het koninkrijk verbannen.' De Regeering van den heer Sagasta hoopt op medewer king van de autonomisten die naar de Ver- eenigde Staten en Frankrijk zijn geëmigreerd en van de leiders der autonomistische partij om hen die tengevolge van de staatkunde van generaal Weyler tot de opstandelingen zijn overgegaan, terug te brengen tot de zijde van Spanje. Een telegram uit Havana bericht, dat de langs de kust gaande stoomboot Triton, aan de noordkust bij Pinar del Rio schip breuk heelt geleden. Er waren meer dan tweehonderd menschen aan boordburgers soldaten en de bemanning van dertig koppen. Allen zijn verdronken. De Amerikanen hebben nooit groote voor liefde getoond voor de Spanjaarden. Althans niet tijdens de laatste jaren en vooral niet gedurende den tegenwoordigen opstand op Cuba. Des te merkwaardiger id* daarom thans het bericht, dat enkele Amerikaansche bladen bevatten omtrent de inname van Victoria de las Tur.as, 'twelk kort geleden zooveel sensatie wekte en in welk bericht openhartig wordt bekend, dat, al mogen de Spanjaarden zich soms aan wreedheden hebben overgegeven, de opstandelingen in dit opzicht niet voor hun vijanden onder doen. Zoodra de opstandelingen Victoria binnen getrokken waren, aldus wordt gemeld, was hun eerste werk het vermoorden der zusters van Cabecillas Vicente Garcia, die vroeger partijman der opstandelingen was, doch thans aan Spaansche zijde staat. Verder werden 98 vrijwilligers op wreedaardige wijze ver miukt; de kapitein Carrillo werd aan één arm opgehangen, nadat hij eerst gemarteld was. Pedro Suarez werd eerst gedood, nadat hij de slachting zijner drie kinderen had aauschouwd en den commissaris van politie Machado werden armen en beenen alge houwen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 18 October 1897, Melasse-spiritus. Uit Schiedam ontving de Residentiebode het volgende Ingezonden Stuk, waaraan zij, om het belangrijke van het onderwerp, eene plaats in hare redactie-kolommen inruimt In verband met het artikel in uw geacht blad van 1011 October «Uit welken hoek al met protectie waait", verzoek ik u be leefd, het volgende te willen opnemen aangezien het blijkt, dat die quaestie niet goed begrepen wordt, anders ber. ik over tuigd, dat uw eerlijkheidsgevoel u voorzeker aan onze zijde zou doen scharen Wat de Kamer van Koophandel vroeg, was niet beschermingmaar was gevrij waard te worden voor de gevolgen van besch-rmiug van een andere industrie. Het is bekend, dat aan de beetwortelsuiker- taorikanten een afschrijving op den accijns wordt gegeven van fl. 2.500.000, waardoor zij in staat zijn gesteld te concurreeren tegen het export-premiegevende buitenland, welke afschrijving voor de suiker die ge ëxporteerd wordt, dus gelijkstaat een export- premie. Door die bescherming n. b. van een regeering die het vrijhandelstelsel huldigt kunnen die fabrieken niet alleen beslaan, maar geven zij zelfs zeer goede rekening. Werd echter die bescher ming niet gegeven, dan zouden er minder ot misschien geen bietsuikerfabrieken be staan, dan zouden er dus ook geen meiassen (met kristalliseerbare suiker) worden ge produceerd, dan zou er ook geen spiritus uit die met kristalliseerbare suiker worden gestookt en dan zou die spiritus ons niet die ruïneerende concurrentie k unuen aan doen zooals nu. Dus door de bescherming van de bietsuikerlabrieken wordt een reeds sinds onheuglijke jareu bestaande en nuttige industrie, waardoor duizenden en duizenden hun onderhoud vinden, waarin enorme kapitalen gestoken zijn, gewoonweg on mogelijk gemaakt en worden honderden families geruïneerd ten voordeele hoofd zakelijk van de eigenaars van bietsuiker- fabrieken. Nu vragen wij, graanstokers, met welk recht geeft de regeering aan eenige groote, rijke fabrikanten een enorme som geld, waardoor zij in staat worden gesteld om zóó goedkoop te proouceeren, dat dóór dat