Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 Januari 1898. Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag zijn hier als gewoonlijk weder vrij kalm voor bijgegaan. Wel was er meer dan gewone drukte langs de straten en deden enkelen op iewat luidruchtige wijze hunne feestelijke stemming blijkenwel zag men hier en daar een enkele die van de vergunning" een ietwat al te ruim gebruik had gemaakt, maar tot ernstige rustverstoring kwam het niet; slechts een paar kleine schermutse lingen deden zich voor, die door de politie spoedig werden geëindigd. De intrede van het nieuwe jaar werd op de gebruikelijke wijze begroet. Te twaalt uur weerklonk langs de Maas het gefluit der stoombooten en hoorde men heel in de verte de schrille fluit van de locomotieven der treinen, die op dat nachtelijk uur nog reden Dit geluid, vermengd met de knal lende schoten van pistolen en vuurwerk deed zich vrij lang hooren als de eerste groet aan de nieuwe aera door het publiek weder met hoopvolle verwachtingen inge treden. En zoo heeft 1898 dan zijn intrede gedaan als een der laatste jaren in de reeks die de negentiende^eeuw zal voltooien. Moge het spreekwoord »ae laatste loodjes wegen het zwaarst", ten opzichte van dit jaar niet bewaarheid worden I Onze vroegere stadgenoot, de zeereerw. heer C. J. JutFermans, hoopt morgen 4 Januari den dag te herdenken, waarop hij voor 12| jaar als secretaris van Z. D. Hw. mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem, in dienst is getreden. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 97 schepen, waarvan 2 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 96, voor Schie dam 1. In hetzelfde tijdperk van 1896 kwamen binnen 88 schepen, waarvan 2 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 87. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 8, metende 6958 netto regis ter ton? meer dan tot op gelijken datum in 1897. De heer G. A. Meijer herdacht den ln dezer den dag waarop hij vóór 25 jaren als boekhouder bij de firma H. Jansen Co. alhier in dienst trad. De patroons, de langdurige diensten van den jubilaris op prijs 'stellend, vervoegden zich met hunne familie ten zijnen huize en boden hem in waardeerende bewoordingen een stoffelijk huldeblijk, dat zijn zilveren feest zeker voortdurend in herinnering zal brengen. Ook het kantoorpersoneel en de hoofden van verschillende fabrieken deden hunne belangstelling, ook door het vereeren van een blijvend aandenken, blijken. Van verschillende zijden ontving de jubilaris verder nog bewijzen, dat zijn zilveren feest in ruimen kring werd medegevierd. Onder vele blijken van belangstelling herdacht de heer Th. Bruineman den ln dezer den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij den heer W. A. Beukers alhier als boek houder in dienst trad. De patroon deed te dezer gelegenheid op overtuigende wijze blijken, dat hij de langdurige diensten van zijn boekhouder, op prijs stelteen zoon van den heer Beukers kwam den jubilaris met een twee span afhalen en geleidde hem naar de woning van den patroon, waar hij op feestelijke wijze werd ontvangen. Met een hartelijke toespraak overhandigde de pa troon hem daarop een stoffelijk huldeblijk, dat zeker de herinnering aan dit zilveren feest nog voor het nageslacht zal bewaren de familie van den patroon deed den jubilaris ook evenzeer door een blijvend aandenken hare belangstelling in den heugelijken ge denkdag blijken. De hoofden van de verschillende fabrieken van den patroon vertolkten hunne waardee rende belangstelling ook door een stoffelijk huldeblijk, terwijl den jubilaris verder nog van verschillende zijden deelneming in zijn feest werd betuigd. De heer G. van der Zee herdacht den 2n dezer, onder waardeerende blijken van belangstelling van zijn patroon en van andere zijden, den dag waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad ten kantore van de heeren P. Loopuyt Co. alhier, waar hij thans als boekhouder werkzaam is. In het Beursgebouw te Rotterdam was Zondag-middag het le bataillon der dienst doende schutterij aangetreden om het brand- piket over te nemen gedurende de maand Januari. De opkomst van officieren, onderofficieren en manschappen was ditmaal buitengewoon groot, daar aan een 12tal leden van het korps dienstmedailles zouden worden uitge reikt door den kolonel-commandant J. J. M. Blankenheijm, hetwelk gewoonlijk met eenig militair eerebetoon gepaard gaat. Toen de vier compagnieën, die het bataillon uitmaken, aangetreden waren, vroeg