Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ^ofersfraaf 50. 20ste Jaarjr Zaterdag 6 November 1897 No. 5938. PATER BRYDAYNE, F e ui 11 e ton. PRIJS VAN DIT BLAD Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsin aangegaan. -0.10 isr worden billijke overeenkomsten ALGEMEEN OVERZICHT. 5 November '97. De ministerraad in Span je heeft besloten ®en kort antwoord te geven op het bericht Van den Amerikaanschen gezant Woodford betreffende de ontvangst der Spaansche ®ota, omdat Spanje in de eerste nota de autonomie niet uitdrukkelijk heeft beloofd, terwijl Woodford volhield, dat de belofte in be woorden der nota besloten lag. Spanje 2al in bezadigde termen te kennen geven, bat het doen zal, wat het geschikt acht te boen. Volgens een telegram uit Havana zullen be autoriteiten Bruzon en Vasallo waar schijnlijk benoemd worden tot prefecten van Havana en Puerto Principes. Blanco seinde, dat zijn gunstige indruk van den toestand op Cuba aldoor bevestigd werd. In een gisteren gehouden zitting van den Spaanschen ministerraad heeft de minister van oorlog den stand van den scheepsbouw voor de vloot en van den aankoop van materieel aan zijn ambtgenooten uitgelegd. Hij zal een memorie dienaangaande bij den ministerraad indienen. Ten aanzien van de Filippijnen werd besloten tot verzoeningsrcaatregelen, ook zullen de politieke gevangenen op Porte Rico genade krijgen. Nadat nog over de zaak van de Competidor gesproken was, besloot de ministerraad aan de bewoners van Santander, op hun verzoek, toe te staan een betooging te houden voor generaal Weyler bij diens terugkomst. De generaal zal echter aan de regeering rekenschap moeten afleggen van de woorden, die hij bij zijn vertrek uit Cuba gesproken heelt. Te Barcelona zijn niet minder dan 112 personen, die, van anarchisme verdacht, op Montjuich gevangen zaten, in vrijheid ge steld. De Gaulois verhaalt op welke wijze de zaak-Dreyfus in Frankrijk hare tegenwoor dige phase is ingetreden. Scheurer-Kerstner was eerst vast overtuigd van Dreyfus schuld. De twijfel kwam eerst bij hem op, toen hij met Elzassers aan een feestmaal deelnam. Een woord dat iemand daar ontsnapte, bracht hem op een spoor. Hij zocht lang, te Mülhausen en Tharin, en eindelijk had hij een menigte bewijzen. Het blad voegt er bij, dat de vice-pre sident van den Senaat te Thann geboren is en te Mülhausen fabrieken bezit. Dreyfus is te Mülhausen geboren en er woont nog familie van hem. De minder goede verstandhouding tus- schen de ministers Salisbury en Chamber lain in Engeland schijnt een scherper vorm van contrast aan te nemen. De Indische correspondent der Manchester Guardian, die geacht wordt in betrekking te staan tot regeeringskringen, verzekert, dat de twee spalt zich duidelijk vertoond heeft bij de behandeling van het Fransch-Engelsche geschil in West-Afrika. De eerste minister, tevens minister van buitenlandsche zaken, moet voor eene min nelijke schikking en voor eene toenadering tot het Fransch-Russisch verbond zijn. De minister van koloniën daarentegen zou Frankrijk zeer slecht gezind zijn en aan sluiting bij Duitschland willen, vooral ook ten einde de Transvaal den steun van Berlijn te ontnemen. De Amalgamated Society van Engelsche machinewerkers tracht in een manifest haar houding in den strijd tegen de patroons te rechtvaardigen en wijst er op, dat zij 10.000 pond 's weeks noodig heeft, om te blijven strijden voor het welzijn van den werkman en zijn recht op vereeniging. In tegenwoordigheid van den prins van Wales en vele andere leden van het konink lijk huis is eergisteren het stoffelijk over schot van de hertogin van Teek in de St. Georgekapel te Windsor bijgezet. De Duitsche keizer was door prins Heinrich van Pruisen vertegenwoordigd. Koningin