goetikoope pioduct een geheele bestaande industrie tot ondergang gedoemd wordt? Wp weten heel goed, dat die berscher- ming van de suiker-industrie met een goede zijn wij graanstokers er de dupe van Dat deze toestand grootelijks onbillijk, onrechtvaardig zelfs is, is voor een ieder duidelijk en het is voorzeker de plicht van de regeering, daaraan een einde te maken Daartoe leenen zich diverse middelen, waar van het eenvoudigste wel het volgende zaï zijn, hetwelk tevens dat voordeel geelt, dai het de regeering evenmin geld kost als aan de suikerindustrie of de mellasse-spiritus fabrikanten en waarbij wij, graanstokers, toch een zeer groote baat zouden vinden. Er werd hier te lande zooveel spiritus gemaakt, dat de hoeveelheid voldoende wa- voor de consumptie. Ingevoerd werd er mei uitgevoerd evenmin. Wordt echter de melasse tot spiritus verwerkt, dan krijgt men daardoor een excedent van circa 6000.000 liter spiritus, waarvoor hier te lande geen plaats is. Die 6 000.000 liter, oi tenminste het grootste gedeelte daarvan, moeten dus naar het buitenland vei kocht worden, maar om dat te kunnen doen, moet de prijs gelijk staan met dien van de buitenlandsche markten, waar men echter te concurreeren heeft tegen spiritus, welke door uitvoerpremiën kunstmatig goedkoop gemaakt is. Daarom kon er ook geen graan- spiritus uitgevoerd worden. Nu, sedert er zooveel melasse-spiritus op de markt is gekomen, is de prijs van den spiritus in 't algemeen zoozeer gedaald, dat er kan worden uitgevoerd, d. i. dat wjj nu kunnen concurreeren met spiritus, die tot fl. 3 60 per H.L. uitvoerpremie geniet 1 Tot zulke exportprijzen kan onmogelijk graan- spiritus gefabriceerd worden melasse- spiritus geeft echter nog een zeer goede winst, hetgeen niet te verwonderen is aan gezien, zooals wij hierboven zagen, de bij drage der regeering bij uitvoer van suiker dus ook van hare producten als ex port-premie moet dienen. Zoodoende heeft men twee soorten van spiritus de eene met en de andere zonder exportpremie. Het verkeerde van het geval is nu dat, wordt die spiritus met exportpremie hier te lande verkocht, dan steken melasse-spiritus-fabri- kanten de uitvoerpremie in hun zak, zonder dat aan het doel wordt beantwoord. Dus om billijk te zijn, moest de melasse spiritus geëxporteerd worden, of wel, blijft hij in 't land, dan moest de premie, door het rijk gegeven, wederom worden gerestitueerd. Daarom zou moeten worden bepaald, dat de melasse-spiritus voor consumptie bijv. f 2 meer belasting zou moeten betalen dan graanspiritus. Dit zou tengevolge hebben, dat over 't algemeen de melasse-spiritus zou worden geëxporteerd en dat daardoor weer een normale toestand voor de graanstokenjen zou ontstaan. Bovendien gelieve men wel te bedenken, dat de melasse-spiritus-fabn kanten toch denzelfden prijs zouden blijven bedingen als zij nu krijgen, namelijk dien van den buitenlandschen spiritus Op deze wijze kan, zonder dat partijen er door geschaad worden, een groote onrecht vaardigheid worden opgeheven en wanneer wij graanstokers daarom vragen, dai vragen wij geen bescherming, maar niets meer dan dat de regeering ons recht vaardig behandele! Schiedam, 12 Oct. 1897. X. een minimumloon van f 10.50 moest vast staan. Alleen door sterke aaneensluiting en volhardende organisatie zou dit kunnen worden verkregen. Na eene uiteenzetting hoe de Typografen- oond die organisatie tracht te bewerken, volgde eene bespreking van het adres door de aldeeling Schiedam van den Typograten- oond in zake de aanbesteding van het druk werk der gemeente tot den Raad gericht; ooor de afwyzenue beschikking op dat adres wordt de concurrentie hoog genoudeu ten (toste der gezinnenhet gemeentebestuur heeft de invoering van den noodzakehjkeu maatregel van minimu.u-loon en maximum- arbeidstijd met gewild, vreezende dan niet meer voor een koopje terecht