Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ists uit M taiselijt leven van Mens. 20ste Jaar<;. Dinsdag 23 November! 1897. No. 5952. bureau 1$ofersfraaf 50. Feuilleton. PRIJS TAN DIT ELAD: Voor Schiedam per 3 maandenf *-50 Franco per oost door geheel Nederland - Afzonderlijke Nummers ill PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0-60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten A.LGEMEES OVERZICHT. 22 November '97. De Kamer van afgevaardigden in Frank rijk hervatte Zaterdag de beraadslaging °ver de crisis in het landbouwbedrijf, waar aan de minister-president Méline de oorzaken °ntvou,.t en de middelen tot herstel aan wijst als uitbreiding van het aantal land ouw-syndicaten en coöperatieve vereeni- gingen, van de toepassing van het stelsel der -warrants voor landbouwproducten, van Ot landbouwcrediet, van de landbouwver- Zekering, en oprichting van onderstands- en Pensioenfondsen dit alles ligt in het plan der regeering die de betreffende wetsont werpen zal indienen. Met 388 tegen 66 benamen besloot de Kamer de redevoering van den minister te laten aanplakken. De Kamer heeft de motie van Deschanel, Waarmede de regeering zich had vereenigd, 'bet 420 tegen en 43 stemmen aangenomen. Een voorstel van Jaures om een onderzoek M te stellen naar den toestand van den landbouw, dat de regeering bestreden was, Werd met 348 tegen 152 stemmen ver- Worpen, De ministerraad in Spanje heeft aan de dagbladen een officieuse nota doen toe komen, waarin hij mededeelt, dat in den loop der vergadering de minister van buiten- 'andsche zaken bedreigingen uitte tegen de "ijanden van de openbare orde, met name de Carlisten, die hun voordeel doen met de betoogingen ten gunste van generaal Weyler. De ministerraad besloot zijn gedragslijn 'en aanzien van de betoogingen niet te Wijzigen, maar maatregelen te nemen tegen de vijanden van de openbare orde. De Militaire autoriteiten moeten hun, die zich tegen de landswetten verzetten, de in wer king zijnde en op het leger betrekking hebbende voorschriften in herinnering krengen Het herstel van den vrede op den Philip- pijnên wordt als een voldongen feit be schouwd. Volgens een te Madrid ontvangen tele gram uit Washington heeft de Amerikaansche kruiser Vesuvio het vrijbuitersstoomschip Dauntles vermeesterd. De regeering te Madrid vraagt nadere inlichtingen. De rijksminister van buitenlandsche zaken in Oostenrijk-Hongarije, graaf Goluchowsky, heeft Zaterdag voor de Hongaarsche delega tie, sedert eenige dagen te Weenen aange komen, een merkwaardige rede gehouden. In den breede handelde Goluchowsky over de resultaten van het Europeesch concert in het Oosten. Hij prees het beleid van het Drievoudig verbond en bevestigde de entente met Rusland tot handhaving van densfafws quo en de rust op het Balkan-Schiereiland. Hij legde nadruk op de noodzakelijkheid voor de Europeesche Staten om zich te vereenigen, tegen de mededinging op han delsgebied aan gene zijde van den Oceaan. In 't bijzonder ten oprichte van het. Drie voudig Verbond, zeide graaf Goluchowsky het volgende Dit bondgenootschap verdeelt de rechten en plichten gelijkelijk en berust op de gezondste grondslagen. Het heeft zoo duidelijk zijn nut bewezen in de moeilijkste tijden als een bolwerk des vredes en het |ieett zich zoo stelselmatig van de taak ge kweten, die het zich zelf had gesteld, dat het aan Frankrijk vertrouwen moet inboeze men, zelfs aan hen die een uittartende houding aannemen. De rede heeft een uitstekenden indruk o-emaakt door de duidelijke wijze waarop de verklaring is geschied. De passages trokken in 't bijzonder de aandacht, waarin van de Oostenrijksch-Russische overeenkomst gewaagd wordt en tot aansluiting der Europeesche Staten wordt aangespoord