Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Iets it M Mseltfl tan Tan Rites. 20ste Jaarg. Vrijdag 10 December 1897. No. 5967. bureau l&oterztvaat 50. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AXGEMEEN OYERZICHT. 9 December '97. De Kamer van afgevaardigden in België Leeft het wetsontwerp op de vakvereeni- SMgen in eerste lezing aangenomen. Op grond van de nieuwe wet op de Schutterij {garde civique) in België zijn ook Yreemdelingen aangemaand zich aan te geven hiertegen hebben reeds de gezanten van ^geland, Nederland, Noord-Amerika en Zwitserland nota's bij de Belgische regeering Mgediend. Ook Duitschland en Frankrijk Mflen er tegen opkomen. Volgens de Soir is de Belgische regeering door deze zaak in groote verlegenheid ge dacht en zal zij de uitvoering der wet Schorsen. Het algemeen bestuur van het Nationaal Liberaal Verbond in Engeland was eer gisteren te Derby vergaderd. De vergade ring besloot kiesrechthervorming voortaan °p het liberale program te zetten. Niemand Mag meer dan éen stem uitbrengenalle Meerderjarige mannen hebben na drie Maanden verblijf stemrecht, de verkiezings- Mnbtenaren worden uit de openbare kas betaald, dat zijn de voornaamste punten Van de verlangde hervorming. Een voorstel, Om ook voor vrouwen het stemrecht te eischen, werd uitvoerig behandeld. Met Welken uitslag is nog onbekend. Ook de Opheffing van het veto van het Hoogerhuis Werd als een der eerste eischen op het program gebracht. De St. James Gazette zegt uit onverdachte bron vernomen te hebben, dat de regeering geen oneenigheid met Frankrijk verwacht Wegens de aangelegenheden aan den Boven- Nijl. Het grondgebied is op zich-zelf waar deloos, maar de mogenheid, die het in bezit beeft, zou den loop van den Nijl kunnen afleiden en Egypte tot een woestijn maken. Frankrijk weet dit en aanvaardt den toestand. De nieuwe vlootdivisie, die weldra door Feuilleton. 16SO. 17) En wij moeten het bekennen, Rubens van Zijne zijde had geene de minste genegen heid voor Helena, zoo als hij vroeger voor Elisabeth had. De tijd en de jaren hadden zijne romantische verbeelding getemperd, en zijne rede ontwikkeld ten koste van zijn hart. Misschien bracht de ondervinding ook het hare toe tot zulk eene wijziging van gedachten. Hij had aan Elisabeth Brant vele tranen doen stortenhij had haar veel lijden berokkend dus had hij in zijn eerste huwelijk niet dat geluk gesmaakt, hetwelk hij er zich van beloofd had. Het ideaal, door het hart gedroomd, gelijkt op die schilderstukken in fresco, in het Vaticaan van verre bewondert men de harmonie en Duitschland na de Chineesche wateren zal worden gezonden, wordt met spoed voorbe reid. Prins Heinrich, die druk bezig is met het afleggen van afscheidsbezoeken vóór zijn vetrek met de tweede divisie-pantser schepen naar de Chineesche wateren zou gis teren ook even prins Bismarck te Frie- drichsruh goeden dag gaan zeggen. Het vertrek van prins Heinrich's divisie is intus- schen bepaald op 15 December. De Keizer zal er bij tegenwoordig zijn en wordt reeds Maandag te Kiel verwacht. Uit Bremen wordt gemeld, dat de 1400 manschappen van de marine-intanterie en marine-artillerie in het midden van deze maand van Wilhelmshafen uit [getranspor teerd worden naar Kiao-Tsjou door de Lloyd- stoombooten Darmstadt en Crefeld, voor dit doel door de regeering gecharterd. Wolffs bureau te Berlijn meldt officieel omtrent de bijlegging van het geschil met Haïti. Na het overhandigen van het ulti matum met Duitschlands eischen maakte het opleidingsschip Stein zich gereed voor het gevecht en ging vlak bij de Haïtaansche oorlogsschepen en de stad Port-au-Prince liggen. Het langs diplomatieken weg ver zochte respyt in het uitvoeren van het ultimatum werd geweigerd. Den 6n dezer, een half uur voor het verstrijken van den