wei 40.000 zieken zyn. De financieeie toe stand is verschrikkelijk. Tallooze lieden sijn zonder middel van bestaan en de han del is lam geslagen. Hevig is de ongerustheid te Madrid door deze tijdingen ontstaan. Er zullen maatregelen worden genomen om by het vertrek van Weyler uit Havana een conflict te voorkomen, Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 October 1897. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering op heden in beginsel besloten, den reinigingsdienst in deze gemeente, met bestendiging van de tegenwoordige wijze van afvoer van faecaliën en met inbegrip van het diep houden der havens, grachten en slooten, voortaan voor eigen rekening te •iploiteeren. De heer D. F. J. van Walsem Jr., ambte naar ter gemeente-secretarie alhier, is No. 1 geplaatst op de aanbeveling voor Secretaris der gemeente Wijk bij-Duurstede. Aan de loting voor de nationale militie in deze gemeente hebben 264 lotelingen deelgenomen. Gisteren-avond tusschen 6 en 6| ure is ten huize van J. L. Philip, Maarstraat 7 alhier, diefstal gepleegd. Terwijl de vrouw des huizes zich in de kenken bevond, heeft men met valsche sleutels eerst de buitendeur en daarna in de voorkamer, een kastje ge opend. Uit verschillende doosjes die in een kartonnen doos, geborgen in een lade van bedoeld meubelstuk, waren geplaatst, zijn ontvreemd: een halsketting met gouden slot, een zilveren broche, een gouden vrou wenring, en zilveren oorknoppen en verder uit de lade een portemonnaie met 49 cent eer. busje met geld, dat mede in een lade stond, bleef onaangeroerd. De politie heeft te dezer zake een onder zoek ingesteld. In de vergadering van bewoners van de Kortlandstraat, Mariastraat, West-franke- landsche laan en Nieuwe Haven (van de Vlaardmgsche dijk tot aan de Westfranke- landsche laan) gisteren avond in het Ver kooplokaal alhier gehouden, is besloten in genoemde straten ter gelegenheid van de Kroningsfeesten eenige versiering aan te brengen. De ter vergadering aanwezigen hebben reeds hunne bijdragen, hetzij wekelijks of maandelijks opgegeven; voor de overige bewoners of eigenaars van panden zal ge legenheid zijn door eene wekelijksche of maandelijksche bijdrage of in eens tot bedoelde versiering mede te werken, Tot leden van de commissie, die zich met de uitvoering van het plan tot versiering zal belasten, werden benoemd de heeren L. A. C. Ingenhoes, H. J. Lamers, D, Lamers, C. Bijlo, H. Kreuger, H. de Koning, Z. van der Poel, J. Gunnewegh en N. van der Sluis, meerendeels leden van het voorloopig comité dat de vergadering had bijeenge roepen. Bij onderzoek is gebleken, dat de inbrekers in de kerk van den Allerheiligsten Verlosser aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam den nacht hebben doorgebracht in een berg plaats van zand onder de trap. Van uit eene schuilplaats in de kerk zullen zij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, toen alles in diepe rust lag, langs den trap in een 8ang gekomen zijn die voert naar de pastorie. In die gang is een trapje naar de portiers kamer van het klooster der Redemptoristen. De deur van die kamer is van binnen ge grendeld, doch ter manshoogte naast die deur is een raampje 36 bij 75 cM. breed en hoog. Dit raampje is door de inbrekers in geslagen en daarna geopend en vervolgens zijn zij daardoor naar binnen gekomen. In de portierskamer hebben zij een kast opengebroken en uit daarin staande offer- bussen een bedrag van ongeveer 1100 ont- vraemd. Met den buit moeten de inbrekers langs denzelfden weg teruggegaan zijn en zich begeven hebben in bovenbedoelde berg plaats om des morgens bij het openen der kerk deze ongemerkt te verlaten. In de pakhuizen van het Vriesseveen aan de Rijnhaven te Rotterdam is gisteren nacht ingebroken,32 balen koffie werden ontvreemd benevens eene hoeveelheid koper. De vermoedelijke daders zijn bekend. Omtrent dezen diefstal met braak deelt men aan de Tel nader mede, dat de dieven zich toegang verschaft hebben in den nacht van Zondag op Maandag, door een pak huisdeur aan de zijde van den Parallelweg, waarvan het hangslot afgerukt is geworden. Nadat aangifte van den diefstal gedaan is, werd Maandag-middag door een agent majoor van politie op Wilhelminakade een sleeperswagen aangehouden, beladen met 16 balen koffie van den diefstal afkomstig. De koffie werd vervoerd voor rekening van twee bekende opkoopers, die voorgaven van onbekende personen de partij gekocht te hebben. Het onderzoek moet aan het licht gebracht hebben, dat de diefstal op verschillende tijd stippen heeft plaats gehad en niet alleen op bedoelden Zondagnacht, terwijl