Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 21ste Jaarg. Zaterdag 1 Januari 1898. No. 5985. *gboierstvaat 50. TWEEDE BLAD. PB IJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 o. - 0.05 PB IJS DEB ADVEBTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0,10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten "et Diamanten Priesterfeest yan Z. II. den Paus. leden herdenkt Z. H. Paus Leo XIII den y waarop hij vóór 60 jaren de II. Pries- wijding heeft ontvangen, en morgen viert den heuglijken stond waarop hij 60 jaren leden voor de eerste maal mocht ingaan het altaar Gods. Twintig jaren van dat rijke priesterleven r voor hem voorbijgegaan te midden der vigste stormen van onzen tijd; straks eekt het 89ste levensjaar aan van hem, e op 68-jarigen leeftijd geroepen werd den "«tel van den Prins der Apostelen te be •Ojgen en nog steeds zien wij hem met lme hand en vasten blik, met een helder- 1 id van geest die bewondering wekt, zjjn rdersambt vervullen, dat voor hem tegelijk t ambt van een Leeraar en Koning is. Op dezen dagen stijgt dan uit ieder recht- aard katholiek hart een hartelijke bede or den hoogvereerden Stedehouder van iristus ten Hemel. Schenke hem de goede bij voortduring die wonderbare ogere kracht welke hem op zijn hoogen leef- d met zoo vaste hand Petrus' Scheepje doet aren Zij het onzen roemrijk regeerenden tus Leo XIII, gegeven, nog tallooze malen, 3 de Hoogepriester der Nieuwe Wet, zijn gelijksch Offer te brengen met die heilige eugde, waarmede hij nu reeds 60 jaren t 'sHeeren altaar is ingegaan Door vriendschappelijke tusschenkomst n Zijne Exellentie den apostolischen Inter- intius te 's Gravenhage heeft de Redactie n De Tijd onderstaand schrijven den Vader doen toekomen. Heilige Vader! De zestigste verjaring van den dag, waar- Uwe Heiligheid Haren priesterlijken beid aanvaardde, vervult ons met de 'endigste vreugde en de meest oprechte i dankbaarheid. Als getrouwe zonen van U, den Vader r Christenheid, diep doordrongen als we 1 van de leer, welke de katholieke Kerk allen tijde omtrent de verheven waar heid en de heilzame vruchten van het esterschap heeft verkondigd, komen wij, tnield aan de voeten van Uw verheven soon, onze nederige gelukwenschen aan- den met betuiging onzer volkomen toe- ding en aanhankelijkheid, lod, Die niet alleen de eerstelingen van roemvol priesterambt heeft gezegend, h ook later de dagen van uw lange en moeitevolle priesterlijke loopbaan met stelijke gunsten heeft overladen Die ;ot Hoogepriester heeft aangesteld ter zoening der menschheid in onze veelhe den dagen, waarm de goddelijke gram- ap door misdaden zonder tal wordt ;ergd, beware ons in U nog vele jaren u beminden Paus, den steeds waakzamen oerherder, dnn onleilbaren Leeraar, den Ier, wiens hart, schoon overstelpt van eigen droefheid, altijd open staat voor de nooden van zijn kinderen. Wat ons betreft, Heilige Vader, terwijl wij, zoowel over onzen arbeid als over onzen persoon, onze familien en geheel ons Vaderland Uwen apostolischen zegen af- smeeken, wij stellen er prijs op, bij deze plechtige gelegenheid, welke opnieuw de hulde van gansch een wereld doet opgaan tot de hoofdstad der Christenheid, de ver zekering te vernieuwen van de gehoorzaam heid en de liefde, waardoor wij ons steeds hopen te toonen, Heilige Vader, Van Uwe Heiligheid de nederige zonen, De Redacteuren van dDe Tijd". ALGEM EE> O VERZICHT. 