vriendschappelijk karakter van onze betrek kingen met Rusland. De herhaalde ontmoe tingen die ik gehad heb met den Keizer van Rusland, hebben mij overtuigd, dat er overeenstemming bestaat tusschen mijn bedoelingen en de zijne. Die ontmoetingen waren de grondslag van een wederzijdsch vertrouwen tusschen de beide regeeringen, en de bevestiging van dien toestand belooft gelukkige resultaten voor de toekomst. Met voldoening herinner ik mij de bezoeken van den Duitschen Keizer, mijn getrouwen vriend en bondgenoot. De bescherming van de be langen van den Europeeschen vrede blijft de voorname taak van mijn regeering. Ik hoop dat wij de toekomst met vertrouwen tegemoet kunnen zien." De Soeverein verklaarde ten slotte dat de regeering in haar aanvragen om credieten voor het leger rekening zal houden met de oeconomische en financiëele omstandigheden van de monarchie. Stads- en Gewestelijk Nieuws. aanslag in diezelfde belasting, dienst 1897/8 wegens het verlaten der gemeente. Öpr. gaf vervolgens een heschrijting van Andrée's ballon, waarbij hij aantoonde, dat zij, voorzien van sleepkabels, twee groote zeilen en m staat tot eene draaiende be weging, hei aanzijn dankt aan een goed doordacht plan. Verschillende aanzienlijke bijdragen, o. a. een gitt van koning Oscar van t 30.000, stelden den Zweedschen in genieur in staat, de groote kosten zijner sxpeditie te bestrijden. Bij de wetr-nschap gelijke corpuranën ui Engeland, Frankrijk -■ii Uuitschiand vond Andiée geen steun; lesmeiiemin zette hij als moedig man zijn nan door en vond een tweetal moedige land- genooten bereid zijn lotgevallen te deelen het plan was, 300 meter boven de Pool streek zwevend, daarvan fotografische op namen mede te brengen. Spr. vreesde ech ter dat zelfs indien het Andrée gelukte zijn doel te bereiken, er te veel mist en nevel zou zijn, om iets te kunnen zien. BINNENLAND. De regeering van Turkije heeft nog niet geantwoord op de dreigende nota van Oos tenrijk, maar zij heeft dag en tijd tot heden avond, en een Turk haast zich alleen als het onvermijdelijk noodzakelijk is. Volgens de Neue Freie Presse van Weenen heeft de Sultan juistg nog tijd gevonden om ook zijnerzijds weder eens een paar notaas te verzenden. Daarin wordt geprotesteerd tegen de candidatnur van den Luxemburgschen kolonel Schaffer voor het gouverneurschap van Creta, en wel op grond, dat de kolonel indertijd uit Turkije is verbannen wegens stokerijen in Armenië. Waarom de be schuldiging eerst thans wordt uitgebracht en waarom de Groote Heer dit niet in éen nota kon zeggen, vernemen we niet. Wel licht was er nog wel een andere klacht. Gisteren zou de commissie tot het vast stellen van het Turksch-Grieksch vredes verdrag weer bijeenkomen. Vastgesteld moe ten nog worden de artikelen 8, 9,10 en 44. Bij den aanvang der zitting van de Kamer van afgevaardigden in Griekenland is het eergisteren tot een vechtpartij ge komen tusschen de afgevaardigden kolonel Mastrapas en Steriades, uit Farsalos. De kolonel beschuldigde den ander lasterlijke praatjes rond te strooien over de wijze waarop Matrapas van Domokos teiuggetrok- ken was. Voor elk wapen van het Grieksche leger zijn nu raden van eer gevormd om twee gevechten tusschen officieren te voorkomen. De Tnessalische uitgewekenen beginnen over Volo terug te keeren. De Tsaar moet aan den Griekschen bis schop te Chama op Creta beloofd hebben, de vernielde christenwijk van Chania op zijn kosten te laten herbouwenook zal hij de kerk laten vergrooten en een som gelds beschikbaar stellen ten behoeve van de armen van Kandia, Chania en Retina. Schiedam, 18 November 1897. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 23 November 1897, nam 2 uren. Agenda 1. Vaststelling, der notulen van de zitting van 12 en 13 dezer. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming ,van een curatoor van het Gymnasium. Aanbevolen zijn de heeren I. Jhr. Mr. Tj. A. M. A. Humalda van Eysinga. II. Mr. A. J. Blok. 4. Benoeming van een lid der Comm. van toezicht op het L onderwijs. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren I. Di'. B. de Bruijo. II. I). Ris, 5. Bezwaarschriften van J. Hoefman e. a. tegen hun aanslae in de pi. dir. bel. v/h inkomen dienst 1897/8. 6. Verzoek van J. G. Sandker om vrij- •'ellitig der betaling van bovengenoemde belasting, dienst 1897,8. 7. Verzoeken van H. A. Steenmeijer en J. S. van Oosten om ontheffing op hun 8. Voortzetting der behandeling van het be zwaarschrift van J. A. M. Jansen tegen zijn aanslag in de pi. dir. belast., dienst 1897. naar grondslag Dmet het daarop door B. en W. uitgebrachte praeadvies. 9. De rekening over 1896 en begrooting voor 1898 der d.d. Schutterij, met rappoit daarop der Financieele Commissie, 10 Voorstel van het raadslid, den heer van Westendorp, om B. en W. uit te noodigen tot het indienen van voorstellen tot wijziging jvan de heffing der schoolgelden in verband met de draagkracht van de ouders der leerlingen. 11. Voorstel van het raadslid, den heer Loopuyt, met betrekking tot de waterver- versching dezer gemeente. 12 Ontwerp-verordening regelende de bouw-politie en de verplichtingen van eige naars van naburige erven. Luchtscheepvaart voorheen en thans. In de openbare vergadering deratoeehng Schiedam van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, gisteren avond in de zaal van »Musis Sacrum" gehouden, trad als spreker op de heer Dr. l,. Bleekrode, van Den Haag met het onderwerpluchtscheepvaat voor heen en thans. De heer A. A. Beekman, die de verga dering opende, wees op de actualiteit van dit onderwerp en leidde den spreker bij de vergadering in. De heer Bleekrode, daarna zijn voordracht aanvangend en uitgaande van de laatste toepassing der ballon, de poging om den Noordpool te bereiken, deelde mede, dat hij zijn voordracht in twee deelen zou splitsen en zou spreken lo. over de eigenschappen der ballon, 2o. over Andrée's Noordpooltocht. In het eerste deel zijner voordracht aanvan kelijk betoogend, dat de ballon het aanzijn dankt aan het streven van den mensch om zich evenals de vogels in de lucht te bewegen, gaf hij verder een schets van den eerst uitgevonden ballons: hoe nadat Montgolfier het eerst het denkbeeld van den ballon had opgevat, men van die eerste ballon met verwarmde lucht, eerst met dieren en daarna met menschen opgegaan in den loop van het jaar 1783, vervolgens gekomen was tot de ballons met waterstofgas, een zeer lichte stof, gevuld, om daarna het lichtgas bij de vulling van de ballons toe te passen De eerste ballontochten gelukt en vrij we) en eene aanzienlijke hoogte werd toen reeds bereikt, maar eene poging om beide systemen, verwarmde iucht en waterstofgas, te ver eenigen, mislukte en de reizigers lieten er het leven bij. Verder eene beschrijving van de ballon gevend en die in hare samenstelling, van de beste Chineesche zijde, een zeer sterke stof, en in hare verschillende onderdeelen kleppen, netwerk en ballast besprekend kwam spr. vervolgens tot de verschillende toepassingen van de ballon, o. a. tot het doen van wetenschappelijke reizen, waarbij het den luchtreizigers gelukt was, door het inademen van zuurstof zich tot de zeer aan zienlijke hoogte van 9100 meter te ver heffen, en als middel van amusement, zooaB de ballon captif op de laatste Parijsche ten toonstelling, die een halve ton kostte en den ondernemer 1 miliioen opbracht Spr. merkte daarbij op, dat de nog niet gevonden be stuurbaarheid van den ballon nog een groot beletsel is bij de verschillende toepassingen en toonde met eenige lichtbeelden duidelijk aan, de verschillende pogingen die reeds in 't werk zijn gesteld om door menschelijken arbeid, stoomkracht of eiectrische batterij de bestuurbaarheid van de ballon te ver krijgen. Tot de jongste toepassingen van de ballon behooren zeker de pogingen om haar aan den