Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNEN LANiË en stelt voor, den president het recht toe te kennen om een lid uit de zaal te ver wijderen, na hem tweemaal tot de orde te hebben geroepen. De verwijdering zou voor hoogstens drie zittingen kunnen zijn, en afgevaardigden kunnen treffen die de rege len der wellevendheid te ernstig hebben overschreden of door tumult de parlemen taire beraadslaging onmogelijk gemaakt hebben. De Kamer kan een lid voor 30 dagen verbannen, indien hij weigert weg te gaan en door agenten moet worden verwijderd. Na nieuwe tooneelen van geweld wordt het voorstel aangenomen. De voorzitter is daarna genoodzaakt de veigadering op te heffen. Om éen uur komt hij terug en sluit de vergadering Er wordt beweerd, dat vervolgingen zullen worden ingesteld tegen de heeren Wolf en Pfeische wegens het tumult van Woensdag in de Oostenrijksche Kamer. Volgens een te Rome ontvangen telegram zou de Sultan aan Creta autonomie willen verleenen op de volgende voorwaarden De gouverneur zal door den Sultan benoemd worden. De Turksche troepen zullen het eiland voortdurend blijven bezetten. Creta zal de Turksche vlag voeren. De president van Transvaal is op een rondreis door de districten. Op een ver gadering van burgers heeft president Kruger gezegd, dat de dynamiettabrieage een hoek steen van de Republiek is, maar de prijs van het dynamiet moet verlaagd worden, om aan de mijnen tegemoet te komen. Verder zeide hij, dat de tijd voor de naastig van den spoorweg nog niet was gekomen. Op een vraag of Transvaal niet geneigd is, een uitleveringstractaat met Rhodesia te sluiten, antwoordde de President: sOns Transvaal sluit geen tractaten met parias en moordenaars." Ook de Volksraad van den Oranje-Vrijstaat weigerde verleden jaar een tractaat met Rhodesia goed te keuren. Schiedam, 26 November 1897. De reeks der winterconcerten van onze stedelijke muziekvereemgirigen werd gis teren-avond geopend door de Symphonie- Vereemging, directeur de heer B. A. Verhallen. Het orkest, ditmaal slechts door enkele vreemde krachten versterkt, bracht ver dienstelijk eenig wel gekozen nummers ten gehoore. De uitvoering over 't geheel getuigde van degelijke oefening de begeleiding van de door mejuffrouw Mina Verhage voorgedragen Air de Dalila uit Saint Saens' opera Sam son et Dalila ter zijde latend Toch bleek het ook hier weder, dat er nog meer vereischt wordt dan degelijke oefeningop den stok van den bekwamen Directeur wordt blijkbaar niet genoeg geletdaar door lijdt het samenspel en komt de nuan- ceering niet tot haar recht. Met de beide solisten maakten wij met veel genoegen kennis. Mejuffrouw Mina Verhage beschikt over een breed alt-geluid, gepaard met uitmun tende voordracht. Een hartelijk applaus viel haar na elk nummer ten deel, zoodat zij nog een extra nummer voor het opgetogen publiek moest ten beste geven. De heer Voerman bleek een violist van beteekenis. Zijn spel is alleszins geacheveerd. Met genoegen maakten wij ook kennis met een nieuwe compositie van den heer Verhallen, de Romance G-dur. Door den solist met veel expressie voorgedragen, heeft dit werk onder alle opzichten wel voldaan. De piano begeleiding bleek aan den Direc teur, den heer Verhallen, uitnemend te zijn toevertrouwd. De Symphonie-Vereeniging heeft door deze uitvoering velen zeker in ruime mate weder kunstgenot doen smaken. Gaat zij voort op eigen krachten tr steunen en die steeds verder op den moeuevollen weg der kunst te doen voortschrijden, dan zal zij zich zeker in de toenemende gunst van het tichiedamsche publiek mogen verheugen. Onze stadgenoot, de heer C. J. Prins, 's bij Kon. besluit benoemd tot officier van gezondheid der tweede klasse. