Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ■ggutreau 'gSotersfraaf 50. 2öste Jaarg Zaterdag 4 December 1897 No. 5962. TWEEDE BLAD. Vervolg Binnenland. PRIJS TAN DIT BLAD Voor Schiedam per 3 maanden Franco per oost door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTKNTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Dinsdag-middag ontstond te Hoorn een felle brand ten huize van den heer de W. op den Koepoortsweg, waarschijnlijk ver oorzaakt bij het aansteken van de kachel. Het bovenhuis brandde geheel uit, terwijl het benedengedeelte veel waterschade heelt geleden. Huis en inboedel waren verzekerd. In het circus-Schumann te Groningen is eergisteren-avond de heer Oscar Carré nog eens opgetreden. De N. Gr. Cl. schrijft daaromtrent Dat bet voorkomen van dien bekenden naam op 't programma een inderdaad ma gische kracht uitoefende, bleek duidelijk het circus was geheel gevuld. Wij constatee- ren dit met genoegen èu om den heer Carré èn om den den heer Schumann. De acht Trakhener raphengsten in vrijheid voorgesteld, herkenden in den ex-directeur blijkbaar den grootmeester in de dressuur. Dezen werden twee kransen aangeboden een van den senaat van 't studentencorps, en een van den heer Schumann. Herhaaldelijk werd de heer Carré teruggeroepen. heerenH. J. Weve, te 's Gravenhage, presidentH. C. Coebergh, te Leiden M. A. de Rooij, te Nijmegen; E. H. van Grinsven, te 's-Bosch; J. Spierings Jzn., te Ossen J. Jurgens Bijvoet, te Oss, secretaris- penningmeester. De aanvragen tot opname moeten gericht worden aan den president Zeestraat no. 76 te 's-Gravenhage. Tot nadere aankondiging worden uit sluitend opgenomen jongens, die den leeftijd van 13 jaren nog niet hebben bereikt. De Londensche correspondent van de N. R. CA. seint De Vlissingsche maildienst vindt ook te Dover veel vertraging, daar de inrichting van de haven en het spoorstation er voor de mailbooten, die er tegenwoordig binnenloopen, geheel ontoereikend zijn. Zoodra het plan tot verbetering van haven en station uitge voerd is zal de Vlissingsche dienst voorgoed naar Dover verlegd worden. Midderwijl wordt alles gedaan om den dienst op Queensboro zoo spoedig mogelijk te herstellen, maar dat zal nog lang duren, want de schade aan de zijlijn tusschen Queensboro en de Chatham- sche hoofdlijn is erger dan men eerst ge dacht had. R. K. Idiotengesticht te Oss. Maandag werd te Oss op plechtige wijze geopend 't R. K. Idiotengesticht, door de St. Vincentiusvereeniging opgericht als een gedenkteeken aan haar gouden feest. Door den hoofdraad werd in 't voorjaar daarvoor aangekocht het heerenhuis met grooten tuin, genaamd »het Hoogerhuis" gelegen in de bloeiende gemeente Oss, gemakkelijk uit alle oorden des lands per spoor te bereiken. Na groote veranderingen aangebracht te hebben, mocht de Vincentiusvereeniging van de hooge regeering de machtiging erlangen tot opening van het gesticht en worden er nu twaalf jongens opgenomen, die den leeftijd van 13 jaren nog met hebben be reikt. De verpleging geschiedt door de Eer waarde zusteas van den H. Carolus Borro- meus, wier moederhuis te Maastricht ge vestigd is. Een zestal zusters, aan wier hoofd staat de eerw. zuster Amanda, zijn met de verpleging belast en vol liefde en toewijding hebben zij die moeilijke taak aanvaard. Groot was het aantal aanvragen om op name en met leedwezen moest de hoofdraad besluiten, op advies van den inspecteur, belast met het toezicht op het krankzinni genwezen, siechts met