Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaarg. Zaterdag 20 November 1897. No. 5950. "jgureau "jöofersfraat 50. DE BURGGEEST. algemees overzicht. F euilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing woraen billijke overeenkomsten aangegaan. V 19 November '97. audiëntie den nieuwen Staatssecre- r's voor buitenlandsche zaken in Duitsch- M"l, vrijheer Bernhard von Bulow, de vorige ^eek op het Vaticaan verleend, wordt in e Europeesche pers met veel belangstel- S besproken. De Pruisische gezant bij ,6n H. Stoel, die eveneens Von Bulow heet, f*cht den minister in zijn rijtuig en van 2line woning naar het pauselijk paleis en ,#rgezelde hem ook nog door eenige ver- tekken daar binnen, maar toen de minister Z. H. den Pau3 werd toegelaten, trok zich terug. Het onderhoud tusschen den j Vader en den Duitschen staatsman duurde r'® kwartier. Daarna werd de echtgenoote den minister aan Z. H. voorgesteld en 'ervolgens gingen de heer en mevrouw Von ...Mow hun opwachting maken bij den pause- Dken staatssecretaris, kardinaal Rampolla. Gelijk gezegd, wordt deze gebeurtenis m Pers druk besproken. Volgens de Univers M*akt men daaruit de gevolgtrekking, dat 9 Duitsche regeering alle geruchten omtrent afbreken der diplomatieke betrekkingen |^ssohen Pruisen en den H. Stoel op duide- like wijze heeft willen logenstraffen. Men M°et namelijk weten, dat sinds eenigen tijd M«t bet oog op de naderende verkiezingen, *®h anti-papistische beweging in Duitsch- *hd op het getouw is gezet, die vrij wel ttv"eenkomt met de agitatie onzer chris- te'ijk-historische woelwaters. De nationaal-liberalen, als Culturkampfer "ucht, doen daaraan «dapper" mee en als *®h der voornaamste mikpunten van hunne invallen kozen zij het Pruisisciie gezant- Hap bij het Vaticaan. De encycliek over ®trus Ganisius deed daarbij dienst als Middel, om de gemoederen in beweging te Mengen. Het heette, dat de Paus met die '^cycliek het protestantsche Duitschland ^hwelijk beleedigd had en dat Pruisen dus 3) {Slot.) Gode zij dank 1 sprak de ambtman °t zich zeiven, mijn vermoeden was ge- Stond wij hebben hier niet met dieven, ^ordenaars of valsche munters te doen, Maaralleen met eenen sedert honderden jaren perioden ridder, die met mij wel geene Mus meer zal breken, als ik de vrijheid zijne woning op mijn gemak te door- buffelen. Hiermede maakte hij dan ook "■stond eenen aanvang. Hij was nog niet gegaan, toen schroot en puin alle onder dek heletteden. Nu klopt hij tegen de v*ten, en zie daardeze antwoorden hem 5>« niet metalen tongen. Fi, ei, dacht hij. oeze zijn waarlijk niet enkel met lucht ge Ï.H|d, ik moet de aak nader onderzoeken, haalt des ridders beker, vult dien met honderdjarige druivensap, hetwelk er aan zijn eer verplicht was de legatie bij den H. Stoel op te heffen. Ook ten dezen opzichte heelt, volgens de Univers, Von Bulow de meest geruststellende verklaringen afgelegd. Pruisen zal zijn gezantschap bij het Vaticaan handhaven, en men zegt ook, dat Wilhelm II, die geen enkele ge legenheid laat voorbijgaan om de goede betrekkingen tusschen Duitschland en het Vaticaan te versterken, Von Bulow had opge dragen, den Paus zijn eerbied te betuigen. Voorts moet, naar wordt verzekerd, tijdens de audiëntie ook de kwestie van den terug keer der Jesuieten zijn besproken, terwijl ten slotte de verhouding van het Vaticaan tot het tweevoudig verbond (Rusland en Frankrijk) werd aangeroerd. Maar omtrent dit alles is niets met zekerheid bekend en zal wellicht alleen de toekomst eenige opheldering geven. By het beëedigen van de recruten voor het slot te Berlijn heeft keizer Wilhelm, koning van Pruisen, gisteren een lange aanspraak gehouden. Verscheiden gedeelten daaruit zullen wel weer tot allerlei protesten leiden. Zoo :eide hij»Wie geen braaf Cnristen in, is geen braaf man en ook geen braaf Pruisisch soldaat, en kan