Dagblad voor Schiedam en Omstreken. -y>? "gbuxeau 'potersfraaf 50. Iets uit liet Misslijk leven Tan Rntas. 2öste Jaarg, Dinsdag 30 November 189? No. 5958. z: AEHEMEE> OVERZICHT. De crisis in Oostenrijk. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam Der 3 maanden Franco Der post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers 1.50 .O - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 29 November '97. Het schandaal in de Kamer van afge vaardigden in Oostenrijk is ook Zaterdag n°g voorgezet ondanks het verscherpte Kamerreglement. De voorzitter werd op nieuw, toen hij de Kamer binnenkwam, met gefluit gejouw, getrompetter en stukken papier ontvangen, Wolf drong de zaal binnen en werd door de dienders de deur Ultgezet. Nu een schorsing van de verga- dering hief de president de zitting op, mede- weelende dat de leden schriftelijk voor de Vo'gende vergadering zullen worden bijeen geroepen. Wolf ranselde de politieagenten ^et zijn wandelstok en werd naar het politiebureau gebrachthij zal voor de ooustitutioneele rechtbank gedagvaard wor- Wen. Men zegt, dat hij de vergadering Was binnengedrongen met een valschen baard om. De drie-en-veertig arrestanten van eergisteren zijn naar de justitie ver- Wezen. Op het oogenblik dat Wolf gearres teerd werd, gingen verschillende afgevaar digden met de politie aan bet plukharen °ok de socialistische afgevaardigden, die Vrijdag uit de zaal waren gezet, kwamen Zaterdag opnieuw het gebouw der Kamer binnen, maar werden opnieuw buiten de deur gezet. Zij werden door het volk toege juicht. De hoogst gespannen toestand in het par lement doet zijnen terugslag ook buiten de Wetgevende vergadering gevoelen. De po litie heeft Zaterdag verscheiden malen een charge uitgevoerd op samenscholingen van de universiteit, waar stoelen en llesschen ult de ramen werden geslingerd. Er zijn ^2 personen in hechtenis genomen te Gratz ®n een werkman is daar gewond. De burgemeester van Weenen, Lueger, heeft aan den minister-president Badem v®rk!aard, dat hij met meer instond voor de handhaving van de orde in de stad. De I610. 8) Zoo was het nu met beide gelegen, toen *ij afscheid van elkander namen Elisabeth Was opgeruimd en vrolijk, Peter was neêr- slagtig en nadenkend. Ontevreden over zich zeiven, begaf' hij zich naar een huis van een prachtig voorkomen. Nauwelijks had hij aangeklopt, of twee bedienden snelden toe, om hem de deur te openen en zijnen mantel af te nemen terwijl een hofmeester in bet zwart gekleed hem eerbiedig naderde hem zeggende, dat een heer uit Madrid feeds sedert twee uren op hem wachtte. Om hem eene boodschap over te brengen van zijn meester, de hertog van Bragance. Deze heer boog zich zeer diep, zoodra hij politie moest Wolf met geweld in een rijtuig brengen onder het geleide van be reden politie. Een ontzaglijke volksmenigte bracht Zaterdag een opstopping teweeg te Weenen op den Ring, waardoor het verkeer onmo gelijk werd. De bereden politie voerde een charge uit, daar zij een manilestatie der studenten duchtte. Er vielen verscheiden gekwetsten en er werden tal van personen in hechtenis genomen. Een haag van dienders beschermde de hoofdwacht der politie, waar de in hechtenis genomen personen werden heengevoerd Ook te Gratz was het Zaterdag zeer woelig. Benden van arbeiders vieien de troepen aan met steenworpen. De soldaten schoten. Er viel éen doode en éen gekwetste Verscheidene gendarmen werden gewond vele arbeiders kregen bajonet-wonden. De Weener bladen meldden reeds Zater dag, dat de hoofden van de partij-clubs der oppositie naar den minister president Badeni zijn gegaan om hem uit