Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ie ^Bureau l^Bofersfraaf 50. 20ste Jaarg. Vrijdag 15 October 1897 No. 5920. Feuilleton. PBIJS VAN DIT BLAD: Noor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers PBIJS DEB ADVEBTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. HGEMEEJi OVERZICHT. 14 October '97. onlusten in de hoofdstad van Italië Jken een vrij ernstig verloop te hebben a<^* Bij gelegenheid van de ontvangst de delegatie uit de kooplieden der *d door den minister-president Di Rudini in den omtrek van het ministerie van _ltine«landsche zaken een groote menigte 'engestroomd. Da groote meerderheid ^•nden als gewoonlijk troepen half opge- o. oten leegloopers. Naar het schijnt tot ^dverdrjjf, ten minste de bladen vermei ls'1 geen aanleiding; begonnen dezen het ^ende spelletje met de politie: fluiten, ^teenwen en dringen. Tot vier uur des i'ldagg liep alles zonder ernstige rustver- 0r'ng af, maar toen een compagnie mili- '«"en kwam aanrukken, vernielden een ^ar jongens de kar en wierpen zij desol- at®n met de stukken. Dezen velden het en begonnen de Piazza Navona te puimen. In de Lorenesistraat vormden opgewonden troepjes, die oproerige f®ten lieten hooren, het plaveisel opbraken revolverschoten losten. Daarop gaven de ^'daten vier schoten af; een 17jarige '0llgen wex'd gedood, drie anderen bekwamen VrÜ ernstige verwondingen. Vier politie celen en drie karabiniers zijn eveneens ^kwetst. Het lijk van den gedooden rust- ^rstoorder is naar het kerkhof van Campo 6rano overgebracht. Om vyf uur was de 'azza Navona geheel ontruimd en door de tf°epen bezet. In den avond was alles ^eer rustig en doorkruisten militaire pa- tr°Uilles ongehinderd de wijken. Omtrent de belastingkwestie zelf wordt ^degedeeld, dat de minister Di Rudini aan boy, dat 'Ovenbedoelde deputatie de verzekering gaf, er naar gestreefd zal worden tegen- °Ver de belastingplichtigen met de grootst mogelijke billijkheid en welwillendheid te werk te gaan. Een commissie samenge steld uit den adjunct-burgemeester, den voorzitter van de Kamer van Koophandel en den voorzitter van de Vereeniging van kooplieden te Rome, zal met den minister beraadslagen over de wijze waarop de nieuwe belastingwet het best kan worden toegepast. Ook op Sicilië is het naar aanleiding van de hooge belastingen reeds hier en daar tot onregelmatigheden gekomen, waarbij de militaire macht de orde moest herstellen. Een bericht van de Standard zegt, dat de leden van de internationale commissie van controle op de financiën van Griekenland onmiddellijk na hun aankomst het aanbod zullen onderzoeken van een Fransch Neder- landschBelgisch syndicaat, dat zich be reid moet hebben verklaard aan Grieken land 150 millioen francs te leenen. Het syn dicaat zou daarvoor ontvangen de inkomsten van zout, petroleum, kaarten, sigaren en lucifers tot een bedrag van 30 millioen. Van deze 30 millioen zouden dan 22 worden afgestaan aan oude, en 8 aan de nieuwe schuldeischers. In de vergadering der Kamer van afge vaardigden in Oostenrijk werd gisteren een begin gemaakt met de discussie van het voorstel om den minister-president in staat van beschuldiging te stellen wegens het decreet van 2 Juni, waarin de overheden de houding wordt voorgeschreven die zij in vergaderingen hebben aan te nemen. De minister-president, de heer Badeni, betoogde dat dit decreet niets behelsde wat niet overeenkomt met de wet en dat het werd uitgevaardigd tengevolge van de hef tige scènes in het Parlement. De dis cussie zal heden worden voortgezet. Loze, de ex-ambassadeur van Frankrijk te Weenen, heeft sedert hij voor de be noeming van gouverneur - generaal van DEJPORTIER VAN WHITE-HALL. 13) Zeg er eens, vriendje, leelijke moor- Ctiaar, riep zij met eene stem, die hem ?eed sidderen, al een door den herfstwind bewogen bladgij zult zelf ééns de uit werking van dien vreeselijken drank onder beden God zal u voor alle uwe misdaden darmede straffen; wees dan mijne voor telling indachtig 1 Hevig verschrikt snelde 'g boosdoener heen, en even geheimzinnig hy het paleis verlaten had, sloop hij de Poort van hetzelve weder binnen. De zon Was nooger en hooger boven de ^'aamen gerezen en wierp hare stralen door ®en geopend venster van White-Hall, in ®ene kleine kamer, en wel op een sierlijk Mistbed, waarop een jongeling lag uitge lekt. De slaap dekte zijne oogleden, terwijl Algerië bedankte, nog geen nieuwe aan stelling gekregen, maar de pers zorgt, dat hij niet in het vergeetboek raakt en steeds interessant blijft. Zoo komt thans in het Journal de gewezen chef der geheime politie, Goron, verhalen, dat Lozé in 1890, nog prefect van politie te Parijs zijnde, het leven gered heeft van Tsaar Alexander III. Een Russisch student had een glazen buisje van bij zonderen vorm besteld bij een hande laar in chemicaliën, die achterdocht kreeg en de geheime politie waarschuwde. Lozé waar schuwde op zijn beurt de Russische politie en vroeg bij den minister De Freycinet bevel tot inhechtenisneming van drie inmiddels vol doende bespionneerde Russische studenten, die zich met het vervaardigen van ontplofbare stoffen bezig hielden. Lozé werd gedecoreerd met de Alexander Newski-orde, en de Tsaar riep uitEindelijk heeft Frankrijk toch een RegeeringOf dus de Fransche repu bliek dankbaar mag wezen aan dien Loze door wien de eerste sympathie van Rusland voor Frankrijk werd gewonnen en dus indirect de grond gelegd voor het verbond tusschen les deux nations amies et unies! De patroons van de katoenspinnerijen uit het Noorden van Engeland hebben eer gisteren te Manchester vergaderd. Daar werd bekend gemaakt, dat ruim 80 pCt. van de patroons de voorgestelde verlaging van het loon met 5 pet goedkeuren. Aan de arbeiders zal nu kennis worden gege ven, dat de verlaging wordt ingevoerd, en deze zullen over hun houding een stemming houden. Het patroonsverbond van de katoen wevers doet aan deze loonbe weging niet mede. Het congres van spoorwegbeambten te Birmingham heeft eergisteren-avond het ultimatum aan de spoorwegbesturen vast gesteld. De hoofdeisch is de achturendag voor zekere klassen van spoorwegbeambten terwijl voor anderen negen uur geëisoht en zijn gelaat met een doodelijk wit overto- gen was. Twee heeren zaten aan zijne sponde en beschouwden hem met alle zorg en oplet tendheid. Het zal wel geene ernstige gevolgen hebben? zeide een dezer twee, zijnen medgezel vragend aanziende Neen, neen, het zal niet veel te be duiden hebben de wond is reeds gesloten. Hij zal weldra ontwaken en goeden eetlust gevoelenwij zullen daarom eenige spijs laten gereed maken; dit zeggende, stond hij op en schelde. Een bediende trad bin nen, die bevel ontving, voor den maaltijd te zorgen. Deze ging naar de keuken en was met weinig verwondeid in plaats van de koks en bedienden, er eenen krijgsman in bezig te zien. Hij liep naar de eetzaal der bedienden, en gaf hun bericht van zijne bevinding. Terstond begaven zich allen naar de keuken, doch niemand was er meer te vinden alleen was het deksel van een pan gelicht. Daar er zulk eene groote menigte heen en weder ging, lette men er verder niet op, maar zette de pan ter zijde. Op zilveren schalen droeg men nu de met specerijen geurig toebereide spijzen op de ontwaakte jonkman nuttigde daarvan met graagte, en verslond weldra een paar vogels, iets dat de geneesheeren met genoegen zagen. Een half uur later trad een bediende de keuken binnen, die berichtte, dat de armen aan de poort kwamen. Hij gat vervolgens bevel, de overgeblevene spijzen op het voorplein