BINNENLAND. Bjj de vyfde afdeeling bepleit de heer Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. -7/s. 37.50 38*.— 62*60 ea— 62.40 62 80 1810 19 25 18 30 18.30 20.621 20.37J •20.121 20.1*4 34 Kerknieuws. Beursbericht yau Amsterdam. 34»; 33$ °ro alles wat op de openbare straat uitsteekt, te doen verwijderen. Hier tegen' werd door den heer Dom bezwaar gemaakt. Waar in een vorig artikel bepaald is, dat het verboden is stoepen te bebben en in een nader artikel dat bezit lüet vergunning van B. en W. wordt toe gelaten, doet deze bepaling in art. 79 deze VrÜgevige beschikking geheel te niet. B. en W. zouden op een gegeven oogenblik kunnen bepalen, dat alle stoepen in eene straat moeten verdwijnen. De heeren LoopuytenNolet deeld en bat bezwaar en stelden 't nader in 't licht. De heer Van Gent meende, dat niet de vergunning van B. en W., maar het recht bezit van een stoep moest verzekeren en Zou daarom liever het geheele artikel willen laten vervallen. De Voorzitter achtte het ook beter bet geheele artikel te doen vervallen of bet te handhaven zooals het nu is. Ook de heeren Maas, Jan s e n en ^isse r spraken tegen de wijziging van het artikelde heer Visser stelde in Z licht dat waar reeds hier en daar gemeente grond onwettig in beslag is genomen, dit artikel een wapen is tegen willekeurige han delingen. Nadat de Voorzitter nog had opgemerkt dat het niet de bedoeling was, iemand uit zijn rechten te ontzetten, werd het voorstel —Dom, in stemming gebracht, verworpen •net 11 tegen 8 stemmen, zoodat het artikel onveranderd behouden bleef. De geheele verordening van 80 artikelen tverd daarna voorloopig goedgekeurd om in een volgende vergadering voorgoed te wor den vastgesteld. de heer D o n n e r de noodzakelijk van Gods dienstvrijheid van alle Protestantsch-e ge zindten in Iridië, waartoe wijziging of intrekking van art. 122 Regeerings-regle- ment niet noodig is. De heer Roessingh betoogt dat de heer Donner vroeger steeds intrekking van art. 122 heeft aanbevolen en dat absolute godsdienstvrijheid in Indië onbestaanbaar is. Hij waarschuwt tegen intrekking van art. 122. De heer De Visser sluit zich daarbij aan en zou intrekking van art. 122 hoogelijk betreuren. Een vrije Kerk moge voor Indië het ideaal zijn, de werkelijkheid verbiedt het vooralsnog in alle opzichten. De Minister acht de zaak niet urgent maar zal met den Gouverneur-Generaal overleg plegen. Bij de zesde afdeeling, werd de discusie verdaagd en ging de Kamer over tot het vernieuwen der atdeelingen- De Staatscourant bevat de voor waai den van concessie, verleend aan den lieei T. Sanders te Amsterdam, voor den aanleg en de exploitatie van een locaalspooi weg van Amsterdam over Sloten naar Haarlem kocht door iemand, bij name aangeduid, die buiten deze stad een mantelmagazijn houdt. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 23 November. Voortgezet werd de behandeling der Indische begrooting. De heer Van Limburg Stirum ver volgde zijn betoog, dat de Regeering in zake bet bijslagstelsel voor de koffiecultuur de gel den met besteedt overeenkomstig de bedoelin gen van de Kamer, waardoor aan de koffie - plantende bevolking het uitgekeerde loon niet voldoet aan art. 56 regeerinsreglement. De Proef met het bijslagstelsel genomen was z. i. niet ernstig en de toepassing is even Zeer gebrekkig. Spr. acht den eenigen weg. een ruime verhooging van den prijs per pikol voor den inlander om geleidelijk te geraken tot den vrijen arbeid. De heer Van VI ij men beschouwt het