Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau "gSofersfraaf 50. 20ste Jaarg Woensdag 10 November 1897. i\o. 5941. PATER BRYDAYiiE, Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels Elke gewone regel meer*u,llJ Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomster aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. F o 1 i t i e. Gevonden voorwerpen. O- Aanwezig aan het Commissariaat tan Politie; een ijzeren kilogram, een zilver ?Orknopje, een kinderwantje, een jongens )a8Ï9, een vrouwenzak met een *edigen P°rtetnonnaie enz., een kinderzak meteen P°rtemonnaie met f0.05, een kindermof een bruin glacé ha dschoen. Terug te bekomen aan de volgende pressen een schotsche ceintuur, bij Mar- Us> Nieuwsticht midden 23, 7 dameakam» •ion, bij Schoenmakers, Heerenstraat 53, *6ti waterpas, gemerkt no. 189 B, by Key dwarsstraat 5, een rood koralen armbandje ^6t gouden slot, bij Smit, Wilhelmmaplein een gouden manchetknoop, by de °"ing, Nieuwstictit Z.Z. '15, een B. K. *orkboekje, bij Pieters, Nieuwe Haven 283, een wit schort, bij v. d. Most, Piet tiein- «haat 1, een geel hazewindhondje niet •ftkeltn halsband, Dij van Erpecum, Hoofd straat 26 en een foxterrier, wit met blauwe *'ekjes, bij v. d. Kamp, Rotterd. dijk b9. AJuttEHEEji OVERZICHT. 9 November '97. De reis van den Oostenrijkschen rijks kanselier of minister van buiteiilandsche *aken naar Italië trekt in geheel Euiopa bijzonder de aandacht, omdat zij met het °°8 op de tegenwoordige omstandigheden *an bijzonder gewicht wordt geacht. Graat Golucuowsky, die Donderdag voor zijn vei- Gek uit Weenen nog met den Luxemburg- schen kolonel Schalier, den internationalen Candidaat voor het gouverneurschap op Greta, een langdurige conferentie had, is ®ergisteren te Milaan door de Italiaansche ministers Di Rudiui en Visconti Venosta, door den adjudant iiianotti en den te Weenen Seaccrediteerdeu Itaiiaanschen gezant graat Nigra en daarna te Monza door koning Humbert zeil even luisterryk als haitelyk ontvangen. Graat Goluchowski zal gedurende drie dagen de gast des Konings zijn, en daarbij ongetwijfeld over gewichtige zaken te confereeren hebben, want graaf Nigra, die hem van Weenen naar Monza was vooruitgereisd, had reeds Zaterdag lang durige besprekingen met den Koning en de ministers. In de politieke wereld zijn aller oogen op Goluehowski's bezoek aan Monza gevestigd en verwacht men daarvan ge wichtige resultaten èn voor de Triple-Alh- antie èn voor de zaken in het Oosten. Men beweert te Rome, dat het bezoek van graaf Goluchowski te Monza ten doel heeft, eene bijeenkomst der vorsten van den Driebond, in de aanstaande lente te Turijn voor te bereiden. Keizer Frans Jozef hoopt nl. in December 1898 zijn gouden kronings feest te vieren, en keizer Wilhelm wil, dat de drie verbonden vorsten dan te Weenen zullen zijn. Wijl de Oostenrijksche keizer, na Humberts' bezoek aan Weenen, steeds geweigerd heef den Itaiiaanschen vorst te Rome te bezoeken, is deze daartoe niet geneigd. Goluchowsky moet nu trachten, Humbert genoegen te doen nemen met een bezoek van Frans Jozef te Turijn. De libe rale pers te Rome valt echter zoo tegen dit denkbeeld uit, dat het twijfelachtig is of Wilhelm zijn plan verwezenlijkt zal zien. Altijd treedt dus de Romeinsche kwestie weer op als.de spelbreekster der Europeesche staatkunde. De politieke toestand in Spapje blijft bij voorduring zeer verwikkeld de noodzake lijke eenheid der behoudende partij om tot regeeren in staat te zijn, schijnt maar niet bereikt te kunnen worden. Romero Robledo heeft nog gisteren in een rede te Madrid al de leiders der conservatieve partij be streden. Hij prees generaal Weyier hoog en zeide, dat de eenige goede politiek voor Cuba die van