te komen. vVaar B. en W. in hun preadvies betoogen, dat zij de bescherming van volwassenen met noodzakelijk achten, betoogde spr. dat, uie bescherming tegenover de jongens- expleitatie wel degelijk noodig is. Alleen door krachtige organisatie zou het beoogde doel worden bereikt; daartoe wekte spr. ten slotte allen op, eenige bezwaren tegen die organisatie weerleggend en wijzend op de voordeelen die zij reeds elders heeft opgeleverd. Van de gelegenheid tot debat maakte de heer Moerman gebruik om op te merken, dat ook «Adelphismus" zich in zake het drukwerk der gemeente tot den Raad had gewend en te vragen, wat het doel was dezer vergadering. De heer Hols antwoordde hem, dat het doel dezer vergadering wasdoor uiteenzet ting van de voordeelen van organisatie en vereeniging, de nog niet aangesloten typo grafen aan te sporen, zich bij een der be staande corporatiën, hetzij «Adelphismus" of de afdeeling van den Typografenbond aan te sluiten. De voorzitter getuigde daarna, dat niet een der niet aangesloten typografen aan wezig was, spoorde zijnerzijds de verga derden in 't bijzonder aan tot den Typo grafenbond toe te treden en bracht verder een woord van dank aan den spreker van dezen middag, waarna de vergadering werd gesloten. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 133 schepen, waarvan 14 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 128 voor Schie dam 4 en voor Vlaardingen 1. In hetzelfde tijdperk van 4896 kwamen binnen 134 schepen, waarvan 11 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 132. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 314, metende 371.139 netto register ton, meer dan tot op gelijken datum in 1896. De afdeeling Schiedam van den Alg. Ned. Typografenbond en de j mgelings-vereenïging «Hoop der Toekomst" hielden Zondag-middag in het Volkshuis alhier eene openbare ver gadering, die slechts door weinige vakge- nooten, hoofzakelijk leden van beide be trokken corporatiën, bezocht werd. Nadat de vergadering door den voorzitter der afdeeling Schiedam, de heer VanWur- mond, geopend was, leidde deze als spreker voor deze bijeenkomst in de heer P. Hols, die het onderwerp «organisatie in verband met de loonregeling", zou behandelen. Aan de hand van het rapport van het jongste congres van typograten zette deze spreker de voordeelen van organisatie in verband met de loonregeling uiteen. Uitvoerig be toogde hij, dat de toestand der werklieden in het typografenvak nog veel te wenschen overlaat; door organisatie moest een mini- mum-loonstandaard worden verkregen, de exploitatie van jeugdige krachten worden voorkomen, een maximum-arbeidsdag van 10 uren met 50% verhooging van loon na 9 ure 's avond worden vastgesteld, de Zondag- arbeid worden geweerd en voorkomen wor den, dat de invoering der zetmachine den typograaf te veel benadeelt. Ook hier is de toestand niet beter dan elders: scherpe concurrentie en jongens ex- bekijks, vooral voor ouden van dagen, die zi0 dat zeker nooit hadden voorgesteld, de g® meenschap met de Hoeksche Waard te kunnen verbeteren eerst door de schoon Maasbrug, en straks door een tramba»^ ter vervanging der oude veerpont te Go' schalxoord. Ook een reis naar Rotterdam is dan de bewoners der kom van Barendrec geriefelijker met de tram dan per Staatsp0°r' daar het spoorwegstation ruim 20 mmut buiten het dorp ligt. d« BINNENLAND. De commissie van rapporteurs over Indische begrooting, dienst 1898, is Vrijdag avond bijeen geweest ter vaststelling va° haar voorioopig verslag. De dubbele moord te Rotterdam. De vermoorde Margaretha Hanneman heeft, terwijl zij in Holland woonde, toch met haar familie te Berlijn briefwisseling gehouden. De brieven moeten hoofdzakelijk gewisseld zijn tusschen de vermoorde en haar zuster Anna, die bij haar ouders in woonde. De oude Hanneman blijft bij zijn beweren, dat hij van de heele