Stads- en (Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. vaardigden in Griekenland gisteren ge- houden, hebben verscheiden leden het woord gevoerd over het voorstel om eene com missie van enquête in te stellen. Tien Thes- salische leden verlangen verdaging der dis cussie, waarbij de minister van justitie zich aansloot in het belang van de vrijmaking van dat gedeelte van den grond des vader lands. De verdediging werd echter verworpen met 77 tegen 58 stemmen. De vergadering zou daarna overgaan tot de stemming over de samenstelling der commissie van enquête, maar toen bleek het aantal aanwezigen niet meer voldoende te zijn. De vergadering ging vervolgens uiteen. In de couloirs heerschte groote opgewondenheid. Griekenland heelt, zegt een telegram uit Constantinopel, een beroep gedaan op de mogendheden om het in staat te stellen zoo spoedig mogelijk te kunnen voldoen aan art. 11 om een garantie te verkrijgen, waardoor de ontruiming van Thessalië mogelijk wordt. ScHEtDAM, 23 November 1897. In ons verslag van de feestelijke inhaling vau Schiedams Mannenkoor «Orpheus" meldden wij gisteren, dat door den heer W. A. Beukers, op het Stationsperron een krans aan »Orpheus" vaandel werd gehecht namens »Euterpe" Dit behoort zoo te wor den aangevuld, dat de president van «Eu- terpe", namens Euterpe, afdeehng van Toon kunst, Symphonic-Vereeniging en Offi- cieren-Vereeniging, welke vereenigingen allen aan ue feestelijke inhaling deelnamen, een krans aan het vaandel der zegevierende vereenigiug heeft gehecht. In de wachtkamer eerste klasse werden reeds de verworven prijzen bezichtigd. De eerste prijs in de tweede sectie van de tweede atdeeling van den Zangwed strijd behaald, is een verguld zilveren me- dailje, aan de voorzijde vertoonende de Wupens van Amsterdam en Nederland tegen elkaar steunende en gedekt door een kroon met het randschrift Mannen-zangvereeni- ging Orpheon, Amsterdamaan de achter zijde Nationale Zangwedstrijd 20 —21 No vember 1897 2e afdeeling ie prijs. De voorwerpen als tweede prijs in den eerewedstrijd verkregen, kunnen als volgt woiden omschreven: Het verworven kunstvoorwerp bestaat uit een zilveren schild met inscriptie, links en rechts gehouden door twee leeuwen in dof zilver en boven het geheel een zilveren kroon. Üp het schild de inscriptie. Af. Z. V. Orpheon Amsterdam Nat. Zangwedstrijd 21 Nov. 1897 2e eereprijs. Dit kunstvoorwerp werd door den president der Zang vereen iging «Orpheon" voor den wedstrijd geschonken. Daarbij behoorde een zilveren medailje, aangeboden door H. M. de Koningin-Regentes waarop het borstbeeld van H. M. Koningin Emma. Een onverbeterde zetfout deed ons gis teren in het verslag van den Nationalen zangwedstrijd zeggen, dat «Orpheon" haar vijftigjarig bestaan vierde; dit moest zijn ui;/jarig bestaan. De heilwensch door den president van «Orpheus", den heer M. L. Honnerlage Grete, gisteren, bij gelegenheid van de feestelijke inhaling, in «Musis Sacrum" uitgesproken, betrof niet alleen de zang vereenigingen «Eu terpe" en «Oipheus", maar al de vereeni- g ngen uie aan de plechtige ontvangst deel namen. De «Nederlandsche Mandenmakers- en Riet- bewerkersboud" hield Zaterdag avond in het «Verkooplokaal" aan de Lange Haven eene openbare vergadering, waar als sprekers optrud-n de heeren J. Verbeek, voorzitter 1 A. J. Scnriel, secretaris van het hoofd bestuur van dien bond. Voor een talrijk publiek zetten de sprekers het doel der vergadering uiteen, daarbij aantoonende