den oorlog was. Hij zou VVeyler gaan opwachten en toejuichen. Een nieuwe bijeenkomst is tegen heden belegd, om tegen de vervanging van Weyier verzet aan te teekenen en eenparig het program te organiseeren. Te Santander, waar Weyier vermoedelijk den vaéeilandschen bodem weer zal betre den, is een vergadering gehouden ter voor bereiding van eene betooging bij zijn aan komst. De mannen van de tegenpartij waren ook niet weinig talrijk verschenen, zoodat een botsing niet uitbleef. De voorzitter ver- klaa- ie dat alleen zij, die voor generaal Weyier waren, reden hadden om tegen woordig te zijn. Doch voor die redeneering gevoelde de vergadering weinig en zij ging voort met luidruchtige over- en weer be toogingen, die ten slotte tengevolge hadden, dat de bijeenkomst door de politie werd ontbonden. De politiek, welke door de tegenwoordige Spaansche regeering omtrent Cuba gevolgd ■wordt, schijnt meer succes te zullen hebben dan die van het ministerie-Canovas. Z «als Reuter reeds heeft gemeld, hebben de autonomisten besloten, de ambten aan te nemen, welke hun mochten worden aan geboden. De Standard weet nog meer en verzekert, Jat de partij der autonomisten zich heeft neergelegd bij de benoeming der volgende prefecten voor Havana, senor Bruzon voor Santa Clara, senor Marcos Garciavoor Pinar, senor Freyrevoor Matanzas, senor Tonnarellivoor Puerto Principe, senor Vasallovoor Santiago, senor Capriles. Al de voorgestelde heeren behooren tot de autonomistische partij. In de vergadering van het Huis van af gevaardigden in Oostenrijk heeft gisteren de vice-president Abrahamowicz scherp de uitdrukkingen gelaakt, welke in de vorige vergadering zijn gebruikt, en het Huis uit- genoodigd een correcter toon aan te slaan. Wellenhof, Grossen, Zeiler bestreden de verklaring Zaterdag door den minister van financiën voor de begrootingscommissie af gelegd en verklaarden, dat indien het voor- loopig vergelijk overeenkomstig artikel 14 werd° toegestaan, daarmede gehandeld zou zijn in strijd met de Grondwet. HET GELOOF EN DE WERKEN. {Een Sermoen van tien minuten.) 5> "Want nu heeft zij schuldenzy is zooveel aan den apotheker schuldig, dat hy, ondanks hare tranen, weigert haar de noodige ge- heesmiddtlen voor haren echtgenoot te leverenzij is zooveel aan de fruitvrouw schuldig, dat deze haar geen melk voor haar kind meer wil geven. Haar man en haar kind lijden beide, en zij kar. hen mei Verkwikken, door gebrek aan geld' Wat haar aangaat, in twee dagen heeft zy geen brood gegeten, in geen twee lange dagen; de honger en de uitgeputheid, de hc.iaams kwalen vereenigd met die der ziel doen haar hevig lijden, en er bestaat geene uit- komst, geene hoop. De dag van heden gelijkt aan dien van gisteren, even als die van morgen aan dien van heden zal gelijken. Haar man kan niet genezen door gebrek aan geneesmiddelen, haar kind verkwijnd door gebrek aan voedsel.... Kn zij alleen moet al die doodsangsten uitstaan.... Maar daar ontwaakt haar man hij ontwaakthij klaagt. Helaas 1 zij kan hem niet helpen, jij kan niet opstaan want daardoor zoude zij aan haar kind de noodige rust ontnemen, die het sedert gisteren niet genoot. Louisa, Louisageef my wat drinken Straks, mijn lieve, straksHet kind slaapt op mijnen schoot. Ach, Louisa 1 kom toch! Mijne lippen zijn verdroogd, mijn borst brandt, ik stik Mijn God, mijn God! Charles zal weder op nieuw gaan weenen Louisa, bemint gij my dan met meer, dat gij mij zoo aan mijn lot overlaat? En mijn kind, myn kind dan, o mijn God! Ach, de krachten begeven my.... ik bezwijm.... Louisa.... Louisa.... ik sterf.... De stem, trapsgewijze verzwakt, zweeg, om plaats te maken voor een gerochel, dat Louisa hevig deed ontstellen. Zy stond aachtkens op, om het