Dasblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaar# Zaterdag 27 November 1897 No. 5956. bureau ^oferstraaf 50. Iets uit iet tóselijt leven van Mens. Feuilleton. PBIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco üer post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers \£T# - 0.05 PBIJS DEB ADVEBTENTIËN: Van 1—6 regels^.60 Elke gewone regel meer "°-10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten; aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Folitie. De politie herinnert aan de volgende ^paling der verordening ter handhaving van de openbare orde en veiligheid enz. te Schiedam Wanneer het vriest, is het vei- boden de straten of stoepen te schrobben, te dweilen of te boenen, daarover water te doen nitloopen of te gieten, en aan straat glazen te wasschen. Overtreding wordt 'gestraft met geldboete van ten hoogste f 1.— A.LHEMEEN OYERZ1CHT. 26 November '97. De Kamer van afgevaardigden in België heeft met 57 tegen 36 stemmen en éen stem blanco eer. amendement van Carton aangenomen, bepalende, dat slijters van sterken drank niet verkiesbaar zijn in het bestuur van een vakvereeniging. Daar in Nederland veel Belgische bank biljetten worden gewisseld, heeft het zijn nut, er op te wijzen, dat juist buiten België valsche bankbiljetten der Nationale Bank van 100 frcs in omloop zijn. Ze zijn gemak kelijk te herkennen, daar ze uit twee opeengeplakte papierblaadjes bestaan doopt men ze eenige seconden in het water, dan laten de hoeken zeer gemakkelijk los. Aan de keerzijde staat, in plaats var. H. Hen- drickx del. inv.: H. Hendrick X del. inv. De legerkwestie zal in Engeland weldra aan de orde komen. In een rede voor zijne kiezers te Birmingham heeft de minister van koloniën Chamberlain gezegd, dat de regee ring in de volgende zitting van het par lement de legerkwestie aan de orde zal brengen. Het is echter met de bedoeling om verandering te brengen in de wijze waarop het leger gevormd wordt; alleen om het te laten voorzien in de klimmende behoefte des tijds. De conferentie van werklieden en patroons van het machinebouwvak in Engeland, waarvoor door de bemiddeling van de Board of Irade de weg was gebaand, is eergis teren te Londen geopend. De besprekingen zullen van langen duur zijn. De Dreyfuszaak blijft in Frankrijk steeds aan de orde van den dag. Alle aandacht is gespannen op hetgeen kolonel Picquart zal verklaren, die om in deze gewichtige zaak getuigenis af te leggen, uit funis naar Frankrijk is vertrokken. Kolonel Picquart is gister-ochtend te 10 uur te Marseille aangekomen. Kapitein Winkler, van het garnizoen, ging dadelijk aan boord van de Rhone, maar de kolonel was reeds kort te voren met een sloep aan wal gegaan, en had zich dadelijk naar het station begeven. Daar sprak kapitein Winkler hem nog eer. oogenblik, maar zonder hem naar zijn waggon te vergezellen. Reeds om 10.40 vertrok kolonel Picquart. die in bur gerkleding was en zelfs geen ordelintje droeg, naar Parijs, zonder verder iemand te woord gestaan te hebben. In de omgeving van Esterhazv verzekert men, dat de zoogenaamde bewijzen van Dreyfus' onschuld, die men in Scheuren- Kestner's dossier opgenomen waande, thans, na de huiszoeking in het appartement van Picquart, in handen van generaal de Pellieux gevallen zijn. De keizerin van Oostenrijk, die zich naar Biarritz begeeft, is Donderdag-morgen te Parijs aangekomen. Zij werd aan het station begroet door president Faure, die zich eenigen tijd met haar onderhield en haar geleidde naar den waggon. De ministerraad in Spanje heeft beschik kingen genomen over de constitutie der Antillen (Cuba, enz,) Minister Moret heeft geweigerd extracten uit de nieuwe regeling mede te deelen,, maar een der bladen zegt