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden acte-examens Teekenen L. O. is o.a. ge slaagd de heer W. J. Merten, alhier. Omtrent den aanslag, die eergisteren avond onder de gemeente Kethel op den noord-exprestrein gepleegd is, meldt men aan de N. R. Ct. nog het volgende De versperring bestond uit 2 oude dwars- hggers, die gemakkelijk door een man gedragen kunnen worden. Met een meter tusschenruimte waren zij aan de zijde van Delft, 6 a 7 meter van de brug over de poldervaart, op de rails gelegd. De spoorwegarbeider E. had gesproken met den wisselwactiters Kolvers, die pl. m. 30 schreden van de brug woont, Ongeveer 3 minuten na dit gesprek moet E. da versperring gezien, met de 3 mannen ge worsteld en zich in de richting van den wachter van blok X begeven hebben. Toen hij worstelde, zag hij den exprestrein aankomen, zoo m->et E. verklaard hebben. Op de vraag, waarom hij niet liever naar Kolvers, die slechts 30 schreden verwijderd en wakker moest zijn, dan naar den op 500 meter gestationeerden wachter van blok X is gegaan, werd bij een onderzoek door E. geen voldoende opheldering gegeven. Zijn verklaring, dat hij den trein zag aankomen, terwijl hij aan het vechten was, is moeilijk te rijmen met het feit, dat hij pl. m. 500 meter moest afleggen, en den wachter van blok X beduiden, dat het sein onveilig gegeven moest worden terwijl ce trein in'ongeveer 7 minuten van Delft naar Schiedam rijdt. Van verwondingen was bij E. niets te zien, hoewel hij volgens zijn beweren op den grond gelegen heeft en hem het mes op de keel gezet is. Zijn jas heeft een scheur in den rug terwijl een mouw er uitgetrokken is. De feiten zijn verder De wisselwachter bleef op zijn post, doch E. reed met den trein mede, die langzaam voortging naar de geïmproviseerde barrière. E. heeft daarop met den machinist de dwarsleggers opzij gelegd. Terwiji de trein doorreed, ging E. weder den weg larigs en deed gisteren-ochtend aangifte bij den bur gemeester van Kethel. Hij is gisteren naar Den Haag geroepen, om bij het bestuur van de H. IJ. S. ver hoord te worden. E. heeft een gezin met 9 kinderen. Van de 3 mannen is niets ontdekt. Op een strook grond lang den wateroever van den polder Hoogenoord onder de ge meente Rotterdam heelt het Rijk het recht van opstal. Bij de verpachting van de zalmvisscherij op de Maas daar ter plaatse is door het Rijk aan de pachters vergunning gegeven, om op de bedoelde oeverstrook een zalm kade te maken. Aangezien echter de gemeente er belang bij heeft om ten allen tijde de vrije be schikking te hebben over de oeverstrook is na veel onderhandelingen een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de gemeente de pachters en het Rijk, waarbij wordt be paald, dat het Rijk afstand zal doen van het recht van opstal tegen betaling van f15000 en van een schadeloosstelling aan de pachters ten bedrage van f 72000. Aan den gemeenteraad is voorgesteld die overeenkomst goed te keuren. Het blijkt dus, dat Rotterdam zelfs ten koste van de grootste offers meester van den geheelen Maasoever onder het gebied der stad wil zijn. Door de justitie te Rotterdam is op aan wijzing, door de politie gedaan, beslag gelegd op een aantal clichés, bevat lende afbeeldingen van onzedelijke platen en figuren. Een 16-jarige jongen, wonende aan de Provenierssingel, in dienst van een boek handelaar, belastte zich ten huize zijner ouders met de vervaardiging der afdrukken van de clichés. Door 12 te Rotterdam wonende weduwen van rijksambtenaren, wier echtgenooten vóór 10 Dec. 1888 zijn overleden of gepen