tegenover Amerika. De Hongaarsche dele gatie en de commissie van de buitenland sche aangelegenheden waren er blijkbaar zeer mede ingenomen, want zij hebben een motie van vertrouwen in de regeering aan genomen en de begrooting van buitenland sche zaken goedgekeurd. Volgens de dagbladen te Gratz zijn een aantal sociaal-democraten eene vergadering van christelijke socialisten binnengedrongen waar zij verscheidene socialisten aanvielen verschelden werden gewond. De wanorde duurt voort in de straten, waar de politie en de gewapende macht tusschen beide kwamen en met de bajonet en de blanke wapens een charge op de menigte deden. Hierbij werden velen gewond en ook hadden verscheiden arrestatiën plaats. De betaling der gezanten van Turkije bij de Mogendheden schijnt over 't geheei allertreurigst te zijn. De Turksche gezant te Berlijn, die uit nijpend geldgebrek zijn post verliet, is de eenige diplomaat niet wien zijn salaris niet werd uitbetaald. Volgens de Daily Telegraph is geen enkelen gezant in de laatste maanden uit- keering gedaan van het hem verschuldigde, zeodat een hunner den Sultan reeds ge schreven heeft, dat hij geen cent meer bezit, en een ander, dat hij reeds al wat hij aan kostbaarheden bezat, heeft moeten verkoopen. In dien uitersten geldnood komt Rus land nu nog op betaling van een oude schuld aandringen. Gevolg gevende aan haar verklaring van onlangs, richtte het Russisch gezantschap eergisteren eer, ver trouwelijke nota aan de Porte betreffende de achterstallige oorlogsschatting. Het ge zantschap herinnert, dat Rusland niet op betaling heeft aangedrongen in de moeilijke uren die de Porte beleefd heeft; maar nu de Porte gaat besluiten om nieuwe wapenen aan te schaffen, hetgeen door den tegen- woordigen stand van zaken niet wordt ge rechtvaardigd, komt Rusland een deel van de hem verschuldigde achterstallige som opeischen met hetzellde recht als Oostenrijk- Hongarije zich onlangs beklaagd heeft. De Russische zaakgelastigde kreeg echter later bericht, dat de Porte nog mets had besloten ten aanzien van het koopen van nieuwe wapenen en tevens ontving de zaak gelastigde het grootkruis van de Osmanié- orde. Het is echter zeer te bezien of de Russische regeering zich met dat eerbewijs van haar stuk zal laten afbrengen. Het Turksch Oostenrijksch incident is nu voor goed uit de wereld de Franz Jozeph met nog eenige andere oorlogsbodems aan gewezen om Mersina te bombardeeren bij weigering van Abdul Hamid om volkomen genoegdoening te geven, is reeds weer in de Soada-baai gestationeerd. In de twintigste en een-en-twintigste zitting der gedelegeerden van Turkije en Griekenland voor het het definitieve vredes verdrag, is in den breede geredekaveld over art. 9 rakende de immuniteiten en de pri vilegies en ondertusschen zijn de handels- relatiën tusschen beide landen zoo onge veer hersteld. De expeditie van majoor Macdonald naar het binnenland van Afrika is, volgens een uit Zanzibar ontvangen draadbericht, den 19 October in Usoga door muitende Soeda- neesche troepen, bijgestaan door 150 Moham medanen uit Buganda aangevallen. Na een gevecht dat verscheidene uren duurde, werden de muiters verslagen, waarbij zij een verlies van 100 man aan dooden en gewonden leden. Aan Engelsche zijde wer den 16 man gedood, onder wie een officie- cier en dertig gewonden. De muiters, die drie Britsche officieren hadden vermoord, werden gevangen genomen. De Indische troepen verlaten onmiddellijk Mombassa om zich bij Macdonald te voegen,die vertrouwt in een paar weken den opstand te zullen dempen. Een brand zoo noodlottig als nog ooit in Australië is voorgekomen, brak gisteren- ochtend in een der hoofdstraten van de stad Melbourne uit. Een hevige wind wakkerde de vlammen aan, waardoor