een der schutters, zekere Koning, op hoogst onge manierde wijze aan zijn 2e luitenant Moens om een »slokkie", watrop hij door voornoem den luitenant op zijn onbeschoften handel- wijze gewezen werd. Door meerdere onheb belijkheid wekte de schutter K. de ergenis van zijn superieur op. Luitenant M. stelde daarop den waarnemenden compagnies commandant, den le luitenant van Alphen met het gedrag van K. in kennis, die na afloop der plechtigheid den schutter K. op ernstige wijze onderhield over zijn onjuiste plichtsbetrachting, Schutter K. wilde zich daarop ongevraagd verwijderden wat door een sergeant-majoor belet werd. Van woorden kwam het tot daden en drongen een aantal andere schutters om K. en den luitenant heen. Er was een oogenbhk van onbeschrijfelijke verwarring, schutters wilden met hun kame raad K. het Beursgebouw, dat zij onderwijl reeds verlaten hadden, stormenderhand bin nendringen, geweren en sabels zag men door de lucht slingerendaartusschen drongen eenige helmen door, het waren die van politiemannen, die onder aanvoering van den inspecteur Hoeuft met de blanke sabel in de vuist zich van den ingang van de Beurs trachtten meester te maken. De politie bleef meester van het terrein; eenige sabelslagen daalden neer op de schako's van eenige schutters en weldra trok de politie met haar arrestant in haar midden het Beursgebouw binnen en werden de zware hekken met kracht dichtgeworpen en gegrendeld. De onwillige schutter werd voor kolonel Blankenheijm gebracht, die hem deed no- teeren. Naar men ons ter plaatse mededeelde, zal de onwillige schutter voor den schutters raad terecht staan. (Tel.) Tot notaris in het arrondissement 's-Gra- venhage ter standplaats Delft is bij kon. besluit benoemd de heer J. Eelman, candi- daat-notaris te Hillegom. Ter gelegenheid van den dag waarop vóór 45 jaar K. van Oosterhout lid werd van de corporatie der kolenmeters wappert heden de vaderlandsche driekleur van hun lokaal aan de Schie. Het bestuur der vereeniging vDelfia" is Donderdag-avond bij H. M. de Koningin- Regentes op audiëntie geweest om het adres in zake de waterkwestie aan te bieden. Als antwoord op het inleidend woord van den heer Marlet, voorzitter van »Delfia", verzekerde H. M. allerwelwillendst, dat zij alles zou doen wat in haar macht stond, om de zoo gewenschte verbetering van den watertoestand te verkrijgen. Te Delft is weder een nieuw sierlijk gebouw voltooid. Op den Korenmarkt, hoek Kromstraat- steeg, vertoont zich het gebouw der Delftsche bank. Forsch en krachtig treedt het op in zijn hardsteenen ondergevel op den hoek der beide straten met een fijn uit hardsteen gebeeldhouwde hoekkolom opgelost, die de twee samenvallende voorbogen schraagt en waarop zich dan vervolgens de voor- en zijgevel opbouwt. De hardsteenen onder bouw gaat langzaam in witte natuursteen over, waarin als tegenstelling van kleur, in zwart marmer met vergulde letters is aan gebracht, aan de Koornmarkt aDelltsche bank" en in de Kromstraatsteeg »Wissel- kantoor", en eindigtin baksteenbouw, weder afgewisseld door witte natuursteen. In den boog van het gewelfde venster aan de Koornmarkt treft men aan dit wapen van Delft en in den tymphan van dit venster in romeinsche cijfers het jaartal 1897. Op het voetstuk, dat zich uit de architectonische omlijsting van het venster oplost, is een fijn gesneden windvaan gesteld- Het dezer dagen door de Bank betrokken gebouw, naar een nieuwe gedachte in het bouwvak door den Delftschen architect den heer J. H. Tonnaer ontworpen, en door den aannemer, den heer G. B. Luken uitge voerd, bevat al wat voor het publiek en bestuur nuttig noodig en gewenscht. is. Het Katholieke Delft heeft het jaar, dat ten einde is, weder getoond, dat mildheid en mededeelzaamheid, waar en wanneer het geldt zijne minderbedeelde evenaasten, bij haar geen ijdelen klank, maar een diep ingewortelde deugd is. In het geheel werd in het jaar 1896 door de Katholieken aan de armen verstrekt de ronde som van f21,493,20, waarvan aan geld door het Parochiaal Armbestuur f 3982,25 en aan levensmiddelen f 1811,50; door de St. Vin centius-vereeniging aan geld f4321,975 en aan levensmiddelen t 8876,47^door de St. Jozefs iundatie aan geld f468, en aan levensmiddelsn f558; door de St. Elisabeth- vereeniging f1375, en door het comité »Hulp iri Nood" van den JSed. R. K Volksbond f100. Ook het jaar 1897 zal voorzeker met niet geringer bijdragen voor den dag komen. Binnen 8 dagen tijds werd toch bij de liefdadigheids-predikatie door