Stads- en Gewestelijk Nieuws. aan deze pijnigingen hebben schuldig ge- maakt, zullen gestraft worden en de ge vangenen, indien daarvoor reden bestaat, losgelaten. De Romeinsche correspondent va* de Daily News verzekert uit goede bron het bericht te hebben ontvangen, dat Italië voorloopig nog geen civiel gouverneur over Erythrea zal benoemen. Wel heeft daartoe het voornemen be staan, doch de Italiaansche regeering is daarvan teruggekomen, omdat gevreesd wordt voor nieuwe onlusten met de Derwischen, nu de Engelschen en Egyptenaren hebben besloten, voorloopig den opmarsch naar Soedan niet voort te zetten en de weg naar Erythrea dus open is. Zelfs wanneer Egypte wederom Kassala mocht bezetten vóór het einde van het jaar, dan nog achten de Italianen een inval der Derwischen niet onmogelijk. Het is evenwel niet onwaarschijnlijk, zegt dezelfde correspondent, dat Egypte aan Italië zal voorstellen, Kassala nog gedurende een jaar bezet te houden, en in dat geval zal de Italiaansche regeering, hoe zij ook naar een ontruiming verlangt, waarschijnlijk aan dit verzoek voldoen. Het ontwerp tot vernieuwing van het dualistisch vergelijk of compromis tusschen de beide rijkshelften van Oostenrijk- Hongarije is eergisteren bij den cisleithaan- schen Rijksraad ingediend. Het zal nu moe toen blijken of de Duitsch-nationalen en Duitsch-liberalen zullen te bewegen zijn, voor dit gewichtig punt hun obstructionisme tijdelijk te staken, daar anders het bestaande vergelijk ongewijzigd door den Keizer nog maals voor een jaar zal moeten verlengd worden bij eenvoudig decreet. De vertegenwoordigers van Griekenland bij de definitieve vredesonderhandelingen in Constantinopel, de heeren Mavrocordato en Stefano, zijn, volgens het opgemaakte plan, eergisteren naar Constautinopel vertrokken, vergezeld door een secretaris, twee tolken en drie attache's van het ministerie. In de financieële commissie van controle der Grieksche financiën zal Rusland ver tegenwoordigd worden door den heer Smir noff, eerste secretaris der Russische legatie te Athene; baron Testa, de vertegenwoor diger der üuitsche regeering, werd eergis teren te Athene verwacht, terwijl de andere gevolmachtigden binnenkort zullen aankomen- De Grieksche regeering houdt zich, zegt d Atheensche correspondent der Times, die ook bovenstaande berichten geeft, hoofd zakelijk bezig met het repatriëeren der vluchtelingener worden daaromtrent onderhandelingen gevoerd tusschen Grieken land en de groote mogendheden. De regeering van Griekenland heeft bij de mogendheden aangedrongen op het her stel der Grieksche consulaten en het terug- keeren der Grieksche onderdanen naar Tur kije, nog vóór het vredesverdrag zou zijn onderteekend. De mogendheden hebben daarop geantwoord, dat Turkije zich daar tegen verzet, omdat artikel acht der vredes voorwaarden het herstel der Grieksche con sulaten niet verplichtend stelt. De Turksche regeering toont evenwel goedertierenheid en heeft medegedeeld, dat deze kwestie misschien zou kunnen worden geregeld, zoodra de Grieksche vertegenwoordigers te Constantinopel zijn aangekomen. Schiedam, 15 October 1897. Godsdienst en Politiek. Vanwege de liberale kiesvereeniging vSchiedam" werd gisteren-avond in de zaal van Musis Sacrum" in openbare vergade ring de eerste van de reeks aangekondigde sociale en politieke lezingen gehouden. De heer Van Loenen Martinet behandelde het onderwerpGodsdienst (idealisme) en dogmatiek in de politiek. Nadat de voorzitter der vergadering, de heer Hugenholtz, den spreker bij de verga dering