voorts een aantal schuitjes roodkooper en blokken tin vermist worden. Tot het geven van inlichtingen is het pakhuispersoneel door de politie gehoord. Een nachtwaker van een zeilschip liggende in de Rynhaven heeft des nachts onraad bespeurd. als agent eener verzekeringsmaatschappij tegen ongevallen. Deze opmerkingen hebben Burg. en Weth. aanleiding gegeven om voor den bedoelden ambtenaar, wiens goede diensten algemeen worden erkend, een personeele toelagen aan te vragen van f 200. Bij toekenning hiervan zouden B. en W. den ambtenaar willen verbieden, verzekering tegen ongevallen af te sluiten met personen, die aan de gemeente leveren of belast zijn met de uitvoering van gemeentewerken, zoomede met hun onderhebbend personeel. Bij een bezoek, dat eenige leden van het departement Delft der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van nijverheid aan de Delftsche gasfabriek gebracht hebben, trokken vooral de aandacht twee inrichtingen van geheel nieuwe vinding. De eene, een automatische regulateur, moet een zoo goed als volkomen gelijkmatiger! gasdruk verze keren, hetgeen het plotseling walmen der oud-model branders voorkomt bij vermeer dering van den diuk des avonds. De andere is een toestel, dat den waar borg biedt, dat hij de mogelijke mistelling eener afsluiting, bijv die van den toevoer uit de gashouders naar de stadsleiding, de gemeente toch van gas wordt voorzien, zoo dat zij niet plotseling in het duister gehuld kan worden. Volgens mededeeling van den directeur voldoen deze beide nieuwe toestellen uit stekend in gebruik. Twee beruchten jongens hebben de ofiei - bus in de R. K. kerk te Vlaardingen open' gebroken en de inhoud zich toegeeigend- De politie, met het feit in kennis gesteld» was de daders spoedig op het spoor. BINNENLAND. De ministers van Justitie en van Koloniën waren gisteren ter audiëntie bij H. M- °P het Loo. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging vSchuttevaer" is een adres ver zonden aan Gedeput. Staten vau Zuid-Holland met verzoek hun invloed te willen aanwenden tot verhooging of verandering van de brug in de gemeente Overschie, waarop herhaaf- lijk tevergeefs bij de gemeente Rotterdam als eigenares is aangedrongen. Uit Delft meldt men aan het R. N., dat zich de geruchten omtrent ongunstige voor uitzichten voor de bestuursambtenaren in Indië hoe langer hoe meer schijnen te be vestigen. Hiervan blijkt nu weer uit een adres van een gepensioneerde hoofdingenieur bij den waterstaat te 's-Gravenhage die aan den Raad mededeeling doet, na de storting van het collegegeld ad f 200 voor den cursus 1897—'98 ten behoeve van zijn zoon be richten uit Indië te hebben ontvangen, welke die ongunstige geruchten aangaa nde de vooruitzichten alleszins bevestigen." Genoemde heer heeft het zijn plicht geacht om zijn zoon bij de Polytechnische school te doen overgaan en verzoekt nu teruggave van reeds betaald collegegeld voor de Indische Instelling. De firma P. J. Kip en Zonen (opvolger J. W. Giltay) te Delft heeft voor hare werklieden een zieken- en pensioenfonds opgericht, waarvan de lasten alleen door die firma zullen worden gedragen. De sluiswachter M. van den Bos zal met 1 Januari a.s. gedurende 25 jaar onafge broken de schutsluizen aan de Buitenhaven hebben bediend. Bij besluit van B. en W. van 21 December 1872 werd hij aangesteld tot 2den sluiswachter aan de sluis, waaraan zijn vader als le sluiswachter verbonden was. Met deze benoeming verviel de be trekking van de niet in geregelden dienst zynde assistenten. In 1887 werd Van den Bos als opvolger zijns vaders benoemd tot eersten sluis wachter aan dezelfde sluis. Q.) Er doen zich te Rotterdam teekenen voor, die voorspellen, dat eerlang eindelijk de brandweer zal worden georganiseerd naar het model der Amsterdam-che, die reeds sinds tal van jaren zoo uits.skend is en werkt. De Rotterdammers beginnen thans zeiven eenigen twijfel te koesteren aan de voortreffelijkheid van hun brandweer organisatie. Te Overschie is de loting voorde nationale militie zeer kalm verloopen. Alleen hebben twee lotelingen uit die gemeente aan den Heul nabij den Bergweg met elkander ge vochten, waardoor de een een wond aan het achterhoofd bekwam, die in een nabu rige woning moest verbonden worden. Als een bijzonderheid bij deze loting kan opgemerkt worden, dat de gebroeders van Eijk, tweelingen, zoons van een arbeider, beiden een hoog nummer trokken en dus' vrij van dienst zijn. Het 9-jarig dochtertje van G. Huis te Overschie, in de Rotterdamsche Schie bij de Lage Brug te water geraakt, werd door den snellen stroom medegevoerd