Binnenland. In onze Vroedschap. jk 6.6% Gisteren is alhier icorde politie in beslag on valschen gulden dragende de j genen, beeltenis van n. ivl. Kunmgm V* iihelmma, doch waarop het jaartal ontbreekt. Heden 29 December is het juist een jaar geleden, dat het tienjarig bestaan der Zangvereeniging »St, Gregorius" met alle opgewektheid werd gevierd. De Vereeniging zou dus heden haar elfde jaarfeest hebben kunnen vieren. Zij heeft echter dien hoop- vollen leeftijd ternauwernood mogen be reiken. Ook »St. Gregorius" ondervond de wisselvalligheid van al het ondermaansche- Nu een elfjarig bestaan hebben overwegende redenen tot ontbinding dezer zangvereeniging doen besluiten. Voorzeker betreuren wij dit besluit voor ons kunstlievend Schiedam, dat vSt. Gregorius onder leiding van haren ijvervollen direc teur, den heer A. M. den Draak, zoo gaarne zag optreden. Hoe menige genotvolle avond heeft »St. Gregorius" ons niet bezorgd hoe gaarne hoorden wij dat machtig koor van mannen en knapen, dat de kunst zoo vaardig wist te dienen en haar meermalen aan edele doeleinden, o, a. de grootsche zaak van ons katholiek onderwijs, wist dienstbaar te maken 1 Het moet voor de overblijvende werkende leden wel eene zware taak zijn geweest, een vereeniging te ontbinden, die op zulk een roemvol bestaan kon bogen. Troosten zij zich met de gedachte, dat »St Gregorius" zien in de historie van het kunstlievend Schiedam eene plaats heeft verworven, die haar nog lang in veler aandenken zal doen voortleven. De beide mannenkoren, onder leiding van den heer Georg Rijken, die in den wedstrijd van »Orpheon" te Amsterdam zulk een schit terend succes behaalden, zullen eerlang gevolg geven aan hun voornemen om een gezamenlijk concert te geven. vRotterdamsche Liedertafel" en sSchie- damsch Mannenkoor Orpheus" zullen Zondag 9 Januari a.s. in den Doele te Rotterdam voor de buitengewone leden met hunne dames van de »Rotterdamsche Liedertafel", en op Donderdag 13 Januari in de zaal der Officieren-Vereeniging voor de buiten gewone leden met hunne dames van Schiedams Mannenkoor Orpheus" een con cert geven. Op beide avonden wordt hetzelfde pro gramma gegeven, terwijl mevr. A. Kraft van Ermel, concert-zangeres te 's-Graven- hage, hare medewerking verleent. Zondag 9 Januari 1898 zal het 10 jaar geleden zijn, dat de kaderbond k.k. scherp schutters en schutterij alhier werd opgericht. Maandag gingen de twee jongelui T. en S. van Capelle a/d Usel per schaats naar Stolwijk. Tot heden heeft men niets meer van hen vernomen, zoodat het vermoeden bestaat, dat hun een ongeluk is overkomen. Een ingesteld onderzoek heeft geen licht in de voor hunne ouders zoo droeve zaak getracht. De gemeenteraad van Delft was tegen gister-middag tot een spoedeischende ver gadering bijeengeroepen, ter behandeling van een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Bij eene in October aangenomen wijzi- ;ing dei verordening op de heffing der daatselijke directe belasting naar het in- ;omen was bepaald, dat deze in werking ou treden op 1 Januari 1898. Hiertegen verd door den betrokken minister bezwaar gemaakt en de Raad heeft nu besloten, ten inde de goedkeuring te verkrijgen, deze ïnsnede te laten vervallen. De op de Kerstdagen gehouden schaal effecten langs de huizen der ingezetenen i Delft bracht op voor de R. K. gemeente 1430,07of 27,70^ meer dan 't vorig jaar, jor die der N.-H. gemeente f 1596, 39 of 38,58 minder dan het vorige jaar en die >r Evang. Luthersche gemeente f67.80. Dank tij de we. viliendheld van .cel per sonen rn de volharding var het voorloopig oestuur, zaï ue uouwvereeniging St. Joseph van den N. R. K. V. te Delft in het aanstaand /.oorjaar met den bouw van 21 woningen voor haar leden aanvangen. Bereids is het noodige terrein aan den Spoorsingel aange kocht, en binnenkort zullen de woningen publiek worden aanbesteed. Het Belastingontwerp. De behandeling van het nieuwe belasting- ontwerp in de voortgezette vergadering van den Gemeenteraad heelt het verloop gehad, dat velen er van verwacht hadden dit zoo onaannemelijk ontwerp is reeds bij art. 1 afgestemd. Waar dit