kind naar het bed Naar de Boheemsche bladen melden, zal zoodra het der Oostenrijksche regeering gelukt is het Ausgleichsprovisorium te doen aannemen een minister van Bohemen wor den benoemd. Als candidaat voor de nieuwe post worden de afgevaardigden Engel en Schwartz genoemd. Alle gewichtige aange legenheden, welke de landen der Boheem sche kroon betreffen, zullen door de handen van dezen minister der Tsjechen gaan. De vredesonderhandelingen in de hoofd stad van Turkije gevoerd, vorderen nu goed Het protocol betreffende den terugkeer der Thessaliers is geteekend behoudens de bekende voorwaarden. Er zal een belasting geheven worden op den oogst De terug keer naar huis van de ontslagen reserve is verder verboden. Meer dan 16000 vluch telingen zijo reeds teruggekeerd. De inwoners van Creta vragen een eigen vlag die het symbool zal zijn van hunne nationaliteit, doch hebben haar nog niet ontvangen. Maar niettemin werd Zondag, toen er een godsdienstoefening in het kamp var. Akrotiri werd gehouden, welke bijge woond werd door afgevaardigden en den president Sfakianaki onder algemeen gejuich en onder het vuur uit duizenden geweren, die vlag toch geheschen. De vreemde autoriteiten zijn blijkens een bericht aar. de Standard hierover lang niet gesticht en ook verschillende Creteuzers moeten van oordeel zijn, dat een dergelijk optreden der algemeene vergadering geens zins gewettigd is. De Cretenzers moeten zeker niet te hard loopen slechts met veel beleid en welberaden kalmte zal het hun gelukken, hun land een betere toekomst te verzekeren. Daar Venezuela gebukt gaat onder een geldelijke crisis zoo wordt uit Caracas geseind is de betaling van de coupons der Duitsche leening moeten uitgesteld worden, op de salarissen der rijksambtenaren is 30 pet. gekort. De invoerhandel is ge- zijns vaders mede te nemen maar met de eerste beweging, welke zij maakte, ontwaakte het uit den onrustigen slaap, waarin het gedompeld was, en begon hevig te schreeu wen en zich te bewegen. De zieke was in zwijm gevallen het duurde geruimen tijd eer hij weder tot zich zeiven kwam; want Louisa met haar kind op den arm, dat zich in ontzettende stuip trekkingen wrong, kon hem slecht onvolledige hulp toebrengen. Eindelijk echter opende hij de oogen en richtte een weinig het hoofd op; na eenige oogenblikken met strakke blikken rondom zich gezien te hebben, maakte hij eene beweging met de hand, dat men het kind uit de kamer zou breti-- gegchreeuw doet mijn hoofd, dat buitendien reeds zoo zwak en pijnlijk is, bijna bersten, zeide bij, de hand naar zyn uitgeteerd voorhoofd brengende. Eet> oogenblik later riep nij Ik heb dorst! Er was geen druppel gerstewater meer in den aarden pot, welke Louisa kramp achtig in hare handen bield. Ik heb dorst; herhaalde hy, ik heb geweldigen dorst, Louisa. Het kind schreeuwde onophoudelijk voort. Ik heb dorst, herhaalde hij met dr ift want de ziekte verbittert de zachtste karakters, en maakt de edelste harten zelfzuchtig. Er is geen drinken meer, antwoordde Louisa, terwijl zij haar best deed, het kind te bedaren. Gij draagt volstrekt geene zorg voor mij, Louisa!.... Hoe!.... maakt gij mij geen drinken gereed?.... Ik ga het doen, myn lieve, ik ga het doen.... Ach! mijn lieve Charles, houd toch op met dat weenen, dat mij het hart verscheurt. Met het kind op den arm, ging zy werk tuigelijk en zonder doel de trappen af, want de fruitvrouw had haar maar al te wel den vorigen dag gezegd, dat zij niets meer op crediet kon krijgen. Ook durfde Louisa, toen zij beneden k wam, haar niets te vragen, maar zag de oude vrouw, die de hoop van een geheel huisgezin was, slechts weenende aan. {Wordt vervolgd). O OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1