hoe het de plicht was van de mandenmakers om zich te vereenigenhet kwijnend bedrijf kan daardoor weder toi nieuw leven gebracht worden. Aan het slot der redevoeringen werden zij, die lust hadden het woord te voerei daartoe opgewekt. De voorzitter van de afdeeling Schiedam van den Bond deed hierop eenige mede- deelingei: het vereenigingsleven in dezen tak van bedrijf hier ter stede betreffend, en wekte de aanwezigen op tot aaneen sluiting. Slechts één liet zich hierop als lid van de afdeeling inschrijven. Met nog een opwekking om samen ver- eenigd de belangen der mandenmakers te behartigen, werd de vergadering, onder dank voor de flinke opkomst gesloten. (S.C.) Heden avond, met den boottrein naar den Hoek van Holland, zal de weleerw. father C. Looman onze gemeente verlaten, om, zich het eerst begevend naar het Missiehuis te Mill Hill bij Londen, van daar na een enkelen dag verblijf, de groote reis naar zijne bestemmingsplaats in de missie van Punjab, Engelsch-Indië, te aanvaarden. Eene gelukkige en voorspoedige reis zij den jeugdigen missionaris van ganscher harte toegewenscht. Worde het hem ge geven, zich aldus aansluitend bij de vele Schiedamsche missionarissen die in verschil lende oorden der wereld het katholiek ge loof hebben verkondigd of nog verkondigen, tallooze zielen tot het eeuwig heil te leiden 1 Gisteren is de dief, die in de Onze Lieve Vrouwekerk op de Wijnhaven is aange houden, van het politiebureau uit de Pauwen- steeg naar dat in de Meermansstraat over gebracht. Hij heeft namelijk aan den com missaris van politie, den heer Strang, bekend ook den diefstal in de kerk van den Aller- heiligsten Verlosser op de Goudschei ij weg te hebben gepleegd. Hij heeft het geld, ongeveer f200, door hem in beide kerken gestolen, verteerd. Slechts een paar stuivers had hij bij zijn arrestatie nog over. Bij Kon. Besluit is den gouverneur gene raal van Nederlandsch-Indië machtiging verleend om de detacheering van officieren der infanterie van het leger hier te lanue bij dat in Ned. Indië, bij daartoe door den belanghebbende te kennen gegeven ver langen, in afwachting van homologatie bij kon. besluit, met 3 jaar te verlengen. Zooals bekend, bevinden zich de kroonju- weelen, in den oorlog op Lombok buit ge maakt, in bewaring bij de Nederlandsche Bank. Zij werden door HH. MM. bij het bezoek dit jaar aan Amsterdam gebracht, bezichtigd. De onlangs afgetreden minister van kolo niën was voornemens deze kostbaarheden ten bate der schatkist te laten verkoopen, doch zijn opvolger, de minister Cremer, is blijk baar van andere meening, altlians het Hbl. meldt, dat deze kostbaarneden eerlang onder goede bewaking publiek zullen worden ten toon gesteld in het Rijksmuseum. Voor de bezichtiging zal een klein entree worden geheven, dat ten goede zal komen aan het «Nationaal Fonds", opgericht ten behoeve van in den Indischen krijg verminkte militai ren en hun weduwen en weezen, waarvan de heer dr. N. P. van der. Berg, directeur der Nederlandsche Bank, voorzitter is. Daarna zullen deze kostbaarheden terug gezonden worden naar Batavia en aldaar in bruikleen a gestaan worden aan de ver zamelingen van net «Bataviaascli Genoot schap voor Kunsten en Wetenscnappen." Tot voorzitter, hoofd der commissie voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin- Regentes, is gekozen mr. A. Ventng Meinesz, burgemeester van Amsterdam, ter vervanging van wijlen mr. J Heemskerk Azn. Voorts is mr. Th. Heemskerk,oud-lid der Tweede &araer, benoemd tot l.id der hoofd commissie, uit hoogachting voor den over leden voorzitter mr. J. Heemskerk Azn. Naar de Limb Koerier uit goede bron verneemt, is aan alle Nederlandsche beambten en geëmployeerden van den «Grand Central beige" de vraag gesteld, of zij, als de ver schillende lijnen van dien spoorweg door ■en Belgischen Staat worden oveigenomen, belgisch onderdaan zullen woruen en in België zullen gaan wonen. Daar de Nederlandscne regeering zich in 't geheel niet heeft bemoeid met het lot dezer beambten eri ook de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen haar plan nen te hunnen opzichte niet heeft doen kennen, zoo staan, voegt het blad er bij, deze mannen wellicht voor de keuzevan nationaliteit veranderen of aan den dijk ge zet woruen. Duitschland heeft anders gehan deld. De Duitsche regeering neemt alle Duitsche beambten hij haar spoorweg dienst over. Bij de behandeling dezer regeling in de •Tweede Kamer zullen de Limburgsche afgevaardigden de aandacht van den Minister wel op dit punt vestigen. Gedenkteeken voor H. M. de Regentes 1 Door de atdeeling 's-Gravenhage van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, daartoe aangezocht en in staat gesteld door de commissie tot stichting van een gedenk teeken ter eere van de Koningin-Regentes en ter herinnering aan Harer Majesteits regentschap van 1890 -1898, is een buiten gewone prijsvraag uitgeschreven voor een gedenkteeken op het Regemesseplein te 's-Gravenhage. Het gedenkteeken moet worden ontworpen in natuurlijken steen of ijzer of in een combinatie van beide materialen; het geheel moet duidelijk de bestemming uitdrukken en passend zijn bij de omgeving. Voor ue oprichting is beschikbaar f 6000, waaruit alle kosten, ook die van fundeering, moeten worden bestreden. Voor de ter bekroning waardig gekeurde ontwerpen worden uitgeloofd twee prijzen het getuigschrift der afdeeling benevens tl75 en genoemd getuigschrift en f75. Men schrijft aan de lisb Gisteren-ochtend verzamelden zich de ontslagen werklieden der ijzergieterij «De Prins van Oranje", in hkwidatie, voor de fabriek, ten einde te vernemen, welk aan deel ieder bij de verdeehng der zieken- en pensioenkas zoude toekomen. De werklieden waren niet ongerust, maar toch in spanning. Toen eindelijk de eerste werd binnengelaten en vervolgens vrij vlug in alphabetische volgorde de mannen werden ontvangen, bleek weldra, dat men voor het ineerendeel dubbel tevreden was. Behalve de verdeeiing van het fonds, werd aan hen, die 55 jaar zijn, 1200 toelage geschonken en aan de reeds gepension- neerden tlüüO. Al deze bijdragen waarvoor de mannen moesten teekenen, worden aan hen thuis bezorgd op een Rijkspostspaar- baukboekje. Een woord van lof voor de Directie, welke deze pijnlijke zaak zoo tot aller tevredenheid wist te beëindigen. Nog een gelukkige omstandigheid mag hieraan worden toegevoegd, namelijk dal de meesten der werklieden reeds op andere fabrieken, grootendeels buiten de stad werk hebben gevonden. Op 20 December zal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. H. G. van de Sande Bak- huysen zijne betrekking als hoogleeraar in de wis- en natuurkunde en directeur der sterrenwacht te Leiden aanvaardde. Prof. mr. G. A. vau Hamel te Amsterdam is sedert eenige dagen ernstig opgesteld. De algemeen geachte hoogleeraar in het strafrecht is lijdende aan eene ingewands ziekte, die eene operatie noodzakelijk maakt. De Wormerveersche zangvereeniging «Werkmans Kunstgenot