een groot blok magazijnen, voor 't meerendeel behoorende 16IO. 2) Nu, voor eene vrouw, die daar twaalf lange uren op eenen stoel zit, kan een Middagmaal niet anders dan welkom zijn, Met alleen wat het eten betreft, maar ook een uur verstrooiing en dan s avonds dat gelukkig oogenblik, hetwelk een einde Maakte aan het verbond, hetwelk zij had Aangegaan, en waarbij zij voor eenen ge- heelen dag haren arbeid, hare bewegingen, ja zelfs haren wil verkocht had. Ik weet niet, welk voorgevoel haar zeide, dat het zoo zeer gewenschte klokgelui zich sPoedig zou doen hoorenik weet niet, ^elk een opbeurend instinct hare handen "au vreugde deed beven, die vermoeid waren van het vasthouden eener zware wollen kous, toen juffrouw Dennesens, met eene ware machiavelistische berekening, onder het slaken van eenen diepen zucht zeide Welk een ongelukhet Angelus zal spoedig luiden, en die kous zal niet gestopt zijnik weet niet, wat mijn man morgen aan de voeten zal trekken. Gudula begreep al de loosheid van dat gezegde, zonder een middel te kunnen vinden, om er zich aan te onttreken. Wij zien op een kwartier niet, ant woordde zij, terwijl zij poogde te glim lachen ik zal die kous afmaken. Op hetzelfde oogenblik liet het Angelus zich plechtig en helder hoorer.maar zonder eenige vreugde te verschaffen aan het hart van Gudula, die biddende hare taak vervolgde. Tien minuten later was de kous gestopt misschien zou er op dat werk wel iets aan te merken zijn geweestmaar juffrouw Dennesens kon er haren man den volgen den dag ineê inspannen, en dit was alles wat zij verlangde. Vrouw Gudula, plaatste haar naaikistje op eenen stoel, die voor haar stond, ver wijderde met den voet hare vuurstoof, schudde haar voorschort uit, en bracht toen de gestopte kousen bij juffrouw Dennesens want nadat het Angelus geklept had, had zij Gudula niet meer bewaakt, maar toe bereidselen gemaakt tot haar avondmaal: zij wist, dat de naaister te grooten haast had om henen te gaan, dan dat zij de kous niet spoedig zou gestopt hebben. Vrouw Gudula, sprak zij, zonder de aarden pan, waarin het hoen braadde, uit het oog te verliezen, wilt gij uw avond maal medenemen, of blijft gij bij ons, om uw aandeel van dit kostelijk hoen te ge bruiken Vrouw Gudula wierp eenen begeerigen blik op het hoen, maar zij antwoordde Ik zal mijn avondmaal medenemen, juffrouw. Zie hier twee eieren, vrouw Gudula, en een brood van zes pondsnijd er zoo veel af als u goeddunkt. Dit deed zij, omdat zij wel wist, dat vrouw Gudula een kleiner stuk zou afsnij den, dan zij haar welstaanshalve zou hebben durven geven. Gudula echter nam de maat van het stukje brood zoo klein, dat juffrouw Dennesens in i edelmoedigheid voor haar niet wilde onder doen. Zonder iets te zeggen sneed zij een stukje van het gebraden hoen, deed het op een bord, en bood het zegevierend aan vrouw Gudula, die haar schoudermanteltje reeds had omgeslagen om te vertrekken. Op den aanblik van het kostelijke stuk gebraad overtoog en hoog rood, waaruit verbazing en vreugde doorstraalden, het zestigjarig gelaat der oude vrouw. Heilige MaagdJuffrouw Dennesens is dat vorstelijk stuk voor mij Gij zijt al te goed. En zij maakte eene barer schoonst® buigingen. Het is mij zeer aangenaam, dat u zulks genoegen doet, hernam juffrouw Den nesens, wier bovenlip van ijdelheid opzwol. Goeden avond, vrouw Gudula. Goeden avond, juffrouw Dennesens, ik bedank u nogmaals. Vervolgens deed zij het bord met het stuk hoen in haar mandje, bedekte het met haren schoudermantel, en sloeg den weg in naar hare woning, die aan hel andere einde der stad gelegen was. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAM COURANT 1 in 'tvuw 1 ■i1"-.n niii•-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1