te brengen. Zes bedienden, van welken ieder eenen grooten schotel droeg, met vleesch en andere spijzen rijkelijk ge vuld, repten zich om den gegeven last te volvoeren. Toen zij het kamertje van den portier voorbij kwamen, wierp deze eenen begee- rigen blik op henden laatsten bediende eindelijk hield hij tegen. Zeg eens, Robert dat kleine vogeltje daar, kan dat niet voor mij overschieten Neen, neen, vriendje, dat is voor uwen moud niet gebraden, antwoordde de kok om hem te plagendat is veel te lekker. Zie eens hoe geel van enkele boter, en dat daar, zie eens, hoe heerlijk rood een lekker beestje, niet waar? Kom, kom, wees nu toch zoo dwaas nietgeef het mij maar hier, herhaalde de portier watertandende. Wat kan het u schelen, wie het nuttigt! Gij zult net toch niet hebben, of het mij schelen kan of niethet is veel te lekker. Dit zeggende, verwijderde zich de kok, doch de portier was vlug genoeg, om behendig het vogeltje van onder zijnen arm tien uur als het maximum gesteld wordt voor de overigen. Voor overwerk en Zondags- werk extra betaling. Aan de spoorwegbe sturen wordt een termijn gesteld voor hun antwoord, waarna de beambten weer bijeen zullen komen om over de antwoorden te beraadslagen. De Londensche ketelmakers hebben eer gisteren-avond besloten, Vrijdag het werk te staken, omdat de patroons van de Theems- werven den negenuurswerkdag weer invoe ren. Volgens den secretaris van de ketel makers-vereeniging Knight, die tevens presi dent is van de Federated Trades betreft deze werkstaking echter alleen de Theemswerven. De Behringzee-kwestie 1 lijft in de hoofd stad der Noord-Amerikaansche Unie nog steeds een onderwerp van ernstige zorg. Antwoordend op lord Salisbury's nota, in welke deze weigert deel te nemen aan een conferentie over de robbenvangst in geval daar ook Rusland en Japan aan mede deden, verklaart de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Sherman, dat de Ver- eenigde Staten zich er zeer over verwonderen, dat Engeland besloten is zich van zulk een con ferentie te onthouden. Sherman werpt nu het denkbeeld op, dat er eene afzonderlijke conferentie zal worden gehouden door des kundigen uit Engeland, de Vereenigde Staten en Canada in overeenstemming met de inzichten van Salisbury, en dan boven dien de oorspronkelijk bedoelde conferentie van de Vereenigde Staten met Rusland en Japan, welke den 20sten October geopend zal worden. Volgens draadbericht uit Washington is het hot van arbitrage voor de grenskwestie van Venezuela thans voltallig door de ver kiezing van prof. Martens te Petersburg tot scheidsrechter. Zijn naam was de eenige die zoowel voorkwam op de Engelsche als op de Venezolaansche lijst van rechtsgeleer- weg te halen. Hij haastte zich vervolgens het op te eten, toen hij op eens naderende voetstappen vernam. Schielijk verborg hij hetzelve, doch toen degene, die hem na derde, dicht bij hem was, ging hij voort met kluiven, terwijl hij hem vroegnhebt gij het gedaan?" Ja, was het antwoord, ik heb het op eene snip gegoten. Dit is immers geene snip? vroeg de portier, hem het overschot des vogels toonende. Zoo, zoo, is mijnheer weder aan het snoepen 1 ja, dat is eene snip. Is het waarachtig spreekt gij de waarheid vroeg de portier angstig. Ja, zeker is dat eene snip I bevestigde de man eenigszins verwonderd. Alle duivels 1 en ik heb er van ge geten de panassen wonderolie is hier dus op gegoten 1 Zij gij dwaast... wel neen, de snip met de olie heeft de zieke jonkman genut tigd hij at er van als een wolf, dat ver zeker ik u. De wonderolie, die zijne wonde moet verzachten, doet misschien nu reeds op hem hare werking. God geve het! sprak de gerustgestelde portier. (Wordt vervolgd t-g'iWa - 0.05 v0r OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1