ideaal omschepping van de verplichte in een vrije koffiecultuur ten bate van den inlander tog lang niet verwezenlijkt, daar de finan ciën nog grootendeels afhankelijk zijn van de cultuur en de koffieprijzen steeds dalen. Spr. verdedigde rationeele cultuurwijze aan bevolen door dr. Burch, nl. behandeling van elke landstreek naar den aard van den bodem als het eenige middel tot verkrijging Van rijke oogsten. Zoolang de verplichte cultuur gehandhaafd blijft, wenscht spr. den Javaan met geld te steunen in de eerste jaren dat het plantsoen niet ioonend is. De heer Geertsema ziet in het bij- slagstfcisel slechts een toestand van overgang naar een pnncipiëele bestrijding inzake de koffiecultuur. Ook de heer Pijnakker Hordijk die liever met het bijslagstelsel bij gebrekkige toepassing wil breken, hoopt dat de minister de Kamer zou raadplegen over maatregelen ten aanzien van de vrije of gedwongen cultuur. Het bijslagstelsel worde voortgezet overal waar de gedwongen cultuur een last is voor de bevolking. De Minister van Koloniën de heer Cr eme r gaf de redenen op voor het staken van het tegenwoordige bijslagstelsel, maar beloofde de Kamer te zullen kennen in de toepassing van het door de Ind. Reg. aanbevolen andere stelsel om te komen tot de vrije cultuur ter vervanging van de dwangcultuur. De Re^geriiig wacht de resultaten van het overleg der Indische Regeering af. Overigens acht de Min. de vrije cultuur voordeehg voor bevolking en schatkist. De heer Hintzen vertrouwde ten opzichte van het koffievraagstuk in het beleid van den Min., die zeker de voorzich tigheid en het belang van schatkist en inlander zal in het oog houden. Hij hoopte, dat het plan der Ind. Reg. ten aanzien van de kofficultuur volledig aan de Kamer bekend zou worden gemaakt. De Minister herhaalde dat thans slechts een proef in Indië wordt genomen. Omtrent definitieve stelsel zal de Kamer worden ge raadpleegd. Aan den heer V e r h e y belooft de minis ter een onderzoek omtrent de vnjstelling van het personeel der Nederl. stoomschepen van verplichte examens. De Pers bij de Kroningsfeesten 1 De Nederlandsche Journalistenkring heeft een comité benoemd voor de ontvangst van de Buitenlandsche Pers bij de Inhuldi ging van H M. de Koningin. In dat comité hebben zitting de heeren dr. A. Kuyper, eerste voorzitterD. A. van Waalwijk, tweede voorzitter Jacques Deen, eerste secretaris, welke drie heeren het Dagelijksch Bestuur uitmakenW. M. der Kinderen, penningmeester, en C. K. Elout, tweede secretaris. Als eere-comité voor deze aangelegenheid zijn opgetreden: de heer jhr. mr. J. Roëll, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, eere-voorzitteren voorts de heeren mi C. Pijnacker Hordijk, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. mr. S. A. Vening Meinesz. I mr. N. P. van den Berg, B. Heldring. Aug. M. J. Hendricks, M. M. de Monchy, mr. L P. M. H. baron Michiels van Verduijnen, 1, F. W. Conrad, dr. H. J. A. M.Schaepman, Joseph Israels, H. W. Mesdag, dr. P. J. H Cuypers, Mgr. L. C. L. Eijgenraam, mr. R Macalester Loup en dr. J. Zaaijer. HareMajesteitde Koningin-Regentes heeft goedgunstiglijk verklaard, de pogingen die worden aangewend om bij gelegenheid van de Inhuldigingsplechtigheid van H. M. de Koningin aan de buitenlandsche pers een waardige ontvangst te bereiden, zeer te te waardeeren en toe te juichen alsmede dat het Hare Majesteit aangenaam zijn de de werkzaamheden voor dit doel, die van den Nederlandschen Journalistenkring zullen uitgaan, voor zooveel