twaalf jongens te beginnen, omdat de ruimte niet toelaat meer verpleegden op te nemen. Aan aan bouwen van vleugels kan nog niet worden gedacht, daar de gelden, voor de oprichting bijeengebracht, niet toelieten, grootere uitbreiding aan het gesticht te gever.. De commissie van toezicht op de inrichting tot opvoeding en verpleging van idioten in het R. K. Idiotengesticht der St Vincentius vereeniging te Nederland bestaat uit de De Storm op Zee. Met de gisteren-ochtend te Maassluis teruggekomen bomschuit Holland II, stuur- Den Duik, is behouden aangebracht een der matrozen van de bomschuit Vrouw Adriana, wier bemanning vermoed werd omgekomen te zijn bij den jongsten storm. Deze visscher had zich zwemmende weten te redden. De Scheveningsche bomschuit Vrouw Adriana verkeerde Zondag-avond in volle zee in nood. Een Engelsch stoomschip draaide bij en redde vier man der bemanningde overigen sloegen over boord. Woensdag-ochtend te 9 uur landde te Noordwijk a/zee 6 mijl benoorden hei dorp, de bom sch. 67, Petronella en Johanna, schipper M. de Ruiter, eigenaar mej. de Wed. C. van der Toorn, met 1 persoon aan boord, den 16-jarigen Arend de Duik genaamd. Genoemde bom, die Maandag-morgen aan de vleet lag, werd ongeveer 8 uur door een fregat aangevaren, waarop de equipage direct oversprong, behalve genoemde jongen die de laatste was en den sprong niet meer kon doen. De bom die na de aanvaring gelukkig boven bleef, heeft dus 2 dagen gedreven, zonder zeil op daar de mast nog in de mik lag, en had nog 130 kantjes haring aan boord. Bijna geen bom of logger komt nu te Seheveningen binnen of zij hebben groote verliezen van netten en toebetiooren, ver scheidene zelfs van hunne geheele vleet. Voor de haringvisschei'ij zal dit, naar men verwacht, een aanzienlijke schade opleveren. Reeder A. de Mos, te Scheveningen, heeft bij de politie gemeld dat zijn bomschuit Vrouw Adriano bij den jorgsten storm is verongelukt en de equipage, bestaande uit 9 man, slechts gedeeltelijk is gered. Na den storm wordt te Katwijk a/Zee de aankomst der schuiten met ongeduld verbeid. Een groot gedeelte der vloot is reeds hier aangekomen en elders binnen gevallen. Menschenlevens zijn, zoover men weet, niet te betreuren, doch het verlies aan want is zeer aanzienlijk. Sommige schuiten hebben tot eigen behoud de vleet moeten kappen, en leden daardoor groot verlies, andere hebben hun tuig met groote moeite binnengehaald, doch misten veel netten en touwwerk ook zag een enkele een gedeelte der vangst over boord slaan. Hoewel het moeilijk is op het oogenblik de schade te begrooten, kan men gerust zeggen, dat zij zeer belangrijk zal zijn. De loodskotter Texel 4, schipper Smit, is door de sleepboot Hercules te Nieuwediep binnengebracht, men ingeloopen voorsteven gebroken kluiverbout en gaffel, tengevolge van aanvaring met den loodskotter 7 die zonk. De aanvaring had plaats bij hooge zee onder dichte boeien Door den laatsten storm zijn de duinen voor het dorp Callantsoog zeer afgenomen. Van den zanddijk dien men had weten te vormen is op vele plaatsen niets meer te zien. Vooral bij paal 13, een der meest bedreigde punten, is de verwoesting zeer groot. De duinen van Noord-Schouwen hebben veel van den storm te lijden gehad. Veel er van is weggeslagen. Steil rijzen ze van het strand omhoog. Te Vlissingen spoelen aan en worden aan gebracht een groote massa vaten, vyaarin hars, vermoedelijk afkomstig van een bark die ter hoogte van Blankenberghe is vergaan Het op