niettemin de hoofdtrekken te kunnen mededeelen, welke zouden zijn als volgt De burgerschapsrechten zullen worden vast gesteld in navolgingjvan de bepalingen dien aangaande in de Spaansche constitutie de uitvoerende macht zal worden uitgeoefend door een gouverneur-generaal, die door Spanje wordt benoemd, met het recht van veto op de wetgevende macht. De Senaat zal bestaan uit 35 leden, waarvan ei 17 voor het leven door Spanje worden benoemd en 18 bij getrapte verkiezing worden ver kozen. Om senator te kunnen zijn, moet men op het eiland wonen en 4000 dollars inkomen hebben. De Kamer bestaat uit 70 leden. De regee ring var. het eiland zal bestaan uit 4 mini sters door den gouverneur te benoemen, De begrootingen zullen worden besproken en goedgekeurd door het parlement van het eiland. Het moederland behoudt zich eenige rechten voor betreffende oorlog, marine en justitie. De kwestie van de schuld zal bij nadere onderhandelingen opgelost worden. De regeling der douane voor de Antillen (Cuba, enz.) sluit de instelling van een gemengde commissie in, die de tarieven zal opstellen. Het Spaansch parlement zal l deze dan nog moeten goedkeuren. Aan de protectie wordt een breed veld gelaten. Bij verschillen zullen de Cortes uitspraak doen. De president van den ministerraad heeft meer dan honderd telegrammen ontvangen, waarin verzocht wordt met het geven van eigen beheer der douane nog te wachten. De minister van koloniën erkende, dat er veel ontevredenen zullen zijn, maar, zeide hij, het is nu eenmaal niet mogelijk de heele wereld tevreden te stellen. Het mini sterie van koloniën zal waarschijnlijk wor den opgeheven. Nadat de hervormingen zullen zijn toegepast, zullen de Cortes zich er over uit te spreken hebben. Te Palma, waarheen generaal Weyler zich het eerst begeeft en dat zijn geboorte plaats is, moeten de haven en de straten voor zijn ontvangst feestelijk versierd zijn. Den generaal zal ter beloonirig vermoe delijk van de door hem bewezen diensten in het belang van het rijk, ofschoon dit niet bij het bericht vermeld staan, een banket worden aangeboden, hetwelk gevolgd moet worden door een serenade. Verder is voorgesteld, den naam van generaal Weyler te geven aan het Stadhuisplein, doch de gemeenteraad heeft dit voorstel niet tot liet zijne willen maken. Het reeds vermelde gerucht dat Dnitsch- Iand na het bezetten van Kiao-Tsjou, in Zuid-Sjangtong, door Diederichs, ook nog een tweede smaldeel naar de Chineesche wateren zou zenden, en wel onder bevel van 's Keizers broeder, den schout-bij-nacht prins Heinrich, wordt thans door het vaak officieuse agentschap-Wolff bevestigd met de bijvoeging dat de schout-bij-nacht Diederichs is bevorderd tot vice-admiraal d la suite. Hieruit volgt nu echter nog niet, dat ook Heinrich wiens divisie zal bestaan uit de kruisers Deutschland, Kai- serin Augusta en Gefion regelrecht naar Kiao-Tsjou zal gaan. Diederichs kan het daar met zijn circa 2000 man best af, maar dit tweede smaldeel zal enkel dienen om de taak van Diederichs divisie als kruiser- eskader in de Oost-Aziatische wateren over te nemen, terwijl de divisie-Diedenchs nu aan een vaste plaats gebonden is. De Kamer van afgevaardigden in Oosten rijk was gisteren getuige van een meer dan ergerlijk tooneel. De voorzitter ver klaarde het voorstel-Falkenhain in stemming te brengen, omdat het een wettig verweer inhoudt tegen de pogingen tot verwoesting van het parlementaire stelsel. Daarop ontstaat een onbeschrijfelijk ru moer. De tribune van den president wordt bestormd. De minister, Falkenhain, en de president worden zwaar beleedigd. Wolf fluit in de ooren van den minister-president Badeni. Men verdringt zich, Fakelhain ver klaart dat het noodig is, den terugkeer