als zich daartoe de gelegenheid aanbiedt, te kunnen doen be vorderen. Haagsche bakkers De firma Lensvelt Nicola in de Veene- straat te 's-Gravenhage heeft een knecht De R., ontslagen, omdat hij zich h. i. op voor de belangen van den patroon schadelijke wijze aan de woningen van de clienteele zou hebben uitgelaten in verband met de tegen 17 Januari e. k. vastgestelde staking van den nachtarbeid in de bakkerijen. Dientengevolge hebben 17 gezellen den arbeid neergelegd. Pogingen der gezellen om met den pa troon een vergelijk te treffen, slaagden niet. Hun werd medegedeeld, dat de patroon meester wenscht te blijven. Daar de ge zellen verklaarden niet aan het werk te gaan zoolang het ontslag van den gezel De R. niet was ingetrokken, verklaarde de patroon de stakende gezellen als ontslagen te beschouwen. Nader wordt nog gemeld In de bakkerij van de firma Lensvelt Nicola is er den afgeloopen nacht niettemin bijna als gewoonlijk gearbeid. De patroons werkten mede, depothouders verleenden bij stand, de directeur van de Brood- en Meel fabriek zond, onder politiegeleide, een hulp ploeg van 9 man, terwijl overigens eenigen van het eigen personeel en enkele vreemde werkkrachten het vereischte nachtpersoneel van 20 man voltooiden. De afnemers werden dan ook gisteren-och tend op de gewone wijze bediend. De firma Lensvelt is reeds bezig met het aanwerven van andere werkkrachten ter vervanging van de stakende en dientegevolge ontslagen 17 werklieden, bij wie zich nog een drietal heeft aangesloten. Naar aanleiding van de nachtdienst kwes tie in de broodfabrieken te 's-Gravenhage schrijft Opmerker in No. 3 van het onlangs voor het eerst verschenen weekblad Hol- landia Er lijkt maar één middel om alle partijen te bevredigen Men moet trachten ons Hollandsch brood te veranderen. Want, oprecht gesproken, dat is maar niet te best't Is slap, klef en waterachtig, 'tls daardoor ongezond als het versch en niet smakelijk als het oud bakken is. Het zoogenaamde Engelsche household bread is daarentegen vast en wordt aantrekkelijker als het droog is. 't Leent zich dan bovendien uitnemend van roosteren, wat tevens een gezonder wijze van bróodeten oplevert zoodat men met 's morgens op versch brood" behoeft te wachten en de bakkers, als andere menschen kunnen slapen wanneer het nacht is. onmogelijk is, omdat zonder den Godsdienst de arbeider niet kan worden verzoend met zijn lot noch tevredenheid vinden in zijnen staat, en de patroon niet kan worden over tuigd, dat zijn hoogere macht een talent is, waarvan hij als rentmeester rekenschap zal moeten geven aan Goddit vermag alleen de Godsdienst. Z. D. H. besloot zijn toe spraak met den bisschoppelijken zegen. Als opvolger van den hoogeerw. pater M. Hyacinthns Intholt, z. g., is tot commissaris generalis benoemd de zeereerw. pater Jozef Uiterhoeven, gardiaan van het klooster te Hal. Gehuwd: 24 Nov. M. Meijvogel, oud 21 jaar, en M. Schot, oud 22 jaar. - J. P. van der Meer, oud 23 jaar, en D. J. van Kampen, oud 23 jaar. - W. F. van der Tuijn, oud 21 jaar, en E. A. M. Heinsbroek, oud 19 jaar. J. J- Rebers, oud 23 jaar, en T. C. H. van Schijndel, oud 23 jaar. W. H. J. Haesakkers, oud 21 jaar, en J. H. Brouwer, oud 24 jaar. Geboren: 21 Nov. Cornelis, zoon van M. Schaap en S. H. Hietink, Hoogstraat. 