Margaretha van Italië had prachtige bloemen gezonden. Bij de verkiezing voor het Engelsch par lement te Midlesto», Lancashire, ter ver vanging van Fielden, het overleden conser vatieve parlementslid, is gekozen de heer Duckworth, liberaal, met 5964 stemmen tegen 5664 uitgebracht op den conservatief Mitchell. De verkiezingen in het groothertogdom Baden trekken in Duitschland bijzonder de aandacht, omdat zij met den kerkelijk- politieken toestand in dat land zoo nauw verband houden. Het groothertogdom Baden heeft zich in de dagen van den Culturkampf een treurigen naam gemaakt het onvervalscht liberalisme is er jarenlang aan het woord geweest. Bij de nu plaats gehad hebbende samenstelling der kiescolleges, verkiezingen in den eersten trap, hebben echter de national-liberalen hunne veeljarige opperheerschappij eindelijk voor goed verloren. Het katholieke centrum verloor in dezen strijd niet een zetel, terwijl de nationaal-iiberalen er zich zeven zagen ontnemen. De aartsbisschoppelijke zetel te Freiburg in Baden staat ook al door chinanes der regeering reeds meer dan een jaar ledig en daartegen is door de geestelijkheid der voornaamste dekenaten thans openlijk en luide geprotesteerd. In alle kerken van het diocees Freiburg is Zondag ook een schrijven van den vicaris- capitulaar en bisschoppelijke administrator, wij-bisschop mgr. dr. Knecht, voorgelezen, waarbij wordt in herinnering gebracht, dat sinds het overlijden van den aartbisschop mgr. Johan Chr'istiaan Roos reeds een vol jaar verloopen is en diens zetel nog altijd ledig staat. Men had toen gehoopt binnen den kanoniek voorgeschreven termijn, over .eenkomstig de bepalingen van het kerkelijk recht een opvolger te kunnen kiezen, maar ook thans zelf is nog niet te voorzien, wanneer de hindernissen voor zulk een rechtmatige en door alle diocesanen met klimmend onge duld verleende keuze zullen zijn weggenomen. Intusschen staat het te voorzien, wat natuurlijk in bovenbedoeld schrijven niet kon worden uigedrukt, dat de uitslag der verkiezingen ook hierin wel verandering en verbetering zal brengen. De keizer van Oostenrijk heeft de onder voorzitters der Kamer in gehoor ontvangen en hun geluk gewenscht met de wijze waarop zij de debatten hebben geleid. Hij nam op de hartelijkste manier van hen afscheid. In de vergadering van het Oostenrijksch Huis van afgevaardigden verklaarde de vice- president Abrahamowicz, dat het burean zal voortgaan het reglement toe te passen, zooals het heeft gedaan, zonder zich van zijn stuk te laten brengen, overtuigd, dat het belang van de natie en van de Grond wet daarmede is gemoeid. Na vijf stem mingen werd de openbare vergadering ge- schorscht voor het vaststellen van de notulen over de laatste vergadering. Na eene geheime vergadering werd de openbare vergadering van het Huis van afgevaardigden tegen half vijf heropend. Met groote meerderheid besloot het Huis, dat de vergadering uitsluitend zou gewijd zijn aan de beraadslaging over het voor- loopig compromis. Bij de stemming werden rumoerige protesten uitgebracht door de linkerzijde, welke het daarna den sprekers onmogelijk maakte zich te doen hooren. Omdat het lawaai niet ophield, werd de vergadering opgeheven In de vergadering der Kamér van afge vaardigden in Hongarije zeide gisteren de minister-president Baniïy, in antwoord op een interpellatie over een Rumeensche ridderorde toegekend aan een Hongaarsch raadsheer, dat er heel geen antagonisme tusschen Rumenië en de Hongaarsche regee ring bestaat, maar wel tusschen de Hon gaarsche natie en de Rumeensche onrust stokers. De Kamer nam akte van deze verklaring. HET GELOOF EN DE WERKEN. Een Sermoen van tien minuten.) 