krijgsdienst dienstbaar te maken en tot het nagaan van de tempera tuur in de hoogere luchtlagen, waartoe ballons, zonder bemanning, alleen van een brief voor den vinder voorzien, worden op gelaten, die herhaaldelijk bewijzen, dat hoe hooger men komt, des te lager de tem peratuur wordt. In het tweede deel zijner rede besprak dr. Bleekrode de allernieuwste toepassing van de ballon in Anorée's alom bekende Noord pooltocht. Daarbij gaf hij allereerst als ooggetuige. Dr. Bleekrode heeft Andrée tijdens de voorbreiding van zijnen tocht bezocht eene beschrijving van het eiland Spitsbergen, in 1596 door de Hol landers ontdekt en dat achtereenvolgens als krijgstation en jachtterrein dienst doend, voor al in onzen tijd het uitgangspunt is ge worden van wetenschappelijke reizen, zoo dat ook Andrée dit eiland heeft uitgekozen, om van daaruit zjjn tocht te hegiijneu. Na in eemge lichtbeelden Hammerfest, de noordelijkste stad van Europa, hei Beren eiland en Spitsbergen te hebben doen zien en het verloop van Andrée's pooltocht, voor zoover bekend, te hebben aangetoond, stelde spr. de vraagwat van Andrée's tocht te denken of te hopen Hij is van verschillende hulpmiddelen, o. a. een boot voor 3 man en een sleede voorzienmaar ook al is hij als moedig man voor een klein gerucht niet vervaard, hij heeft ook met zijn tochtge nooten en den grooten post onvoorziene omstandigheden te rekenen. Spr., zich een zinsnede van Andrée herinnerend, besloot met de opmeiking dat het wetenschappelijk streven, dat aan deze moedige poging ten grondslag ligt, erkenning verdient. Met een woord van hartelijken dank aan den spreker voor zijn leerryke voordracht sloot daarna de Voorzitter de vergadering. Met zekerheid kan thans worden gemeld, dat de internationale bakkerij-tentoonstel ling in 1898 n i e t te dezer stede zal worden gehouden. Sedert gisteren-middag 5 ure wordt ver mist de 7-jarige Martmus Weber, wonende aan de Ploegstraat alhier. Men vermoedt, dat het knaapje te water geraakt en verdronken ishij was gekleed met pilo broek, blauwe blouse, pet en klompen. Door de Vereeniging voor de Zeevaart te Rotterdam is aan de Vereeniging tot ver betering van Armenzorg het beheer over de gelden toevertrouwd, welke zijn inge- voor de nagelaten betrekkingen van het verongelukte stoomschip Utrecht tot een bedrag van f17000 Na aftrek van hetgeen is uitgekeerd béioop het restant circa f 9600 Daaruit zullen geleidelijk de uit- keenngen geschieden, wanneer de uitbeta ling der gages, die de reederij nog een jaar voorzet, gestaakt zal zijn' Weer is een conflict gerezen bij den bouw van het gerechtsgebouw te Rotterdam, ditmaal met de stukadoors. Het stuka doorswerk was door den aannemer op nieuw uitbesteed en de 2e-handsaannemer jiet het werk weer door de stukadoors aannemen. Zooals met aangenomen werk zoo dikwijls het geval is, viel het sterk in net nadeel der werklieden uit, zij konden er, al werkten zij nog zoo hard, geen weekloon aan verdienen. Daarom weigerden zij op die manier voort te werken. De kantonrechter werd in het geval betrokken en in diens tegenwoordigheid beloofde de patroon, dat hij het geld, dat de werk heden, naar het gewone uurloon berekend, te weinig ontvangen hadden, f 7.10, zou bijbetalen. Daarvan is echter niets gekomen; alleen hebben de stukadoors een schade vergoeding van vijftig centen gekregen. (Tijd.) In ons nummer van gisteren maakten wij melding van een begin van brand, in het confectie magazij Het Anker" te Vlaardingen. De eigenaar van bedoeld magaziju, de heer Hofstee, schrijft thans aan de Schied. Courant, waaraan wij dit bericht ontleenden, het volgende »Wees zoo goed dit bericht in te trekken en te schrijven, dat de kachel in den winkel rookte en die rook door een opening om hoog steeg, en er op die manier rook in het bovenhuis stond en wel zoo erg of dat er iemand een sigaar opgestoken had." Te Delft zijn de ingezetenen per pu^' catie door Burg. en Weth. uitgenoodig j het St. Nicolaasteest, invallende op Zond»!? 