Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. R. K. Volksbond, 4 wel BINNEN LANDT" De crisis in het machinevak in Engeland is nog niet bezworen. De Londensche ochtendbladen verzekeren, dat de voorge stelde overeenkomst tusschen patroons en werklieden in het machinevak als verworpen moet beschouwd worden. De Engelsch Egyptische troepen hebben gisteren Kassala bezet, dat door Italië aan Egypte is overgegeven. Inlandsche hulptroepen van het garnizoen van Kassala, die onlangs in den Egyptischen dienst zijn overgebracht, hebben den 22sten den post der Derwisjen van El Fascher(aan den Atbara) genomen. Zij verjoegen den vijand en deden hem gevoelige verliezen lijden, In den post vonden zij een menigte vee kameelen en proviand. Onder de gesneuvelde werden twee opperhoofden ge vonden. Ook de Derwisjen post Asubri is door de inlandsche troepen omsingeld. Volgens nader bericht hebbende Derwisjen- Sjendi en Metammeh verlaten en trekken tegen het Egyptische leger op. Men vermoedt, dat zij het op Berber gemunt hebben. Volgens te New-York ontvangen berichten hebben de opstandelingen op Cuba den Spaanschen overste Ruiz niet met den kogel gedood, maar opgehangen. Ook de beide Spaansche officieren, die als vredesonder- handelaars zijn uitgezonden, zouden aan de galg het leven hebben verloren. Deze berichten vermeerderen nog de ver ontwaardiging der Spanjaarden en het is inderdaad ergelijk, dat een groot New- Yorksch blad de World de terechtstelling van Ruiz goedkeu rt. De tijding dat het opstandelingenhoofd, Arangurez, tegelijk met Ruiz zou zijn ge dood, wordt tegengesproken. Dq Spaansche generaal Barado heeft hem in de provincie Havana ontmoet, terwijl hij met een bende rondtrok om de suikerrietvelden in brand te steken. Volgens een telegram uit New-York is een vrijbuiters-expeditie er in geslaagd, om troepen op Cuba aan land te zetten. Schiedam, 27 December 1897. afd. Schiedam. De gewone maaudelijksche vergadering werd ditmaal weder op den gebruikelijk en tijd, den laatsten Zondag der maand, gehouden. De president, de heer C. Wille- man, opende de vergadering met gebed, en deelde daarna mede eenige inlichting te moeten geven met het oog op den spreker die in de Volks banier was aangekondigd. In den loop dezer week was een brief van Staatsraad mr Heydearijck gekomen, waarin hij mededeelde in deze vergader.ng niet het woord te kunnen komen voeren. De president, aldus mededee lend, dat de verwachte spreker niet komen kon, riep allen een hartelijk welkom toe, bijzonder op dezen dag, waarop de leden door het deelnemen aan de Algemeene H. Communie en het bijwonen der H Mis tot intentie van den Volksbond in de St. Janskerk opgedragen, hadden getoond, datde waregeestdiehier heerscheu moet, de echt kitholieke geest onder hen leelt. Ai betreurde spr., dat er zoo weinig leden ter vergadering waren gekomen, den atnwez gen bricht hij voor hun deel neming aan bovenbedoelde plechtigheden hartelijk dank en wenschte hun allen een Zalig Kerstfeest. Daarna deed het harmonie orkest „St. Ambrosius" zijne opwekkende toonen hooren, waarna de notulen door den le Secretaris, den heer J. H. Blom, werden goedgekeurd. Vervolgens deelde de Secretaris nog de namen mede van de nieuwe leden die zich sedert de laatste huishoudelijke vergadering bij de Bondsafdeeling hadden aangesloten. De geestelijke adviseur, daarna onder applaus den katheder bestijgende, verklaarde dat het een verblijdend verschijnsel is, dat zich weder zooveel mannen aan sloten bij deze vereeniging in onzen tijd van ongeloof, waarin zoo velen het woord; noch God, noch meester als galden levensregel huldigenhet is een blij ver schijnsel dat mannen toetreden tot eene vereeniging die als eerste voorwaarde van toetreding stelt, dat zij het geloof bezitten en zij volgens dat geloof leven