belastingontwel p van zoo onder scheidene zijde werd beoordeeld en ver oordeeld waar ook vooral invloedrijke leden van den Raad zich er reeds voor de be handeling in den Raad tegen verklaarden, was die uitslag gemakkelijk te voorspellen. Van verschillende zijden werd ook in den Raad er de nadruk opgelegd, dat dit ont werp geen billijke verdeehng van lasten zou opleveren, maar een zeer ongehjkma- tigend druk zou brengen. Waar wij in ons gewoon raadsverslag den gang van het debat beknopt weergaven, achten wij het niet noodig al de sprekers in hun gedetailleerde uiteenzettingen te vol gen. Slechts die punten van het debat die eenige aanvulling ter verduidelijking behoeven, willen wij nog eenigszins nader uiteenzetten. Zoo stelde de heer Elzevier Dom vooral in het licht, dat, terwijl sommigen belastingschuldigen naar dit ontwerp enorm hooger zou worden aangeslagen, een zelfs tot 200% of 22% van zijn inkomsten anderen in dezelfde mate onrechtmatig verlaagd worden getroffen -;ewoorU he-1 ac" tl! Bij j betalen zij van 4.ö9 op '.-et-alen dio personen een Helling van 4° ...5. jjij i-x'üü Kulln nteii 444, bij f2800 van 5.88 op 5.45, bij t 3200 van 5.21 op 6.45, bij f3700 van f4.58 op f4.43, bij f4300 van 4.24 op f4.81 en bij f4900 van t 4.19 op f4.69. Gemiddeld wordt dus van de inkomens van f1800 tot f4900 nu 48/*, bij de nieuwe verordening 5 betaald, terwijl men in aanmerking moet nemen dat er ook iets meer belasting wordt geheven het komt er slechts op aan hoe men de cijfers weet te groepeeren. Een belasting die een gelijke toestand schept als nu, is onmogelijk, maar dat bewijst niets tegen de theorie van het ontwerp. B. en W°. hebben in September 1.1. van den Raad de opdracht gekregen een belasting te vormen op de grondslagen der oude belasting Waar zij nu met een ander voorstel waren ge komen, dan zou de Raad terecht opgemerkt hebben, dat zij daartoe geen order hadden. En nu kan spr. zich best begrijpen, dat de Raad terugschrikt voor zijn eigen besluit, maar wanneer hij de oude grondslagen niet wenscht, dan komt hij terug op zijn besluit, De heer De Groot, van den heer Maas vernemend dat de becijferingen der tegen standers onjuist zijn, waar zij de inkomsten belasting ten grondslag hebben, merkte hiertegen op, dat de aanslagen der inkomsten belasting zeker niet wiskundig juist zijn, maar op het groot aantal aanslagen maken die enkele onjuistheden niet uit; er zijn afwijkingen zoowel naar boven als naar beneden. Juist bij hen die groote verte ringen mnken, kan met het inkomen uit den staat afleiden, maar bij hen die bij een groot inkomen op bescheiden voet leven, is dit moeilijk na te gaan. Spr. merkte op dat het de vraag is of het billijk zou zijn giften van hand tot hand aan ongelukkige familieleden gegeven, te belasten de heer Maas vergeleek een onjuist ontwerp met De heer De Groot had ook eene be cijfering gemaakt, waaruit hem bleek dat B. en W. allerminst geslaagd waren in hun streven om den last van de zwakken te verplaatsen op de schouders van de sterken. Hij bevond dat een belastingschuldige 36 maal, een ander 84 maal zwaarder dan in de oude belasting zou worden getroffen. Zeer welvarenden,zooals sommige Kamerbewoners, zullen in het geheel niet worden getroffen, daartegen zullen de kleine lieden belang rijk worden hezw»ard nok zij die nog geen f500 inkomen hebben, zullen moeten betalen, terwijl zij vroeger vrij gesteld waren. Dit zijn geen uitzonderingen die den regel bevestigen, maar omverwerpende tundamenteele fout is daarin gelegen, dat men de woning ten onrechte als basis van het inkomen heeft genomen. Ook de heer Van Westendorp acht de huurwaarde vooral te dezer stede geen geschikte grondslag van berekening van het inkomen. Spr. wil grondslag D laten ver vallen, maar zou de Kamerbewoners niet willen vrijstelen, te meer daar velen zelf niet vrijgesteld willen worden, omdat zij dan hun kiesrecht verliezen. Hij zou tegen het ontwerp stemmen indien de kinderaftrek daarin niet werd opgenomen. Onze wethouder van financiën, de heer Maas, heeft zeker over 't algemeen zijn ontwerp talentvol verdedigd tegenover