Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. Christeli keNaastenliefde. 20ste Jaar£. Zondag 26 September 1897. No. 5904. bureau 'gfroter& 50. DE HOFNARRIN. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2, Afzonderlijke Nommers 2 - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelslil... ƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaasing worden billijke overeenkomsten aangegaan. bFFlCIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Schietoefeningen. Burgemeester van Schiedam, op verzoek van den heer Commis- n r's der Koninging in de provincie Zuid rand, het volgende bericht ter kennis n belanghebbenden bij de scheepvaart. Schiedam, 25 September 1897. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. u (Ingezonden.) Neen, voor de deur staat de barre winter niet. Wij zijn er gelukkig nog een aardig Poosje van verwijderd. GelukkigJa, want de winter moge ge- "rgens schenke aan hem, die een bescher mend dak boven zich, een warme kleeding ^an het lijf heeft, de arme gevoelt in den Feuilleton. Romantisch tafereel uit de geschiedenis der XV eeuw. 18) V. Verscheidene dagen waren er sedert de ^ovangenneming van Christiaans verstreken, ®n niemand wist, wat de gezanten van den G'Jitschen keizer met den gevangene gedaan badden. Eenigen zeiden, dat men hem in b® kelders van het paleis op de pijnbank bad gelegd, waar hij gestorven was, na a'vorens wonderbare dingen te hebben ge- °Penbaard, die in betrekking stonden met ®®ne zamenzwering tegen het leven van bfederik. Anderen verzekerden in vertrou wen, aan degenen die hen hooren wilden, bat de gevangene werd bewaakt in eene zaal, waar men hem koninklijke eer be lees, in afwachting, dat de keizer zou be- winter zoo vaak de koude eri den honger. Wij zijn dus gelukkig nog een aardig poosje van den winter verwijderd. Maar de herfst staat eerlang voor de deur. En dat is den tijd om het win- tergoed weer eens voor den dag te halen, om te zien, wat opgeknapt, wat hersteld moet wordenom na te gaan, wat in het geheel niet meer gedragen kan worden. Dan zal moeder de vrouw aan het schiften moeten gaan, en zien, wat met eenige reparatie nog aan den arme kan wegge schonken worden. Komt, lezeressen, laten wij eens even over dit laatste een praatje houdenlaten wij dat eens doen naar aan leiding van een artikel, dat wij in een Fransch tijdschrift vondenwant over een paar maanden, dan heeft wel nietoffi ciëel, maar toch officieus de winter zijne intrede gedaandan is de tijd van koude en kommer voor onze arme medemenschen aangebroken, die tevens de tijd van weldoen is voor de door God meer bevoorrechten, voor de met stoflelijke goederen gezegenden. Wanneer men de warme winterkleeren te voorschijn haalt, worden er verscheiden stukken ter zijde gelegd, omdat men ze versleten, verouderd, in één woord niet goed of doelmatig meer acht. Bij dit jaarlijksche sorteeren en afdanken moesten de noodlijdenden altijd voordeel hebbenlet welmoesten. In de huizen der rijken zijn kledingstuk ken onbruikbaar geworden, omdat ze de eerste frischheid, de vroegere sierlijkheid verloren hebben, omdat de mode ze verzaakt. In de woningen der burgers zijn kleeding- stukken, die hun tijd gehad hebben, alle diensten hebben bewezen en de zeer duide lijke sporen dragen van veelvuldig gebruik en slijtage om kort te gaan, die »afgedra- gen" zijn. In het eerste zoowel als in het laatste geval kunnen die afgedragen kleederen nog eerie lange en nuttige loopbaan hebben maar op voorwaarde, dat ze opgeflikt, op- slist hebben, welken dood de doorluchtige misdadiger zon sterven, wiens ware naain tot hiertoe voor allen een geheim was. Weder anderen verhaalden, dat het de satan in levenden lijve was, die op aarde was gekomen om koninginnen en hertoginnen