te noodigen maatregelen te nemen om een einde te maken aan den tegenwoordigen staat van zaken. Aan die uitnoodiging blijkt de heer Badeni in den geest van bedoelde partijclubs te hebben gevolggegeven.want een draadbericht gisteren (Zondag) uit Weenen verzonden, meldt het volgendeHet ministerie heeft zijn ontslag aangeboden, dat door den Keizer is aangenomen. Baron Gautsch, minister van onderwijs, is belast met de vorming van een nieuw ministerie. Men gelooft, dat het nieuwe ministerie uit hoogwaardigheidsbekleders zal samengesteld worden. De studenten en de werklieden hielden op het vernemen van het aangeboden ontslag der ministers eene betooging op den Ring, onder de kreten: «Leve Wolf, weg met Lueger Het is nu maar te hopen, dat nu dit zoenoffer aan de oppositie-partijen is ge bracht, daarmede de storm zal bezworen -ten jongeling zag, en overhandigde hem eenen brief, benevens eene beurs vol goud, welke Peter met eenen verachtenden glim lach aaaunam en aan zijne bedienden toewierp. Senor, zeide hij. zeg aan uwen meester, dat ik naar Villa Nova zal gaan, niet om te doen, wat hij mij vraagt, maar om er mij acht of tien dagen te gaan verlustigen. Ik heb daar honderd duizend pistolen ik zal er drie duizend van nemen, om ze in uwe stad te gaan verteeren. Daarop keerde hij zich tot zijne bedienden Bedankt, zeide hij hun, den afgezant van den hertog van Bragance, die u vijftig pistolen brengt van zijnen meester Vervolgens begaf hij zich naar een rijk versierd slaapvertrek, waar bedienden op hem wachtten, om hem te ontkleeden, ter wijl een secretaris hem onderscheidene brieven voorlas, die door verschillende boden bezorgd waren. Een aezer brieven was van den aartshertog Albert, die zich beklaagde over het plan, om Spaansch Vlaanderen te verlaten, waar een man geboren werd, die liet schoonste sieraad der landstreek was. Een tweede droeg de handteekening van den hertog van Buckingham, en meldde de zijn. Het is inderdaad een treurig tafreel dat de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie te aanschouwen geeft. Ondermijnd door den ver itterden strijd der verschillende natio nal teiten wordt zij alleen nog bijeenge houden door den persoonlijken band van een vorst; die reeds een ver gevorderden leeftijd heeft bereikt. Het parlement in Rumenië is Zaterdag geopend met de voorlezing van een troonrede waarin de Koning zijne erkentelijkheid uitspreekt voor de bewijzen van genegenheid, uit alle standen tijdens de ziekte van den Kroonprins. De ongerustheid die bij den Grieksch- Turkschen oorlog over Europa kwam is verdwenen. Het vereenigd handelen van de groote mogendheden heeft den alge- meenen vrede geveiligd. Rumenië heelt talrijke blijken van sympathie ontvangen voor haar vreedzame en verstandige staat kunde. De betrekkingen met alle mogendheden zijn allerhartelijkst. Herdacht wordt de glansrijke ontvangst den Koning en de Koningin van Rumenië bereid in de Hongaarsche hoofdstad. De vriendschappelijke betrekkingen met Bulgarije zijn opnieuw bevestigd door het bezoek van vorst Ferdinand. Dankbaar gedenkt Koning Karei de be leefdheid van den Tsaar van Rusland die den koning van Rumenië door een bijzonder afgezant in zijn tweede hoofdstad liet be groeten. De hertog van Orleans heeft van het Dreyfus-schandaal in Frankrijk gebruik gemaakt om weder iets van zich te iaten hooren. In een langen brief gericht aan kolonel Perceval betreurt de pretendent het incident dat de roemrijke eer des legers in de waagschaal heeft gesteld. Hij laakt hetalslaksheid dat hij dergelijke aanrandingen heeft gedoogd. De hertog eindigt met te zeggen, dat als