de aanvallen die het van verschillende zijden te verduren had. Ook hij heeft zijne be cijfering gemaakt en bevonden, dat de nieuwe belasting percentsgewijze van het inkomen verbazend ongelijkmatig drukt; met 4 heffingspercent wordt 22 percent van het inkomen getroffen. Maar hoe komt men tot die cijfers? Omdat men de onjuiste cijfers der inkom stenbelasting tot basis heett genomen. En dan komen die saillante feiten zeer verklaar baar voor. Men heett over het hoofd gezien, dat verschillende personen, [die met een heel laag cijfer in de inkomstenbelasting zijn aangeslagen, tot veel grooter cijfer moesten getroffen worden, maar dat kan niet, omdat de giften van hand tot hand in de bestaande inkomstenbelasting niet mogen worden getroffen de meeste sail lante feiten betreffen die personen. Daarbij wist men ook niet, het cijfer eener klasse van de inkomstenbelasting tot uitgangspunt nemend of iemand volgens het hoogste of laagste cijfer was aangeslagen. Dat ook geeft een belangrijk verschil. Waar men spreekt van ongelijkmatigen druk, vraagt spr. of hetgeen tot heden be taald wordt, dan zoo billijk is, en als in den tegenwoordigen toestand de afwijkingen zoo groot zijn, dan zijn wij toch zeker met eene poging om die afwijkingen te doen verminderen, op den goeden weg. Spreker heeft een becijfering gemaakt van een tiental personen, die een aange slagen inkomen van f 1800 hebben. Dan een onjuiste belasting-verordeningalleen zijn opmerking omtrent de houding van den raad tegenover de grondslagen, in het nieuwe ontwerp kon spr. toegeven. Nadat de algemeene beschouwingen waren gesloten, werd tot de behandeling der ar tikelen overgegaan. Art. 1 kwam aan de orde. Daarbij werd door den heer Elzevier D o m,zooals reeds kortelijk werd medegedeeld, toegelicht het door hem en zijne mede voorstellers gesteld amendement om den titel der verordening zóo te wijzigen, dat aan het eind gelezen wordt, in plaats van het inkomen naar grondslagen de vertering naar grondslagen. Zooals wij reeds meldden, gat de heer Elzevier Dom als zijne meening te kennen, dat de Raad reeds door het feit van het goedkeuren der werkelijke inkom stenbelasting als zijne meening had te kennen gegeven, dat de gewone plaatselijke directe belasting geen inkomstenbelasting was, daar de wet niet toelaat twee inkomstenbelas tingen naast elkaar te heffen. De inkomsten belasting is te Schiedam zeker niet in eere toch zou spr. haar de voorkeur geven boven deze belasting, die zoo ongelijk zou drukken. De heer Maas, de aanneming van he* amendement sterk ontradend, bestreed uit drukkelijk de opmerking van den heer Dom, dat er geen twee inkomsten-belastingen naast elkaar kunnen bestaan, op grond der Gemeentewet die ze beiden erkent, en verweerde zich ook beslist tegen de nadere opmerkingen van den spreker, dat ze wel beiden kunnen bestaan maar niet gelijk kunnen geheven worded. Deze verordening is voor een verteringbelasting niet geschikt. De heer De Groot steunde den heer Maas in zijn opvatting van het karakter der belasting. Hij ontkent niet, dat de drie eerste grondslagen verterings grondslagen zijn, maar daarnaar wordt volgens de de schaal van art. 5 het belastbaar inkomen berekend. Noemt men het verterings belasting, dan zou die schaal moeten ver dwijnen en het percentage verhoogd worden. Deze opvatting van den heer De Groot, nog versterkt door den heer Maas met de opmerking dat er bij een verteringsbelasting van geen progressie sprake kan zijn, werd bestreden door den heer Mr. Jansen, die betoogde, dat men evengoed een schaal kan maken ter berekening der vertering als ter berekening van het inkomen. Daarna had de stemming plaats met het bekende resultaat. Bij het daarop volgend debat over het vooorstel, de oude plaatselijke directe be lasting, die naar de nieuwe rijkswetten wijziging behoeft te doen verdwijnen, be streed de heer Maas vooral het betoog van den heer Mr. J a n s e n, dat de oude ver ordening ook onder de nieuwe wet nog dienst zou kunnen doen hij acht haar in strijd met die wetde drie eerste grond slagen zijn niet meer dezelfde als vroeger, de nieuwe