had ingele.d, begon deze zijne lezing met de opmerking dat na de uitbreiding van het stemrecht politiek, d. i. de regeering van het volk door het volk, meer en'meer publiek domein begint te worden. Opper vlakkig beschouwd heeft godsdienst niets met politiek te maken, maar neemt men beiden in ruimeren zin acht men politiek als regeerkunst, de kunst om het geheele volk te bevredigen en wordt godsdienst niet in den zin van bepaalde leerbegrippen, maar in den zin zan natuurlijken godsdienst be schouwd, dan hebben zij wel degelijk met elkander te maken. Spr. beweerde dat sinds men tot de overtuiging was gekomeD, dat de godsdienst »ook in deze wereld een huis had te bouwen" meer en meer het denkbeeld veld had gewonnen, dat de gods dienst in maatschappelijke vraagstukken had mede te spreken. Spr. zette uiteen hoe naar zijne meening de godsdienst zich in het openbaar leven uit voor den Katho liek door gehoorzaamheid aan zijn kerkelijke overheden en voor den Protestant door het beroep op de verklaring en de toepassing van het Woord Gods. Wanneer de vooruitstrevende liberalen zich verzetten tegen de kerkelijke bemoeiing, dan worden zij daarbij niet door godsdienst haat gedreven spr. beweerde integendeel dat het vooruitstrevend liberaal beginsel godsdienst moet hebben, en datgene wat in den echten, diepen zin godsdienst is met dat beginsel staat of valt. Uitvoerig zette hij uiteen den invloed van bedoelden gods dienst op het openbare leven, niet alleen omdat zij het hart blijmoedig maakt en zeker vertrouwen schenkt, maar ook omdat zij de menschen de toepassing der begin selen van vrijheid, gelijkheid en broeder schap predikt. Dat was volgens hem het werk van den natuurlijken godsdienstde officieele gods dienst, vertegenwoordigd door de Kerk, had zoo weinig voor den mensch gedaan, maar sprekers natuurlijke godsdienst doet de ware vrijheid, gelijkheid en broe derschap heerschen, kweekt dat enthou siasme 'twelk Gods plannen ook doet zien in de democratische strooming van onzen tijd; de godsdienst is de machtige hef boom die het al beweegt. Der lange rede korte zin was, dat de vooruitstrevende liberalen, al zijn ze ook tegen kerkelijke godsdienst en alle bemoeiing van kerkelijke godsdienst, daarom van den godsdienst niet afkeerig zijn, nl. van dien vechten godsdienst", die leert dat alle men schen kinderen zijn van God, broeders en zusters dat geloof moest zich in de Staats wetten uitspreken en in de Staatsinstel lingen belichamen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Ook zij die het niet met spreker eens waren, hebben het blijkbaar onnoodig geacht debat te voeren over de waarde van een ïgodsdienst", die slechts vin deze wereld een huis heeft te bouwen" daarvoor stond hun geloof in Eénen, Waar- achtigen, Persoonlijken God, Die den mensch voor de eeuwigheid heeft geschapen, te hoog. Zoo bleef ook de vraag onbespro ken of de ware kerkelijke godsdienst iets anders dan de door spreker bedoelde gelijk heid en broederschap als kinderen Gods leert. Ds. Hugenholtz kon onmiddellijk sluiten met den wensch, dat de door spreker be doelde godsdienst der politiek tot zedelijken grondslag zou strekken. De stoomtram, die heden-ochtend ten 9 u. 20 m. van hier vertrok, is nabij den wissel, waar men bezig is de rails te ver leggen, ontspoord. De locomotief en de daarop volgende wagen raakten uit de rails en stonden dwars over den weg. Persoon lijke ongevallen hadden, gelukkig, riet plaats, zoodat de ontsporing alleen eenige schade en belemmering van het verkeer ten ge volge