onder geen omstandigheden doen, wat in het Pruisische leger van een soldaat verlangd wordt." Als gewoonlijk eindigde de rede met een aan sporing tot onvoorwaardelijke gehoorzaam heid, als de Keizer beveelt «onze hoogste goederen tegen den buitenlandschen of bin- nenlandschen vijand te verdedigen." Uit Sjanghai wordt aan de Frankfurter Ztg. nog gemeld, dat na het in bezit nemen van de Kiaotsjou-baai door het Duitsche eskader, 100 man aan wal gezet werden. Ten aanzien van den moord op de Duitsche zendelingen verzekert men nu, dat die niet het werk geweest is van bandieten, maar door Li-ping-hing, den gouverneur, die tot onderkoning van Seetstoe-an benoemd was, vóór zijn vertrek was bevolen. De Duitsche troepen hebben hun winterkwartieren be- als olie invloeide, en hij laaft zich met eenen dronk, zoo als men dien aan geene keizers - tafel bekomen kan. Nu. nu, glimlachte de oude, daar zou men dooden meê kunnen opwekken, en hij nam nog een fiksche teug. Maar wat zou ginds in die ouderwetsche kisten toch w el eitten Laten wij zien Hij opent de eer te, de tweede, de derde, en zie daar, wat vindt hij den hefboom der wereld goud. Het waren oude gouden en zilveren muntspeciën; armbanden met edelgesteenten omzetallerlei tafel serviesen overgrootte zilveren bekers en kandelaars, aan welker bovenmatige dikte men duidelijk zien kon, dat geen Parijsch kunstenaar ze vervaardigd had. Kortom, hier waren sedert eeuwen rijkdommen opgestapeld, waaraan geen mensch meer gedacht had. Nu nad de ambtman genoeg gezien en hij gaf het teeken, om naar boven geheschen te worden. Niet waar, heer ambtman, vroeg Godfried, het ziet er daar beneden ver schrikkelijk uit f IJselijk, antwoordde ueze, en nimmer waag ik mij weder in de woning des doods en der spoken. Maar noe kondet gij het zoo lang volhouden Gij zijt meer dan een uur beneden gebleven. Ja, mijn goede Godfried, dit weet ik trokken. Proviand en uitrustingsstukken wor- hun uit Sjanghai toegezonden. In de vergadering door den Senaat in Frankrijk gisteren gehouden heeft Provost de Launay verzocht om een interpellatie over de Dreyfus-zaak te behandelen op een dag die bepaald zal worden na afloop van het onderzoek van generaal de Pellieux. Aldus werd besloten. De met XXX onderteekenende mede werker van de Figaro deelt in dat blad de indrukken mede van officieren van het 74ste regiment, bij het vernemen dat Esterhazy aangeduid werd als schuldig aan verraad. Nergens verwondering, veel minder nog toornintegendeel, bij velen een glimlach welke zeggen wilde ik had het wel gedacht. Een officier, wien de medewerker naar de mogelijkheid vroeg dat Esterhazy zich zeer speciale inrichtingen zou hebben kunnen verschaffen, verschoot plotseling van kleur en erkende dat hem een licht opging. C'esl inoui, Pest extraordinaire-, mompelt de ati gesprokenemaar weigert iets verder te zeggen. De medewerker vernam tevens dat Ester hazy de «commandant Z." is van de Libre Parole, bekend om zijn scherpe uitvallen tegen het legerbestuur, waardoor dus de houding en verhalen van dit blad verklaring vinden. Niet enkel als vertelsels van »men", maar als toegegeven door Esterhazy zelf, wijst de Aurore op diens drukke betrek kingen met Von Schwarzkoppen en veel vuldige bezoeken aan de Duitsche ambassade. Dat Esterhazy Maandag-middag zijn ant woord zond, heeft, naar de Parijsche cor respondent der A. R. Ct., die bovenstaande bijzonderheden meldt, verklaart te weten, in de kringen der verdedigers van Dreyfus eerst geen geloof gevonden, zoo zeker meende zij te zijn, dat hij het gewenscht achtte zich te verwijderen. De regeering in Spanje heeft een tele gram ontvangen van den gouverneur der Pbilippijnen, waarin gezegd wordt, dat de zelf nietik heb, geloof ik, in onmacht gelegen ik wist niet, hoe spoedig ik het teeken zou geven, toen ik weder bij zinnen kwam. Gij hebt dus het spook