Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. zullen worden door een fonds van ontlasting. Dat fonds zal gevormd worden door de hoogere opbrengst van de begrootingen, door de bezuinigingen die te verkrijgen zijn door middel van organieke hervormingen in de rijksadministratie, en door de hulpmiddelen die voortvloeien uit eenige belastingen. Het fonds van ontlasting zal 43 millioen lire be dragen en dienen om alle belastingen waar onder de kleine belastingbetalers gebukt gaan, te verlichten. Schiedam, 2 December 1897. De stoombrandspuit op de stoomboot voor den havendienst, de Mentor, wordt met 1 Januari a. s. in dienst gesteld. De boot wordt dan steeds voor gebruik gereed gehouden in de Buitenhaven om zich terstond te kunnen begeven naar de plaats van den brand. Hoder-ochtend omstreeks 8 ure waren eenige knechts van de bierbrouwerij der firma J. M. van der Schalk Co. alhier, op de plaats achter die brouwerij bezig met pikwerk aan een groot ledig bierfust, toen het ongeluk trof, dat door ontploffing van gassen de bodem er uit sloeg en het fust in brand geraakte. De brouwmeester Reder heeft daarbij het gelaat eenigzins geschroeid, doch door een deur op het fust te werpen, werden de vlammen spoedig gedoofd en verder onheil voorkomen. Het ongeluk liep dus nagenoeg zonder persoonlijk ongeluk af, geheel in tegenstelling met het gerucht dat 't maakte, want op verren afstand werden de vlammen gezien en deed de geweldige slag velen verschrikken. Heden-ochtend omstreeks 9J ure is een met spoeling gevulde schouw van den spoe- lingverkooper A. Korpelshoek te Delftshaven, door het losslaan bij het spuien, in de Westerhaven alhier gezonken. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Jöeden-middag trachtte men het gezonken vaartuig weder boven water te brengen. Heden herdenkt de heer W. Deijl, bediende ten kantore van den heer H. A. M. Roelants, boekhandelaar-uitgever alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaren als zoodanig in dienst trad. De patroon toonde bij deze gelegenheid de langdurige trouwe diensten van zijn bediende, die door ijverige en nauw gezette plichtsbetrachting zijn volle vertrou wen verwierf, op prijs te stellen. De jubilaris werd hden-ochtend 10£ ure met zijne echt- genoote en mede-bedienden ten huize van den patroon in tegenwoordigheid van diens familie ontvangen. Met een hartelijke toe spraak overhandigde daarop de patroon den jubilaris een gouden remontoir met inscriptie en gouden ketting, terwijl mevr. Roelants hem een fraai bouquet vereerde. Ook de familie van den patroon toonde de lang durige diensten van den trouwen dienaar van den huize te erkennen een prachtig inktstel werd hem door een der familieleden toegezonden. Namens de collega's op het kantoor vereerde de heer J. H. J. Elberg in welgekozen bewoordingen den jubilaris een fraaien barometer. Ook van andere zijden ontving de heer Deijl talrijke blijken van belangstelling op dezen dag van zijn zilveren jubilee, die aldus voor hem een onvergetelijken feest dag werd. Naar wij vernemen, zal het den 14 dezer 25 jaren geleden zijn, datdeheerM. Willemse als opzichter van de R. K. begraafplaats alhier, in dienst is getreden. De Rotterdamsche politi-agent 4e kl., Timmermans, die sedert 20 November 11. vermist werd nadat hij het laatst gezien was op wacht aan de Willemskade bij een partij goederen, werd gister-namiddag te 4 uur, door een roeier uit de Maas opgevischt, kort nabij de plaats waar hij het laatst gezien is. Door den politie-genee3heer is het lijk onroiddelyk geschouwd. Bij zijn vermissing werd het vermoeden geuit, dat hij in twist was geweest met een particulieren nachtwaker. Dit vermoeden is echter tot heden