te verleiden, even als weleer Eva, ons aller grootmoeder, haren man had gedaan. Maria van Bourgondië, getrouw aan haren eed, had zich gedurende twee volle dagen in hare kamer opgesloten, zonder van iemand te willen getroost worden. Maar eindelijk wordt men ook het weenen en weeklagen, even als alle andere zaken, moede. Den derden dag had de jonge hertogin er in toegestemd, een bezoek te ontvangen van den bisschop van Baden en den hertog van Beieren. Wij mogen gerust aannemen, dat de gezanten van Duitschland dien dag eenen goeden voorraad van luim en verstand had den opgedaan, hoezeer die personen ge woonlijk van het bezit dezer alledaagsche hoedanigheden verschoond worden hoe het zij, de hertogin van Bourgondië was van dat oogenblik af uitgelaten vroolijk zij ging door de gansche stad Gent wandelrijden, gekleed in het verrukkelijkst en bekoorlijkst rouwgewaad. Wat meer is, zij ontving de geknapt, versteld worden. Zij moeten ge ëigend worden naar de behoeften van hen, wier lichaam zij zullen beschermen tegen de strenge koude. Zij moeten geplaatst worden in het kader van den stand, waartoe zij, wèldoende, zullen afdalen. De arme, de behoeftige mag niet potsierlijk worden op gedirkt, zoodat hij de prooi wordt van den lachlust en den spot van derden. Geen hoeden b.v. aan arme vrouwen en meisjes gegeven met verlepte bloemen, ont- krulde en gehavende veeren, geen rokken met plooisels en garneersels. Niets toch is meer weerzinwekkend dan het ellendige schouwspel van ean ongelukkige, die ge scheurde, gerafelde, verfomfaaide strooken door de modder sleept 1 Alles moet zorgvuldig worden nagezien, opdat orde en zindelijkheid bij de armen worden aangekweekt, die machtige middelen om wat hooger te stijgen op de maat schappelijke ladder. De knoopen b.v. moeten in orde gemaakthaken en oogen nog eens terdege vastgehecht, de zoom of kraag op nieuw geboord. Zoodoende geeft men een passend en fatsoenlijk aanzien aan de af gedankte artikelen en verlengt men den duur. Hebben de schoenen maar weinig geleden, laat ze opknappen door een arm schoen lappertje, wiens kroost wellicht hunkert naar brood. Is het schoeisel erg versleten, dan geeft men het weg, zooals het is ge durende enkele dagen kan het de voeten van een ongelukkige nog beschutten tegen sneeuw en halfbevroren slijkook de wei nige uren van verpoozing van lijden zijn kostbaar. »Niets versmaden, niets weggooien", dat moet het parool zijn alles kan dienst doen, al is het slechts voor korten tijd. Kousen, op het punt om bij de vodden te worden geworpen, niet wegdoen er is nog veel partij van te trekken. Overleggende vrouwen weten soms uit twee paar oude kousen één paar goede te maken. Vier afgedankte kousen geven nog een onder leden der Staten en voornamelijk de sche penen van Gent welwillend, terwijl zij hun verlof gat, om onder trompetgeschal te doen afkondigen, dat zij binnen twee dagen eenen gemaal zou kiezen uit de mannen, die men haar had voorgesteld. Terwijl nu ieder dat onverwachte besluit op zijne wijze verklaarde, zat Micaëla een zaam op hare kamer en treurde. Hare eenzaamheid werd nu en dan slechts gestoord door twee of drie spionnen, welke zij aan den loop hield, om haar te komen berichten, wat zij ten aanzien van Chi istiaans te weten kwamen. Maar hunne duistere verhalen, welke zij betaalde met al het goud, wat zij bezat, gaven haar geene de minste zekerheid. Nochtans hield nog een schemer van hoop haar te midden harer twijfelingen staande. Deze ééne draad hield haar nog in 't leven. Het minste windje kon dien draad doen breken. Op een avond zat zij voor haar venster. Hare twee schoone witte windhonden, als vreesde zij de stilte te storen, waarin hunne meesteres verkeerde, lagen op den vloer voor hare voeten. De