gezien Stil, jongen, het is niet goed, daarvan te spreken. Thans stopte hij den goeden Godfried een paar daalders in de hand, met de woordendaar, neem dat voor den schrik, en verhaal aan niemand, wat gij gezien hebt. De sluwe ambtman wist wel, dat zijn knecht de zaak nu nog ruchtbaar der zou maken, en dit lag juist in zijn plan, Inderdaad, binnen weinige dagen hooide men in den ganschen omtrek de zonder lingste sprookjes van het onderaardsche ge welf verhalenieder verteller voegde er een paar schrikbeelden bij, zoodat niemand na zonsondergang het wagen durfde, in de nabijheid van den ouden burg te komen. Maar de heer ambtman wist zijne ontdek king zich voortreffelijk ten nutte aan te wen den. In alle mogelijke stilte had hij met zijnen zoon de middelen beraamd, om deze ver borgene kostbaarheden wederom het dag licht te doen zien eenige storm- en regen achtige nachten werden gebezigd, en spoedig was de geheele schat in hun bezit. Thans echter was hij ook nieuwsgierig, vrede spoedig een voldongen feit zal zijn. Het stoomschip Montserrat, met generaal Weyler aan boord, is te La Coruna aange komen. Er werden groote manifestaties ter zijner eere georganiseerd. Men wist echter niet, of hij zich te La Coruna ont schepen of dat hij zich direct naar Madrid begeven zou. Een later bericht meldt, dat Weyler te La Coruna niet aan wal is gegaan. Hij denkt dat te Barcelona te doen. Verschei den delegatiën hebben zich aan boord be geven. Aan de Heraldo wordt gemeld, dat de autonomisten op Cuba, niettegenstaande de hun verleende concessies, nog weinig lust tot onderwerpirg toonen. Aan de Times werd van Dinsdag uit Constantinopel gemeld, dat de Sultan van Turkije bevolen heeft, volkomen genoeg doening te schenken aan de eischen van Oostenrijk. Dit zou aan den Oostenrijkschen gezant, baron de Calice, worden medege deeld na afloop van den eergisteren ge- houdon zitting van den ministerraad. Het bericht dat Turkije toegegeven zou hebben aan Oostenrijks eischen is nog niet bevestigd. Daarentegen bevatten Weener bladen nadere mededeelingen omtrent de mogelijke beschieting van Mersina. Het Neue Tageblatt vertelt, dat het bombarde ment eventueel zal geschieden door de tor pedokruisers Leopold en Keizer Frans Joseph, met het pansertorenschip Wien, dat tot dusver het admiraalsschip van het eskader voor Creta was. De beide laatste schepen voeren ook zwaar geschut. De Sultan zal echter wel zorgen, dat zij er geen gebruik van behoeven te makenhy heeft er al te veel belang bij den vrede met Oostenrijk te bewaren. De Times, dezen Russiscben eisch be sprekende, ziet daarin een nieuwe factor in de Oostersche politiek van Rusland, die alleen ten doel heeft den Duitschen invloed in Turkije te doen verminderen. Want de te vernemen, wie de geharnaste ridder wel kon wezen, dien hij bij de schatten zittende had aangetroffen. Hij doorzoch in de archieven met vlijt alle oude oorkonden en kronieken maar eerst na eenige jaren erlangde hij de vermoedelijke oplossing. In het jaar 1328 was het kasteel Sonnen- stein door Hans van Schwarzeneck, een gevreesd roofridder, ingenomen geworden. Den 15 Mei stak hij den burg in brand. De Sonnensteiners vonden daarbij allen strijdende den doodslechts de jongste broeder Hugo verdween, en zijn lijk werd niet gevonden. Waarsciiijnlijk had hij de vlucht naar de onderaardsche gangen genomen, waar de familie al hare kostbaarheden geborgen had. De meeste burgen van dien tijd hadden zulke onderaardsche gangen, waardoor men in het vrije veld kon komennu is het zeer licht mogelijk, dat door het instorten der muren, wegens den brand, die uitgang is versperd geworden, en dat de ridder of aan zijne wonden overleden of den ver- schrikkelijken hongerdood gestorven is. Met hem heeft het gansche geslacht opge houden te bestaan. WVII'in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1