der beschamende gebeurtenissen te vermijden ïeio. 6) Gudula legde de hand van Elisabeth in die van Peter, en beiden bleven eenige oogenblikken met neergeslagen oogen zoo staan, zonder iets te zeggen. Eindelijk begon Peter met eene ontroerde en vleiende stem te zeggen. Gij hebt dus van mij afgezien t Elisabeth sloeg hare oogen op, maar vestigde ze spoedig weder tegen den grond vervolgens maakte zij zachtjes hare hand los uit de hand des jongeüngs, terwijl Gudula deze verzoening met vreugdetranen aanschouwde. Gij hebt dus van mij afgezien t her haalde Peter glimlachende. Stoutert! zeide Elisabeth, gij zult mij ten minste zulke grievende woorden niet meer toevoegen. Ben ik er met streng genoeg voor gestraft? O, als gij eens mijne vrouw zijt, Elisabeth, dan zult gij al dat leed, wat gij mij thans aandoet, boeten. Uwe vrouw! Meester Peter, ik geloof met, dat ik ooit dit geluk zal hebben. Wist gij eens, met hoe veel ijver ik werk, om den gelukkigen dag onzer echt- verbindtenis naderbij te brengen Zie zoo, dat noem ik nog spreken, riep Gudula; de engelen moeten juichen over uw voornemen.... En nu gij verzoend zijt, voegde zij er bij, voel ik mijnen eetlust terugkomen, en ik zal mijn stuksken hoen verorberen, hetwelk bij ongeluk koud is ge worden. v 2. Bij onze tegenwoordige zeden engewoon- ten kan men zich nauwelijks een denkbeeld vormen van die vele jaren vooraf beraamde I huwelijken, en die nogtans altijd met nauw- gezetheid van geweten voltrokken werden. Maar bij de eenvoudige en goede Vlamingers der zestiende eeuw hadden zulke verlovingen veelvuldig plaats. Als een jongeling voor deze of gene genegenheid had opgevat, en zijne jaren, zijn gering vermogen, ot eenig eenig ander beletsel hem verhinderde, ter stond in den echt te treden, begaf hij zich naar de ouders van het meisje, legde zijne belangen bloot, en werd dan van stonde af in°het huisgezin als een lid opgenomen. Eiken avond na het Lof kwamen de ver loofde in het huis van de ouders der bruid, zij vonden daar hun avondmaal aan den tamiliedisch gereed. Na het eten plaatste men zich bij den haard, en vermaakte men zich onderling met vertelseltjes, raadsels ot een of ander spel. Des zomers gingen vader en moeder met de verloofden eene avond wandeling doen buiten de stad ot naar de haven. Op die wijze groeide de toegenegenheid der jonge lieden onder het oog der ouders aan, en°werd zij dagelijks heiliger en duur zamer. Daarenboven was zulks een behoed middel tegen de kwade gezelschappen, waarin de ledigheid zoo wel van hand als hart de jonge heden zoo hgt kan wegslepen zonder nog hierbjj in aanmerking te nemen, dat zij dus doende bestendig werden aangemoe digd, om zich door hunnen arbeid eene gelukkige toekomst te bereiden, en den dag hunner echtvereeniging te verhaasten. Na deze ophelderingen te hebben gegeven, zal het wel niemand meer verwonderen, dat de jonge Peter toegang had tot de goede Gudula, en dat hij, zonder in het minst de welvoegelijkheid te kwetsen, on bewimpeld over zijne genegenheid sprak met Elisabeth Brant. Korten tijd nadat Peter zijne moeder door den dood verloren had, ontmoette hij voor de eerste maal Elisabeth. Treurig, ontmoedigd, eenzaam en vol smart, wilde hij Antwerpen spoedig verlaten om naar Rome terug te keeren, toen hij op zekeren avond de kerk binnentrad, waar het stoffelijk overschot rustte van zijne brave moeder. Toen hij nader bij de kapel kwam, zag hij een meisje in het zwart gekleed, die wee- nende bad. Hij trad nader, en hij hoorde, dat zij bad voor eene moeder. Ook zij was door eenen zeer gevoeligen slag getroffen geworden 1 Ook zij nad geene moeder meer {Wordt vervolgd). AAN HET ANDERE EINDE DER STAD.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1