niet bewaarheid geworden. Hijwas ongehuwd en sedert eenige maanden in politiedienst. De ligging van het gezonken stoomschip Orconera is niet veranderd. Die ligging is voor het schip niet ongunstig, zij behoed het voor de invloeden van eb en vloed. In opdracht van de Kruppsche Spedition Rhederei is de Bergingmaatschappij van Maassluis gisteren-ochtend begonnen met te onderzoeken of en op welke wijze het stoomschip te lichten is. Men stelt zich voor het gat door duikers te laten opnemen en dicht maken en daarna het schip leeg te pompen, wanneer men langs de Orconera vaart, merkt men dat de commandobrug van voren is beschadigd, waaruit is at te leiden, dat het gat in het voorschip is. Met het lossen van het thans in de Spoorweghaven liggende stoomschip Du- rango, kapitein Evans, is een begin gemaakt. Twee platen aan bakboorzijde van den boeg zijn gebroken, terwijl aan stuurboordzijde van den boeg de schade van geringeren aard is. De lading heeft, dank zij de water dichte schutten, niet geleden. De politie heeft op Feyenoord een in de Steven Hogendijkstraat wonenden man aangehouden, die biljetten verspreidde waarin den burgers werd aangeraden geen geld voor de kroningsfeesten te geven. De bil jetten zijn in beslag genomen. Zij waren gedrukt en verspreid op kosten van een werkman, die in dezelfde straat woont. De jaarlijksche winter-collecte verleden Zondag in de R. K. kerk te Vlaardingen gehouden, heeft opgebracht de som van f 1423.20. De Justitie stelt een streng onderzoek in naar de poging om in de nabijheid van Kethel een trein te doen ontsporen door het leggen van twee dwarsbalken op de rails. Ook is eene administratieve enquête daar omtrent door de H. IJ. Spoorweg-Maat schappij aanhangig. Gisteren heeft hierover de inspecteur van weg en werken te 's-Gravenhage, aan het station van den spoorweg een conferentie gehad. {lijd.) De veehouder L. De Haan te Schiebroek heeft een monstervarken geklacht dat schoon woog ruim 600 pond. Alleen de kop had een gewicht van 40 pond. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 1 December. De algemeene beraadslaging over de Staatsbeg rooting voor 1898 wordt voortgezet. De heer Van Dedem scherst de on gunstige werking der sedert 1873 gevolgde muntpolitiek voor den landbouwer en voor andere bedrijven, en betreurde dat in voering van het bimetallisme afstuit op Engelands onwil, betoogende spr. het be lang van herstel der waarde verhouding tusschen goud en zilver. Hij bracht ook ons vrijzinnig handelsstelsel ter sprake en ver klaarde zich voor een matige tariefs-ver hooging. Tegenover den heer Troelstra achtte hij hooge arbeidsloonen onmogelijk bij de lage prijzen der landbouwproducten en weerlegde hij eenige zijner stellingen omtrent den toestand der arbeiders. De heer Notens beschouwt deze regee ring als eene voor sociale wetgeving. Hij verstaat daaronder, en naar hij vertrouwt ook de Katholieken, dat de Regeering de sociale rechtvaardigheid zou betrachten tegenover de verschillende richtingen en gezinten en tegenover landbouw, industrie en handel. Uitvoerig schetste hij de taak van den Staat in het maatschappelijk arbei dersvraagstuk op den grondslag van het katholiek partijprogramma. Hij aanvaardt staatstusschenkomst voor verbetering van maatschappelijke toestanden en verwacht vruchtbare samenwerking tusschen alle staatkundige partyen op dit gebied. Ingrypen van den Staat in het arbeidersvraagstuk noodzakelijk en plichtmatig achtende, ver klaarde mj zich in beginsel voor verbetering der volkshuisvesting en voor verzekering van werklieden tegen ongevallen als een unngende eisen van sociale recntvaardig- ueid. Hij drong op spoedige, wettehijke egeling der