Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 2öste Jaarg Zaterdag 4 December 1897. No. 5962. 5$ureau l&oterztxaat 50. EERSTE BLAD Iets uit hst huiselijk leven vauButas. 0FFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Kennisgeving. Feuilleton. AJLGEMKEJi OVERZICHT. ïeio. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per oost door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVEBTKNTIÊN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0,10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan P. C. La Roy en zijne rechtverkiy Kenden vergunning verleend is to^ oprich ting van een varkensslachterij in het Pand aan de Groenelaan no. 73, kadaster s«ctie M, no. 467. Schiedam, den 2don December 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemde VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈüE. der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2den December 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈÜE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van P. van Vliet, om vergunning tot oprichting van een broodbakkerij in een perceel aan het Broersveld no. 753 on 5, kadaster sectie B, Drs. 860 en 859 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bij lagen op de secretarie der gemeente is ter *isie gelegd dat op Donderdag denl6d« December a.s., des namiddags ten 2 ure. ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, voor het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie 3 December '97. De crisis in Oostenrijk. De politieke hemel in Oostenrijk is nog altijd bewolkt. De liberalen stellen als voor waarde voor hunne medewerking aan het tot stand komen van het Vergelijkintrek king van de taalwetten, hetgeen de regee ring moeilijk in eens kan toestaan, zonder de meerderheid van haar te vervreemden ontslag van den president van den Rijksraad, die geneigd schijnt uit eigen beweging heen te gaan, en eindelijk intrekking van de reglementswijziging, die den president een wapen in de hand heeft moeten geven, om tegen hun dolzinnig optreden niet geheel machteloos te staan. Gesteld dat in dit opzicht naar hun wensch gehandeld wordt, omdat die reglementswijziging niet wettig schijnt tot stand gekomen te zijn, dan zullen toch zeker wel andere wijzigingen noodig zijn, die eene herhaling van het gebeurde onmogelijk maken. De nieuwe minister president Von Gautsch, die een onovertroffen schipperaar schijnt te zijn, zal nu tusschen de twee onverzoenlijke deelen der Kamer de verlenging van het Vergelijk en de voorloopige Begrooting moeten klaar spelen En dan heet het nog wel, dat hij niet als Badeni, desnoods één enkele maand verlenging zal voor lief nemen, maar minstens een provisorium van drie maanden zal eischen. Bij opheffing of schor sing der taalwetten zouden de Duitschers daartoe wel bereid zijn, zelfs voor een jaar of langer, maar dan komen de Tsjechen in opstand. Reeds eergisteren heeft men daar een voorproefje van gehad. Nadat het reeds Zondag en Maandag te Praag geducht had gespannen, zoo zelfs, dat de tusschenkomst van politie en militairen met gevelde bajonet herhaaldelijk noodig was geweest, verspreidde zich Dinsdag in den ochtend weder een ontzaglijke menigte in de wijken welke voornamelijkj door Joden en Duitschers be woond worden, plunderde er de winkels en wierp de koopwaren op straat. Van de win kels met Duitsehe opschriften werden de meeste vernield. De buitenwijk Smichow en de voorsteden Weinbergen en Lieben hadden vooral veel te lijden. Verscheidene fabrieken en winkelhuizen werden door de menigte bestormd en grootendeels vernield. Een der betoogers vuurde een revolver af op de militairen die de menigte met de sabel uiteenjoegen. Een aantal personen werden gekwetst. Acht-en dertig vreem delingen verklaarden de stad te gaan ver laten. De betoogingen der Tsjechische be volking tegen de Israëlieten waren alleen gericht tegen de Duitsehe Joden. Volgens het Extra Blatt vielen er 4 dooden en 150 zwaar gekwetsten. Ook in den avond was het te Praag nog vrij onrustig. Het meererideel der winkels was reeds vroeg gesloten en de koffiehuizen volgden dit voorbeeld. Tegen middernacht was het echter in de stad kalm. Patrouilles doorkruisten haar. De afgekondigde krijgs wet is op verschillende plaatsen aangeplakt. De Tsjechen geven echter den strijd niet op. Het uitvoerend comité der Jong-Tsje- chische partij heeft een manifest uitgevaar digd waarin verklaart wordt, dat de Tsjechen, zoo men hen uittart tot den strijd, dien zul len aanvaarden niet alleen, maar ook zullen volhouden tot zij overwinnen. Men ziet dus wel, dat de gemoederen op het uiterst gespannen zijn en er maar weinig noodig is om een formeelen opstand 12) Van 's ochtends acht ure was Gudula, die met een nagel-nieuw kleed was uitgedost, bezig, Elisabeth met de bruidskleederen te versieren deze was doodsoleek en hield de oogen onafgewend op het kleine venster gericht. De ongerustheid had de handen *an Gudula zoo zeer in beweging gebracht, dat zij