31 December '97. Bij de jongste stemming der werktuig makers in Engeland zijn 24500 stemmen uitgebracht. Beide vragen zijn verworpen met 22000 tegen 250 stemmen. Volgens Dalziel's bureau te Shangai heeft de Engelsche regeering de mailbooten Empres of China, Empres of India en Empres of Japan, gerequireerd. Deze stoomschepen behooren aan de Canadian Pacifïc-Spoorwegmaatschappij de Engelsche regeering kan er over beschikken om ze in geval van nood tot kruisers te laten in richten. De minister van buitenlandsche zaken in Frankrijk, Hanotaux, heeft gisteren-avond een groot feestmaal aangeboden aan den heengaanden Russischen gezant, baron Mohrenheim. Hanotaux bracht ter gelegen heid van het vertrek van den gezant een hai'telijken toost op dezen uit en maakte gewag van de onverbreekbare banden, die de twee natiën verbinden in het belang van de gansche wereld. Mohrenheim be dankte, aan hevige ontroering ten prooi, Parijs en Frankrijk, en zeide ten slotte met luider stem»Ik hef mijn glas zoo hoog als mijn hart op tot de regeering van de republiek en tot geheel Frankrijk. De beklaagden in de Panama-zaak zijn vrijgesproken, onder toejuichingen van de aanwezigen en het geroep »Leve de Repu bliek De advocaat generaal verzekerde daarop, dat hij de beschuldiging tegen Naquet niet zal volhouden. Het Hof heeft dezen een maand tijdruimte gegeven om alsnog te verschijnen. De ex-gouverneur van Cuba, generaal Weyler, blijft in Spanje nog steeds veel gerucht maken hij zorgt er wel voor, dat hij ondanks zijn aftreden niet vergeten wordt. In een protest tégen de Boodschap van Mac. Kinley, zegt Weyler, dat hij vereerd is door de beschuldigingen die de President van de Vereenigde Staten tegen hem inbrengt want zijn gedrag is altijd een soldaat waardig en vol eer en vaderlands liefde geweest; maar hij vindt de Boodschap beleedigend voor het leger en meent zich tot den troon te moeten wenden om er tegen op te komen. Te Cadix is de leider der opstandelingen, Rivara, aangekomen, die op Cuba gevangen genomen is. Deze, de opvolger van Maceo als commandant van het westelijk legertje, zeide, dat de opstandelingen den strijd zullen volhouden, zoolang tot zij de onaf hankelijkheid van Cuba hebben verkregen. Nu, dit) hebben de opstandelingen van 1868 1878 ook gezegd en zij zijn toch geëindigd met de wapens neer te leggen en zich te onderwerpen aan Mar tinez Campos en Jovellar. Het ministerie voor Cuba is nog niet gereed. Amblard weigert de portefeuille van handel. De Grieksche legatie in de hoofdstad van Turkije heeft der Porte medegedeeld, dat de eerste termijn der oorlogsschatting dezer dagen bij de Ottomansche bank ge stort zal worden. Tegelijk komt het bericht dat de Porte binnen eenige dagen aan het Russische ge zantschap haar antwoord zal verzenden op de bekende aanmaning van (19 November) om de achterstallige termijnen van de oor logschatting te voldoen. Spoedige afbetaling van een half millioen Turksche ponden wordt in het vooruitzicht gesteld. De toestand in China is volgens ver schillende berichten vrij bedenkelijk, China ziet zeer goed in, dat het aan de genade der mogendheden is overgeleverd en het is te zwak om iets te durven doen. Onder het volk doen allerlei sombere voorspellingen de rondde, die het meeste grond vinden in de bijgeloovigheid der Chineezen en in hunne onrust, omdat er eene zonsverduiste ring zal voorkomen op den Chineeschen nieuwjaarsdag. De Daily Mail beweert uit Singapore en uit Shanghai telegrammen ontvangen te hebben, naar luid, waarvan de Fransche vlootvoogd in de Chineesche wateren het eiland Hainan, in de golf van Torghin, zonder verzet in bezit heeft genomen. In