had. Eerst in den namiddag werd de geregelde dienst hervat. De Algemeene Nederlandsche Kuipers- bond zal a. s. Dinsdag te dezer stede een vergadering houden, om een afdeeling op te richten. Als spreker zal optreden de heer Th. de Rot uit Rotterdam. Door de antirevolutionaire kiesvereenigin- gen Nederland en Oranje zijn in de kies districten Rotterdam I en V voor de ver kiezing van leden voor den gemeenteraad candidaat gesteld de heeren J. M. Voorhoeve en dr. W. B. van Staveren, welke beide heeren in dezelfde districten ook gecandi- deerd zijn door de christelijk-historische kiesvereeniging. Vanwege den gemeentelijken telefoon dienst te Rotterdam is in loods No. 7 op het Handelsterrein te Fijenoord een publiek telefoonstation gevestigd, waarvan door het publiek gebruik gemaakt kan worden na het werpen van vier 2£ ct.-stukken in een daar toe bestemd gleufje. Het gesprek mag 5 minuten duren. Wil men het gesprek voortgezet hebben, dan dient andermaal een zelfde aantal muntstuk ken in de gleuf geworpen te worden. Dit telefoonstation is uitsluitend voor het stedelijk verkeer. Dinsdag vergaderde te Delft op initiatief van de Delftsche verfraaiings-vereeniging »Delfia" de besturen van de verschillende kiesvereenigingen aldaar, ter bespreking van den slechten toestand van het grachtwater. De afgevaardigde van de Tweede Kamer voor het District Delft, de heer mr. H. A. Van de Velde, had aan de uitnoodiging tot bijwoning gehoor gegeven en kon in diens tegenwoordigheid deze zaak in ruime trek ken worden besproken. Prof. L. W.C. Van den Berg, die deze vergadering presideerde, beprak den toestand op technisch gebied, waarna de heer Van de Velde beloofde, al het mogelijke te doen om in dezen toestand verbetering te brengen. Er werd besloten een adres aan H. M. de Koningin-Regentes te richten, waarin deze zaak uitvoerig zal worden uiteengezet. De Delftsche politie heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag weder een goede vangst gedaan. Omstreeks Is/* uur zagen twee politie beambten, aan 't Oostplantsoen surveille rende, twee mannen loopen aan de overzijde van het kanaal, waarvan één een gevulden zak droeg, hetgeen hun verdacht voorkwam- Onmiddelijk werd de looppas er door hen ingezet en langs een omweg verrasten zij de verdachten op den Haagweg nabij Rijne- veld. Hij die den zak droeg werd gegrepen, doch de ander, dien zij nog gelukkig door het licht van de lantaarn goed konden op nemen, had de gelegenheid te ontkomen. Bij onderzoek bleek, dat de zak drie kippen en een eend inhield. Naar het bureau van politie overgebracht, bekende de aange houdene de kippen en de eend met zijn zwager te hebben ontvreemd, die evenals hij te 's-Gravenhage woonachtig is. Deze werd gisteren te Den Haag gearresteerd en naar Delft overgebracht. Het bleek J. v. d. B. te zijn, een oud bekende der justitie. Reeds 8 jaar bracht hij wegens verschillende diefstallen in de gevangenis door. Beiden werden gisteren naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. BINNENLAND. In zake het verschil over de woonplaats van den armen krankzinnige A. B.