en het bewaren tot het einde huns levens. Spr. wenschte hun dat zij vele jaren lid zouden zijn van de Veree niging en dat lidmaatschap voor hen rijke vruchten zou opleveren. Hij stelde in 't licht, dat het leven uit en door het geloof ook bijzonder noodig was ter bevordering hunner tijdelijke belangen Want wanneer iemand zijn tijdelijk bestaan zou willen ver beteren zonder geloof, zouden zijn pogingea ijdel blij ven en niet met den gewenschten goeden uitslag be kroond worden. Teneinde dit te bewijzen, wees spr. op het heugelijk feit dat wij heden vieren, de komst van Christus in het Vleesch. Voor de komst van Christus verkeerde de wereld en de maatschappij als in* een staat van ont binding iedereen zag naar uitkomst en redding uit; men was overtuigd, dat de weteld zoo n et langer kon bestaan er bestonden slechts twee klassen van menscheu; zij die geld in overvloed bezaten en daarnaast een leger van slaven de arbeid was veracht en overgelaten aan de slaven, die als redetooze dieren behandeld werden. Met de k >rast van Christus is het aanschijn der aarde vernieuwdde geschiedenis leert, dat die lauden, waar de leer van Christus ingang vond, ook de grootste volkswelvaart genoten. Christus nu is de God van alle eeuwen. Hij leeft voort in Zijne Kerken de his torie bewijst, dat waar de Kerk de christelijke leer in gang deed vinden, ook de ware echte volkswelvaart werd gevonden. Zullen wij, zoo vroeg spr., nog weer den tijd beleven waarop de maatschappij zich beviudt op den weg dien Christus haar heeft gewezen; dit moeten wij aan God over laten het is ons niet bekeud, maar het is een blij ver schijnsel, dat men, begrijpende dat het zonder God, zonder Christus niet gaat, toch meer en meer den weg op wil dien Christus ons heeft aangewezen, den weg die de Plaatsbekleeder van Christus ons heeft aangetoond in zijne beroemde encycliek Rerum Novarum. Meer malen is reeds de meeting verkondigd, dat dit woord van den grooten Paus was geschreven voor een model staat als het ideaal van oen katholieken Staat, dat de Paus bij dit schrijven als in een zoeten zaligen droom heeft verkeerd die nooit verwezeulijkt zal worden wij echter gelooven, dat dit woord wel degelijk geschikt is voor practische toespassing, het woord yan Leo XIII wel degelijk de geheele maatschappij en al de staten geldt, (applaus.) Over enkele dagen zal de geheele katholieke wereld weder feestvieren met den Paus. Den laatsten dag van dit jaar zal het 60 jaar geleden zijn, dat Z. H. Leo XIII de H. Priesterwijding heelt ontvangen. Moge het den hoogbejaarden grijsaard gegeven zijn nog lang onze opperherder te zijn en wij hem onze hulde en vereering kunnen bieden. De 60 jaren van dit rijke priesterleven zijn der geheele wereld ten goede gekomen. God geve onzen ho gbejaarden grijzen Paus de kracht en de sterkte nog jaren lang de Kerk van Christus te besturen. Verheugen wij ons nog lang in het bezit van onzen grooten Paus Leo XIII1 {applaus.) .Nadat de eerw. adviseur ongeveer aldus, onder luide blijken van instemming der vergadering zijne rede ten einde had gebracht, bracht de president hem een har telijk woord van dank. Meenend, dat hij de plaats van den afwezigen heer Heijdenrijck goed had vervuld, bracht spr. hem namens allen dank dat hij gewezen had op het heuglijk feest van den Paus, dei leden van den Volksbond zoo dierbaar, die hem zooveel danken, dier baar ook aan alle katholieke arbeiders, wier geestelijk en tijdelijk welzijn hij door zijn encycliek jRerum Novaru77i zoozeer heeft bevorderd. Öp. verzekerde den eerw. adviseur dat een eenparig gebed zou opgaan voor Paus Leo XIII, ons aller dierbare Vader (applaus.) De President deelde daarna nog mede, dat van de gekozen verifieurs, de lieeren Heilker, Mouwens en Heinsbroek, de laatste zijne benoemiug niet heeft