deze week weder met den uitvoer van dat artikel begonnen is. Ook schapenvleesch vindt daar flinke aftrek en tot op heden is 't uitgevoerde in verhouding tot verleden jaar aanmerkelijk toegenomen. Een Duitsch blad weet te melden, dat er een herziening der tarieven van het personenvervoer eerlang bij de Duitsche Staatspoorwegen te wachten is. De retour- kaarten zouden 10 dagen geldigheidsduur hebbben en per km. kosten resp. 12, 9, 6 en 4 pfenning voor de le, 2e, 3e en 4e klasse. De sneltreinen rekenan dan 1 pfenn. per kilom. voor de le, 2e en 3e klasse meerdeze hebben geen 4e klasse. En voor het uniforme in het tarief, èn voor de ontwikkeling van het verkeer zou deze herziening zeer gewenscht zijn. Koning Humbert heeft, alvorens Homburg te verlaten, door zijn adjudant, generaal Ponzio Vaglia, de som van 1000 lire doen ter hand stellen aan pastoor Menzel, in wiens kerk hij des Zondags ochtends de H. Mis bijwoonde. Weder heeft het bergklimmen een slacht offer geëischt. Brie toeristen uit Graz, die den Hochschmab bestegen, werden door een sneeuwstorm verrast. Twee van hen konden zich redden, de derde wordt nog vermist. Bij een bestijging van den Groszvenedig kreeg een koopman uit Dresden op den Schlatergletschen een beroerte. Zijn lijk werd door zeven man met groote moeite naar beneden gebracht. Een Krokodil indenWeichsel. Nabij Krakau ligt het dorpje Mogila waar. naar de sage meldt, koningin Wanda zich in den Weischsel heeft geworpen, uit af keer voor een Duitschen hertog, die naar haar hand dong. Hier heerschte in den laat- sten tijd groote schrik onder de bijgeloovige boeren. Eiken dag steeg, zeiden zij, een groot monster uit het water, het koesterde zich in de zon en keerde daarna in de rivier terug. Zij meenden dat het een draak was, die luidens de overlevering lang geleden het naburige Wawolslot bewoond had. In hun nood riepen zij de hulp in van eenige heeren uit Krakau. Deze heeren legden zich op den vloer en zagen tot hunne groote verbazingeen krokodil uit de Weichsel komen en zich aan den oever neerleggen. Toen het beest gedood was, bleek het een lengte van 2 M. te hebben. Men veronderstelt dat de krokodil uit een reizende menagerie, die eenigen tijd in Krakau was, ontsnapt is. Op de Wolga is in de nabijheid van Astrakan een ontzettend ongeluk gebeurd. De beide stoombooten Maljutka en Czare- witch kwamen met elkaar in aanvaring. Plotseling werd geroepen »de Czarewitch zinkt", waardoor een zoo groote verwarring ontstond, dat vele opvarenden in de Wolga sprongen om naar den oever te zwemmen. Daarbij verdronken niet minder dan 40 personen. Te San Francisco is bericht ontvangen dat de stoomwalvischvaarder Nouarch in de Noordpoolzee in het ijs bekneld is geraakt en dat 42 personen daarbij het leven verloren; 31 werden verpletterd, 11 zijn bevroren. De kapitein, zijn vrouw, de eerste en de vierde stuurman en vier matrozen werden gered door de kotter Rear. Negen man der 6quipage weigerde het wrak te verlaten. Laatste Berichten. De Fransche romanschrijver Huysmans komt eerlang in ons land om nasporingen te doen omtrent het leven der zalige Liduina. De Schiedamsche maagd zal een onderwerp uitmaken van een nieuwen door Huysmans te schrijven roman. (Msb.) In de gisteren-avond gehouden verga dering ter bespreking van de versiering van den Damlaan tijdens het Kroningsfeest en tot het benoemen van een bestuur, is als zoodanig benoemd D. J. van Vooren, voorzitter B. Dulfer, secretaris; C. B. van Vooren, penningmees ter D. van Woerkom en A. Foeth, com missarissen. (S. C.) Tot president der St. Jozefsgezellen- Vereeniging te Rotterdam, ter vervanging van den zeereerw. pater A. Verhoeven, O. P., is benoemd de weleerw. pater N.G. Orie, O. P. De tegenwoordige zitting der Staten- Generaal werd heden-middag te 3 uren in eene vereenigde zitting van beide Kamers, die door een twintigtal leden werd bijge woond, gesloten. De minister van binnen- landsche zaken, de heer Goeman Borgesius, hield eene rede, waarin hij de vruchtbare werkzaamheid der Kamers herdacht en ten slotte, daartoe door H. M. de Koningin- Regentes gemachtigd, in naam der Konin gin de zitting gesloten verklaarde. Alle nog aanhangige wetsontwerpen zijn door de betreffende ministers inge