arbeidersverzekering aan, opdat iet Ministerie toone een regeermg te zijn van sociale rechtvaardigheid. De heer L o e 1 f vraagt of uitzicht bestaat op spoedige regeling en invoering der admunstiatieve rechtspraak hier te lande. Ook hij betuigt sympathie voor de sociale 'lervoruwigsplannen der Regeering mei uitzondering van leerplicht en dienstplicht. De heer Van Kol beriep zich op de i ede van den heer Nolens als bewijs dat samenwerking ondanks geloofsverschil moge- yk is tot oplossing van het sociale vraagstuk en tot verzekering aan den arbeider vau een menschwaardig loon. Ook hij ontwikkelt van socialistisch standpunt dat verbetering der maatschappelijke toestanden alleen te verwachten is van beëindiging der overmacht van de bezittende klasse. De heer Travaglino betoogt, dat de ongunstige tijdsomstandigheden voortkomen uit de verkeerde muntpolitiek, schadelijk voor het fabriekswezen en den arbeiders stand. De heer Van Karnebeek hoopt, dat de Regeering niet te veel zal toegeven aan de pressie van democratische zijde en ook zal rekenen met minder democratische ge zindten. De regeering zij gematigd in de sociale wetgeving en lette in het woning vraagstuk ook op de plichten van huis eigenaren. Hij bestrijdt de schoolvoeding van overneidswege en de denkbeelden der- socialisten. De heer Staalman meent, dat hij als anti revolutionair verplicht is, zijne houding uiteen te zetten tegenover deze regeenng. Men den heer Van der Zwaag stemt hij in, dat van deze regeering bitter weinig voor de nooden van het volk is te verwachten' De heer Kuyper komt op de kwestie der advertentiën terug en meent dat deze met in de meest gelezen volksbladen wor den geplaatst. Spr. hoopt, dat als de mi nisters-Kamerleden stemmen, zij dit naast hunne mede-afgevaardigden zullen doen. gpr. betoogde dat men het evolutiebegmsel met op het recht kan toepassen die evo lutiomsche richting bestrijdt spr., omdat hij aan het goddelijk beginsel vastnoudt ten bate van patoon en werkman. Daarom moet nu blijken van de richting die in het Ka binet zetelt. Met Hollandsche rondheid zegge het Kabinet welken vlag het in top voert en welken wimpel die vlag draagt, (toej.) De heer Harte onderzoekt de vraag of het Kabinet in den geest der radicalen wil sturen, daar de liberaal-radicale richting evenmin als de socialistische de groote meer derheid van het Nederiandsche volk ver tegenwoordigt. Het kabinet bedenke, dat het daar ook zit door den steun van niet- liberalen. Het moet ook met de rechter zijde rekening houden ook andersdenkenden moeten met welwillendheid bejegend worden en men moet zedelijken moed weten te betrachten ook tegenover eigen politieke vrienden. Beide eigenschappen bespeurt spr. in de gewisselde stukken, speciaal wat de aangekondigde tariefsherziening betreft en de verklaring, dat de directe belastingen geen verdere verhooging gedogen. Heden (Donderdag) ocutend 11 ure is de regeering aan het woord. Bij Kon. besluit is de heer E. Evers, secretaris der gemeente 's Gravenhage, be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Bij kon, besluit is met 19 dezer benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rot terdam, ter standplaats de gemeente Rotter dam, mr. P. J. van Wijngaarden, candidaat- notaris aldaar. De Minister van Justitie heeft de tusschen- komst aan procureurs-generaal bij de ge rechtshof inheroepen om de aandacht van notarissen er op te vestigen, dat belangheb benden bij de oprichting van naamlooze vennootschappen vertraging in de toezending van het Koninklijk besiuit ter bewilliging kunnen voorkomen, wanneer zij, nevens het request ter bekoming van de Koninklijke bewilliging overleggen twee exemplaren van de ontwerp-akte van oprichting. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 3 December e. k. niet plaats hebben. Door het Comité tot verbetering van den maatschappelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland is aan den Minister van Waterstaat een adres gericht een adres gericht, waarin verzocht wordt de aanstel ling van één of meer inspectrices of adjunct- ïnspectrices van den arbeid te bevorderen, in de eerste plaats door aan H. M. de Koningin-Regentes eene wijziging voor te dragen van het kon. besluit van 23 December 1896 (Stbl. no. 228), welke het mogelijk zal maken de te benoemen vrouwelijke ambtenaren te belasten met het toezicht op den arbeid van vrouwen in meer dan één arbei.Jsinspectie. De nieuwe wet op de personeele belasting zal, naar verwacht wordt, moeten voeren tot een nieuwe regeling der belooning van de deurwaarders der directe belastingen waarbij tevens zegt de minister zal moeten worden uitgemaakt in hoever's Rijks belang toelaat aan die deurwaarder een vaste bezoldiging toe te kennen. De bedoe ling der voor de deurwaarders der directe belastingen aangevraagde verhooging is, hen schadeloos te stellen voor het verlies aan inkomsten dat de meesten hunner leiden ten gevolge van de invoering der nieuwe personeele belasting. Tengevolge der benoeming tot Staatsraad van den heer Boriet, die lid van den Prov. Staten is van Zuid-Holland, zal in het kies district 's-Gravenhage, waarvoor hij zitting heeft, een verkiezing voor die vergadering, moeten plaats hebben. Zooals men weet, is Den Haag voor de Staten-verkiezing niet in districten gesplitst, zoodat alle kiezers aldaar opgeroepen zullen worden. Met het oog op een mogelijk bezoek der buitenlandsche Journalisten aan de residentie heeft de Haagsche afdeeling van den Neder- landschen Journalistenkring onder goedkeu ring van het bestuur, de heeren J. Doorman, hoofdredacteur ,van de Haagsche Courant H. A. Haaxrnan, redacteur van het Dagblad voor Zuid Holland en s-GravenhageM. van Raaite, redacreur-verslaggever van Het Vaderland, A. C. A. van Vuuren, redacteur van de Residentiebode M. E. Belmfante, directeur van het Correspondentieberau voor DagbladenA, G. Biemond, redacteur van De Avondpost uitgenoOdigd een comité van Door de hooge zeeën der laatste dagen is ook de duinhelling voorbij het Kurhaus te Scheveningen zeer afgenomen en zijn de beide slagen, vóór het Zeebad Scheve ningen aangelegd ter verbinding van den straatweg door de duinen met het strand geheel weggeslagen. Sedert ruim 7 uur gisteren-ochtend kwam voor den wal te Scheveumgen een stoom schip in 't gezicht, hetwelk met het bloote oog niet te onderteekenen is. Nader is echter geleken dat 't is de Deensche vracht boot De Sjaelland. De boot heeft met den vuurtoren seinen gewisseld, die voorzoover ze door het mistige weer zichtbaar waren, eerst aanduiden dat zij twee sleepbooten noodig had, en ten anderen dat zij niet weg kon komen wegens gebrek aan steen kolen. De boot lag ten anker met de boeg boeg naar de zee gekeerd, en helde zwaar naar bakboordzijde over. Het sc.up had de Deensche vlag in top. Later is het door de Wodan opgesleept naar den Waterweg. Te Haarlem is een vergadering gehouden van oud-strijdens van land- en zeemacht in lndië, belegd door een comité, beslaande uit de heeren C. var. Daalen, B. van Am es- voord en F. W. Wagner, te Amsterdam. Het doel was het aanbieden van een bewijs van hulde aan Koningin Wilhehnina bij gelegenheid van Hare kroning, een vaandel, als symbool van trouw en gehechtheid van de oud-strijders vanhetNeerlandsch-Indische leger en van de zeemacht. Dit vaandel zou te plaatsen zijn in het Ryksoauseum met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2