sioneerd, is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij, me; het oog op den gunstigen toestand van bet pensioen fonds voor weduwen en weezen van burger lijke ambtenaren, verzoeken, dat haar bij de wet het geheele pensioen sal verzekerd worden, zoodat zij met de and re weduwen gelijk worden gesteld. Tot mgtoe ont vangen zij 2/3 van het gehe* Ie pensioen. De commissie uit den Rot erdamschen Bestuurdersbond, de Dordtsch i commissie en gedelegeerden van de Machinisten- en Stokersrereeniging van den sleepbootdienst te Rotterdam hebben in eene bijeenkomst besloten om zoo spoedig doenlijk een bond voor machinisten en stokers in het leven te roepen, waarvan ook lid kunnen worden machinisten en stokers, die buiten het varens- bedrijf staan. Voorts werd aan de Dordtsche commissie opgedragen een concept ontwerp voor de bonds-statuten saam te stellen. Later zal te Rotterdam met afgevaardigden van de Machinisten- en Stokersvereenigingen een vergadering worden gehoutlen. Uit Rotterdam meldt men a n de Tijd Meer en meer dringt zich 'le vraag op den voorgrond wanneer wij enze straten zullen versieren op den dag van de inhuldiging van H. M. de Koningin of op den dag waarop H. M. haar eerste bezoek als Koningin zal brengen. Er zal nog heelwat noodig zijn om hierin eenstemmigheid te brengen. De buurtcommissiën, die gemakkelijk geld kunnen bijeenkrijgen, willen het op beide dagen doen. Neen, zeggen anderen, die moeite hebben om voldoende middelen tot versiering bijeen te krijgen, één dag versieren, dat gaat, maar twee dagen niet. Reeds zijn er buurtcomités, die de bijeengebrachte gelden op de Spaarbank hebben belegd, in afwachting dat men een straatversiering bij het eerste bezoek van H. M. de Koningin. In elk geval, van gemeentewege zal op beide dagen worden versierd en geïllumi neerd. Een roeier, te Katendrecht wonende, deed gisteren avond bij het overzetten van men- schen, die zich naar boord van op stroom liggende schepen moet begeven, met zijn roeiboot en nabij boei 12 liggend vaartuig aan om zich te oriënteeren. De schippers vrouw van dat vaartuig, in de meening dat er kwaad volk aan boord kwam, riep hulp, waarop de roeier, die met geen oneerlijke bedoelingen kwam, met zijn roeiboot on- middelijk vertrok. Hij werd echter, zonder iets daarvan te weten, nagezet met een roeiboot, waarvan de bestuurder, nabij hem eensklaps verraderlijk, zonder iets te zeggen, met een roeispaan een arm stuk sloeg. De mishandelde man werd naar zija woning vervoerd. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 25 November. De Kamer was gister voormiddag bijeen tot behandeling van eenvoudige wetsont werpen. Bij het eerste van de reeks behield de heer Drueker zich voor bij de algemeene beschouwingen over de Siaatsbegrooting ter sprake te brengen de intrekking door de Regeering van tal van wetsont werpen bij de Kamer aanhangig. Het handelstractaat met Frankrijk betrek kelijk de haridelsralatiën met Tunis werd goedgekeurd, nadat de heer Van Karnebeek had aangedrongen op herstel der onbillijk heid, gelegen in de achterstelling van üen invoer van kaas bij die van gelijk soortig artikel uit andere landen, met name Zwitserland, en de Minister van Buiienl. Zaken had toegezegd bij de Fransche regee ring aan te dringen op gelijkstelling van Hodandsche kaas met Gruyére-kaas bij invoer. Bij een suppletoire begrooting bepleit Van de Velde opheffing van hot mond- en klauwzeer als besmettelijke veeziekte, maar de minister van binnenlandsche zaken was daartoe thans niet bereid, vooral roe' het oog op de maatregelen buitenlands tegenover onzen veehandel. De Kamer is uiteengegaan tota.s. Dinsdag tot behandeling derStaatsbegrooting' Wijziging der Kieswet. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van artt. 100 en 102 der Kieswet, omdat, zonder daardoor te kennen te geven, dat andere technische wijzigingen dezer wet onnoodig zijn, het bij genoemde artikelen bepaalde onmiddellijk voorziening vordert. Bij de invoeiing der nieuwe personeele belasting toch is gebleken, dat het opmaken der kohieren, voorafgegaan door beschrijving, schatting en regeling der aanslagen in tal van gemeenten onmogelijk vóór 15 Maart kan zijn afgeloopen, en dientengevolge de voorschriften, vervat in genoemde artikelen der Kieswet, in 1898 en volgende jaren geen behoorlijke uitvoering kunnen erlangen. Tegen verlenging van den gestelden ter mijn van 15 Maart bestaat volgens den Minister overwegend bezwaar. Dientengevolge heeft de Minister voorge steld aangezien de Kohieren van het loopende dienstjaar der personeele belasting niet voor 15 Maart alle ingereedheid kunnen zijn gebracht er, die termijn nochtans voor de inzending der opgaven betrekkelijk de lijst der hoogstaangeslagenen is bepaald om voor zooveel de personeele belasting betreft de Kohieren van het laatst verloopen dienstjaar in plaats van het loopende dienst jaar als grondslag voor de samenstelling der lijst te doen strekken. Volgens de N. R. Ct. heeft de Regeering, vóór de onderteekernrig van de overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen betreffende het gebruik der van België over te nemen spoorweg- gedeelten, zich verzekerd, dat de concurren tie der gelijknamige stations van de Hol- landsche en de Staatsspoor in het verkeer met België niet zal worden opgeheven. In de Z. Limb, herinnert de heer De Ras, lid van de Tweede Kamer, dat in de vorige week in de afdeelingen de spoor wegovereenkomsten met België gesproken zijn, en voegt er bij, dat het verhandelde wel geheim is, doch het belanghebbend personeel (Nederlanders) er verzekerd van kan zijn, dat voor zijne belangen zal gewaakt worden. Te Combo hij Biarritz is gisteren de oud vice president van den Raad van Ned.-Indië R. C. Kroesen overleden. Nederland zoowel als Ned.-lndië verliezen in hem een uit stekend ambtenaar, die in alle hooge be trekkingen die hij successievelijk in Indie heeft bekleed ook bewezen heeft dat hij buitengewone bestuursgaven bezat. Hij was achtereenvolgens resident van Sumatra's Oostkust, gouverneur te Padang, lid en daarna vice-president van den Raad van Indië. Zijn eerste ridderorde, de Ned. Leeuw, werd hem in 1877 verleend, voor in Atjeh bewezen diensten, waar hij in 1874 reeds bij keuze tot aas.-resident werd bevorderd. De Haagsche afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Kleermakershond heeft aan het bondsbestuur verzocht aan de afdeelingen voor te stellen, boven de contributie van elk lid nog een wekelijksche bijdrage van 10 ets. te vragen, om hierdoor een kapitaaltje te vormen voor de oprichting van algemeene werkplaatsen. De Haagsche afdeeling zou wenschen dat na één jaar storten z-jo'n werkplaats in Amsterdam werd opgericht, na twee jaar te Rotterdam, en zoo voort. Bakkersbeweging ir. Den Haag 1 De tegen gisteren-middag belegde verga dering van bakkergezellen te 's-Gravenhage naar aanleiding van de uitsluiting aan de brood- en meelfabriek in verband met de werkstaking bij de firma Lensvelt Nicola, heeft geen voortgang gehad. Be voorgenomen vergadering, Zondag middag of Maandag-avond aanstaande, zal evenmin piaats hebben. Li het Vaderland komt een ingezonden stuk voor van deu heer J. H. Adam, voorzitter van het comité der Haagsche bakkersgezellen, waarin deze, met 't oog op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2