heldere en rustige nacht begon zich allengskens ir.et zijne sterren te sieren. Micaëla staarde zwaarmoedig naar jurkje voor een jong kind een warm kleedingstuk voor het kleine schepseltje, dat aan alles gebrek heeft. Hemden, ho9 afgesleten, kunnen nog groote diensten bij de armen bewijzen zij kunnen van onschatbare waarde zijn bij ziekten en de zindelijkheid bevorderen, die groote waardigheid van het menschelijk lichaam. Zoo is het ook gesteld met oude lakens, servetten, kortom met alles, wat tot de lin nenkast behoort. Het linnen in zijne nada gen geeft nog zeer zachte hemdjes voorde pas geboren kindertjes, wier huid teer is en fijn is als het pas ontloken rozenblad. Dit zij evenwel herhaald de weg te geven kleedingstukken hebben dan alleen groote waarde, ja zij hebben slechts waarde, indien zij in staat zijn om dadelijk te worden ge dragen. De meeste armen toch bezitter, noch de middelen, noch de handigheid om zelf te veranderen en te verstellen. De havelooze wordt meer haveloos met kleede ren in havenloozen staat. En ook een arm, handig naaistertje wil ook gaarne eenige dubbeltjes verdienen Een zeer kiesche en nuttige manier van liefdadigheid-beoefenen is het schoonmaken der kleeren, die men weggeeft. In alle om standigheden is zuinigheid eervol, hier is zij eene deugd, wijl zij de middelen om wèl te doen, vertienvoudigt. Laten de kasten en laden zich dus niet vullen met afgedankte zaken. Oude kleeren lokken muizen en motten, en brengen de betere in groot gevaar. Het huis dus uit ermee, het pad naar de verblijven der ar moede op, geleid door de praotische vinding rijkheid en de ware Christelijke naastenliefde. Want over een poosje is het winter en lijdt de arme zooveel koude. ALGEMEES OVERZICHT. 25 September '97. De protest beweging in Griekenland door het openbaar maken der vredespreliminiairen die komende en verdwijnende lichten mis schien vergeleek zij daarmede de teleurstel lingen van haar leven, toen zij hare kamer deur zag opengaan, en eene gedaante op haar zag afkomen, die zij eerst niet herkende, maar die nader komende van haar schrik deed beven. Van angst stond zij op, en de hand op haar hart leggende, voelde zij het buiten gewoon hevig kloppen. De gedaante naderde al meer en meer, en bleef eerst staan, toen zij heel dicht bij het jongste meisje was. Micaëla, sprak toen eene stem, ik kom de vrouw halen, die mij toebehoort, en die gezworen heeft de mijne te zullen zijn, wanneer zij den naam van zekeren persoon, dien zij beminde, zou verfoeien. Is het verraad van Christiaans openbaar genoeg, dat ik mij durf vleien, dat deze verandering bij u heeft plaats gegrepen? Olivier 1 riep het jongste meisje en week vol schrik tot in een hoek der kamer. Ik geloof gaarne, zeide de barbier van Lodewijk XI, dat uw geheugen sterk ge noeg is, om uwe eeden niet te vergeten. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT y..T_ vrrk?B3B&s5g i S- "h'etoefeningeii ran het Fort Pampus, Zuiderzee, y'ttrict. ij olgm mededeeling van den Minister van Oorlog, en' September jl., zullen op den 12 October 1897 „j 200 noodig op de daaropvolgende dagen, schietoefe- 3 ?e" plaats hebben van het Fort Pampns, Zuiderzee, JJ'striet. pi 6 aard der schoten, die in O-lijke richting znllen Jerat8 hebben, maakt slechts een zeer klein gedeelte 'ee onveilig. dei gedeelte wordt niet afgebakend, er zal niet wor- v r Sevunrd, indien zich schepen bevinden in dit on- 'J'S® gedeelte. p UP de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het Fort V|j!aPas, een roode vlag waaien, van minstens één uur f den aanvang dor oefeningen tot het einde daarvan, l'ie „Ned, Krt." No. 211b.) De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland FOCK.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1