gestelden termijn, werden alle eischen van het ultimatum door den president van Haïti ingewilligd. Voor vieren was reeds de als schadeloosstelling voor Lüders geëischte som aan boord van de Charlotte spoedig daarop kwam eveneens de verlangde brief met de verontschuldiging van de Haïtaansche regeering aan, die gevolgd werd door het lossen van het saluut. Na de inwilliging van Duitschlands eisch bleef alles rustig. Zij die op de schepen de wijk hadden genomen, keerden naar de stad terug. Ook de Duitsche zaakgelastigde heeft zich weer aan land begeven. De Times verneemt uit Peking, dat den heerlijken omtrek der figuren, welke zij voorstellenmaar van nabij beschouwd, ziet men niets dan een bont mengelmoes van opeengepakte kleuren. Zoo werd ook Rubens, die overigens zeer vatbaar was voor walging en moedeloosheid, evenals alle menschen die met eene vurige ver beeldingskracht bezield zijn, in zijne schoonste verwachtingen op eene wreede wijze teleur gesteld. De eentoonigheid plaatste zich weldra tusschen hem en de jonge vrouw, die geenen anderen wil had, dan den wil van haren echtgenoot, die altijd tevreden was met hetgeen hij van haar vorderde, die naar zijne oogwenken zag om de minste zijner verlangens te voorkomen. Zich niet bekommerende over feesten en andere ver makelijkheden der wereld, volgde zij haren man daarhenen, alleen om hem te volgen, om er hem te zien, maar niet om haar aandeel te genieten, van die genoegens, te midden van welke zij zich verlegen en geenszins op haar gemak gevoelde; zoodat Rubens langzamerhand de gewoonten aan nam, alleen naar die feesten te gaan en Elisabeth te huis te laten. Op zekeren dag, toen hij met zonsopgang naar huis kwam, vond hij zijne echtgenoot Elisabeth, die nog op hem zat te wachten, en wier roode China de meeste voorwaarden van Duitsch- land's ultimatum aanneemt, maar weigert, het spoorwegmonopolie en het mijnbouw- monopolie in Sjans-toeng toe te staan. Wel wil het aan Duitschland aldaar concessie rechten verleenen, overeenkomend met het eerste artikel van het verdrag met Frank rijk van 1895. China verwacht ook dat Duitschland, nadat China aan het ultimatum voldaan heeft, onmiddellijk Kiao-tsjou ontruimen zal, De minister-president van Spanje, de heer Sagasta, heeft aan een dagbladschrijver verklaard, dat hij de Boodschap van Mac Kinley bevredigend vond, daar de bedreiging met tusschenkomst van de Vereenigde Staten tusschen Spanje en Cuba er alleen in was gezet om voldoening te geven aan een gedeelte van de openbare meening, zonder dat het voornemen bestond die be dreiging ten uitvoer te brengen. De regee ring zal ten aanzien van de Boodschap geen opmerkingen maken. De Spaansche Kamers zullen bijeengeroepen worden, zoodra de Regeering weet, welken indruk de Bood schap op de Amerikaanscne Kamers heeft gemaakt. In een officieuse nota, gisteren te Madrid verschenen, wordt de uitslag van den minister raad gemeld. De nota zegt, dat de minister van koloniën de stukken heeft voorgelezen betreffende de nieuwe regeling der douane op Cuba, ten aanzien van petroleum en materiaal voor de gasfabricage. De raad zal de kwestie aan den gouverneur-generaal van Cuba voorleggen, die de bevoegdheid zal verkrijgen, sommige rechten te her stellen. De minister van buitenlandsche zaken legde een telegram van den gezant te Washington over, met een overzicht van de boodschap van Mc Kinley de raad meent dat de natie om de gebeurtenissen en ver klaringen goed te beoordeelen, wachten moet op den tekst van de Boodschap intus- natbekreten oogen nog getuigde van versch vergotene tranen. Deze tranen waren eene te recht verdiende berisping voor Rubens, hij was er door gebelgd en beklaagde er zich over, als hadde zij niet al het mogelijke gedaan, om ze voor te verbergen. Peter, zeide zij met al de