de Spijkerplaat bij Terneusen gestrande stoomschip Cyprus van Boston Te St. Oedenrode is M. H.., toen hij van eee bezoek aan een sterfhuis met zijn 13 jarig dochtertje huiswaarts keerde, tegen een waterput geloopen en voorover daarin ge vallen. Op het hulpgeschrei van het meisje snelden de buren toe, maar het was reeds te laat. De ongelukkige, een oppassend huisvader, laat een jonge vrouw met 4 kinderen achter. Woensdag middag werd de hand gelegd op twee remmers-conducteurs van de S.S. op de lijn Utrecht's-Hertogenbosch, als verdacht van diefstal uit kisten inhoudende jenever, door middel van pijpjes In de zoogenaamde luchtgaatjes te plaatsen. Bij een hunner werd een blikken drinknap, gevuld met sterken drank, welke hij trachtte weg te moffelen, in beslag genomen. Het pleit der restauratie van de door brand geteisterde Cunera kerk, te Rhenen, is beslecht. De heer C. B. Posthumus Meijes, architect te Amsterdam, zal den 15n December aanbestedenhet maken van nieuwe bekappingen en het verrichten van verdere werken aan dat gebouw Te Terwispel (Friesland) zijn voor rekening van een geacht ingezetene te Amsterdam, 24 hectaren ondergrond aangekocht, teneinde die te ontginnen en tot land aan te maken, evenals dit tot heden geschiedt met de ondergronden voor den heer P. W. Janssen. Mettertijd zullen op dezen grond zes boerderijen gevestigd worden. naar Antwerpen, is aan den achtersteven ontzet; het zit met half tij nog droog Lichters zijn aangenomen om de lading over te nemen. Eenige schepen maakten zich reeds gereed om er heen te trekken. De sterker wordende wind zal vermoedelijk beletten het werk reeds aan te vangen. UEMENUl) NIEUWS. Een droevig ongeluk gebeurde gisteren middag aan wachtpost 16 van den spoorweg tusschen Oudenbosch en Rozendaal. Een 12-jarige jongen die boodschappen was gaan verrichten, werd door den sneltrein Amster dam—Parijs overreden en op vreeselijke wijze verminkt. Stukken vleesch werden tusschen de locomotief gevonden. Omtrent de in omloop zijnde valsche bankbiljetten van 400 frs. van de Banque Nationale de Belgique, valt te vermeldeu dat zij zijn vervaardigd van twee op elkander geplakte stukken stukken papier. De dikte en ondeugdelijkheid van het papier, de bruinachtige kleur aan de rechterzijde van het biljet, vallen in het oog. Alle biljetten die tot op heden ontdekt zijn, dragen als datum van aanmaak 28 Januari 1897. De lijnen, die de schaduw van de cyfers 100 vormen, zijn grof gedrukt. In de Rijnprovincie is het in de laatste dagen ook boos weer geweeststortbuien, hagel, storm. Volgens bericht uit Keulen is bij Obersbaj o. a. een Hollandsch schip gezonken, De waterstand van den Rijn was echter Zondag by Kaub nog 1 M. 30 cM. beneden het voor de scheepvaart noodige peil. Gisteren-ochtend is te Bergen-op-Zoom, de 19-jarige P. Schoonen, in de zoutziederij van den heer Kok aldaar, in een pan met kokend zout gevallen. Voor dood werd de jonge man er uit gehaald. Hij is naar het Gasthuis overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. Volgens de Pfalzische Pr esse zijn in de mijn Frankenholz bij Homburg in denPaltz bij een ontploffing van mijngas dertig per sonen gedood en veertig gewond. Oesters staan sedert eenigen tijd met betrekking tot de tijphus, die ze kunnen verspreiden, in een slechten reuk. Men heeft nu door experimenten de oesters van vag Cette bij Montpellier althans van de verdenking kunneR schoonwasschen. In

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5