2) Ten laatste had hij toegegeven, en sedert dien tijd gaat hun alles voorspoedighet schijnt, dat de tortuin hen voor al de door gestane beproevingen wil beloonen. Met iederen dag vermeerdert het werk van Boucher, die eenigzins vermaard begint te worden. Koning Lodewijk XV heeft hem zelfs eene schilderij doen atkoopen en op den dag, dat men hem dit heugelijk nieuws mededeelde, is hem nog een grooter geluk te beurt gevallenLouisa, zijne vrouw, is moeder geworden; zij heeft het eerste ge ween van haar kind gehoord, zij heeft het lieve, kleine wicht, dat nu reeds dertien maanden oud is, op hare arme gedragen morgen brengt de minne het terug en het zal haar voortaan nooit meer verlaten. Welk weluk zal haar nu nog tusschen haren zoon ontbreken Wat heeft zij nog te ver langen, daar zij de gelukkigste der vrouwen en der moeder is? Het sloeg vijf ure op de pendule dit hoorende stond zij schielijk op, en ruirnde haar werk weg, zonder nogtans de zalige gedachten af te breken, welke hare ver beelding streelden en haar met verlieten, gedurende den tijd, dat zij aan het venster de terugkomst haars echtgenoots afwachtte. Na eenige minuten wachtens zag zij hem in de verte aankomenzoodra zij zijnen orewonen tred vergeleek, bekroop haar een vreemd en smartelijk voorgevoel, dat eens klaps de vreugde uit haar hart deed ver dwijnen. Inderdaad. Boucher kwam niet met denzelfden vluggen stap aan, waarop hij gewoonlijk naar huis kwam hij ging zeer langzaam en bad eene rotting moeten nemen, om op te steunen. Toen hij het portaal hoven aan den trap bereikt had, zoude hij nedergevallen zijn, indien Louisa hem niet ondersteund had zij verschrikte he- yig, toen zij de doodelijke bleekheid zag die het gelaat van haren zielsbeminde overtogen had. Mijn God! wat deert u, Francois Ik weet het niet, Louisa, een ijskoude rilling doorloopt mijne leden en beknelt mij de borstIk kan geen adem halen Open het raam, dat ik lucht krijge Mijn hoofd brandtIk wilde werken, het penseel viel mij uit de handen. Ik kon mijn palet niet oplichten het was mij, als werd alles zwart voor mijne oogen, mijne beenen weigerden mij hunne dienst Waar gaat gij naar toe? Ik ga een geneesheer halen, mijn vriend. Ge weet, de onze woont hier dicht bijin een oogenblik ben ik weder hier. Toen zij, door den dokter gevolgd, terug kwam lag Franfois bewusteloos in het midden de karner uitgestrektde dokter moest Louisa, die in tranen wegsmolt, be hulpzaam zijn, om de zieke op zijn bed te leggen- - Toen Francois na eemgen tijd uit zijne flauwte bijkwam en de dokter hem om trent de verschijnselen zijner ziekte onder vraagd had, schudde deze bedenkelijk het Zou er gevaar bij zijn? vroeg Louisa ontsteld, die maar al te wel op het gelaat van den geneesheer den noodlottigon indruk bospeurde, die de toestand van haren echt genoot hem inboezemde. Gevaar niet, ik hoop het ten minste gij moet u echter met moed en geduld wapenen, mejufrouw, want de ziekte kan van langen duur zijn. "Vaarwel, morgen zal ik vroegtijdig weder hier zijn; hier zijn intusschen de voorschriften, welke gij stipt moet opvolgen. En Louisa bleef alleen bij haren man, dien de koorts reeds deed ijlen. Zeker, men lijdt veel in de zenuwachtige woelingen der nachtmerrie (1) en der koorts, als (luizende droomen en mijmeringen het lichaam en den geest martelen, maar het is duizend maal verschrikkelijker, om eenen geheelen nacht aan het ziekbed van een geliefd wezen door te brengen, en verplicht te zijn het gejammer te moeten aanhooren, hetwelk den lijder door overmaat van smart als af geperst wordten zulks vooral, w«.ineer men geene verlichting kan toebrengen. {Wordt vervolgd). OF hoofd. j Zekere drukking van het bloed in den slaap, waaraan het bijgeloof deze vreemde benaming gegeven heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1