het God behaagt hem zijn kroon terug te geven, hij uit de macht der aankomst van Michel Albano, met eene som van 60 000 gulden. Dit," schreef hij, «zal u doen besluiten, mij uw kabinet van por fieren en agaten vazen, busten, penningen en schilderijen af te staan. Doet gij het, ik zal er u altijd dankbaar voor wezen wat mijne vriendschap aangaat, gij weet, deze kan niet grooier zijn." «Helaaszuchtie Peter, die slechts ten halve naar het lezen dier brieven luisterde «helaasfortuin en roem zijn nog geen geluk 1" Vervolgens deed hij door eenen wenk den secretaris en de bedienden vertrekken, en begon aandachtig het portret zijner moe der te beschouwen. »Gij," zuchtte hij, gij, die thans eene heilige in den hemel zijt. moeder, verlicht mij Kan ik voor altijd op de toegenegenheid van Elisabeth rekenen?" 3. GELUK. Peter bracht den nacht slapeloos en on- rus ig, Elisabeth integendeel kalm en rustig door. Het meisje lag nog in diepen slaap, toen Gudula ontwaakte. De houten klok wees op zeven ure. monarchale instellingen de noodige kracht zal scheppen om naar behooren de eer van Frankrijks soldaten te beschermen. Volgens de lntransigeant zou kolonel Picquard, die Vrijdag-avond van het hotel «Terminus" vertrokken is dertig dagen vesting-arrest hebben. De beslissing daaromtrent zou gisteren officieus bekend worden gemaakt. De minister zal verder, wordt er gezegd, Dinsdag mededeelingen doen betreffende het onderzoek van den heer Pellieux, dat ge sloten is. Volgens hetzelfde blad zou Esterhazy in deze zaak geheel onschuldig zijn verklaard. Deze mededeelingen moeten evenwel met de meeste reserve worden opgenomen. De higaro zegt, dat de heer Pellieux bij derden beslag heeft laten leggen op de cor respondentie van Esterhazyin deze cor respondentie moet Esterhazy beleedigende en heftige aanvallen hebben gedaan op de hoofden van het Fransche leger. De Figaro noemt de in beslag genomen stukken stupé- fiants. De laatste berichten uit Dahomey aan het ministerie van koloniën te Parijs ontvangen, welke gedagteekend zijn uit Savulve van 26 dezer, stellen de regeering in staat te bevestigen, dat er geenerlei grond bestaat voor het gerucht dat de bezetting van Nikki door de Franschen aanleiding zou gegeven hebben tot een conflict met de Engelschen. Deze blijven gelegerd ten zuiden van den negenden breedtegraad. De Gaeeta, de staatscourant in Spanje, bevat de besluiten betreffende de autonomie voor Cuba en Portorico. In de inleiding wordt verzekerd, dat de regeering de her vorming eerlijk meent. De regeering van de beide eilanden zal bestaan uit een gouverneur-generaal en een parlement, dat over de wetten, die de koloniale aangelegenheden betreffen, zal beslissen en samengesteld is uit twee Rechtvaardige hemel 1 nep de oude vrouw, zeven ure! Wat zal juffrouw Den- nesens wel zeggen, als ik zoo laat kom ik, die altijd zoo stipt op mijn uur ben Heilige Maagd hoe heb ik zoo lang kunnen slapen Zij kleedde zich spoedig aan, kuste de nog altijd slapende Elisabeth op het voor hoofd, en begaf zich in allerijl naar juffrouw Dennesens. Het gelaat van de vrouw van den notaris had eene uitdrukking van groote ontevre denheid aangenomen. Zij begon met te zeggen Zoo, zoowij hebben niet meer onze beenen van vijftien jaren, vrouw Gudula Zij sprak dit op schamperen toon, wel wetende, dat men eene oude vrouw niet grie vender kan treffen, dan door haar de gebreken haars ouderdoms te verwijten. Ik ben een kwartier te laat gekomen, antwoordde Gudula, op eenigzins spijtigen toon, maar.... Een kwartier? Een halt uur, wilt gy zeggen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1