5 December, te vieren op Maandag de" December daaraanvolgende. Uit Delft meldt men ons, dat thans do°r eenige landbouwers een adres is gericht S*" dijkgraaf' en hoogheemraden van Deifla" waarin beklag wordt gedaan over het vu' water en wordt aangedrongen op het ne"1®11 van die maatregelen, welke dienen om eetie nerhaung van den toestand in volgende jarfcI' te voorkomen. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 17 November- Voortgezet werd het algameen de"" over de Indische begrooting en over de motie Van Kol. De heer Visser betuigde zijn i°êe nomenheid met verschillende maatrege'e in de begrooting voorgesteld tot bevorder"1» van de welvaart van de Indische bevolk"1^ maar hij waarschuwt tegen bevoordeel"1» van den Islam boven het Christend"1"' waardoor het neutraliteitsstandpunt do° ons verlaten wordt. Spr. bestrijdt ae motie"' Van Kol, die gericht is tegen het kol0' maal bezit en den overmoed van den jeher zou bevorderen. De heer B a s t e r t beschouwde den t°e stand van de Indische Financiën duisterd0 dan de minister en hij adviseert tot 00" geldleemng, gegarandeerd door Indis0" spourwegkapitaal. De heer Van VI ij men dringt aan °P de noodzakelijke verbetering van den el'0"' digen economischen toestand van den vsantchen landbouwer, die thans aan vvo®* keraars is overgeleverd. Hij verwacht va" 's Minister's beleid herstel van het cieel evenwicht. Als middelen tot opheil"1» van den Javaanschen landbouwer wijst "'J op oprichting van spaarkassen en credi01' oanken. Hy schenkt zijn instemming a"° de Atje h-p o 111 i e k. De heer Groen van Waarder ach het voorzichtig, bij den tegenwoordig0" financieelen toestand, dat de min. niet 10 zeer toegeven aan de stroormng tot verlag1"^ of opheffing van de in- en uitvoerrechte"' De heer Troels tra houdt een lang durige rede tot toelichting van het Atj0"* standpunt der sociaal-democraten. Hij b0' toogde, dat de Kamer radeloos is, de p"1,' tijen redeloos zijn en de toestand van Atj0" leddeloos is, dat voorzetting van den ooi"0? nootdzakelijk strekt om de economische be' langen van particuliere ondernemingen bevorderen en dat het gevoel rechtsbewus1' zijn en de wenschelykneid ons noopen aa" den oorlog een einde te maken. De motie^ Van Kol is de uitdruKking van het wa"' trouwen in de regeering, die de Atje politiek handhaafd en bedoelt het rijp te maken voor de overtuiging, d** Atjeh zoo spoedig mogelijk moet verlat0" worden. Hij verweet de Christelijke PaI" tijen verandering van stanpunt in zake "e" oorlog, waartegen zij vroeger opponeert!0'1 uit Christelijk beginsel. De Minister van Koloniën de heer Crem0^ beantwoordde de sprekers. Hij kan zich i"e door alle vroegere verklaringen geboflh0" achten. De centralisatie blijft hij toegeda""' De strijd over het verleden is gestreden e" alle partijen willen thans medewerken aa" Indië's welvaart. Baatzuchtige koloniale p°' iitiek is uitgesloten. Hij doet een bero0P op het overleg voor de verbetering de1 toestanden in Iudië en constateert n°e genoegen dat de heer Van Kol geen hulp kapitaal voor bevortering der industrie va" Indië versmaadt. Hij ontkent dat Indië ,s een lastpost en noemt het standpunt va" den heer Groen van Waarder met voorull;' strevend. Nadat de Minister gesproken had, wer" de verdere beraadslaging op heden (Do"' derdag) middag half twee bepaaldmocht de algemeene beraadslaging 's middags ni0t eindigen, dan zou de voorzitter voorstell0" het debat in een avondvergadering vOOft te zetten. Naar aan het D. v. Z. H. wordt geme^' is het vrij zeker dat de heer mr. C. G' Geertsema, commissaris der Koningin va" Groningen, benoemd zal worden tot lid va" den Raad van State. Te 's-Gravenhage is op 63 jarigen leeftÜ^ overleden de heer J. H. HiDgman, Rijks' chartermeester, in welk ambt en vorig"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2