wet verbiedt bijv. de naamlooze vennootschappen te .treffen. Ging men op de grondslagen der oude '.vet hei!;- is.'; zo bet resultaat geheel anders zijn het zou niet lijken naar het oude. De heer Mr. Jansen hield vol, dat ook de oude wet het heffen der naamlooze vennootschappen niet duldde en dit alleen kon plaats hebben doordat de Hooge regee ring de betrokken bepaling in onze veror dening over het hoofd had gezien. Ten einde ook de naamlooze vennootschappen te kunnen treffen, drong hij er op aan, grondslag D der betrokken belasting ineen afzonderlijk belastingvoorstel te belichamen. Aan het eind der vergadering stelde de Voorzitter de mogelijkheid in 't vooruitzicht, dat in den vorm van straatbelasting of anderszins aan het verlangen van den beer Jansen zou worden tegemoet gekomen. Het voorstel van den Voorzitter, de oude plaatselijke directe belasting te doen ver dwijnen en de inkomstenbelasting nog voor een jaar te bestendigen, werd daarna, zooals meri weet, aangenomen. Ons speelde daarbij het Pransche spreek woord voor den geeston revient toujours a son premier amour! Zou dit ook voor het tegenovergesteld gevoelen waar zijn Hoe het zijliever willen zeker velen met ons nog een jaar het juk van de hate lijke inkomstenbelasting dragen, dan ons een belasting te zien opleggen, die in de toepassing nog veel meer onbillijk en on rechtvaardig zou blijken te zijn. EERSTE KAMER Zitting van Dinsdag 28 December Na de voorbereidende vergadering op Maandag-avond hoofdzakelijk tot het trekken der aldeelingen, die onmiddellijk bijeet kwa men tot het kiezen van voorzitters en onder voorzitters, hield de Kamer gisteren-middag weder zitting tot het behandelen der 1 n- dische Begrooting, waarover een weinig beduidend debat werd gehouden. De heer P ij n acker Hord ij k hield een rede over den financieelen toestand, over 't geheel overvloedig met cijfers overgoten. De heer Van den Biesen maakte enkele opmerkingen over de bedevaarten naar Mekka, die hij wenscht verboden te zien. Hij merkte daarbij volkomenterechtop.dat de Regeering, die het terrein afbakent, waar op een missionaris mag arbeiden, zich tegen over het Mahomedanisme veel milder toont. De heer Van A s c h van W ij k deelde mede, dat aan een zendeling, die met verlof der Regeering onder de dwangarbeiders werkzaam was, verboden werd ook in zijn woning, hen die het vroegen, te onderwijzen. Verder sprak de heer Van Asch van W ij k nog over de zending in 't algemeen en tal van andere min of meer gewichtige onderwerpen, die zeker wel in het antwoord der Ministers eene plaats zullen vinden. De heer Van A1 p h e n, die ev«wei.iS over verschillende onderwerpen, ovei- onze vestiging op Nieuw Guinea net woord voerde, zal zeker den weerklank zijner rede in het antwoord des Ministis hooren. Heden-ochtend 11 ure voortzetting. De atdeelingen der Eerste Kamer kwamen gisteren-voormiddag 11 ure bijeen tot het onderzoeken van eenige minder o nvangrijke wetsontwerpen,die na afdoening der Indische begrooting aan de orde komen, Het onder zoek van de hoofdstukken der Staatsbegroo- ting in de secties zal eerst na de terugkomst der Kamer in begin Januari plaats hebben. H. M. de Koningin word; in 1898 na hare meerderjarigheid van rechtswege groot meesteres der Militaire Willemsorde, der orde van den Nederiandschen Leeuw en der orde van Oranje-Nassai. Bij vroegere gelegenheden was H. M. begiftigd met den graad van grootkruis dame der orde van de Zor. van Perzië, der orde van Santa Isabel ian Portugal, der orde van Maha Chari van Siam, der orde van Koningin Maria Louisa van Spanje en der orde van Chefakat vin Turkije. H. M. de Koningin Regentes ontving vroeger de orde van grootkruis-dame van van het Legioen van Eer van Frankrijk, van Perzië, van Portugal, van Spanje en van Turkije, bovengenoemd, benevens de orden van koningin L-mise van Pruisen en van St. Catharine var Rusland. De minister van Binnenlandsche zaken overwegende, dat tengevolge van het ont slag van den heer 6- H. Hintzen, eene ver kiezing moet plaats hebben van een hd van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2