aan genomen. Wijl besloten is, dat de benoeming bij keuze zal gesehieden, is een nieuwe verkiezing noodig in de plaats vau den heer Heinsbroek, welke nog in deze vergadering zal plaats hebben. Verder wees spr. nog op het goede werk der St. Willibrordus-Vereeniging en beval de door haar uitgegeven boekjes opnieuw allen ter lezing aan. De heer J. J. Van Hees bestuurslid, daarna het woord verkrijgend, wees er op dat van neutrale en socialistische zijde zoo dikwijls beweerd wordt, dat de geeste ijk advi seurs in den Volksbond niet op hun plaats zijn. Spr stelde in net licht dat die geestelijke leiders, die zoo goed als wij op de hoogte zijn van den toestand van den werkman, noodzakelijk zijn in de behartigiog van de sociale belangen. Ten einde dit te staven, wees hij op het voorbeeld van den heer Nolens, lid der Tweede Kamer, wiens streven al aanstonds was, de belangen van den werkman op den voorgrond te stellen en een liberale regeering er aan te herinneren, dat het een eisch van sociale rechtvaardigheid is, het katholiek sociaal program ten uitvoer te brengen. Spr. vond daarin aanleiding een bravo in te stellen voor de geestelijke leiders en den wensch uit te spreken, dat mr. Nolen9 vele navolgers zou vinden, hetgeen geestdriftvolle instemming vond. Daarna had de President nog eenige mededeelingen te doen. Overleden is het Bondslid Leenders, die in aller godvruch ig aandenken werd aanbevolen, Inden loop der volgende maand zal de algemeene vergadering van het Ondersteuningsfonds worden gehouden, waar voor 3 bestuursledfn moeten gekozen worden, candida- teu voor 7 Januari aan het Bondsgebouw op te geven; Met genoegen mocht Spr. constateeren dat de Volks bond die zoo zeer voor de geestelijk en maatschappelijke belangen ijvert,'inden laatsten tijd bij velen in hoogeraau- zien is gekomenhet bewijs daarvoor werd geleverd door de groote eer die de teekenschool is te beurt ge vallen, doordat de heer J. M. A. Zoetmulder direc teur der gemeentewerken, als inspecteur van de teeken school is opgetreden. Spr. bracht hem voor de eer daardoor niet alleen aan de teekenschool, maar ook de Bondsafdeeling bewezen, aller oprechten dank. jDe feest avonden zullen plaat9 hebben Dondag 6, Zondagen9 en 16 Januari, Woensdag 12 Januari 81 3 ure zal in het Bondsgebouw eene vergadering plaats hebben van de besturen der vakafdeelingen met het afdeeliugsbestnur de punten van behandeling moeten 4 Januari worden opgegeven. Zondag moet de contributie betaald worden voor de teekenschool. Dinsdag over 8 dagen is de algemeene vergadering der houtbewerkers, waarvoor aller opkomst dringend wordt verzocht. De heer J. N. Eigers, instemmend met het woord van hulde aan de geestelijke adviseurs en den heer Nolens gebracht, wees op de vergaderingen die hier in den laatsten tijdin zake staatspensioneering enz. zijn ge houden, welke bewijzen, dat de opvattingen daarom trent zeer uiteenloopen. Spr. achtte het onder deze omstandigheden wenschelijk, gegeven het feit, dat de Bondspresident, de heer Pastoors, in de commissie voor Staatspensioneering zitting heeft, het duidelijk blijke hoe de Volksbond de Staatspensioneering opvat. De President, den spreker beantwoordend, merkte op dat juist zijne vraag bewijst hoe noodzakelijk het is door het lezeu van den Volksbanier op de hoogte van de Bondszaken te blijven. Dan toch zou meu weten, dat reeds 5 jaren geleden door den Centralea Raad een commissie is benoemd bestaande uit 3 godsge- leerden, 3 rechtsgeleerden en 3 werklieden is benoemd om deze kwestie te onderzoeken de opvatting van den Volksbond is aldus, dat niet de Staat het pensioen moet bepalen immers die inmenging van den Staat leidt tot Staatssocialisme, maar het pensioenfonds moet gevormd worden doordat werkman, werkgever en Staat ieder een deel daartoe