22. Cornelia Carolina Louisa, dochter van H. F. Reckweg en C. van der Torre, Spoor straat. Karei Lodewijk, zoon var. M. Oranje en N. Bijloo, Groenelaam Schiedam, 24 November. Aangekomen s. s. Lijdia Milling ton, kapt. C. Siemssen, van Pernau. Brunsbuttel, 24 November. Gepasseerd s. s. Norma, kapt. J- Bethmann, van Pernau naar Schiedam, heeft in het Kanaal een defect of averij gekregen en vertrekt naar Hamburg om te repareeren. Ged. St. van Zuid-Holland hebben het aandeel in te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van 1898 be paald voor's Gravenhage op 368 man, Delft 68, Rotterdam 588, Schiedam 61, Leiden 103, Dordrecht 67. Het totaal aantal der door de provincie te leveren manschap pen bedraagt 2306. Tot secretarissen van de militieraden in deze provincie zijn be noemd de heeren: in het le district J. A. Reijnders, te 's-Gravenhage in het 2e district mr. J. J. Bergsma Fz., te Rotterdam; m het 3e district A. J. J. S. de Rochemont, te Leiden, en bij dien in het 4e district VV. van den Berg, te Dordrecht. De onlangs te 's-Gravenhage opgerichte Vereemging tot bestrijding van oneerlijke concurrentie en van valsche reclame heeft zich gisteren verplicht gezien werkdadig op te treden. Voor het lokaal in de Willem straat, waarin een uitverkoop van mantels werd gehouden, heeft zy een paar personen met aanplakborden geplaatst, waarop de vereeniging bekend maakt, dat de mantels, welke in het gebouw in de Willemstraat te koop worden aangeboden, niet afkomstig zijn van een buitenlandschen fabrikant, die likwideerde (zooals de verkooper schijnt te hebben aangekondigd) maar worden ver- BEURS TE SCHIEDAM, 24 Nov. 1897. •IOV4. Spiritus f ÏO1/*- Spoeling f 1.90. Moutwijn Makelaars D Brandersbond Stemming Onveranderd. Not. f7.—. Berlijn. (Slotk.) Parijs. Hamb. - b8/4- 23 Nov. 24 Nov. 24 Nov. Men schrijft aan de Tel. uit Scheveningen: Een Duitsch koopman, die hier reeds een geruimen tyd vertoeft en veel haring voor Stettin opkoopt, is van plan een reederij van een tiental schepen op te richten en van hier uit te rusten, en bij eventueele tot standkoming eener bommenhaven ook van deze plaats te doen uitvaren. Over den gezondheidstoestand van dr. Schaepman ontvangt het Centrum uit goede bron vrij gunstige berichten. Doch eer volkomen herstel, zooals gehoopt wordt, is ingetreden, zal nog gernime tijd rust noo dig zijn. De algemeen bondsvergadering van R.K. Werklieden-vereenigingen in het Aarts bisdom had Zondag te Utrecht plaats. Na de ochtend-vergaderingen der vakvereni gingen, werd in de Metropolitaankerk van St.° Catharina te twaalf ure de H. Mis opgedragen, voornamelijk ten behoeve van de° Congresleden van andere plaatsen, die nog niet de H. Mis hadden kunnen bijwonen Aan het einde daarvan werd door Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, een korte toespraak gehouden, waarin mgr. er op wees, dat zonder Gods dienst de oplossing van de sociale kwestie Rogge, Spiritus in loco Meel 12 Merk. 1. md. 12 Dec. Rogge, loop. md. Dec. I Spirit, p. Nov. Dec. I Jan./Feb. 23 Nov. New-York. Maïs 34 Amsterdam. 23 Nov. Rogge cp lev. onveranderd; per Maart 1130 per Mei f 128, 129. 24 Nov. Rogge op lev. vastper Maart f 130, 131per Mei f 129. Riin hoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 23 Nov. 0.88 M. 24 Nov. 0.86 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.06 Disc. 3 pCt. Parijs d -47.85^ 2 Antwerp. -47.75 3 Per Telefoon. 27s pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp. Adjustment Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp. 2e Shares Oostenr. loten i860 Madridsche loten Turksche I Prolongatie 1 s 24 Nov. 875/g 801/4 199/is 1047m 31 1371/s 85 Q1 j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3