bijna geene speld vaststeken, of een lint knoopen kon. Deze folteringen duurden tot tien ure. Te tien ure deed zich eene heerlijke muziek op de straat hoorenwel verre van te vei moeden, dat deze muziek voor de bruiloft was, ging Gudula op de stoep, om te zien wal het was. Maar oordeelt over hare verbazing. De muzikanten trokken aan het hoofd der broederschap van den H. lldefonsus, wier leden, in hun prachtig costuum gedost, met ontrolde banier en vaandels statig kwamen aantrekken. Daarna kwam eene deputatie van de verschillende gilden der burgerij, en eindelijk een groote sioet edellieden, waaronder men den burge meester in persoon opmerkte, alsmede den heer Gavaert, secretaris der stad. De stoet maakte halt en schaarde zich voor de kleine woningen tot stomme ver bazing van Gudula en Elisabeth. Toen verscheen de bruidegom Peter, allerprachtigst en rijk gekleed, en allen hieven den kreet aan »Leve de echtgenoot van Rubens Rubens I mompelde de verschrikte Elisa beth; Rubens! die groote schilder, wiens naam met eerbied en bewondering door de gansche stad wordt uitgesproken 1 Zijt gij Rubens, Peter Ja, mijne Elisabeth, ja mijne fortuin, mijn naam, mijn roem, alles behoort aan u. Wal lig' mij aan dat alles gelegen, als ik slechts uwe toegenegenheid bezit 1 Maar waar blijft toch Gudula? Hier ben ik, hier ben ik. zeide de oude vrouw half luid; want zij was zeer verle gen, nu zij zag, dat Peter zulk een voornaam personaadje was. te doen uitbarsten. Onder die omstandig heden de taalverordeningen waarbij het Tsjechisch in allle officieele stukken met het Duitsch gelijk gesteld is en dus ook van alle ambtenaren de kennis der beide talen geëischt wordt - geheel op te heffen zal Von Gautsch niet licht aandurven. De Duitsch-liberalen en de Duitsch-nationalen der Linkerzijde, aanvankelyk zoo opgetogen over Badeni's val, beginnen nu reeds te vreezen, dat men het ambtenaarsministerie- baron von Gautsch von Frankenthurm nog niet veel zal gewonnen zijn en schrijven het daarom niet veel levensvatbaarheid toe slechts de gehate persoonlijkheid van Ba deni is van het tooneel, maar daarmede is ook de verbittering der Polen ontketend, die zich van hem gouden bergen hadden gedroomd en nu vreezen er erger dan ooit aan toe te zijn. Reeds hebben daarom ook te Lemberg ernstige woelingen pfaats gehad en met ongeduld verwacht men de verdere aanvulling van het Kabinet Gantsch met een minister voor Galicië, in de plaats van Dr. Rittner, die in het vorige Kabinet >mi- nister zonder portefenille" was. Wel had baron von Gautsch voor dit ambt graaf Pianinski, professor aan de Rutheensche universiteit var. Lemberg uitgekozen, maar de grafelijke professor heeft bedenktijd ge vraagd om eerst het program van het nieuwe Kabinet te kennen. Ook te Pilsen is men aan het manifes teeren getogen. Van de meeste fabrieken en hotels bleef geen ruit heel. De troepen gingen met de bajonet op de menigte in. De menschen riepenDood aan de Duitschers I De Oostenrijksche delegatie heeft de begrooting van buitenlandsche zaken goed gekeurd onder het uitspreken van haar vertrouwen in Goluchowsky. De heer Kossuth heeft in de Kamer van afgevaardigden in Hongarije de regeering geïnterpelleerd over hetgeen zy denkt te doen in de tegenwoordige omstandigheden. Ik weet ook uwe leugens vrouw Gudula de notaris, meester Uennesens, heeft mij alles gezegd. Zwijg tochWat hebben al deze menschen daarmede noodig -- lk zal het hun niet zeggen -want zij weten het reeds. Mijne vrienden, voegde hij er bij, ter wijl hy de oude vrouw bij de hand nam myne vrienden, dit is Gudula. Iedereen ontblootte zijn hoofd uit achting. En nu, zeide hij, Elisaheth en Gudula bij de hand nemende, nu, laat ons naar de hoofdkerk gaan, waar monseigneur de bis schop ons wacht, om ons huwelijk in te zegenen. Leve Rubens 1 Leve Elisabeth Brant riep de menigte. II HOOFDSTUK. 105JO. I. het SINT-NICOLAASFEEST. Tien jaren na het huwelijk van Paulus Rubens en Elisabeth Brant, was vrouw Gudula, aan eene groote keukentafel ge zeten, bezig eeriig kinderspeelgoed en lek kernijen in een paar groote schoenen van bordpapier te rangschikken. Eene vrouw van nagenoeg zestig jaren, en die niemand anders was dan juffrouw Trea Dennesens, de vrouw van den notaris, bood beurtelings eenige van die voorwerpen aan Gudula aan, die ze dan zorgvuldig met papier omwond, niet zonder eenige goed of afkeurende aanmerkingen te maken tegen haar, dia haar bij dezen arbeid hielp, en die deze vermaningen aannam ale eene onderge schikte van hare meesteres. Nooit zijn wij nog zoo goed in ons gebak geslaagd, vrouw Trea; maar deze taart hebt gij niet gaar genoeg gebakken. Kom, laat ons nu de pop in de schoen van Catharina leggen den houten Smt-Nicolaas in dien van Palus, en dan zullen wij alles onder den schoorsteen van den heer Rubens plaatsen. Hebben wij niets vergeten 1 Neen, juffrouw Gudula, alles is gereed, er ontbreekt niets aan dit kinderfeest. (Wordt vervolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1