üsterholt, gewezen soldaat bij de koloniale troepen in garnizoen te Harderwijk, is bij Kon. besluit verklaard, dat geene gemeente als zoodanig kan worden aangewezen en dat de kosten van verpleging van het tijdstip, dat die niet meer worden betaald door het Departement van Koloniën, zullen worden gekweten uit 's Rijks kas. De conversatie-lessen in de Fransche taal, die H. M. de Koningin sedert eenige tijd ontving van Mademoiselle S. Joannis, van Parijs, zijn geëindigd. Mejuff. J. is weder naai Frankrijk teruggekeerd. Naar de Arnhemsche Courant medede^j gaat het door baar geopperde plan om weg waarlangs de Koninginnen Am Zaterdag a. s. zullen verlaten, des avon met toortsen te verdichten, niet door, a£iI1^ gezien die weg van gemeentewege in b6" gaalschen lichtglans zal schitteren. De Staatscourant no. 242 bevat het ve drag van handel en scheepvaart, tussCCan Nederland en Japan gesloten op den 8e" September 1896, in den Engelschen '6 en de Hollandsche vertaling. Be minister van Buitenlandsche 2a6^ brengt ter kennis van belanghebbenden blijkens mededeelingen van den c°nS()0 genaraal der Nederlanden te Pretoria, uitvoerende Raad der Zuid-Atrikaansc Republiek bij besluit van 9 September tijdelijk heeft opgeheven het invoerrecht slachtvee, en zulks wegens de schaarse aan slachtvee, tengevolge van de rundsrp en de daarmede gepaaid gaande stijg'n° der vleeschprijzen. (St.-tt<) Naar men aan de Locomotief verzeker heeft de heer Cremer, pas opgetre 6 minister van koloniën, zich, reeds uitgela dat hjj in de politiek van den gouverneu^ generaal Van der Wijck vertrouwen s in diens gedragslijn niet wenscht in tegrijPe De bestaande regeling van de eenjarig verloven wegens langdurig verblijf in m schijnen hem echter minder te voldoen de vroegere voorschriften, zoodat het m's schien niet onmogelijk zou zijn dat m naar deze terugkeerde. Naar aanleiding van het praeadvies, d0"^ Burgem. en Weth. van Den Haag uitgebrac op het adres van de Vereeniging v°„ Handel, Nijverheid en Gemeentebelang6" over de stinkende grachten, heeft het stuur dier vereeniging in een nader au als zijne overtuiging te kennen gegeven, onafhankelijk van de werking der Vyfslu12 de wateren binnen deze stad in vervuil ling zullen toenemen, zoolang hier ter stede de spuiing in de zomermaanden zoo goen stil staat en een rioolstelsel in stand ge^ houden wordt, dat den toestand van oni'6111 heid bevordert. Daarom wordt aangedrongen op plaatseli) maatregelen, daar er vooreerst wel ge Rijkswet tegen watervervuiling zal kom en de verhouding tot Delfland ook vooree'^ niet zal veranderen. Het bestuur vraag' volgende maatregelen lo. Spuiing gedurende de zomermaand6 wanneer daaraan de grootste behoef'6 2o. Ontoegankelijk maken van de grach voor de faecaliën. 3o. Demping der binnengrachten, als Turfmark c. a., los van het rioolstelsel 4o. Niet langer dralen met den aan van het Laakkanaal. leg De hoofdcommissaris van politie te 's"^rj0 venhage waarschuwt, dat men op zijn ho£ zij met het aanknoopen van handelsbe'r^ kingen met zekere Kavelaar, 29 jaren, rfl,z,° in verschillende artikelen, laatst wonend6 's-Gravenhage, Franklinstraat 15. Bij voornamelijk rijwielen en muziekinstrum ten, doch de betaling blijft achterwege- Scheveningen of Hoek-van-Holland Op een vergadering der Haagsche Ka van Koophandel wees de voorzitter op plan der ingenieurs Van Heurn en BeverS^ betreffende een haven aan den IIoek-v' Holland met spoorwegverbinding naar veningen. f Aangezien dit ontwerp niet aan de Ka doch aan ieder harer leden was toegezoh rees de vraag, of de Kamer zich in vergadering wel met deze aanvrag6 bezighouden. Meende de heer Van J dat het plan ter zijde moest gelegd wor als niet gericht tot het college, en de Kal® moest handhaven haar standpunt, dat veningen alleen geholpen is met een op de plaats zelf, de heeren Van Bijster*6 en Van Santen wenschten de zaak in 6 volgende vergadering te behandelen. kst Af(i$ j als

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2