den eerw. pater Schrader S. J. en de gehouden Kerstcolecte niet minder dan f2200 op het altaar der liefdadigheid gestort. BINNENLAND. H. M. de Koningin was eergisteren tegen woordig bij de ontvangst door H. M. de Koningin-Regentes van de gelukwenschen der ministers, civiele en militaire autoriteiten en de leden der hofhouding, met de jaar wisseling. Dr. J. A. Otte, door wiens bemoeiingen te Amoy een vrouwenhospitaal zal verrijzen, heeft aan het comité alhier (dr. W. B. van Staveren,penningmeester, mej. S. A. Konings berger penningmeesteres) gevraagd hem eene groote Hollandsche vlag te zenden, die hij van het hospitaal wil doen wapperen. Het comité wenscht hem nu een wollen vlag te zenden, omdat katoen in dat klimaat zou gaan bederven en heeft, om de kosten daarvan te dekken, een beroep gedaan op hen, die voor dit plan sympathie koesteren. Door het centraal-comité tot oprichting van Volks-sanatoria voor borstlijdersin Neder land, is eene circulaire verspreid, waarin de heilzame strekking van sanatoria en de inrichting worden besproken en aangetoond, dat ook in ons klimaat zulk een instelling kan bestaan. Naamlijst van bekende overledenen in 1897. In dit jaar had Nederland het verlies te betreuren van de navolgende landgenooten (gerangschikt naar de datum van het dood bericht), die aanzienlijke ambten bekleed, of op een of ander gebied bizonder hebben uitgemunt of zich jegens den lande in dan gewone mate verdienstelijk heb'' gemaakt' A. L. T. A. Grisart, gep. generaal-msj"' der cavalerie. J. A. Besier gep. generaal-majoor van generalen staf. C. E, Ulhelenbeck, gep. vice-admiraal- C. J. M. Nagtglas, gewezen gouvern6'' der Nederl. bezittingen ter kuste van Guinej L. P. van der Beek, gep. luitenant- genera* Pierre Regout, groot-industrieel. S. W. Josephus Jitta, voorzitter Kanaalmaatschappij. Mr Jan J. W. van den Biesen. oud-lid va' de Tweede Kamer. G. P. Booms, gep. generaal-majoor. Mr. W. J. Roijaards van den Ham, der Tweede Kamer. Jhr. inr. J. G. Th. Boolarts var. Blokland lid en gewezen voorzitter der Tweede Kam«r Dr. Ch. M. Schols, hoogleeraar aan b1' Polytechnische School. Mr. A. P. de Lange, lid der Twedj Kamer. Dr. F. B. Trosée, oud-directeur rijkskweekschool voor onderwijzers te NÜ' megen. Dr. L. R. Beijon, letterkundige. Dr. A. D. Lohman, oud-hoogleeraar V Amsterdam. Jhr. mr. dr. A. D. van Riemsdijk, voorzitte' van het Muntcollege, tevens inspecteur c" essayeur-generaal. J. A. van den Broek, hoogleeraar aan Indische Instelling te Delft. Er. J.P. N. Land, oud-hoogleeraar te Leide"' L. A. Reuvens, oud-hoofdinspecteur va11; 's rijks waterstaat. Mr. Alexander Van Heull. P. F L. Waldeck, secretaris der Hol''; Maatschappij van Landbouw. Mr J. G. Kist, president van den Hooge11 Raad der Nederlanden. Prof. P. C. Plugge, hoogleeraar te Grc ningen. Dr- T. C. Winkler, conservator val Teyler's geologisch en paleontologisch! mnseum. J. H. Kromhout, luitenant-generaal, oud' inspecteur der genie H. B. Kip, oud-gouverneur van CuracaO' Ds. C. S. Adama van Scheltema. Mgr. W. J. Staal, apostolisch vicaris i" Ned. Indië. J. Zijp, Kz., lid der Tweede Kamer. H. P. J. Hennus, luitenant-generaal. E. S. Witkamp, schilder. Mr. J. Heemskerk A., minister van Staat- Mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk- oud-lid der Tweede Kamer. Mr. H. A. des Amorie van der Hoeven, lid van den Raad van State. Mr. C. C. E. d'Engelbronner, secretaris der Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. G. B. Th. Wiggers van Kerchem, gep, generaal-majoor van het Indische leger. R. C. Kroesen, gep. vice-president van den Raad van Ned. Indië. Mgr. H. Poppen, deken van Amsterdam- A. C. Wertheim, lid der Eerste Kamer.' Jhr. mr. H. C. J. M. van Nispen van Sevenaer, medestichter der St. Josephs-! Gezellen-Vereeniging hier te lande. Mr. L. A. P. F. Buyn, oud-directeur bij het departement van Justitie, te Batavia. DrJ. L. Doedes, oud hoogleeraar te Utrecht. Dr. W. H. Kosters, hoogleeraar te Leiden. R. Fennema, hoofdingenieur van het mijnwezen in Ned. Indië. Van de koninklijke familie Wilhelmina Maria Sophie Louise, groot hertogin van Saksen-Weimar, geb. prinses der Nederlanden. In Indië zijn gesneuveld of aan wonden overleden A. van Hennekelen, le luitenant. G. M. P. Scheurer, kapitein. H. Jacobs, kapitein. A. A. van Mourik, le luitenant. F. B. Nunnick, 2e luitenant. J. van Greuningen, le luitenant. Voorts is in Indië overleden: I Sultan Abdoel Aziz Djaled Rachme

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2