zachtzin nigheid en gelatenheid eens engels, Peter, ik zal niet meer schreien. En inderdaad van dien oogenblik af zag Rubens haar geene tranen meer storten, maar zij viel in eene stilte, ziekelijke droef geestigheid, waaruit zij niet ontwaakte dan bij de aankomst van haren echtgenoot, om hem een gedwongen pijnlijk lachje te bieden en hem welgevallig te zijn. Op eenen anderen dag weidde Rubens bij haar uit in den lof van eene dame, wier prachtige kleeding en fiere houding hem zeer getroffen hadden zijne vrouw meende in die loftuiting en zijdelingsche berisping te zien over hare burgerlijke kleederdracht en gewoonten. Dienzelfden avond nog legde zij hare nederige kleeding af, en smukte zich op met kanten, zijde en damastnu verwachtte zij Rubens met een van vreugde kloppend hart; want, zeide zij bij zich zelve, hij zal tevreden zijn over deze nieuwe opoffering. schen constateert de raad, dat in de Bood schap nadruk wordt gelegd op de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de beide landen, die volgens sommigen in gevaar gebracht warenook neemt de raad nota van den eerbied waarmede gesproken wordt over de stappen door Spanje gedaan en het afkeurend oordeel van president Mc Kinley uitspreekt over de jingoistische woelingen en de vrijbuitersexpedittiën, alsmede over de pogingen door sommigen aangewend om zich op het gebied der uitvoerende macht te begeven. De nationale vergadering van Creta heeft aan de vreemde vlootvoogden een memorie gezonden over de jaarlijksche schatting die door Creta aan den Sultan betaald zou moeten worden. Zij betoogt in de eerste plaats dat de welvaart op Creta in den laatsten tijd geweldig achteruit gegaan is, en ten tweede dat het toekennen van zelf bestuur aan het eiland op zich-zelf reeds een geldelijk voordeel meebrengt voor de Porte. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiïdam, 9 December 1897. De levering van het drukwerk ten behoeve der gemeente in de eerstvolgende vijf jaren is gegund aan de firma Gebr. van Noortwijk, die daarvoor het laagst heeft ingeschreven. Door den noordwesten wind opgedreven, stond het water buiten de Schutsluizen aan de Hoofdstraat gisteren-namiddag weder zoo hoog, dal het personeel der waterwacht in dienst moest treden. De alarmklok op den politiepost klepte om de bewoners aan te manen, de noodige voorzorgmaatregelen tegen het wassende water te nemen het water was toen reeds tot op de groote steenen gestegen. Hoewel afdoende maatregelen voor zijne komst waren genomen, heeft de geduchte vijand zich gelukkig niet in die mate ver toond als door velen werd gevreesd. Helaas I zij ontving tot loon de spottende blikken van degenen, die haren man ver gezelden, en daarenboven vroeg haar Rubens spotsgewijze ElisabethWie heeft u toch zoo fraai opgeschikt In haar dwaas verlangen om dengene, dien zij lief had, te behagen, was de ongelukkige in een gebrek vervallen, het welk de mannelijke ijdelheid nooit vergeeft, namelijk om zich belachelijk te maken in het oog van anderen. Elisabeth was tweemaal moeder geworden, zij trachtte door de moederlijke zorgen de onverschilligheid en de afkeerigheid van haren echtgenoot te vergeten, toen een nieuwen slag haar gevoelig trof: Rubens zou naar Spanje vertrekken, waar hij onder scheidene jaren dacht door te brengen. Er straalde zoo weinig leedwezen, zoo veel menschelijk opzicht en zoo veel geveinsdheid door in den toon, waarop hij haar deze tijding mededeelde, dat zij de kracht niet bezat, eene klacht of eene aanmerking te uiten zij vestigde alleen eenen zwijgenden, wanhopigen blik op haren man; daarop drukte zij hare beide kindertjes aan haren boezem, van welke het jongste nog slechts weinige weken oud was. Wordt vervolgd.) NIEUWE iiw'UH iiiniiiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1