mag waarlijk wel over pech klagen. Na in de derde afdeeling van den wedstrijd te Amsterdam gezongen te hebben, keerde zij per stoom boot huiswaarts. O, jammer, de boot liep aan den grond en kwam vijf uur te laat te Wormerveer aan. Hier wachtte den zangers de blijde tijding, dat zij in de derde afdee ling een eersten prijs hadden gewonnen. De vereeniging moest dus naar Amsterdam terug, om in den eere-wedstrijd op Zondag avond meê te zingen. Dezen keer zou 't zeker niet de stoomboot zijn, die ze van Wormerveer naar Amsterdam zou brengen. Dit was te onbetrouwbaar 1 Dan maar met den trein, 's Morgens nog eens goed ge oefend en dan het beste beentje vooruit gezet. Maar ojé, aan de Hembrug kreeg de trein vertraging en moesten de zangers twee-en- een-halt uur wachten. Vijf uur op het water, toen de helft van dien tijd in een tochtigen treinZe kwamen ten slotte te Amsterdam aan, maar de een al meer verkouden dan de ander. (Hbl.) Van Texel meldt men, dat de burge meester aldaar met eenige schippers en visschers eene bespreking gehouden heeft over het zenden van versierde vaar tuigen naar de hoofdstad bij gelegenheid van de kroning van H. M. Koningin Wil" helmina. In beginsel is aangenomen hiertoe over te gaannadere besprekingen zullen gehouden worden. Naar het Centrum vernam, is dr. Schaep- man, te Driebergen, sedert enkele dagen ongesteld en bedlegerig zoodat zijneerW- de Bondsvergadering der werklieden te Utrecht eergisteren niet heeft kunnen bij wonen. Wordt het als eene verbetering voor den handel aangemerkt, dat bij den Staatsspoor weg in het voorjaar vier koelwagens m dienst zullen worden gesteld, als tegen hanger deelen wij mede, dat reeds sedert twee jaren bij den Noordbrabantsch-Duit- schen spoorweg een twintigtal dier koel wagens tot het vervoer van boter in ge bruik zijn. Men schrijft aan de N. R. Ct. i° dato 22 dezer uit Oosterhout Misbruik van sterken drank was heden nacht oorzaak van een nevigen woorden twist tusschen vader en zoon H., op <-'e Voorheide alhier, welke ruzie zoo hoog liep. dat de vader het raadzaam oordeelde te vluchten en daarom de wijk nam in he1 buis van 'zijn getrouwden zoon. Deze zoon» zijn vader willende beschermen, werd dooi zijn broeder met een mes zoo deerlijk toegetakeld, dat opneming in het gasthui3 noodig bleek. De dader werd heden me zijn broeder geconfronteerd en daarna ge' boeid naar Breda opgezonden. Het tekort der Dordtsche tentoonstelH0# van ongeveer t38.Ü0Ü schijnt nog een na sieep te krijgen bij de ontevreden syn^1 caatsleden. Bij velen, bekend met het verloop u01 zaak, is reeds de vraag gerezen, of ziji na al wat geschiedde, wel verplicht zijn 10 betalen. Dezelfde vraag drong zich destijds oo aan de directie der Dordtsche bank 0P' toen niettegenstaande het rapport van d0 heeren v. d. Steenhoven c.s. het houden der tentoonstelling toch werd doorgedreven) waardoor aldus die directie wiHerl3 en wetens het geld, onder anders gesteld0 vooruitzichten toegezegd door de leden va" het eerste syndicaat, werd gewaagd. op eigen oordeel willende afgaan, zeg' directie der Bank, consulteerden wij kwame rechtsgeleerden, die allen der taee ning waren toegedaan, dat de leden het syndicaat, de zaak van een juridis(- standpunt bezien, verplicht waren te beta'011' doch van een moreel standpunt geens2'00 Niet doelloos is het, zegt zij verder, onderzoeken hoe het tekort van ongeve f38.000 is ontstaan. Bovendien, de syu 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2