een draadbericht uit Peking wordt omtrent den toestand in Korea gemeld, dat de vervanging van den Engelschman Mc. Lavy Brown door den Rus Alexief als inspecteur van de Koreaansche douane de aandacht van de Engelsche regeering trekt, en dat deze haar rechten wil handhaven. Naar gemeld wordt zijn vier Engelsche oorlogsschepen naar Tsjemoelpo vertrokken. De president der Noord Amerikaansche Unie heeft het wetsontwerp, waarbij de robbenvisscherij in open zee verboden wordt, bekrachtigd. De Britsche regeering heeft er intusschen reeds tegen geprotesteerd, o. a. op grond van de onderhandelingen die tusschen de Ver. Staten en Canada gevoerd worden. Naar aanleiding van de weer opduikende geruchten, dat Duitschland de Deensche West-Indische eilanden overneemt, geeft de Times van ;New-York in overweging, dat de Vereenigde Staten St. Thomas in beslag nemen om tegelijk de plannen die Engeland met dat eiland heet te hebben, te verijdelen Vervolg Binnenland. Tot geruststelling van onze katholiek; landgenooten kunnen wij mededeelei:, da dr. Schaepman in zooverre is hersteld, da hij zijne werkzaamheden wederom heef hervat. Echter zal in het gure jaargetijd nog zeer voorzichtig moeten zijn en zal zij: geneesheer hem vooreerst niet toestaan, or het vermoeiende werk weer te beginnen, or overal als spreker op te treden. (C.) Door den heer M. Sanders, te Renkun is bij het bestuur van de >Mark van Ren kum" een adres ingezonden, inhoudende he verzoek om aan hem voor eenige jare een hectare heidegrond af te staan, om eer proef tot heide-ontginning te nemen. I eene eerlang te houden vergadering zulle de geërfden moeten beslissen, of de heide die zoo uitstekend voor ontginning is ge schikt, kan worden afgestaan. Te Venraai brak eergisteren-namiddag ten huize van den heer Schaafers een he vige brand uit, die, aangewakkerd door der feilen wind, zoo snel om zich heen greep dat het geheele huis in korten tijd in ascl werd gelegd. Bijna niets is gered kunnei worden. Alles is verzekerd. In Noord-Brabant hebben thans alle sui kerfabrieken de jaarlijksche campagne ge eindigd. Overal hebben de werkzaamhedei veel korter geduurd dan met de vorige campagne, waardoor de suikerproductie di jaar niet alleen belangrijk minder was, maa wat tevens oorzaak is dat verscheidene dui zenden gulden minder aan arbeidsloon werdei uitbetaald. Het volk, dat gewend is in die fabrieke' te werken, maar nu reeds geheel en a zonder werk loopt, mag alleen in Noord Brabant veilig op eenige duizenden gescha worden. De stoomboot Limburg III, die de: lichter Onrust op sleepbouw had, is eer gister-morgen in aanvaring geweest me de stoomboot Vechels Koophandel in d nabijheid der Noord. Laatstgenoemd vaartuig werd zoodani: beschadigd, dat er gevaar voor zinke bestond en daarom op den BieschboscU bi den Staart op het droge werd gezet. Naar de Dordr. Ct. verneemt, is Dinsdag avond in het geneeskundig gesticht voo: krankzinnigen te Dordrecht een hevig toonee afgespeeld. 't Geval moet zich volgenderwijs hebbei toegedragen De le geneerheer van het gesticht, dr M. B. Romeny, had zich bij het college va regenten beklaagd over den president regent, omdat deze aan de hoofdverpleegster, in tegenwoordigheid van het geheele ver plegend personeel, woorden zou hebben toegevoegd, die zijns inziens beleedigend waren, tengevolge waarvan de geneesheer, als hoofd van den huishoudelijken dienst den huismeester een tegenbevel gat, waaraar deze weigerde te gehoorzamen. ECOURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5