briefwisseling niets afwistde vrouwlie hadden het achter zijr. rug om gedaan. In de brieven moet er nooit sprake van geweest zijn, dat Müller zich tegenover Margaretha onvriendelijk ge droeg, of door het een of ander aanleiding gaf, om aan zijn verstandelijke vermogens te twijfelen. Het waren meest korte brieven geweest, met berichten over Margaretha's gezondsheidtoestand en de inrichting van haar huishoudeneens had zij een portret van haar kindje ingesloten, hetzelfde kindje, dat óók door Müller op zoo afschuwelijke wijze vermoord werd. De Koninginnen te Arnhem. HH. MM. de Koninginnen hebben Zaterdag het aangekondigde bezoek aan Arnh0l° gebracht, gevolg gevende aan de uitnood' ging van de Provinciale Staten van Geld01" land om den zetel van het provincie bestuur met een bezoek te vereeren. Aan het station werden HH. MM. opge' wacht door den Commissaris der Koning'0' de leden van Gedeputeerde Staten en d®° griffier, allen in ambtsgewaad, de commisS'e van ontvangst uit de Staten, den opperjager meester baron van Pallandt van Oud-Be'®1" land, den burgemeester van Arnhem, 'u' tenant-generaal Van der Heydengenera» majoor Van Resteren, kolonel van Dam Isselt, allen met hunne adjudanten en gr#* van Limburg Stirum commandant der eet' wacht. De commissaris der Koningin verwelkomd de Koninginnen en stelde de aanwezig00 >r. De freules Van der Borch van V01" wolde en Mollerus boden HH. MM. bloem ruikers aan. Ofschoon er eenige regendrupp0 plotatie heerschen hier in hooge mate. Spr. bedoeling is gedaan, maar ondertusschen i meende, dat op grond van de kiestabel hier De aanleg voor de tramlijn Rotterdam Zuid-Beierland geeft op enkele plaatsen een groote levendigheid. De bewoners te Barendrecht*hooren reeds het gillen en fluiten der locomotieven, die gebezigd worden voor den zandaanvoer enz van de Maasbrug door de polders Zuidpolder en Buitenland. Een en ander heeft vee vielen, namen HH. MM. en het gevolg t0 m in open rijtuigen plaats, HH. MM. rede°' begeleid door de eerewacht, naar woning van den .commissaris, waar te de 3 De audiëflB0 de de uren de audiëntie aanving, werd zeer druk bezocht, o. a. was militaire macht uit de geheele provin01® vertegenwoordigd, verschillende autorit01 ten van stad en provincie, geestelijken verschillende gezindten, verschillende bB sturen, o. a. de besturen van het tierv. Diaconessenhuis en van het St. El's° oethsgasthuis met de pas geridderde Moed01" kwamen hunne opwachting maken. Aan °e «inde van de audiëntie kwamen versch' lende particulieren, sommigen met verzot' schriften. Het was op de Groote Markt een ong6' kend schouwspel; de veelkleurige milim'r® costuums afgewisseld door burgerlijke u°' formen opgevroolijkt door de opwekken1 muziek en beschenen door den najaarszo0' die den geheelen middag bijkans door gele loof van het geboomte speelde. Het diner door de Provinciale Staten HH. MM. in de groote zaal van het Provin01^ huis aangeboden, begon te halt zeven telde 134 couverts. Tot de genoodigden behoorden de der Eerste Kamer voor Gelderland en *0j der verschillende burgerlijke, rechterlijk^' militaire en geestelijke autoriteiten, zo o» de oudste predikant der Ned. Herv. I5e meente te Arnhem, president van het pr° vinciaal kerkbestuur, de deken der Rooms0 Katholieke Kerk te Arnhem en de opp®r rabijn van het Ned. Israëlitisch kerkgeno0 schap te Arnhem. H. M. de Koningin in licht reze gekl0® en H. M. de Koningin-Regentes in zW» gewaad, beiden met een schitterende d'a^ deem getooid, zaten om de eeretafel» Regentes ter rechterzijde van de Koning' en ter linkerzijde van het oudste lid v8 Gedeputeerde Staten, den heer H. C. der Houven van Oordt. Voor den aanvang van het diner deel de heer Van der Houven van Oordt 00 dat de Koningin-Regentes hem verzoog had, gelegenheid tot bidden te.geven, flf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2