en verdween onmiddellijk in de diepte. De agent van politie L. van Aalsburg, het ongeluk ziende, sprong geheel gekleed te water en mocht er in slagen het kind van een wissen dood te redden. De Raadsvergadering gister-namiddag te Vlaardingen belegd, vond zijn oorzaak daarin dat in de zitting, van 20 October jl., eene onwettigheid had plaats gevonden bij de benoeming van leden der plaatselijke schoolcommissie; er was één stem te veel uitgebracht en daarom de stemming on geldig. Na breedvoerige beraadslaging werd ten slotte het voorstel van den voorzitter om het besluit van de vorige vergadering in te trekken en tot eene nieuwe benoeming over te gaan, aangenomen. De heeren IJzermans, Schippers v. d. Brugge, Fiegee en Van Dam beschouwden dit voorstel als onwettig en verklaarden aan de stemming geen deel te zullen nemen. Gekozen werden nu de heeren A. van Dusseldorp, P. van Gelderen Jr. H. R. van Buuren van Heyst, C. M. Hoogenboom, Joh. van Leeuwen, J. van Schravendijk en I. S. Tiji tot leden van de plaatselijke school commissie. Blijkens een telegram van den gouverneui' generaal van Ned.-Indië, van 24 dezer» wordt de gouvernements-kofffe oogst °P Java voor dit jaar thans geraamd op 471,000 pikols. Den 23 October 1897 heeft te Berlijn de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging der op 31 December 1896 en 21 September 1897 aldaar tusschen Neder land en het Duitsche rijk gesloten verdragen en tot wederkeerige uitlevering van m'5' dadigers. Binnenkort is een aanzienlijke promote te wachtenhbij de ambtenaren in dienst van 's Rijks belasiingen, omstreekt 79 commiet®0 der 2e, 3e en 4e klasse zullen bevorderd worden. Voor vier artsen, Nederlanders, hoogstens 30 jaren oud, bestaat gelegenheid om oficier van gezondheid 2d kl. bij de zeemacht te worden aaegenomen, Verplichting: »cbt jaren dienstpremie f 5600salaris min' stens f2300. Verdere inlichtingen bij het depart, van marine (bureau geneeskundig® dienst.) Wegens plaatsgebrek op de perstribune in de vergaderzaal der Tweede Kamer is» ten behoeve van de plaats verzocht hebbende verslaggevers van volksbladen, een gedeelte van de gereserveerde tribune afgezonderd en van schrijflessenaars voorzien. De poging van den heer Bouman, lid der Tweede Kamer, om zich in nauwere ver binding te stellen met zijne kiezers is, wat de gemeente Barradeel betreft, voorloopig mislukt. Bij de zitting toch, die de heer Bouman ten gemeentehuize heeft gehouden, heeft geen enkel ingezetene door een bezoek van zyn belangstelling doen blijken. Men verzekert aan de Telegraaf, dat de bezwaren, ondervonden bij het vullen der patronen voor het nieuwe geweer thans overwonnen zijn. Ongevulde of onvoldoend gevulde patronen kunnen niet meer voor komen. De leden van het bestuur van de Set- eeniging tot verbetering van den gezond heidstoestand te 's-Gravenhage maakten gisteren hunne opwachting bij den burge meester, de heer jhr. mr. B. Ph. de Beau fort, om zijne aandacht te vestigen op het doel der vereeniging en op het groote ge wicht van verbetering van vele slechte toe standen daar ter stede uit het oogpunt der volksgezondheid. De burgemeester betuigd® zijne belangstelling voor het streven der vereeniging en verzekerde steeds gaarne het bestuur te zullen ontvangen, als dit hem omtrent ongezonden of schadelijke toestanden in de gemeente meende te kunnen voor lichten. Bij het onderzoek der gemeente-begroo ting m de afdeplingen is door de leden van den Raad te Delft algemeen bezwaar gemaakt tegen het optreden van een gemeente-ambte naar, in dienst bij de afdeeling bouwwerken. Heden-middag te half een had te Vlaar dingen de loting plaats voor de nationale militie. Daaraan namen 128 lotelingen deel, waaraan 44 reden tot vrijstelling inbrachten nl. 16 als eenige zoon en 28 wegens broederdienst. Van V laardinger- Ambacht namen 40 lotelingen aan de loting deel waarvan 1 reden tot vrijstelling inbracht wegens broe derdienst. De commandant van het regiment grena diers en jagers heeft eene commissie benoemd bestaande uit een hoofd- en 3 subalterne, tot het instellen van een onder zoek naar de reden, waarom in den laatsten tijd de krachten van de stafmuziek van het regiment zoozeer verminderen. Sedert het optreden van den nieu we kapelmeester, den Bouwman, zijn reeds zyn reeds vele staf muzikanten op hun verzoek ontslagen en thans heeft wederom een der beste solisten een verzoek om ontslag ingediend. (Dbld.) In aanmerking nemende, dat het St. Nicolaasfeest dit jaar op een Zondag valt, noodigen B, en W. van 's-Gravenhage de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2