bijdragende Staat wijl de particuliere krachten hier te kort schieten. Daarna bracht de heer Juffermans het bestuur dank voor zijne bemoeiingen in het afgeloopen jaar en meende dat wij moesten scheiden met een hartelijk toegewenschtZalig Nieuwjaar De President bracht hem dank voor zijn waardeerend woord en besloot met een „zalig uiteinde" en den heil- wensch van een nieuw jaar van voorspoed en bloei. Nadat de President nog de opening van de stembus voor de verefieurskeuze had aangekoudigd en beloofd dat het bestuur den uitgesproken wensch voor de nood zakelijke voorbereiding dier keuze zou overwegen, sloot hij de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed Al scheidend, werden de leden nog een oogenblik teruggeroepen om voorlezing te hooren van een inge komen telegram vau mr. Heydenrijck, luidende in hoofdzaak al9 volgt ^Verhinderd te komen, betuig ik al mijn sympathie jegenv den Katholieken Volksbond en de afdeeling Schiedam in het bijzonder. Wars van gevaarlijke StaatsiDmenging en eigen baatzuchtige holle tbeoriën mogen zij voortgaan met hunne hoog9t nuttige werken op zedelijk en stoffelijk gebied". Met blijkbare instemming werd de voorlezing van dit telegram gehoord. Door het harmonieorkest ,St. Ambrosius" werden tijdens de vergadering uitgevoerd Groet aan het IVestland van G. M. Mertz, Ouverture joyeuse van Keler Bel a en Potporri populaire van G. Renaud, welke uitvoering eerl welverdteud applaus uitlokte. Tot verifieur is gekozen de heer Merten. Met het fraaie weder op de beide Kerst dagen, bijzonder den eersten Kerstdag, hebben honderden van het echt nationaal wintervermaak genoten. Op de ijsbaan in de 's Gravelandsche polder »bij Van der Burg" bewogen zich de beide dagen tallooze rijders en rijdsters op de spiegelgladde baan tot aan het Huis te Riviere, waar gekeerd moest worden. Ook op de ijsbanen in het Zuidergors en aan de Dammelaan werd druk gereden. Treedt niet spoedig een flinke dooi in, dan zullen de liefhebbers van het ijsvermaak dezen winter nog naar hartelust kunnen genieten. De heer A. H. de Leur, organist der St. Janskerk aan de Lange Haven alhier, her dacht gisteren, Zondag, den dag waarop hij vóór 12| jaar voor 't eerst als organist dienst deed. Steeds heeft hij zijne eigenaardige betrek king ijverig vervuld en den luister van den kerkdienst bevorderd ook door meerdere schoone kerkelijke compositiën, die het eerst door het koorgezelschap der kerk werden uitgevoerd. Ter gelegenheid van zijn jubilee ontving de heer De Leur dan ook van verschillende zijden bewijzen van waardeering van zijne ijverige ambtsvervulling. Het kerkbestuur bood hem onder couvert een stoffelijk hulde blijk, terwijl de leden van het koorgezel schap »Lof en Stichting" hem een blijvend aandenken, geschikt voor huishoudelijk ge bruik, aanboden. Ook van andere zijde mocht de jubilaris waardeerende bewijzen van deelneming in zijn feest ontvangen. De eerw. Zuster Martina, suppriorin in het R. K. Weeshuis alhier, hoopt den 2n Juni 1898 tegelijk met de eerw. priorin Zuster Bonifacia haar 25-jarig professiefeest te vieren. Hoewel de dag van beider jubilee nog betrekkelijk ver is, wekt die toch reeds levendige belangstelling onder de weezen, die haar liefdevolle zorgen ondervinden. Ook in wijderen kring zal die heuglijke dag zeker met belangstelling worden tegemoet gezien. Naar wij nader vernemen, is de steen kolenhandelaar J. Korpel, die onlangs door het kantongerecht alhier wegens overtreding van art. 450 Strafwetboek, tot 3 maanden hechtenis werd veroordeeld, van dat vonnis in hooger beroep gegaan. Heden-middag 1^ ure is aan den Rotter- damschen dijk alhier de wagen met glas- en aardewerk van den Rotterdamschen koopman Israel Bril, doordat een wiel bij het afspringen van de lens van den wagen liep, omgekanteld. De koopman leed belangrijke schade door dat een groot deel zijner breekbare waar in scherven op den grond lag. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 119 schepen, waarvan 4 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 117, voor Vlaar- dirigen 1 en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1896 kwamen binnen 112 schepen, waarvan 4 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 110. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 268, metende 244.062 netto regis ter ton, meer dan tot op gelyken datum in 1896. Ja Op de Maas voor Rotterdam had Vrij avond een aanvaring plaats tussch9" sleepboot Rotterdam van Leen Smit e" Charloische Veerboot. De voorsteven de veerboot werd vernield. Onder de sagiers ontstond door den schok een P"'1' In de kajuiten werden de kachel petroleumlampen omgeworpen. Persoon'^ ongelukken 'hadden niet plaats. De ve boot werd te Katendrecht op het gezet. Zondag-nacht is in de Zalmhave" Rotterdam een 35 jarige Engelsche zee"1 wiens indentiteit niet te bespeuren beschonken toestand te water geraak' verdronken. Kort daarop werd hij opgevl" en naar het gebonw der rivierpolitie de Leuvehaven overgebracht. Alle pogingen om de levensgeeste" te wekken, bleken vruchteloos en hij naar de algemeene begraafplaats gebr®' In de omgeving van Rotterdam wer^ veldijs en op de Parkvijvers eergist druk schaatsen gereden. Vooral de b®9 aan de Ruige Plaat bleken zeer goed rijdbaar. Eenige roekelooze rijders waagden z' op de Kralingsche en Bergsche plasS' hoewel de dikte daar slechts 2 a 6| bedraagt. Gewoonlijk wordt met ruim cM. dikte door de politie vergunning g9 ven tenten op te slaan. Het bestuur der afd. Rotterdam en streken van de Zuid-Hollandsehe IJsverefi(1 ging was reeds in de weer met het nef' van voorbereidende maatregelen. De tent van het bestuur met de org9'1 satie belast, is geplaats aan de Rotte n®'1' het spoorwegviaduct der Ceintuurbaan. In de jaarvergadering van de IJclub v'9' Kethel en Spaland, de vorige week gehoud9'j' werd besloten aan het verzoek der Z®1' Hollandsche IJsclub te voldoen om 91 plaatsvervangend afgevaardigde te kiez' ter bijwoning van de vergadering in O6 Haag, waartoe benoemd werd de h9' Th. de Vette. Daarna werd door het bestuur een m®*' mum bedrag aangevraagd voor het koop^ van een tent, zoodra de gelegenheid z'c voordoet. Dit verzoek werd toegestaan. De heer C. Schep zelde van eentë Schiedamsche leden de opdracht te hebb9^ het bestuur te verzoeken, om zoodra banen berijdbaar waren, dit in Schiedam publiceeren. Ook aan dit verzoek zal gev9'- worden gegeven. Bij kon. besluit is aan mr. Th. L. M. r' Borret, op zijn daartoe gedaan verzoek, e9' vol ontslag verleend als notaris te 's Grave'1, hage, ingaande met den dag waarop het lidmaatschap van den Raad van St®' aanvaarden zal. De minister van Oorlog heeft bepa® dat aan het bestuur van elke vereenig' lil' tot vrijwillige oefening in den wapenhand' welke met toestemming van H. M. Koningin is opgericht, voor ieder geweerd99 gend lid een geweer M. 71 met toebehoor' kan worden verstrekt, alsmede eenige g' weren tot kamerschietoefeningen en vo"' ieder voormeld lid 100 scherpe en 10 ios£^ patronen 'sjaars, De minister van Oorlog, minister v®'1 Marine ad interim, verwittigd belanghebb®1' den, dat door hem in den regel elk9'1 Vrijdag, te beginnen met Vrijdag den 79'' Januari 1898, des voormiddags ten 11 uf9' aan het departement van Marine te 's-Gf venhage zullen worden ontvangen degen9'1 die hem over zaken gezegd departeme'1' betreffende, wenschen te spreken. (St.-Ct.) De gewone audiëntie van den minist9' van Justitie zal op Woensdag 29 Deceffib9' a. s. niet plaats hebben. Het hoofdbestuur van de Friesche Ma®'' schappij van landbouw heeft aan den Mi"1'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2