trokken. De Eerste Kamer der Staten -Generaal zal hare eerste vergadering in het nieuwe zittingjaar (1897/98) houden Dinsdag 21 dezer, des namiddags te half vier uur. Kerknieuws. Z. D. H. Mgr. F. A. H. Boermans heeft benoemdtot rector aan het klooster Bloe- mendaal te Vaals den weleerw. zeergel. heer P. J. Bollen en tot rector van het R. K. Weeshuis te Maastricht den weleerw. zeergel. heer J. H. F. Horstmans, beiden thans professor te Rolduc, respectievelijk ter vervanging van de weleerw. zeergel. heeren J. Schnabel en E. Rutten, die beiden eervol ontslag hebben aangevraagd en verkregen. Deze week vertoefde te Rotterdam Z. D. H. Mgr. de Fallize apostolisch vicaris van Chris- tiania. De hoogwaardige bisschop celebreerde des ochtends de H. Mis in de O. L. V. kerk aan de Wijnhaven. De prelaat, een Luxem burger van geboorte, logeerde ten huize van mr. L. C. Driebeek aan de Leuvehaven aldaar. De zeereerw. heer J. G. Hoefsloot, pastoor te Wageningen, hoopt morgen, Zondag, den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaar de H. Priesterwijding ontving. Eerst was hij kapelaan te Workum, daarna pastoor te Delfzijl en van April 1875 af als zoodanig te Wageningen. Bij gelegenheid van het 13e eeuwfeest der zending van den H. Augustinus van Kantelberg hebben de kardinalen Vaughan van Westminster en Perraud van Autun ook een bezoek gebracht aan de aloude kathedraal van Kantelberg, waar zij het graf van Thomas Becket bezochten en door den protestantschen deken Farrar aller vriendelijkst werden rondgeleid. In den nog jeugdige leeftijd van 36 jaren is te Kiangtchou Zuid Chansi, China, over leden de zeereerw. pater G. Bloem, O. M- De vurige missionaris had eenen typhus- lijder op zijn sterfbed de laatste HH. Sacra menten toegediend, doch werd dientenge volge zelf door de srnetziekte aangetast- Na een lijden van ruim eene week gaf de jeugdige priester, volkomen voorbereid, in den avond van Pinksterdag zijne schoone ziel aan haar Schepper weer, omringd van zijnen bisschop, die hem de laatste absolutie gaf, van twee zijner medemissionarissen en van tal van Christenen, waaronder velen, die door pater Bloem zelve in den schoot der Kerk waren opgenomen. Zijn dood is geweest als die eens heiligen- Land- en Tuinbouw. Vervoer van melkvee 1 De kantonrechter in het eerste kanton te Amsterdam heeft onlangs beslist, dat het vervoer van melkvee met volle uiers is aan te merken als noodeloos pijnlijk en kwellend, en volgens art. 455 Wetboek van Strafrecht gestraft moeten worden met geldboete, bij niet-betaling te vervangen door hechtenis- De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam heeft aan zijn personeel gelast op het vervoer van melkvee streng toe te zien en, zoo noodig, proces-verbaal op te maken ter zake van dierenmishandeling. Het is bekend, dat het vervoer van melkvee op het volle uier zeer pijnlijk is en dikwijls tengevolge heeft het verlies van een of meer kwartieren, gevolgd door mindere melkopbrengst. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 18 Sept. 1897. Rogge: Petersburger f133 6/w. Maïs: Mixed loco f93. Spiritus f 101/,,—ÏO1/»- Spoeling f 1.20. Moutwijn: Makelaars Not. f77,. Brandersbond - G%7/s* Stemming Onveranderd. Berlijn. (Slotk.) Parijs. Hamb. j Rogge, Juli Sept. Spiritus in loco y> per Juni 1 Meel 12 Merk. 1. md. 12 Sept. Rogge, loop. md. Spirit. Sept. Aug./Sept. Oct./Nov. 17 Sept. 35% 44.30* 60Y5 60.90 18.10 18.10 20.62* 20.75 44.30 61.- 61.25 1810 18.25 20.50 20.75 I 35i/s New-York. Maïs Amsterdam. 17 Sept. Rogge op lev. vast per Oct. f125; per Maart f131, 132, 131, 130; per Mei 131, 130. 18 Sept. Rogge op lev. traag per Oct. f 124per Maart f 130, 129per Mei f 130, 129. Rijnhcogte Keulen ('s morg. 11 uur) 17 Sept 4.65 M. 18 Sept. 4.65 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.10 Disc, 2 pCt. Parijs - 47.95 2 Antwerp. - 47.87* 3 Beursbericht yan Amsterdam. Per Telefoon. 2V, pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkjje Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp d 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 18 Sept. 88 Va 85% 21% 24% 36% 137% 867» 59% 16 108Vs 84 64V, 16% 34 27% 3 17 SeptJl8 Sept- 18 Sept. 141/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6